Τώρα είναι Πέμ Μάιος 30, 2024 11:55 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 2 [ 15 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Obd II adapter και android
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 26, 2011 5:36 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Νοέμ 21, 2011 10:08 pm
Δημοσιεύσεις: 2287
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα, απο χθές έχω στην κατοχή μου ένα μηχανηματάκι το οποίο διαβάζει τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου μας και επίσης μας επιτρέπει να διαβάζουμε αλλά και να σβήνουμε το λαμπάκι "check" της μηχανής!Υπάρχει έκδοση bluetooth αλλά και έκδοση με καλώδιο.Εγώ προτίμησα την ασύρματη έκδοση για να μπορώ να βλέπω τις μετρήσεις απο το κινητό..Όσοι έχουν αυτοκίνητο του ομίλου vw group ας ψάξουν για vag.com αντάπτορες και επίσης όσοι έχουν αυτοκίνητα με αισθητήρες για καμένες λάμπες κτλ κτλ(can bus δηλαδή) ας ψάξουν για αυτό το σύστημα με can bus όμως.

Εικόνα

Λοιπόν έρχεται με ένα cd για λαπτοπ με το οποίο εγώ δέν έβγαλα απολύτως καμία άκρη και στο να δούμε άν "παίζει" το συγκεκριμένο "εργαλείο" με βοήθησε ένας φίλος μου με android phone οπού είναι η εφαρμογή που είναι στο βίντεο.
Πιστεύω είναι ένα καλό εργαλείο που θα βοηθήσει αρκετούς και με το να δούνε διάφορα πράγματα της μηχανής και επίσης όσους θέλουν να σβήνουν αλλά και να δούν τι σφάλμα έχει ο εγκέφαλος, μίας και εμένα το αυτοκίνητο μου είχε πρόβλημα τώρα τελευταία με ένα αισθητήρα και δέν ήθελα να τρέχω στον μάστορα μόνο για να μου σβήνει το λαμπάκι (μιας και ο αισθητήρας κάνει και 200ε :? ) για οποιαδήποτε απορία ρωτήστε με και άν μπορώ θα σας απαντήσω! :D



_________________
Νικόλας.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Obd II adapter και android
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 26, 2011 10:16 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2011 1:03 pm
Δημοσιεύσεις: 1859
Τοποθεσία: Μελίσσια Αττικής
Nikosn14 έγραψε:
Πιστεύω είναι ένα καλό εργαλείο που θα βοηθήσει αρκετούς και με το να δούνε διάφορα πράγματα της μηχανής και επίσης όσους θέλουν να σβήνουν αλλά και να δούν τι σφάλμα έχει ο εγκέφαλος, μίας και εμένα το αυτοκίνητο μου είχε πρόβλημα τώρα τελευταία με ένα αισθητήρα και δέν ήθελα να τρέχω στον μάστορα μόνο για να μου σβήνει το λαμπάκι (μιας και ο αισθητήρας κάνει και 200ε :? ) για οποιαδήποτε απορία ρωτήστε με και άν μπορώ θα σας απαντήσω! :D


Δηλαδή οποιαδήποτε λυχνία ανάβει στο καντράν μπορεί να αναγνωρίσει τί βλάβη είναι,από πού προήλθε? :?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Obd II adapter και android
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 26, 2011 11:41 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 29, 2011 8:34 pm
Δημοσιεύσεις: 2394
Ναι.υπαρχουνε και διαγνωστικα προγραμματα που μπορουνε να συνεργαστουνε.
Αλλα και τον κωδικο σφαλματος που σου εμφανιζει αν το βαλεις στο ιντερνετ μαζι με το μοντελο σου θα βρεις τι ειναι.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Obd II adapter και android
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 27, 2011 1:58 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Νοέμ 21, 2011 10:08 pm
Δημοσιεύσεις: 2287
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
GiannisM έγραψε:
Nikosn14 έγραψε:
Πιστεύω είναι ένα καλό εργαλείο που θα βοηθήσει αρκετούς και με το να δούνε διάφορα πράγματα της μηχανής και επίσης όσους θέλουν να σβήνουν αλλά και να δούν τι σφάλμα έχει ο εγκέφαλος, μίας και εμένα το αυτοκίνητο μου είχε πρόβλημα τώρα τελευταία με ένα αισθητήρα και δέν ήθελα να τρέχω στον μάστορα μόνο για να μου σβήνει το λαμπάκι (μιας και ο αισθητήρας κάνει και 200ε :? ) για οποιαδήποτε απορία ρωτήστε με και άν μπορώ θα σας απαντήσω! :D


Δηλαδή οποιαδήποτε λυχνία ανάβει στο καντράν μπορεί να αναγνωρίσει τί βλάβη είναι,από πού προήλθε? :?

Γιάννη μιλάω για το check engine οπου άν ανάψει μπορεί να διαβάσει τον κωδικό και μπορείς να τον σβήσεις.



_________________
Νικόλας.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Obd II adapter και android
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 27, 2011 2:19 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2011 1:03 pm
Δημοσιεύσεις: 1859
Τοποθεσία: Μελίσσια Αττικής
Α μάλιστα.Κατάλαβα,ευχαριστώ.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Obd II adapter και android
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 27, 2011 4:26 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Δεκ 10, 2009 6:52 pm
Δημοσιεύσεις: 728
Να προσθέσω ότι δεν μπορεί να διαβάσει κ σβήσει ABS k Αερόσακους, Θέλει πολύ ακριβότερο αντάπτορα, άλλα είναι τέλειο για μετρήσει σε πραγματικό χρόνο κ προβλήματα τύπου αισθητηρίων κτλ.



_________________
Εικόνα Αλέξανδρος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Obd II adapter και android
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 18, 2014 10:44 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Δεκ 10, 2013 2:58 pm
Δημοσιεύσεις: 6
σε τι αμάξι το χρησιμοποιείς? από κόστος? Απλά πράγματα όπως reset oil service κάνει?
Επίσης που το έψαξα λίγο κάνει και μετρήσεις σε hp, ροπή και 0-100 κλπ, το έχεις δοκιμάσει δίνει αξιόπιστα αποτελέσματα?
Καταιγισμός από ερωτήσεις....


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Obd II adapter και android
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 21, 2014 6:17 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Νοέμ 21, 2011 10:08 pm
Δημοσιεύσεις: 2287
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Με το σωστό πρόγραμμα νομίζω πως θα σου δώσει τις απαντήσεις που ψάχνεις. Θερμοκρασίες πόσα g έχεις σε μια στροφή κτλ τα δείχνει.
Για reset oil service δεν γνωρίζω.



_________________
Νικόλας.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Obd II adapter και android
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 31, 2014 10:51 am 
Rotary Master

Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2011 1:04 am
Δημοσιεύσεις: 716
Φτηνοί adapter ειναι οι κινέζικοι ELM με κάτω απο 10€. Το πρόγραμμα λέγεται Torque, υπάρχει στην δωρεάν αλλα αν νομίζετε οτι σας καλύπτει πάτε μετέπειτα στην Pro έκδοση.

Ακόμα και σήμερα παίρνει μικροαναβαθμίσεις. Το κακό ειναι οτι δεν διαβάζει όλα τα PID's του αυτοκινήτου αλλα πρέπει κάποιος manualy να τα βάλει (απαραίτητες γνώσεις).

Για παράδειγμα στο δικό μου δεν μπορώ να διαβάσω υβριδικά χαρακτηριστικά αλλα κάποιοι έχουν βρεί τα PID's των υβριδικών Toyota.

Ομως υπάρχει άμεση πρόσβαση σε βασικά μηχανικά μέρη οπως θερμοκρασίες, στροφές κτλ.

Στα Vag δείχνει ελάχιστα σας ενημερώνω προκαταβολικά.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Obd II adapter και android
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 11, 2014 10:14 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Δεκ 10, 2013 2:58 pm
Δημοσιεύσεις: 6
έχουμε κάπου να γνωρίζουμε κάποιο αξίοπιστο μη κινέζικο elm, που όμως το κόστος να μην είναι 100+ €, γιατί τότε νομίζω χάνετε η ουσία με λίγα χρήματα ακόμα αγοράζεις κάποιο κανονικό διαγνωστικό.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 2 [ 15 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: