Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 10:25 am




 Σελίδα 2 από 2 [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ντουκοχαρτο(γυαλισμα) μετα απο ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ πλυσιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 08, 2019 3:06 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
".....το κιτρινο της Hexlogic ειναι το ποιο κοπτικο :roll: "
To κίτρινο της Hexlogic είναι το πιο κοπτικό από τα foam pads (heavy cut) αλλά σίγουρα η γούνα είναι ακόμα πιο κοπτική. Η γούνα περάστηκε με ρόταρυ για μέγιστη κοπτικοτητα και μετά το foam pad με έκκεντρο αλοιφαδορο για να βγάλω τα ολογράμματα. Δεν ξέρω άμα σου έλυσα την απορία ή άμα δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ντουκοχαρτο(γυαλισμα) μετα απο ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ πλυσιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 10, 2019 10:49 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2015 6:50 pm
Δημοσιεύσεις: 126
zymglym έγραψε:
Θεωρητικα ειναι πιο κοπτικη η 300αρα. Στην πραξη δυστυχως δεν το επιβεβαιωνει. Την πηρα μια φορα την 300αρα και δεν ειχα την κοπτικοτητα που περιμενα. Ελαχιστα εως καθολου παραπανω απο την 400αρα. Αυτος εδω π.χ. δεν ηξερε πως να το δικαολογησει οτι η 300αρα δεν ειχε διαφορα με την 400αρα χαχαχα :) https://www.youtube.com/watch?v=ly_gVo9GHDA


συμπερασμα απο το δικο σου βιντεο δεν εβγαλα ,αφηνε λιγα περισσοτερα ολογραματα η 400 ,αλλα παλι δεν ξερω .δεν με αρεσε καθολου ο τροπος που της δουλευε.... :roll:

σε αυτο το βιντεο επιβεβαιωνει οτι κοβει καλυτερα η 300 https://www.youtube.com/watch?v=rFUsN7gxu3o ,
πραγμα που το λενε και αλλοι πολλοι.... ;)

τωρα αν την δοκιμασες και δεν σε καλυψε οκ,και εγω την 400 θα προτιμουσα γιατι λυτωνεις το μεσαιο περασμα και το φινιρισμα που αφηνει δεν συγρινεται....απλως η περιπτωση που ειχες ηταν πολυ δυσκολη για αυτο το ειπα ...και δεν ξερω με menzerna pad κοκκινο θα εκανες καλυτερη δουλεια ? σε συγριση με το κιτρινο της helogic οχι με την γουνα ....

τα εχεις δουψει τα pads της menzerna ? για πεσμας την γνωμη σου ,ευχαριστω...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ντουκοχαρτο(γυαλισμα) μετα απο ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ πλυσιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 12, 2019 4:35 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Πράγματι η εταιρεία δίνει cut 8 στην 400αρα και cut10 στην 300αρα , απλά δεν μου άρεσε πολύ. Έχω την εντύπωση ότι μπορώ να δουλέψω πιο εύκολα με την 400αρα. Την δουλεύεις πιο πολύ ώρα άμα θες και σου αφήνει πιο λίγη δουλειά για το φινίρισμα. Ο καθένας δουλεύει με τον τρόπο που τον βολεύει, δεν υπάρχει άμα και τι στάνταρ διαδικασία.
Στην ερώτηση για τα pad της menzerna που ρωτάς, τότε που έκανα αυτή την δουλειά δεν υπήρχε ακόμα το κόκκινο. Είχα ζητήσει το πιο κοπτικό pad της menzerna και τότε ήταν αυτό https://www.waxworx.uk/shop/shop-by-cat ... nding-pad/ για τα γούστα μου ήταν πάρα πολύ άκαμπτο και σκληρό για ολόκληρα πάνελ. Μου βγήκε όμως βολικό για άλλες δουλειές που έπρεπε να χρησιμοποιώ την άκρη από το σφουγγάρι. Από τότε έμεινα στα κοπτικά της lake country και της hexlogic με τάσεις προτίμησης στο πρώτο.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ντουκοχαρτο(γυαλισμα) μετα απο ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ πλυσιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 12, 2019 9:08 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
vwkr έγραψε:

σε αυτο το βιντεο επιβεβαιωνει οτι κοβει καλυτερα η 300 https://www.youtube.com/watch?v=rFUsN7gxu3o ,
πραγμα που το λενε και αλλοι πολλοι.... ;)


Δεν μπορω να καταλαβω που διαφερει η δικια μου αποψη με την αποψη αυτου του ανθρωπου στο βιντεακι. Ο ανθρωπος λεει ξεκαθαρα στο 10:27 "So I've used the menzerna 400 for a quite some time and I can say the 300 here doesn't have that much more bite than that one does...and the 400 does finish a little more further.... "
Νομιζω οτι με καλυπτει απολυτα ο τυπος, ουτε τα δικα μου λογια να ελεγε.
Στην περιληψη του στο τελος το επιβεβαιωνει ξανα οτι εχει λιιιγηη περισσοτερο κοπτικοτητα χωρις βεβαια να κανει ενα τετ α τετ πανελ τεστ οπως εκανα εγω την 300αρα με την 400αρα.
Οποτε δεν θα συμφωνησω μαζι σου οτι το λενε και αλλοι πολλοι... ;)
Εσυ την δοκιμασες ή βασίζεσε μόνο στα βιντεάκια :roll:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ντουκοχαρτο(γυαλισμα) μετα απο ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ πλυσιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 18, 2020 10:29 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τετ Μαρ 04, 2015 4:34 pm
Δημοσιεύσεις: 26
Το είδα και πόνεσε η καρδιά μου..μα τι σκεφτόταν και πήρε σκούπα?
Από την άλλη χαίρομαι που στην επαρχία υπάρχουν τέτοιοι επαγγελματίες. Να ρωτήσω κόστος?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ντουκοχαρτο(γυαλισμα) μετα απο ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ πλυσιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 19, 2020 11:09 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Ευχαριστώ πολύ φίλε!
-Δυστυχώς δεν "υπάρχω" άλλο στην επαρχία. Πλέον σας παρακολουθώ από την Γερμανία.
-Βάλε περίπου 30 ώρες πάνω κάτω δουλειά , χώρια τα υλικά ....κτλ Κάπως έτσι μπορεις να φανταστείς ότι για μια τέτοια δουλειά το κόστος θα είναι ανάλογο. Στα αστικά κέντρα το μηνιατικο θα το θες. :?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 2 [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: