Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 5:54 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 3 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Κοστος για πλυντήριο αυτοκινήτων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 16, 2020 10:44 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Ιουν 16, 2020 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 10
Παιδιά καλημερα σας, η καλησπερα σας! Ειμαι καινούργιος στο φόρουμ. Ηθελα να κανω μια ερώτηση οσο αφορα για ενα κόστος στο περίπου για ένα πλυντήριο αυτοκινήτων στο χέρι, αλλα πριν προχωρήσουμε σε αυτο να πω 2 λογάκια για τον εαυτό μου ώστε να πάρετε και εσεις μια καλύτερη εικόνα για εμένα. Απο μικρό παιδί ειχα το μικρόβιο, οταν πηγαίναμε στο χωριό να κατσουμε στον παππού και στην γιαγια, αντι να παω στην πλατεια να παιξω με αλλα παιδια εγω επλενα το αμαξι του παππού και μετα αφου βαριόμουν πήγαινα να παίξω...στην πένα τον ειχα!! Χαχα λοιπόν τέλος πάντως απο τοτε εως τωρα (35 χρόνον) απέκτησα δικια μου εμπειρία, πολλα καπό και πορτες απο τρακαρισμενα (εχω φιλο φανοποιο) για δοκιμές, το δικο μου εννοειτε παντα στην πενα. Τωρα για εξτρα μεροκαματο αναλαμβάνω διαφορες εργασιες στην πυλωτή μου. Η κανονικη δουλεια μου ειναι οδηγος σε τουριστικο γραφείο. Ομως 3 μήνες που κάθομαι λογο αναστολής, έτυχε και εκανα ενα αμαξι φιλου και ανεβαζα φωτογραφιες στο fb. Μετα απο αυτο αφου ειχα και χρονο κιολας, τους δυο μηνες τους περασα φουλ το ενα πισω απο το αλλο, ολοι απο στωμα σε στωμα εννοείτε. Και αφου δοκιμαστικα τωρα και σε αυτο και ειδα πως ακομα και μεταξύ μας ερχεται δουλεια, που να.ανοιξω κανονικο μαγαζι ωστε να μπορεσω να διαφημιστω και παρα έξω.

Οποτε η ερώτηση μου ειναι η εξής, δεν θελω να ανοιξω ενα σκετο car detailing, αλλα πλυντήριο αυτοκινήτων στο χερι φυσικα κανονικό οπου θα κανει ΣΩΣΤΗ δουλεια με της καθημερινές τιμες του τυπου 10 12 ευρο μεσα εξω πχ και με ποιότητα car detailer και οχι car πακιdetailer. Λογο δουλειας (λιμουζινα) παω και πλένω καθημερινα το αμαξι πριν παω σπιτι (το παιρνω σπιτι μου εγω) και καθε φορα μου ανεβαίνει το αιμα στο κεφάλι, δεν λεω, ενταξει καπου θα σταξει λιγο νερο...αλλα ποσο δυσκολο ειναι να καθαρίσεις τα τζαμια, η της ζαντες, η να βαλεις το γυαλιστικο στο λαστιχο και οχι και στη ζαντα μαζι??

Πανω κατω μπορω να βρω κοστος για εξοπλισμό , αλλα δεν ξερω το κοστος ώστε να μετατρεψεις εναν χωρο σε πλυντήριο. Τσιμέντα εξω, πλακακια μεσα σκάψιμο να φεύγουν νερα. Εχω δει φαρμακεία που εκλεισαν και έγιναν πλυντήρια πχ, τι κοστος μπορει να εχει κατι τετοιο στο περίπου? 30.000 με 40.000 οοοολα μαζι?? Ακουω διάφορα...

Και τελος και συγνωμη για το βιβλιο που μολις έγραψα, σκέφτομαι και καπου κοντα στα βλάχικα, βαρης κορωπιου καπου, να πιάσω καλες περιοχές γυρο γυρο, αλλα να βολεψει και το επαγγελματια απο τον κλαδο μου να ερχετε, αφου ξςρω και με ξερουν πολλοί οδηγοί. Πριν πανε για αεροδρόμιο ενα πλυσηματακι και έφυγες. Ευχαριστω πολυ για τον χρόνο σε οποιον το διαβάσει χαχα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κοστος για πλυντήριο αυτοκινήτων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 16, 2020 12:22 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Καλησπέρα καλή αρχή σας εύχομαι ολόψυχα κάθε επιτυχία στο όνειρο σας και στην αγάπη σας κάιε ευχαριστως όποια βοήθεια θέλετε σε τεχνικές η οτιδήποτε.
Από τιμές υλικά και κόστη για μαγαζί εγώ προσωπικά δεν έχω ιδέα ισωσ κάποιο άλλο παιδί να μπορέσει να μας βοηθησει.
Τώρα στην κατηγορία μέσα έξω 10-12 ευρώ ανταγωνιζεστε σε χρονους και όγκο δουλειάς όλα τα υπόλοιπα πλυντήρια. Θα πρέπει να υπολογίσετε τους χρόνους σας να είναι παρόμοιους με των υπολοίπων για να μπορείτε να έχετε κέρδος ανά όχημα και απόσβεση σε χρόνο της επένδυσης .
Το ποσό ποιοτική διαφορά μπορείτε να κάνετε εφόσον έχετε γνώσεις αυτό εξαρτάται. Πχ Μπορεί να έχετε καθαρά σφουγγρια που δεν έχουν οι άλλοι, μπορείτε να έχετε αέρα για το πρώτο στέγνωμα και πολύ καλές πετσέτες στεγνωματος για το τελικό στέγνωμα που δε θα σας κοστίσουν σε ενδιάμεσο χρόνο , και θα δίνουν πλεονέκτημα σε εσάς .
Τα υπόλοιπα όμως .....π.χ ...ΣΩΣΤΕΣ ζάντες θέλει λίγο σκέψη τι εννοούμε σωστες ,γιατί μπορεί για να γίνουν σωστά σε βάθος οι ζάντες όχι μόνο στο πρόσωπο αλλά και στο εσωτερικό βαθυα με καλές ποιοτικές βούρτσες αλλά και τα ελαστικά που κανονικά θέλουν βουρτισμα ξεχωριστα καθώς οι θωλοι κ..τλ......και πάει λέγοντας.
Αυτό μπορεί να είναι ένα χρόνος αν το δείτε στη πράξη που να σας βγάζει 10-15+ λεπτά στο κάθε σετ δηλαδή Μπόρει να πηγαίνει 40 λεπτά ( παραδειγμα δίνω) για μόνο αυτά τα σημεία χωρίς να έχει ξεκινήσει το υπόλοιπο.
Εκει έρχεται δύσκολα κέρδος στην κατηγορία των 10&12 ευρώ μέσα στο έξω γιατί η κούραση έρχεται σύντομα και πέφτει η παραγωγηκοτητα και είναι λογικό.

Τα υπόλοιπα δε ξέρω να σας βοηθήσω.
Καλή αρχη με τισ καλύτερες ευχές



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κοστος για πλυντήριο αυτοκινήτων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 16, 2020 1:14 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Ιουν 16, 2020 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 10
Ευχαριστώ πολυ για τα καλα λόγια! Συμφωνώ με ολα μα ολα απο αυτα που γράψατε. Αλλα πχ για της ζαντες που αναφερατε, σίγουρα δεν θα γινετε τοσο πολυ σχολαστική δουλεια, σκοπος ειναι κάποια στιγμη να το παρεις ο ανθρωπος και να φύγει. Ομως θα εστιάσω παααρα πολυ στα υλικά ακομα και με τι θα πλένουμε το αμαξι, της ζάντες, που τα ποιο πολλα πλυντήρια ρίχνουν αραιωμένο σουαζ και στο τρίτο πλύσιμο βλεπεις μπιμπικια. Εννοειτε πως θα εχω και γυαλισματα κλπ οπου εκει θα γινετε ΚΑΝΟΝΙΚΑ η δουλειά σχολαστικα και η τιμη θα διαμορφώνεται αναλογα την εργασία και το αμάξι. Απλα θελω να κανω κατι σωστο, με σωστα προϊόντα, που να μπορει ο πελατης να εμπιστευτεί το αυτοκίνητό του, ιτε ειναι ενα πανάκριβο super car, ιτε ειναι ενα απλο καθημερινό αυτοκίνητό. Δεν θελω να ξεχωρίσω την ποιότητα στο πλησιμο βαση την αξια του αυτοκινήτου. Δεν θελω να παρι σπιτι ο πελατης μετα το πλύσιμο καιντο μονο θα κανει αν το κάνει, να σκουπισει καμια σταγόνα που μπορει να τρέξει απο κάπου, και οχι να κάθετε να κανει παράθυρα παλι μονος του η να σκουπιζει της ζάντες του απο νερο που στεγνω επανω η απο κακη καθαριότητα. Αν βρω καταληλο χωρο ισως ΙΣΩΣ να εχω και ενα ξεχωριστο χωρο διπλα για αυτοκινητα για ραντεβού ώστε να μην μπλέκει με τα αλλα και δημιουργείται καθυστέρηση. Για συγκεκριμένα πλυσηματα. Αυτο τωρα ειναι διαφορα που εχω στο μυαλο μου φυσικα, και περα απο αυτο, αναλογα και τι βοήθεια θα μου δωσει ενα πρόγραμμα απο εσπα οπου θα βγει για αττικη μεσα σεπτεμβρη αποτι εχω μάθει....προς το παρών μαζευουμε πληροφοριες, φτιαχνουμε ενα πλανο διοτι θα εχω μονο μια ευκαιρία να κανω κατι...δεν υπάρχει μια απο πίσω χαχα. Θα παιξει εσπα και δανειο, και οτι γινει φιλε! Πιστεύω πως αν ειμαι καλος στην δουλειας μου, χαμενος δεν θα βγω. Ευκολο δεν θα ειναι, αλλα τιποτα δεν ειναι ευκολο. Εχω δουλέψει πολυ και ακομα δουλεύω. 12 ωρες την ημερα, ενα με δυο ρεπο τον μηνα (ωραριο σεζον αυτο), πασχα με την οικογενεια μου δεν θυμάμαι ποτε εκανα την τελευταία φορά, αλλα ουτε και διακοπές. Και χωρις να βγαζω και κατι το παραπάνω διοτι μετα ο χειμωνας ειναι βαρύς, δεν υπαρχουν τοσα πολλα δρομολόγια, οποτε μια τρυπα στο νερό κανω. Οποτε γιατι αυτο τον κόπο να μην τον βγαλω σε κατι δικο μου τουλάχιστον. Βεβαια ολα αυτά μονο αν υπαρξει βοήθεια τυπου ΕΣΠΑ....θα δουμε. Προς το παρών οπως ειπα και πριν μαζεύω πληροφοριες, να παρω και μια εικόνα. Ρωτώντας πας στην πόλη! Ευχαριστω και παλι για τα καλα σας λογια!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 3 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron