Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 1:02 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 11 από 13 [ 124 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τα νέα της Αυτοκίνησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 06, 2014 11:38 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
Λίγο μπαγιάτικο νέο, πολύ πικρό για κάποιους, αναμενόμενο για άλλους, το ίδιο και για εμένα καθώς είχα Ιταλικό αμάξι.

"Στη φετινή λίστα αξιοπιστίας του Consumer Reports, τα Ιαπωνικά αυτοκίνητα είναι ξανά στη κορυφή
Μπλα μπλα μπλα μπλα
Στη τελευταία θέση της λίστας βρίσκεται η Fiat, με τις εταιρίες της Fiat-Chrysler Automobiles να γεμίζουν τις τελευταίες θέσεις της λίστας, με την Chrysler να βρίσκεται ψηλότερα απ’όλες, στην 22η θέση.
Autoblog.gr"

Αν και το fiat που είχα μου κόστισε αρκετούτσικα σε ηλεκτρονικά (εγκέφαλος), μηχανικά (φλάντζα κεφαλής) και ηλεκτρικά (ανοβατόρι ηλεκτρικό συνοδηγού), είχα πρόβλημα και με το ιμομπιλάιζερ (βαριέμαι να το γράφω στα αγγλικά) στο ένα κλειδί και πήρα άλλο, το εσωτερικό του όπως και όλων των Ιταλικών με έκανε όταν έμπαινα στο αμάξι να το χαίρομαι. Υποτίθεται πως στα τέλη του 90 η εταιρία αποκύρηξε το αμαρτωλό σε θέματα αξιοπιστίας παρελθόν της και έκανε στροφή προς την αναβάθμιση της ποιότητας και της αξιοπιστίας. Στα λόγια. Τι να τους πεις. Ο ανταγωνισμός προχωράει και αυτοί......βγάζουν τη Mito με άλλους κινητήρες και το 500άρακι σε 100 διαφορετικές εκδόσεις. Grande Punto, πούντο; Δεν έχει ανανεωμένη έκδοση. Μα είναι δυνατόν; Η hyundai παίρνει κεφάλια, προσθέτει μοντέλα (στο εξωτερικό και ειδικά στο Αμέρικα) και η fiat έκλεισε την Lancia (εντάξει έχει το Y). Το panda το προηγούμενο είναι σκύλος στην αξιοπιστία. Όπως και το 1.3 μοτέρ σε ντίζελ έκδοση. Σήμερα απίστευτο και όμως αληθινό. Είδα tipo σε έκδοση station vagon. Αυτήν την έκδοση δεν την είχα δει όταν είχε πρωτοβγει το tipo :lol: :lol:
Το άλλο νέο. Πλησιάζει η ώρα των τελών κυκλοφορίας....Ξέρετε αυτά που πληρώνουμε για να έχουμε δρόμους με διόδια, δρόμους που οι ευρωπαίοι αναρωτιούνται γιατί αυτό το πράμα το λέμε δρόμο....Και άντε με το αμάξι αν κάνεις καμία βλακεία έχεις αερόσακους, ζώνη ασφαλείας φρένα σε 4 τροχούς. Με τη μηχανή τι γίνεται στους καθρέφτες (εννοώ τους δρόμους μας); :o



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τα νέα της Αυτοκίνησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 07, 2014 1:22 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Ξέρεις πολλούς να έχουν δώσει έναν σκασμό λεφτά και να κατηγορούν την πανάκριβη βορειοευρωπαική επιλογή τους; Ή γιαπωνέζικο και ενώ του έχει βγάλει θέματα να τα αναφέρει; Προσωπικά κανέναν ενώ γνωρίζω τα θέματα τους. Οπότε ναι, η λίστα θα είναι η ίδια κάθε χρονιά με μικρές αλλαγές.



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τα νέα της Αυτοκίνησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 07, 2014 2:40 pm 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
Οι λίστες βγαίνουν με βάση τα δεδομένα από τις εταιρίες και δεν βγαίνουν στο πόδι με το τι είπε η κυρα-Μαρία και ο κάθε κομπλέξας Έλληνας


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τα νέα της Αυτοκίνησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 07, 2014 5:34 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
Τώρα γύρισα από τις 7 το πρωί και κάνω το τσιγάρο μου προσπαθώντας να αποβάλω τις εργασιακές τοξίνες....
Δημήτριε επί της ουσίας δεν έχεις άδικο. Δύσκολα ένας που αγόρασε Merc, Bmw, Audi (τις ακριβές εκδόσεις) θα το κακολογήσει γιατί στην Ελλάδα αποφεύγουμε την αυτοκριτική όταν την πατάμε. Δεν εννοώ πως όσοι παίρνουν τα παραπάνω κάνουν πατάτα. Αναφέρομαι σε όσους τους γέννησαν και λένε πως δεν έχουν βγάλει τίποτα τα μπουμπουκάκια τους. Όμως έπεσες στην περίπτωση! Υπάρχει άτομο που παραδέχθηκε το λάθος του. Ο ξάδερφός μου που ο πατέρας του το 87 είχε πάρει την τότε 5άρα και ενώ δεν έμεινε ευχαριστημένος πήρε μετά την 3.18is coupe αν τη θυμάστε. Και από εκείνη πατέρας και γιός δε μείνανε ευχαριστημένοι (βασικά 2 γιοι) και κατέληξαν. Πατέρα Rav II, ο ένα γιός Ηonda civic και ο άλλος Honda CRV και Yaris. Όταν ακούν για ευρωπαϊκά τρέχουν μακριά :lol: Και τα 4 βγήκανε σκυλιά με εξαίρεση το Rav που στα 300.000χλμ χάνει λίγο από την κρεμαγιέρα. Σύμπτωση ή όχι ας το αφήσουμε
Σε γενικές γραμμές, από ότι λένε οι έρευνες και που έχω μιλήσει με φίλους και γνωστούς τα japan είναι αξιόπιστα αλλά πάσχουν σε ποιότητα κύλισης, εσωτερικό και παλιά και σε κράτημα και λαμαρίνα (παθητική ασφάλεια). Τα Ευρωπαϊκά έχουν κράτημα, ποιότητα κύλισης, ασφάλεια κλπ αλλά κάπου με την αξιοπιστία το συζητάνε το θέμα. Εγώ είχα Golf του 88 και βγήκε σκύλος. Τα σημερινά λένε πως κάπου κάτι δεν το έχουν όπως τα παλιά στην αξιοπιστία. Εντάξει. Αν έχεις λεφτά
παίρνεις ένα αμάξι που σου χαλάει και ξαναπαίρνεις το ίδιο. Γιατί να μην ξαναπάρεις από τη χ ακριβή μάρκα αν τα φυσάς και ας μην είσαι ευχαριστημένος από το προηγούμενός της μοντέλο;
Και ο Έλληνας ειδικά που ψάχνει την κοινωνική ανάδειξη μέσα από τους 4 τροχούς θα την πάρει την χ ακριβή μάρκα για να δείξει πως είναι λίγο πιο πάνω από του λοιπούς. Εντάξει μωρέ. Αν τα έβγαλε τίμια τα λεφτά ας το βάλει και στο σαλόνι του το αμάξι.
Α τώρα το θυμήθηκα. Κόλλησε και το μοτέρ στην 3.18is :lol: Ενώ άλλαζε λάδια όλα κανονικά βάρεσε μπιέλα και έσκασε το 96 κοντά 2.5 μύρια τότε. Έστειλε γράμμα στη Γερμανία αλλά....Όταν όμως έμπαινες μέσα και δεν άκουγες τσικ στα πλαστικά, ταξίδευες με τις ώρες και δεν κουραζόσουν....Ναρκωτικό :shock:
Insigner άλλοτε οι έρευνες είναι από εταιρίες, άλλοτε κάνει το γερμανικό TUV αν δεν κάνω λάθος, άλλοτε περιοδικά (αυτά τα φοβάμαι γιατί τα παίρνουν από διαφημίσεις).
Η άποψή μου. Επειδή μου αρέσει η αξιοπιστία τα συμπαθώ τα japan και λόγω του ότι τόσα χρόνια με τις μηχανές έχω δει πως οι κερατάδες κάνουν δουλειά. Δεν σπάνε. Κάνουν όμως τις στροφές ευθείες κάποια από αυτά, άλλα οργώνουν, άλλα ανοίγουν τούνελ :lol:
Οπότε διαλέχτε κόσμε. Επιλογές πολλές 8-) Λεφτά υπάρχουν :lol:



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Απ: Τα νέα της Αυτοκίνησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 07, 2014 6:56 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Η λιστες βγαινουν σπο εταιρειες, δε διαφωνω σε αυτο. Τα ποσα παιρνουν δρ γνωριζουμε μονο.

Να θυμισω πως βγηκε η βρωμα στη φορα για το αυτοκινητο της προηγουμενης ή προπροηγουμενης χρονιας (Golf), ποιοι τα αρπαζαν και πως;;

Sent om my LG-P880 using Tapatalk 2



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 07, 2014 7:52 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 29, 2011 8:34 pm
Δημοσιεύσεις: 2394
Την σήμερον ημέρα όλα τα αυτοκίνητα χαλάνε..Έχω παραδείγματα και από yaris και από civic 08 το οποίο έχει ταλαιπωρησει τον κολλητό μου και λέει Kia να επερνα πήγα έδωσα 26000 ευρώ στην πλαστικουρα και τρέχω κάθε 3 και λίγο..το ίδιο και τα γερμανικά...τα wv έχουν καταντήσει τα ιταλικά του 80..τα merc στρωσανε,τα open επίσης ..τα γαλλικά είναι μια χαρά αμάξια..πάντως όλα χαλάνε..Η Ευρωπαίοι την πατάνε από τα ηλεκτρονικά της Bosch συνήθως ενώ η ασιατες από κάποια μηχανικά θέματα,κομπρεσορες ,πλαστικά κτλ..Και έχουν κάτι κινέζικα ηλεκτρονικά που δεν χαλάνε ποτε


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τα νέα της Αυτοκίνησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 08, 2014 1:38 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκεί θέλω να καταλήξω ρε συ Γιώργη :gjb:



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 08, 2014 2:25 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
tsopirs έγραψε:
Την σήμερον ημέρα όλα τα αυτοκίνητα χαλάνε..Έχω παραδείγματα και από yaris και από civic 08 το οποίο έχει ταλαιπωρησει τον κολλητό μου και λέει Kia να επερνα πήγα έδωσα 26000 ευρώ στην πλαστικουρα και τρέχω κάθε 3 και λίγο..το ίδιο και τα γερμανικά...τα wv έχουν καταντήσει τα ιταλικά του 80..τα merc στρωσανε,τα open επίσης ..τα γαλλικά είναι μια χαρά αμάξια..πάντως όλα χαλάνε..Η Ευρωπαίοι την πατάνε από τα ηλεκτρονικά της Bosch συνήθως ενώ η ασιατες από κάποια μηχανικά θέματα,κομπρεσορες ,πλαστικά κτλ..Και έχουν κάτι κινέζικα ηλεκτρονικά που δεν χαλάνε ποτε

Opel ;) Καλά είναι. Αν διορθώσουν λίγο την ασάφεια στο τιμόνι θα γίνουν ακόμη καλύτερα. Με τρελαίνεις. Κομπρέσορας και Ασιάτης; Αυτοί τούρμπο επιλέγουν. Κομπρέσορες θυμάμαι στο Golf II G40 και G60 και στα Mercedes χοντρικά. Δε μου έρχονται άλλα στο μυαλό ευρωπαικά με κομπρεσέρ. Για τα toyota auris διάβασα πως κάποια τσιμπούσαν λαδάκι όπως και τα yaris diesel. Kia και μαμά hyundai πάνε με 1000. Σήμερα διάβασα βγαίνει το νέο Accent μόνο όμως για Αμέρικα. Το θέμα είναι πόσο συχνά χαλάνε. Με το Golf έφευγα και ήμουν αμέριμνος. Με το fiat παρακαλούσα εκεί που θα μείνω να έχει μπαταρία το κινητό για να καλέσω την οδική βοήθεια :lol: :lol: Τα περισσότερα αυτοκίνητα μου είπε ο μηχανικός που πάω το αυτοκίνητο, χαλάνε στα ηλεκτρονικά.
Δημήτριε ήμουν το καλοκαίρι στην Καβάλα. Έχει κάτι μανάρες στους Αμμόλοφους. Αααχ...Έπρεπε να πάω μόνος. Τεσπα. Ήρθε ένα παλικάρι με το παπάκι με injection. Τον ρωτάω γιατί μου το παίνευε το injection για την οικονομία. Αν χαλάσει έχει στην Καβάλα μάστορα να στο ρυθμίσει, να το δει στον εγκέφαλο κλπ; Με κοιτούσε. Άσε που με το injection χάνει σε αρχικό άρπαγμα. Αργεί λίγο να αρπάξει. Το πήρα μια βόλτα. Όταν άνοιγα το γκάζι λες και οδηγούσα αμάξι με ηλεκτρόγκαζο. Δε θα γυρίσουμε στα καρμπιρατέρ. Αλλά κάθε τι έχει τα συν και τα πλην.
Το μάμισα. Πέρασε η ώρα. Θα κάνω όνειρα γλυκά και πονηρά λόγω των παρακάτω
http://www.autoblog.gr/2014/11/08/babes-at-sema-2014/
babes :D :D



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 08, 2014 6:01 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Σάβ Μαρ 09, 2013 2:01 pm
Δημοσιεύσεις: 22
tsopirs έγραψε:
Την σήμερον ημέρα όλα τα αυτοκίνητα χαλάνε..Έχω παραδείγματα και από yaris και από civic 08 το οποίο έχει ταλαιπωρησει τον κολλητό μου και λέει Kia να επερνα πήγα έδωσα 26000 ευρώ στην πλαστικουρα και τρέχω κάθε 3 και λίγο..το ίδιο και τα γερμανικά...τα wv έχουν καταντήσει τα ιταλικά του 80..τα merc στρωσανε,τα open επίσης ..τα γαλλικά είναι μια χαρά αμάξια..πάντως όλα χαλάνε..Η Ευρωπαίοι την πατάνε από τα ηλεκτρονικά της Bosch συνήθως ενώ η ασιατες από κάποια μηχανικά θέματα,κομπρεσορες ,πλαστικά κτλ..Και έχουν κάτι κινέζικα ηλεκτρονικά που δεν χαλάνε ποτε


Άστοχο το παράδειγμα του φίλου σου.Οχι επειδη εχω Kia(10 χρόνια με 0,00 ευρώ σε βλάβες) αλλά και σαν επαγγελματίας οδηγός που είμαι τα μόνα αυτοκίνητα μέχρι στιγμής που ΔΕΝ έχω δει ΠΟΤΕ φορτωμένα σε οδική βοήθεια ειναι hyundai-kia και πίστεψέ με κυκλοφορούν τόσα πολλά από αυτά στην Ελλάδα που και ένα στα πέντε να έβλεπα φορτωμένο θα δικαιολογούταν και αυτό.
Αυτά κατόπιν προσωπικής εμπειρίας και παρόλο κάτοχος Κia θέλω να πιστεύω οτι ειναι αντικειμενική η άποψή μου.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τα νέα της Αυτοκίνησης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 09, 2014 10:18 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
Ρε παιδιά έβλεπα στην τηλεόραση πως το πετρέλαιο έχει πέσει 10% αλλά στην Ελλάδα η τιμή της βενζίνης είναι σταθερή. Αν βέβαια ανέβει το πετρέλαιο δε χρειάζεται να γράψω τι θα γίνει. Τι μπανανία που είμαστε ρε γμτ. Και να πεις ότι μας βάζουν και ανόθευτα καύσιμα! Αίσχος. Έχουμε καταντήσει ο κλέψας του κλέψαντος.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 11 από 13 [ 124 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: