Τώρα είναι Τετ Μάιος 29, 2024 1:12 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Χαίρετε!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 31, 2015 9:31 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Παρ Φεβ 06, 2015 2:39 pm
Δημοσιεύσεις: 41
Έχω ένα VW GOLF IV Generation 2002 μαύρο μεταλλικό χρώματα, 3θυρο. Δυστυχώς απο την αρχή όσο κι αν το πρόσεχα (πλύσιμο προσωπικά απο το ξημέρωμα μέχρι τη νύχτα! Χωρίς υπερβολή) κάποια στιγμή μετά απο 6 μήνες καινούργιο το 2002, τρώει ένα χαλάζι που ήταν περίεργο για την εποχή εκείνη στην Αθήνα. Το πήγα στην karenta και απο μεταλλικό μαύρο το έκαναν σαν τα μούτρα τους! Μετά απο μερικούς μήνες μου πετάγεται ένας μπάρμπας απο stop και μου χτυπάει τη δεξιά πόρτα και λίγο πίσω! Άντε και κει φτιάξιμο! Το καλοκαίρι της ίδιας χρονιάς, νύχτα σε επαρχία πάει να ξεπαρκάρει ένας γνωστός μου χτυπάει και την αριστερή πόρτα! OLE!!! Έδεσε τώρα! Λέω τέτοιο μουτζωμα! Τέλος πάντων κάποια στιγμή μετά απο 4-5 χρόνια το πήγα σε ένα φαναρτζή (ο οποίος αποδείχτηκε άχρηστος) και αφού έκανε βάψιμο σε καπό, ουρανό, πορτ-παγκαζ και κάποια πλαϊνά, μετά απο 5-6 χρόνια το χρώμα έδειξε ο,τι πιο χαλι μπορούσε! Τώρα ο ουρανός είναι ξεφλουδισμένος στη μέση και γενικά όλο το αμάξωμα χάλια! Ελπίζω στη συμβουλή σας και βοήθεια, καθώς μέχρι τώρα η γνώμη μου για όσα έχω βιώσει αλλά και απο φίλους με επαγγελματιες του αυτοκινητιστικού χώρου (φαναρτζήδες, ηχοσυστήματα κλπ) είναι ότι υπάρχει μεγάλο μέρος επιτήδειων που παρά ότι πληρώνονται και αδρά, εξαπατούν! Όποτε σκεφτόμενος αν θα άξιζε να πληρώσω ένα ολικό βάψιμο ή ένα πραγματικό επαγγελματία που να μπορεί να το φέρει σε μια κατάσταση που να αξίζει τη πληρωμή, τι προτείνετε; Ευχαριστώ και... καλώς σας βρήκα!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Χαίρετε!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 01, 2015 7:14 am 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2014 9:00 am
Δημοσιεύσεις: 306
Βαλε αν θες μερικες φωτογραφιες της καταστασης του αυτοκινητου απο διαφορα μερη του για να γινει πιο ευκολο..



_________________
Mike Phillips : "Find something you like and use it often"
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Χαίρετε!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 02, 2015 10:04 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Παρ Φεβ 06, 2015 2:39 pm
Δημοσιεύσεις: 41
Συνημμένο:
IMG_0883.JPG
Συνημμένο:
IMG_0882.JPG
Συνημμένο:
IMG_0881.JPG
Συνημμένο:
IMG_0880.JPG


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Χαίρετε!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 03, 2015 4:19 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Παρ Φεβ 06, 2015 2:39 pm
Δημοσιεύσεις: 41
Ελπίζω να φαίνεται καθαρά το πρόβλημα, αν θέλετε να βγάλω και κάποια άλλη φωτογραφία πείτε μου, ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Χαίρετε!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 05, 2015 1:08 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μόνο στη τελευταία φαίνεται ξεκάθαρα πως θέλει επαναβαφή. Δεν μπορείς να κάνεις οτιδήποτε άλλο.



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Χαίρετε!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 05, 2015 6:45 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Παρ Φεβ 06, 2015 2:39 pm
Δημοσιεύσεις: 41
Το θέμα είναι να το πάω για βαφή σε ουρανό, το πάνω μέρος του πορτμπαγκάζ επίσης και ίσως καπο και μερικά σημεία όπως το μπροστινό αριστερό θολο και πίσω δεξιό ή για ολικό; Τι κόστος μπορεί να εχει το ολικό σε ενα τέτοιο αυτοκίνητο; Αν πούμε ότι κάνω καναδυο σημεία όπως ουρανό καπο κλπ μετά θα χρειαστεί γυάλισμα κέρωμα;
Όσο για το εσωτερικό υπάρχει κάποιος που να προτείνετε για κορυφαίο σε εσωτερικό καθάρισμα; Να κάνει με λεπτομέρειες και πίσω απο σημεία όπως μέσα απο καντράν που εχει μαζέψει σκόνη κλπ
Υπάρχει δυνατότητα για επανόρθωση κάποιων μερών πλαστικών εστω και μερικώς.
Απο βιολογικό, νανοτεχνολογία τι γνώμη έχετε;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Χαίρετε!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 05, 2015 7:07 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2014 7:38 am
Δημοσιεύσεις: 219
gousias έγραψε:
Το θέμα είναι να το πάω για βαφή σε ουρανό, το πάνω μέρος του πορτμπαγκάζ επίσης και ίσως καπο και μερικά σημεία όπως το μπροστινό αριστερό θολο και πίσω δεξιό ή για ολικό; Τι κόστος μπορεί να εχει το ολικό σε ενα τέτοιο αυτοκίνητο; Αν πούμε ότι κάνω καναδυο σημεία όπως ουρανό καπο κλπ μετά θα χρειαστεί γυάλισμα κέρωμα;
Όσο για το εσωτερικό υπάρχει κάποιος που να προτείνετε για κορυφαίο σε εσωτερικό καθάρισμα; Να κάνει με λεπτομέρειες και πίσω απο σημεία όπως μέσα απο καντράν που εχει μαζέψει σκόνη κλπ
Υπάρχει δυνατότητα για επανόρθωση κάποιων μερών πλαστικών εστω και μερικώς.
Απο βιολογικό, νανοτεχνολογία τι γνώμη έχετε;


Αν έχεις καλό Βαφέα βάψε τα κομμάτια που έχουν θέμα και το υπόλοιπο κάντο αλοιφή
Η τιμές στης ολικές βαφές παλιά ήταν πάνω κάτω ίδιες κάτι σαν ταρίφα, πλέων έχει ολικές βαφές από 700euro
Γνώμη μου μια σωστή ολική εξωτερική βαφή με σωστή προεργασία υλικά και χρώματα μαζί με δουλεία βαφέα και λαμαρίνα παίζει 1000 με 1200euro
Για βιολογικό αν είσαι Θεσσαλονίκη dazzle και Αθήνα auto star και swell.



_________________
pilarxis detailing hobbyist.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Χαίρετε!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 05, 2015 12:10 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Παρ Φεβ 06, 2015 2:39 pm
Δημοσιεύσεις: 41
"καλός βαφέας" …όλοι οι επαγγελματίες μέχρι να πληρώσεις είναι καλοί, μετά...! δεν έχω κάποιον και δεν ξέρω πως να εμπιστευτώ μετά από τέτοια αποτελέσματα! πάντως είναι ένα ρίσκο κι αυτό, να το πάω για τοπικό βάψιμο και μετά για αλοιφές κλπ και να μην έχει ομοιογενές αποτέλεσμα και ...πιάσε το αβγό και κούρεψτο!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Χαίρετε!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 05, 2015 12:11 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Παρ Φεβ 06, 2015 2:39 pm
Δημοσιεύσεις: 41
από την άλλη και η λύση του ολικού είναι ακραία και φυσικά πανάκριβη!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: