Τώρα είναι Δευτ Μάιος 20, 2024 11:28 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 12 από 13 [ 121 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχνικά θέματα περί αυτοκίνησης.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 15, 2013 9:05 am 
Rotary Master

Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2011 1:04 am
Δημοσιεύσεις: 716
alexbobos έγραψε:
να πω και γω την γνωμη μου σαν κατοχος tsi!
οτι αρκετα polo gti και fabia vrs ειχαν καταντησει φριτεζες ειναι αληθεια!ομως να τα βαζουμε ολα σε ενα σακι δεν ειναι σωστο γιατι διαμορφονονται λανθασμενες αντιληψεις!
εμενα το αυτοκινητο ειναι ζητημα αν θα καψει 200γρ λαδι στα 10.000 χλμ!κανονικα αυτο ο κινητηρας πρεπει να καιει λαδι...το να καει 3 λιτρα στα 10.000χλμ ειναι το ιδιο κακο για τον κινητηρα με το να μην και ουτε γραμμαριο σε αυτα τα χλμ!
γενικα προβληματα βγαζουν...αλλα η γνωμη μου ειναι οτι σαν aftersale δεν θα σε γραψουν και θα λυθει το προβλημα!
εμενα 6 μηνες αφου ελειξε η εγγυηση που χαλασε η τρομπα νερου! 280€ η αγορα επισκευασμενης+260€ εργατικα...χωρις καμια δικη μου πιεση μου την περασαν σαν ελατοματικη και πλυρωσα 50€ και μου εδωσαν αλλα 2 χρονια εγγυηση για την τρομπα!
ολα τα παιδια που εκεγαν πολυ λαδι τους αλλαζαν ολοκληρα μοτερ λες και ειναι σοληνακια!
ακομα οι βελτιωτες αυτοκινητων ειναι σιγουρο οτι εχουν αμαυρωσει το ονομα του γρουπ!

τελος οταν εχεις ενα αυτοκινητο που καθε γενια του βγαινει car of the world και ολα τα μοντελα του γκρουπ βρισκονται παντα στις πρωτες θεσεις πωλησεων, οταν σου προσφαιρει τοσο ποιοτηκα υλικα, οταν εγω κανω ταξιδια με 7λτ/100χλμ εχοντας και στο ποδι 160 εργοστασιακα αλογα αλλα και μια ασφαλεια γερμανικου αυτοκινητου δεν νομιζω να με πολυενδιεφεραν τα 50€ της τρομπας νερου!!

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... lvUs#t=16s :lol:


Κάποια σχόλια θα ήθελα να κάνω σχετικά, χωρίς να προκαλέσω όμως τριβές.

-Είμαστε δηλαδή θύματα του marketing; Επειδή πληρωμένες εταιρείες επιμένουν να βγάζουν Vag αυτοκίνητα κάθε χρόνο car of the year σημαίνει οτι ισχυει;
-Αν ο κάθε Έλληνας/νίδα τρέχει να αγοράζει κάθε τι Γερμανικό είναι προς τιμήν μας; Ενα πανάκριβο αυτοκίνητο άδειο απο εξοπλισμό, που για να το γεμίσεις θέλεις ακόμα ενα αυτοκίνητο;
-Ασφάλεια Γερμανικού αυτοκινήτου; Δηλαδή τα άλλα δεν είναι ασφαλή; Το Euro Ncap θεωρητικά είναι ανεξάρτητος οργανισμός και σίγουρα τα νέα αστέρια δεν δημιουργήθηκαν απο Γερμανικές καινοτομίες.
-Η έννοια καίω λάδια βγήκε απο τους Γερμανικούς κινητήρες αν δεν κάνω λάθος.

Μπορεί η βιομηχανία της Γερμανίας να προσέφερε πάρα πολλά στο παρελθόν, αλλα νομίζω πως πλέον απλά υπερτιμολογούν και ταυτόχρονα λανσάρουν προϊόντα με τρομερές παιδικές ασθένειες.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχνικά θέματα περί αυτοκίνησης.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 15, 2013 10:45 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2011 12:52 am
Δημοσιεύσεις: 4848
Τοποθεσία: Κομοτηνη
Ειναι απλα τα πραγματα παιδια... Αλλος θεωρει οτι ειναι καλα και τα παιρνει...αλλος απλα του αρεσει κατι αλλο και αλλος ειναι ιδεολογικα αντιθετος με τα vag η τα Γερμανικα και παιρνει κατι αλλο. Εγω προσωπικα ουτε το πηρα γιατι ειδα οτι βγαινουν car of the year ουτε γιατι εχουν καλυτερη εξυπηρετηση. Μου αρεσε , το πηρα και μεχρι τωρα με εχει δικαιωσει αυτη η επιλογη! Αν εκαιγε 3 λιτρα στα 10.000 χιλ λαδι τοτε θα το κακολογουσα...



_________________
Αλεξης
Scirocco !!!!
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχνικά θέματα περί αυτοκίνησης.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 15, 2013 10:57 am 
Rotary Master

Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2012 8:38 am
Δημοσιεύσεις: 761
Οτι και να λεμε, τα Γερμανικα εχουν φοβερη ποιοτητα σαλονιου και κυλισης...ακομη και τα πιο παλια μοντελα... πραγμα που μετραει πολυ...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχνικά θέματα περί αυτοκίνησης.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 15, 2013 11:40 am 
Ολοκληρωμένος Detailer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 4:07 pm
Δημοσιεύσεις: 1357
Τοποθεσία: Καλαμάτα
zithon-tasos έγραψε:
Οτι και να λεμε, τα Γερμανικα εχουν φοβερη ποιοτητα σαλονιου και κυλισης...ακομη και τα πιο παλια μοντελα... πραγμα που μετραει πολυ...
γιατι μονο τα γερμανικα εχουν ποιοτικα σαλονια??
δεν νομιζω... σε καμια περιπτωση και δεν εχουν μονο αυτα...

ποσα γαλλικα (βλεπε citroen) και ιταλικα (lancia ή αν παμε στα πιο ακριβα maserati) μεγαλων κατηγοριων εχουν πανεμορφα σαλονια?? και προσωπικα τα θεωρω πολυ πιο ομορφα απο τα γερμανικα...

ή απο τα ιαπωνικα, η lexus ασχημα σαλονια εχει ή η mazda???

και δεν με νοιαζει εμενα προσωπικα να εχω μονο καλα πλαστικα, αλλα και το μοτερ του αυτοκινητου να μην βγαζει ζημιες...
θα μου πειτε τοτε γιατι εχω fiat :lol: γιατι στα τελευταια μοντελα οι ζημιες ειναι ελαχιστες... σε ολους τους τομεις!
σε 1 χρονο με 15.000χμ μονο αλλαγη λαδιων εγινε... η συνεχεια θα δειξει!
και η ποιοτητα κυλισης του αυτοκινητου ειναι εξαιρετικη, αλλα και δεν εχει κανεναν τριγμο!
απο πισω που ετριζε λιγο το πλαστικο ηταν απο βλακια στην αντιπροσωπεια, το οποιο διορθωθηκε με λιγο σφυξιμο! ;)



_________________
ΕικόναΕικόνα
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχνικά θέματα περί αυτοκίνησης.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 16, 2013 12:09 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2012 2:53 am
Δημοσιεύσεις: 216
shadow man έγραψε:
alexbobos έγραψε:
να πω και γω την γνωμη μου σαν κατοχος tsi!


εμενα 6 μηνες αφου ελειξε η εγγυηση που χαλασε η τρομπα νερου! 280€ η αγορα επισκευασμενης+260€ εργατικα...χωρις καμια δικη μου πιεση μου την περασαν σαν ελατοματικη και πλυρωσα 50€ και μου εδωσαν αλλα 2 χρονια εγγυηση για την τρομπα!
[/b]

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... lvUs#t=16s :lol:


συγνώμη αλλά πρεπει να κανεις καποιο λάθος στα ποσά που μας ειπες. ειναι αστρονομικά για τρομπα νερου, ακομη και αν πρεπει να αλλάξεις ολο το σετ χρονισμου μαζι της (αν ειναι εσωτερικη). 280€ για επισκευασμένη τρομπα νερου και αλλα τοσα για εργατικα... εκτώς αν οταν λες πως εχεις TSI εννοεις κανενα R8 !!

280€ για να παρω αλλη που ηταν επισκευασμενη ουτε καν καινουρια!Η αντλια νερου εχει και την μαγνιτικη βαλβιδα συμπλεξης-αποσυμπλεξης του κομπρεσορα! Αυτη ειναι η τιμη και δεν εχω R8!αν θες να ασχοληθεις κανε ενα τηλεφωνιμα σε μια καρεντα!


Τελευταία επεξεργασία από alexbobos και Πέμ Μάιος 16, 2013 12:33 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχνικά θέματα περί αυτοκίνησης.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 16, 2013 12:15 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2012 2:53 am
Δημοσιεύσεις: 216
insigner έγραψε:
Δεν θα ήταν καλύτερο να μην χαλούσε η τρόμπα?

Η γενική αλήθεια τα τελευταία 7-8 χρόνια είναι ότι τα vag είναι οι καλύτεροι πελάτες των συνεργείων. Κουκιά μετρημένα είναι, δεν τίθεται θέμα σε αυτό.

Sent from my Galaxy Note 2

Ποστευω οτι ειναι οι καλυτεροι πελατες των συνεργιων γιατι το αγοραστικο κοινο που απευθυνετε ο tsi δυστιχος ειναι νεαροι που θελουν γκαζι και να την βζαζουν τζαμπα (1400cc)...εχουν βρει ολοι την ευκολη λυση και με 400-500€ περνουν καμια 50αρια αλογα...αντι να ξεκινησουν απο μεταλλα...αλλα ειπαμε...στο τζαμπα!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχνικά θέματα περί αυτοκίνησης.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 16, 2013 12:31 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2012 2:53 am
Δημοσιεύσεις: 216
Και επιδει παρεξηγηθηκα λιγο ΟΧΙ δεν ειμαι γερμανοφιλος...απλα απο το golf iv ηθελα ενα golf!
Οσο για το οτι τα γερμανικα κανανε νορμαλ να καινε λαδι(vagos) δεν νομιζω πως ειναι ετσι! Βλεπε s2000 kai type r!
Ακομα το λεω και τωρα! Δεν ειπα σε καμια περιπτωση οτι ειναι σκυλια τα tsi, σκυλι ειναι το ατος που εχω με 180.000 χλμ και εχει αλλαξει μονο δισκοπλατο,
Ομως το θεμα ειναι τι σου προσφερει το αυτοκινητο και τι το αλλο!
Καπου αλλου υποθηκε οτι περνεις μια βασικη εκδοση γυμνη... Αν αυτο ισχυει στα vw τοτε τι ισχυει στα mercedes???? :? πχ το μονο εξτρα που εβαλα ηταν η ηλιοροφη( σε ενα θεμα μου φαινεαι το εσωτερικο)
Η γνωμη μου ειναι παντως μιας και το θεμα πηγε στο εσωτερικο οτι για να επερνα αυτοκινητο με ενα τετοιο εσωτερικο (ποιοτητα) επρεπε να ανεβω κατηγορια αυτοκινητου με οτι αυτο συνεπαγεται!
Ουφφφ απολογηθηκα! :lol:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 16, 2013 12:59 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2012 2:53 am
Δημοσιεύσεις: 216
tsopirs έγραψε:
alexbobos έγραψε:
να πω και γω την γνωμη μου σαν κατοχος tsi!
οτι αρκετα polo gti και fabia vrs ειχαν καταντησει φριτεζες ειναι αληθεια!ομως να τα βαζουμε ολα σε ενα σακι δεν ειναι σωστο γιατι διαμορφονονται λανθασμενες αντιληψεις!
εμενα το αυτοκινητο ειναι ζητημα αν θα καψει 200γρ λαδι στα 10.000 χλμ!κανονικα αυτο ο κινητηρας πρεπει να καιει λαδι...το να καει 3 λιτρα στα 10.000χλμ ειναι το ιδιο κακο για τον κινητηρα με το να μην και ουτε γραμμαριο σε αυτα τα χλμ!
γενικα προβληματα βγαζουν...αλλα η γνωμη μου ειναι οτι σαν aftersale δεν θα σε γραψουν και θα λυθει το προβλημα!
εμενα 6 μηνες αφου ελειξε η εγγυηση που χαλασε η τρομπα νερου! 280€ η αγορα επισκευασμενης+260€ εργατικα...χωρις καμια δικη μου πιεση μου την περασαν σαν ελατοματικη και πλυρωσα 50€ και μου εδωσαν αλλα 2 χρονια εγγυηση για την τρομπα!
ολα τα παιδια που εκεγαν πολυ λαδι τους αλλαζαν ολοκληρα μοτερ λες και ειναι σοληνακια!
ακομα οι βελτιωτες αυτοκινητων ειναι σιγουρο οτι εχουν αμαυρωσει το ονομα του γρουπ!

τελος οταν εχεις ενα αυτοκινητο που καθε γενια του βγαινει car of the world και ολα τα μοντελα του γκρουπ βρισκονται παντα στις πρωτες θεσεις πωλησεων, οταν σου προσφαιρει τοσο ποιοτηκα υλικα, οταν εγω κανω ταξιδια με 7λτ/100χλμ εχοντας και στο ποδι 160 εργοστασιακα αλογα αλλα και μια ασφαλεια γερμανικου αυτοκινητου δεν νομιζω να με πολυενδιεφεραν τα 50€ της τρομπας νερου!!

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... lvUs#t=16s :lol:

Σωστά.. Αλλά το car of the World δεν μου λέει τίποτα.. Πολλά βγήκαν και ήταν μέτρια.. Η πωλήσεις επίσης δεν λένε όλοι την αλήθεια. Είναι όνομα μεγάλο με ποιότητα και ευχαριστημενους πελάτες.. Και εγώ έχω ξαδέρφια που όλα τα αμάξια τους είναι opel.. Δεν τα θεωρώ και από τα καλά.. Άσχετα που έχω opel και εγώ τα τελευταία χρόνια. Τα 7 λίτρα τα βλέπω και εγώ με 230 αλογα κάτω από τα 130..

Στάλθηκε από το Novo7Fire μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αναφερομουν σε εργοστασιακη ιπποδηναμη μιας και με προγραμματισμο η καταναλωση σε ταξιδι θα ειναι αμελητεα, οπως και να εχει μου κανει εντυπωση το ταξιδι με 130χλμ και 7λ/100 για το 2.0!! Ειναι πραγματικα πολυ καλα Γιωργο!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχνικά θέματα περί αυτοκίνησης.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 16, 2013 7:34 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2011 12:52 am
Δημοσιεύσεις: 4848
Τοποθεσία: Κομοτηνη
οχι μονο καλα! παρα πολυ καλα ειναι τα 7 λιτρα με 130 χιλιομετρα! το δικο μου και μαμα ειχε αρκετα παραπανω. αλλα με 2.0 μοτερ δεν ειναι τοσο θεμα η καταναλωση για εμενα...



_________________
Αλεξης
Scirocco !!!!
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχνικά θέματα περί αυτοκίνησης.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 16, 2013 11:01 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 3:07 am
Δημοσιεύσεις: 111
alexbobos έγραψε:
shadow man έγραψε:
alexbobos έγραψε:
να πω και γω την γνωμη μου σαν κατοχος tsi!


εμενα 6 μηνες αφου ελειξε η εγγυηση που χαλασε η τρομπα νερου! 280€ η αγορα επισκευασμενης+260€ εργατικα...χωρις καμια δικη μου πιεση μου την περασαν σαν ελατοματικη και πλυρωσα 50€ και μου εδωσαν αλλα 2 χρονια εγγυηση για την τρομπα!
[/b]

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... lvUs#t=16s :lol:


συγνώμη αλλά πρεπει να κανεις καποιο λάθος στα ποσά που μας ειπες. ειναι αστρονομικά για τρομπα νερου, ακομη και αν πρεπει να αλλάξεις ολο το σετ χρονισμου μαζι της (αν ειναι εσωτερικη). 280€ για επισκευασμένη τρομπα νερου και αλλα τοσα για εργατικα... εκτώς αν οταν λες πως εχεις TSI εννοεις κανενα R8 !!

280€ για να παρω αλλη που ηταν επισκευασμενη ουτε καν καινουρια!Η αντλια νερου εχει και την μαγνιτικη βαλβιδα συμπλεξης-αποσυμπλεξης του κομπρεσορα! Αυτη ειναι η τιμη και δεν εχω R8!αν θες να ασχοληθεις κανε ενα τηλεφωνιμα σε μια καρεντα!


σε πιστεύω, ήθελα απλά να τονίσω το πόσο κοστίζει ενα εξάρτημα που θεωρείται αναλώσιμο ακόμη και στα ακριβότερα αυτοκίνητα...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 12 από 13 [ 121 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: