Τώρα είναι Δευτ Μάιος 20, 2024 11:00 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 2 [ 15 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Επιλογη νεου οχηματος!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 30, 2014 11:13 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 11, 2014 11:45 am
Δημοσιεύσεις: 111
Καλημεριζω το φορουμ και ευχομαι καλη επανοδο στην καθημερινοτητα για οσους πηγαν και καλη συνεχεια σε οσους συνεχιζουν να διακοπευουν!

Καλο το cardetailing ως ενασχοληση αλλα για να γινεται,πρεπει να υπαρχει το οχημα.
Εδω και καιρο η οικογενεια της αδελφης μου αυξανεται με γοργους ρυθμους,και πλεον το μικρο,παλιο,αλλα αξιοπιστο VW Polo του 2000 φανταζει ακομη μικροτερο με δυο κουτσουβελα στην τρυφερη ηλικια που χρειαζονται καροτσοκρεβατα,παρκοαλλαξιερες και ολα τα συναφη,που ολοι οι γονεις νομιζω ξερετε,και η αναγκη για περισσοτερο χωρο κρινεται επιτακτικη!

Και για να μπαινουμε στο προκειμενο,αναζητουμε αυτοκινητο μεσαιας και πανω κατηγοριας,τυπου A3,Golf,Astra,Passat,Insignia,μεταχειρισμενο απο το 2009 και νεοτερο αν γινεται.

Και εδω μπαινει το ερωτημα μου.Θα ηθελα να μαθω κατα ποσο ο κινητηρας 1.4 με τα 122 αλογα,125 σε αλλες περιπτωσεις,του γκρουπ VW,ειναι αξιοπιστος,αν "ποναει" σε καποια σημεια,τι θα επρεπε να προσεξει καποιος στην αναζητηση του.Το ιδιο και για τα μοτερ της OPEL 1.4 turbo 140hp,ομοιως 1.6 turbo 180hp.

Και για να κανω και τα ερωτηματα μου ακομα πιο συνθετα,αξιζει να δωσει καποιος τα εξτρα ευρωπουλα για Α3 εναντι του Golf;μηπως το Passat μοιαζει η χρυση τομη;το insignia ειναι το καλυτερο value for money εναντι του Astra και των υπολοιπων;

Μια σχετικη ψαχτικη εχει γινει και βλεπω οτι το Α3 δινει τα λιγοτερα αποτελεσματα σε διαθεσιμο αριθμο μεταχειρισμενων.Ειναι τοσο καλο που δεν το πουλανε οι ιδιοκτητες;εχει πουλησει λιγοτερα(μαλλον κατ 'εμε);

Σε γενικες γραμμες αυτα ειναι τα αρχικα και κυρια ερωτηματα,και θα εκτιμουσα οποιαδηποτε τοποθετηση επι του θεματος,ακομη και προσωπικη προτιμηση,εμπειρια,αποψη.

Ευχαριστω εκ των προτερων ακομα και οσους απλως διαβασουν το θεμα.

Δημητρης


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογη νεου οχηματος!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 30, 2014 3:16 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Απρ 04, 2012 10:15 pm
Δημοσιεύσεις: 490
Να ζήσουν τα κουτσουβελα
Μιλάμε για καινούργια αυτοκίνητα? Δηλαδη Golf 7 και Audi A3 2014?ή μεταχειρισμένα τις προηγουμενες εκδόσεις?
Α3,Golf,Astra επαρκούν οι χώροι για μια 4μελη οικογένεια με μικρα που εχουν χιλια δυο συμπράγκαλα?Πιστευω πρεπει να πανε σε οικογενειακό αυτοκίνητο στυλ Passat
Γιατι δεν κοιτάτε σε Diesel και κοιτάτε σε βενζινοκινητήρες ?
Το 1.4 TSI με τα 122/125 αλογα είναι πολύ αξιόπιστος κινητήρας και πολυ οικονομικός σε ταξίδι . Λόγω μεγάλου αριθμού πωλήσεων αυτου του κινητήρα εχουν και μεγαλύτερο ποσοστό βλάβης που θα συναντήσεις σε forums συνεργεία κλπ
Αλλα επιμένω σε Diesel λογω οικονομιας , απο πλευράς οδήγησης το diesel δεν μου αρεσει .
Golf με A3 μηχανικα δεν εχουν καμια διαφορα, εχουν ιδια ανταλλακτικα παντου το μονο που αλλαζει ειναι η ποιότητα στο εσωτερικο


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογη νεου οχηματος!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 30, 2014 10:38 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 11, 2014 11:45 am
Δημοσιεύσεις: 111
Σε ευχαριστώ για τις ευχές.
Μιλάμε για μεταχειρισμενα παντα πενταετίας και νεότερα αν γίνεται.
Και εγώ ντίζελ θα πρότεινα αλλά είναι πανάκριβα και είναι και πολύ λιγα ακόμη.
Για το θέμα του κινητήρα, σε αυτό που λες εχεις δίκιο.Αφού μπαίνει σε τοσα πολλά μοντέλα, λογικό είναι να υπαρχουν και αστοχίες, το ποσοστο επι των οχημάτων μας ενδιαφέρει να είναι χαμηλό!
Θυμάμαι όταν είχε πρωτοεμφανιστεί το τωρινό Polo Gti με τα 180 άλογα τα,που έκαιγε λάδι περισσότερο απο φριτεζα, μέχρι να βρουν τι έφταιγε οι ιδιοκτήτες είχαν απελπιστει και ταλαιπωρηθει.
Κάτι τέτοιο πρόβλημα προσπαθούμε να αποφυγουμε , αν και εφοσον υπάρχει σε κάποιο απο τα μοντέλα που μας ενδιαφέρουν.

Το θέμα των χωρών θα τσεκαριστει με το καθισματακι ανα χείρας και επιτόπου
:D

Μόλις δουμε κάποιο αυτοκίνητο θα σας πω και εντυπώσεις.

Καλό βράδυ σε ολους.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογη νεου οχηματος!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 30, 2014 11:26 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Απρ 04, 2012 10:15 pm
Δημοσιεύσεις: 490
Ναι τα Polo GTI, Ιbiza Cupra/FR , Fabia vRS , Audi A1 185ps , αντιμετωπιζαν πρόβλημα και συνεχίζουν να αντιμετωπίζουν το πρόβλημα με την καταναλωση λαδιου .ΜΑΛΛΟΝ τωρα πανε να το λυσουν με αλλαγη στα μπεκ λαδιου (μετα απο 4-5 χρονια)
Οι υπόλοιποι 1.4 TSI είτε twincharged(με κομπρεσσορα 140-160-170 αλογα) ειτε turbo only (με τα 120-122 αλογα) δεν αντιμετωπιζουν αυτό το προβλημα .

Οτι θες για 1.4 TSI μπορεις να με ρωτήσεις .


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Επιλογη νεου οχηματος!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 30, 2014 11:51 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2014 9:00 am
Δημοσιεύσεις: 306
Οτι θες για tsi μπορεις να τον ρωτησεις ξερει μεχρι και την τελευταια βιδα..
Εγω στο μονο που μπορω να σε βοηθησω ειναι να σου διαθεσω το golf μου 1.4 tsi 122 πενταπορτο να το φορτωσεις να του βαλεις καθισματακια καροτσακια κι οτι θες και να το οδηγησετε να δειτε αν σας κανει ο κινητηρας που ειμαι σιγουρος οτι θα σας αφησει απολυτα ικανοποιημενους..



_________________
Mike Phillips : "Find something you like and use it often"
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Απ: Επιλογη νεου οχηματος!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 31, 2014 12:18 am 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Δεκ 10, 2009 6:52 pm
Δημοσιεύσεις: 728
Έχω 1 χρόνο το ford focus 1000 -125 hp.
Απο χώρους επιβατών είμαι πολύ ευχαριστιμένος. Ο αποθηκευτικος χώρος χωράει καροτσάκι. Και το ταξηδι με 4 άτομα με αποσκευές είμαι παραπάνω απο ικανοποιητικο με κατανάλοση 6.01 απο spritmotor.de που το παρακολουθώ. Ενώ στο αυτοκηνιτο μου έγραφε 5.7 (780χμ) με ενα γεμισμα, σε εθνική με ταχύτητα 100-140



_________________
Εικόνα Αλέξανδρος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογη νεου οχηματος!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 31, 2014 8:54 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 11, 2014 11:45 am
Δημοσιεύσεις: 111
Καλησπέρα και παλι.

Νικητή πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου, θα σε έχω στα υπό όψιν.

Γιάννη σε ευχαριστώ για την προσφορά, οποτε βρεθείς Αθήνα στείλε μου pm, μήπως καταφέρουμε και πιούμε ενα καφέ συζητώντας επι του θέματος.

Αλεξανδρε θα μεταφέρω τις εντυπώσεις σου στους αρμόδιους.Ενα focus mk1 που υπάρχει στην οικογένεια έχει βγει αστέρι μέχρι στιγμης.

Καλό βράδυ σε ολους


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 31, 2014 9:50 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 29, 2011 8:34 pm
Δημοσιεύσεις: 2394
Κοίτα αν πάρεις μικρομεσαιο κοίτα για της sedan Εκδόσεις..τα wv έχουνε αρκετά θέματα αξιοπιστίας αν και ο συγκεκριμένος κινητήρας είναι αρκετά καλός..πολύ καλή η λύση του focus ..το astra είναι μια χαρά αν και ψιλοκαιει το μοτέρ..το 1.6 είναι αρκετά κακό μοτέρ ...Εκτός και αν είναι μαμα και καλοσυντηρημενο άλλα όχι σπασμενο...Γενικά μέχρι τα 180 άλογα είναι το ωραίο του άλλα είναι λεμαργο μοτέρ..καίει,ειδικά στο insignia


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 02, 2014 12:54 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 11, 2014 11:45 am
Δημοσιεύσεις: 111
tsopirs έγραψε:
Κοίτα αν πάρεις μικρομεσαιο κοίτα για της sedan Εκδόσεις..τα wv έχουνε αρκετά θέματα αξιοπιστίας αν και ο συγκεκριμένος κινητήρας είναι αρκετά καλός..πολύ καλή η λύση του focus ..το astra είναι μια χαρά αν και ψιλοκαιει το μοτέρ..το 1.6 είναι αρκετά κακό μοτέρ ...Εκτός και αν είναι μαμα και καλοσυντηρημενο άλλα όχι σπασμενο...Γενικά μέχρι τα 180 άλογα είναι το ωραίο του άλλα είναι λεμαργο μοτέρ..καίει,ειδικά στο insignia


tsopirs σε ευχαριστω για τις πληροφοριες περι opel,ιδιαιτερα χρησιμες.

Εν τω μεταξυ πηγα να δω ενα Α3 σε μια μαντρα κοντα στο σπιτι μου.Ενω στις φωτο στην αγγελια φαινεται ωραιο και καθαρο,απο κοντα τα πραγματα ειναι διαφορετικα.Ειναι στριμωγμενο με τα υπολοιπα σε σημειο που να ακουμπουν οι καθρεπτες τους,σαν παστες σαρδελες ενα πραμα.Το αποτελεσμα ειναι τα αυτοκινητα να ειναι απλυτα και να παρουσιαζονται στον υποψηφιο αγοραστη σαν να μην πολυενδιαφερεται ο πωλητης για τα προς πωληση προιοντα του.Το δικο μου με 150000 χλμ φανταζει πιο περιποιημενο μπροστα σε ενα 5 χρονια νεοτερο αυτοκινητο.
Δεν λεω απαραιτητα οτι ειναι κακο αυτοκινητο,αλλα με τετοια παρουσιαση,βγαζεις και συμπερασματα αναφορικα με τον επαγγελματια που εχεις απεναντι σου.

Καλη μερα να εχετε!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Επιλογη νεου οχηματος!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 02, 2014 5:56 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Απρ 04, 2012 10:15 pm
Δημοσιεύσεις: 490
Θέλει να πετύχεις καλό μαντρά, η πλειοψηφία ειναι αστα... κοίτα σε ιδιώτη


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 2 [ 15 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: