Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 11:40 am




 Σελίδα 1 από 2 [ 18 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Γυάλισμα κέρωμα Audi A5 κόκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 04, 2014 11:26 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Καλησπέρα σε όλους σας!
Πελάτης μου έφερε ένα κόκκινο Α5 που ήταν 6 μήνες σταθμευμένο σε μάντρα, για γυάλισμα-κέρωμα. Η κατάσταση του ήταν άσχημη ( άχνα από το βαμμένο πίσω φτερό παντού, κουτσουλιές, αράχνη...)
Αφού λοιπόν το έπλυνα στη συνέχεια έγινε όλο με clay bar της Autoglym. Σειρά είχε η λειαντική αλοιφή 03Β της Autoglym με γούνα και rotary Flex 602 vv στις 1600-1800 στροφές. Η κατάσταση του χρώματος ήταν τόσο άσχημη που χρειάστηκε και 2ο χέρι.Στη συνέχεια μέτριο σφουγγάρι και Paint Renovator στις 1600-1800 στροφές για να σβήσουν τα σημάδια της γούνας και τα ολογράμματα. Τέλος μαλακό σφουγγάρι και paint renovator στις 1300-1500 στροφές και λίγο πίεση. Αφού ψέκασα και σκούπισα με το Intensive Tar Remover για να βγάλω όλα τα λάδια από τις αλοιφές , έλεξα το τελικό αποτέλεσμα. Για προστασία πέρασα HD Wax της Autoglym.
Το καλύτερο βέβαια ήταν ότι ο πελάτης μπορούσε να μου το αφήσει ούτε 24h , οπότε καταλαβαίνετε τι υπερωρίες έκανα τα μεσάνυχτα και τα ξημερώματα...
Εδώ είναι μερικές φωτογραφίες.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Απ: Γυάλισμα κέρωμα Audi A5 κόκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 05, 2014 11:09 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αν δεν εκανε επαναβαφη με μονης, ο πηλος σηκωσε μονο επικαθησεις ανοικτου χωρου.

Οπως και να εχει πηρες ωραιο αποτελεσμα και ο πελατης θα το χαρει ιδιαιτερως.

Sent from my LG-P880 using Tapatalk 2



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα κέρωμα Audi A5 κόκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 05, 2014 12:01 pm 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
Ωραίο φαίνεται. Θέλουμε κι άλλες φωτό!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα κέρωμα Audi A5 κόκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 05, 2014 2:03 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!
Ήθελα να ανεβάσω καμιά 20αρια φώτο και με μεγάλη ανάλυση αλλά το σύστημα δεν μου επιτρέπει πάνω από 4 και με όριο 500kb. Όχι ότι ξέρω από φόρουμ κιόλας μιας και είστε το πρώτο που γράφτηκα και ασχολήθηκα αλλά μάλλον κάτι δεν κάνω καλά. Είναι αυτοί οι περιορισμοί στις φώτο ? Κάθε βοήθεια δεκτή !


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Γυάλισμα κέρωμα Audi A5 κόκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 05, 2014 2:18 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Δημήτριος έγραψε:
Αν δεν εκανε επαναβαφη με μονης, ο πηλος σηκωσε μονο επικαθησεις ανοικτου χωρου.

Οπως και να εχει πηρες ωραιο αποτελεσμα και ο πελατης θα το χαρει ιδιαιτερως.

Sent from my LG-P880 using Tapatalk 2

Ο πηλός ειχε εντονο κοκκινο χρωμα και αυτες οι φωτο ειναι μονο απο το μισο καπο, οποτε προερχεται απο την βαφη. Τα σφουγγαρια και η γουνα αντιθετος δεν βγαλανε καθολου χρωμα(ενω στα μονης γινονται ..μονης.. :) ) Παντος εαν ειχα περισσότερο χρονο ,το βαμμενο φτερο θα χρειαζονταν και λιγο wet sanding γιατι ειχε αρκετο orange peel efect, αλλα με λιγοτερο απο 24ωρες αυτες ειναι οι δυνατοτητες μου.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα κέρωμα Audi A5 κόκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 05, 2014 7:55 pm 
Rotary Master

Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2011 1:04 am
Δημοσιεύσεις: 716
Oχι δεν ειναι απο το χρώμα, ειναι απο τις επικαθίσεις της ελεύθερης έκθεσης στη μάντρα.

Σε κάθε περίπτωση ωραία δουλειά, όμως δε φινίρισες μετα τι γούνα; Επίσης γιατι έβγαλες τα λάδια με Tar Remover;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα κέρωμα Audi A5 κόκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 05, 2014 10:35 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
Φίλε μου δεν ξέρω πολλά από τη διαδικασία με αλιφαδόρο. Η δουλειά φαίνεται εξαιρετική σε ένα χρώμα που για εμένα είναι δύσκολο (κόκκινο). Δεν ξέρω αν είναι καλό που έμενε χρώμα στον πηλό. Δεν έγινε καλή δουλειά από το μπογιατζή; Σχετικά με το μονής αν εννοείτε τις στρώσεις της βαφής μου φαίνεται πως στα απλά χρώματα - τα μη μεταλλικά είναι μονής. Αν ήμουν στη θέση του ιδιοκτήτη του Audi (δεν είμαι εγώ αυτός :lol: :lol: ) θα του έκανα και ένα ceramic coat γιατί έχω διαβάσει καλά πράγματα.
Η δουλειά που έκανε ο φίλος φαίνεται παρακάτω. Δε χρειάζονται φωτογραφίες. Κόκκινο δεν είναι το αμάξι;
Λοιπόν
:crws: για αρχή
και μετά :plsss: και μετά :plss: και στο τέλος
:gjb:

Κλασικά το
ΥΓ
Αρχικά την Autoglym δεν την είχα και τόσο στα υπ' όψιν. Όμως διαβάζω εδώ μέσα πολύ καλά λόγια. Όταν τελειώσουν τα κεριά, λειαντικά μου θα την τιμήσω. ;)



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα κέρωμα Audi A5 κόκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 06, 2014 12:13 am 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
Ο πηλός κοκκίνισε λόγω της άχνας που είχε κάτσει στα υπόλοιπα panels κατά το βάψιμο του φτερού λογικά.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα κέρωμα Audi A5 κόκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 06, 2014 12:31 am 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
vagos έγραψε:
Oχι δεν ειναι απο το χρώμα, ειναι απο τις επικαθίσεις της ελεύθερης έκθεσης στη μάντρα.

Σε κάθε περίπτωση ωραία δουλειά, όμως δε φινίρισες μετα τι γούνα; Επίσης γιατι έβγαλες τα λάδια με Tar Remover;

Ευχαριστω "vagos" για τα καλα σου λογια. Μετα την γουνα εβαλα σε μετριο σφουγγαρι Paint Renovator και τελος σε μαλακο σφουγγαρι Paint Renovator με λιγοτερες στροφες και πιεση. Πλεον μετα τις αλοιφες και πριν το κερωμα ψεκαζω Tar Remover ή ισοπροπυλικη αλκοολη (Ipa) για να ελέγξω την βαφη για ολογραμματα.
Πιο παλια ειχα παρατηρησει οτι ενω κατω απο τους προβολεις το αποτελεσμα ηταν το επιθυμητο μετα απο μερικα πλυσιματα εμφανιζονταν απο το πουθενα αλοιφαδοριες. Αργοτερα καταλαβα οτι η αιτια ηταν τα λαδια των αλοιφων που εκρυβαν τα ολογραμματα και οταν σιγα σιγα εφευγαν με τα πλυσιματα εμφανιζοταν το γυμνο αποτελεσμα. Πλεον αν εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα και μετα απο Ipa ή Tar Remover ή Car Pro Eraser προχορας αφοβα στο κερωμα ή στην κερμικη επιστρωση ή οτιδιποτε αλλο θελεις για προστασια της βαφης.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα κέρωμα Audi A5 κόκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 06, 2014 12:36 am 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
insigner έγραψε:
Ο πηλός κοκκίνισε λόγω της άχνας που είχε κάτσει στα υπόλοιπα panels κατά το βάψιμο του φτερού λογικά.

Ακριβως αυτο εγινε οπως το λες. Ο πηλος ηταν κοκκινος και οχι καφετη-μαυρος οπως ειναι συνηθως. Mεγαλουργησε o βαφεας.. :)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 2 [ 18 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: