Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 11:01 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 11 [ 106 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αντηλιακές Μεμβράνες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 28, 2010 10:20 am 
Πολυ ενοχλητικος ο ηλιος τωρα το καλοκαιρι και σε μαυρο αμαξι κιολας δεν υποφερεται!...Εχω το πρωτο σταδιο δηλαδη τα τζαμια ειναι ελαχιστα σκουρα και κραταει ελαχιστη ακτινοβολια και θερμοτητα!...Σκεφτομαι πολυ ασχημα να βαλω το πρωτελευταιο σταδιο δηλαδη οχι τα τελειως μαυρα αλλα τα πολυ σκουρα!...τα εχει κανεις?...ειναι αποτελεσματικα?...εχω ακουσει οτι οι καλυτερες μαρκες ειναι η 3Μ και η LLumar...!..KΑΘΕ ΣΧΕΤΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΔΕΚΤΗ :D :D :D :D :D :D :D :D


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΝΤΙΗΛΙΑΚΕΣ ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 28, 2010 10:41 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
την ορατότητα σου τις βραδυνές ώρες την έχεις σκεφτεί?
δεν είναι όλος ο χρόνος καλοκαίρι, ανοιχτό αυτοκίνητο το βράδυ, και ορατότητα από παντού.
εγώ πρόσφατα που οδήγησα ένα bmw ενός φίλου με τις μεσαίες τις 3Μ, μόλις άρχισε να σκοτεινιάζει αναγκαστικά ήμουν με τα παράθυρα ανοιχτά για να βλέπω καλά τους καθρέπτες.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΝΤΙΗΛΙΑΚΕΣ ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 28, 2010 11:28 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2010 1:43 pm
Δημοσιεύσεις: 2007
Επειδη εχω ψαχτει αρκετα.. Μην νομιζες οτι το πιο σκουρο κραταει περισσοτερη θερμοτητα, η τουλαχιστον πολυ περισσοτερη θερμοτητα! UV κρατανε ολα το ιδιο(99%)..

Οι δυο "καλυτερες" μαρκες ειναι οντως η 3Μ και η llumar.. Με περισσοτερη προτιμιση στη llumar λογω κοστους και μιας και δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τις 3Μ..

Στην llumar η ιδανικη μεμβρανη ειναι η titanium... Ουτε πολυ σκουρα, ουτε πολυ ανοιχτη..

Οι πιο ανοιχτες της ειναι οι clima select.. Εχουν διαπερατότητα φωτός: 57% ,διαπερατότητα UV: <1% ανάκλαση συνολικής ηλιακής ενέργειας: 53%

Οι αμεσως επομενες ειναι οι titanium.. Εχουν διαπερατότητα φωτός: 37% ,διαπερατότητα UV: <1% ανάκλαση συνολικής ηλιακής ενέργειας:62%

Και οι τερμα σκουρες ειναι οι alu light.. Εχουν διαπερατότητα φωτός: 21% ,διαπερατότητα UV: <1% ανάκλαση συνολικής ηλιακής ενέργειας: 62%

Αυτο που μας ενδιαφερει ειναι 1) η προστασια UV, και 2) η ανακλαση της ηλιακης ακτινοβολιας..

Απ οτι βλεπεις προστασια UV εχουν ολες το ιδιο..

Τωρα στην ανακλαση της ηλιακης ακτινοβολιας(της ζεστης δηλαδη), βλεπεις πως οι clima(ανοιχτες) εχουν λιγοτερη ανακλαση απο τις λιγο πιο σκουρες titanium..

Ομως οι titanium σε σχεση με τις τερμα σκουρες alu light, εχουν την ιδια ανακλαση σε ηλιακη ακτινοβολια!!!!!! Ενω καποιος θα περιμενε οι πιο σκουρες να διωχνουν περισσοτερη ζεστη, αυτο δεν ισχυει!!!! Και αυτο εξηγειται λογω της διαφορετικης επιστρωσης που εχουν..

Οποτε εγω θα διαλεγα τις titanium, λογω 1) των επιδοσεων τους!!, 2) λογω της βραδινης ορατοτητας που σου προσφερουν...

Αρα ποιος ο λογος(περαν της εμφανισης) να παει καποιος σε σκουρα μεμβρανη, να χανει την ορατοτητα του το βραδυ, να τρωει κλησεις, αφου σε προστασια δεν του προσφερει κατι παραπανω?

Τι μεμβρανες φορας τωρα(μαρκα, τυπο)??



_________________
UOP Racing Team
http://www.uopracingteam.com/
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΝΤΙΗΛΙΑΚΕΣ ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 28, 2010 12:45 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Ιαν 07, 2010 2:12 am
Δημοσιεύσεις: 152
εχω τις τιτανιουμ 6 χρονια (σε 2 διαδοχικα αυτοκινητα) και τις θεωρω την ιδανικη λυση.
Τις πολυ σκουρες δεν τις προτινω ουτε εγω. Σκεψου να εισαι σε επαρχιακο δρομο, χωρις φωτα, βραδυ και με βροχη. τι κανεις? παρκαρεις??

και βεβαια δεν βαζουμε στο παρμπριζ μεμβρανη. Το πολυ πολυ να βαλουμε φασα στο πανω μερος και μονο


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΝΤΙΗΛΙΑΚΕΣ ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 28, 2010 1:38 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2010 11:01 pm
Δημοσιεύσεις: 871
Και γω με titanium είμαι μπρος πίσω στο πλάι και δεν έχω πρόβλημα ορατότητας. Στην αρχή ήταν κάπως δύσκολο αλλά συνήθισα. Φοβάμαι ότι θα είναι ζόρι τα πιο σκούρα.

Ίσως (αν δε σε ενδιαφέρει το ομοιόμορφο αισθητικό αποτέλεσμα) να βάλεις μόνο στα πίσω πλαινά ακόμα και τέρμα σκούρο. Για αυτό που δεν ξέρω, μιας και δεν έχω οδηγήσει τέτοιο setup, είναι πως συμπεριφέρεται το σκούρο στο πίσω τζάμι. Αν σκοτεινιάζει όσο και στα πλάγια (ακόμα και με titanium) είναι δύσκολα τα πράματα. αυτό που δεν ξέρω είναι αν παίζει ρόλο το ότι στο πλάι κοιτάς τον καθρέφτη μέα από τη μεβράνη ενώ πίσω τη μεβράνη μέσα από τον καθρέφτη.



_________________
Κωνσταντίνος

EOS WHEAT BEIGE 1.4 TSI

The search function is your friend (δεν είναι δικό μου, αλλά σίγουρα το ασπάζομαι)
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΝΤΙΗΛΙΑΚΕΣ ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 28, 2010 3:39 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2010 1:43 pm
Δημοσιεύσεις: 2007
ch96066 έγραψε:
Και γω με titanium είμαι μπρος πίσω στο πλάι και δεν έχω πρόβλημα ορατότητας. Στην αρχή ήταν κάπως δύσκολο αλλά συνήθισα. Φοβάμαι ότι θα είναι ζόρι τα πιο σκούρα.

Ίσως (αν δε σε ενδιαφέρει το ομοιόμορφο αισθητικό αποτέλεσμα) να βάλεις μόνο στα πίσω πλαινά ακόμα και τέρμα σκούρο. Για αυτό που δεν ξέρω, μιας και δεν έχω οδηγήσει τέτοιο setup, είναι πως συμπεριφέρεται το σκούρο στο πίσω τζάμι. Αν σκοτεινιάζει όσο και στα πλάγια (ακόμα και με titanium) είναι δύσκολα τα πράματα. αυτό που δεν ξέρω είναι αν παίζει ρόλο το ότι στο πλάι κοιτάς τον καθρέφτη μέα από τη μεβράνη ενώ πίσω τη μεβράνη μέσα από τον καθρέφτη.


Επειδη εχω οδηγησει αυτοκινητο με τερμα σκουρα τα πισω πλαινα τζαμια, και το πισω παρπριζ, και με ενα τονο πιο ανοιχτα τα μπροστα, ειναι μεγαλο θεμα η ορατοτητα απο τον μεσαιο καθρεπτη το βραδυ.. Μειωνεται παρα μα παρα πολυ.. Και στο παρκαρισμα γινονται λιγο παλουκια τα πραγματα, μιας και δεν μπορεις να δεις πισω....



_________________
UOP Racing Team
http://www.uopracingteam.com/
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΝΤΙΗΛΙΑΚΕΣ ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 29, 2010 7:09 am 
Eυχαριστω ολους για τις πολυτιμες πληροφοριες!

1)Δεν σκεφτομαι καν να βαλω τις τερμα σκουρες μεμβρανες!
2)Ενας φιλος μου που τις εχει(δεν ξερω ομως μαρκα) δεν βλεπει τιποτα τιποτα το βραδυ!Οποτε δεν το συζηταω καν
3)Μπηκα σε ενα ταξι τις προαλλες και πιασαμε τη συζητηση..ο τυπος ειχε βαλει 3Μ πρωτελευταια σκουροτητα και ειχε παρα πολυ καλη ορατοτητα το βραδυ!Μου εκανε εντυπωση δηλαδη οτι εβλεπα πολυ ανετα εξω.Και μου ελεγε οτι στο αμαξι του εχει τις τερμα σκουρες και νταξει ψιλοειναι προβλημα αλλα μου τονισε οτι ειναι και θεμα ποιοτητας μεμβρανης.

Παντως θα σκεφτω πολυ σοβαρα την Llumar Titanium...Θα παω να ρωτησω και να δω πως ειναι!

Γενικα ποσο παει το μαλλι περιπου για ενα coupe?


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΝΤΙΗΛΙΑΚΕΣ ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 29, 2010 10:16 am 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2010 11:01 pm
Δημοσιεύσεις: 871
Θα έλεγα καμιά 200άρα πάνω κάτω

http://www.llumar.gr/displayITM1.asp?ITMID=5



_________________
Κωνσταντίνος

EOS WHEAT BEIGE 1.4 TSI

The search function is your friend (δεν είναι δικό μου, αλλά σίγουρα το ασπάζομαι)
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΝΤΙΗΛΙΑΚΕΣ ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 29, 2010 10:18 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Πέμ Ιουν 03, 2010 1:43 pm
Δημοσιεύσεις: 2007
Για ενα 5θυρο μικρο υπολογισε γυρω στα 150 ευρω.. Για ενα κουπε ισως παρεις και πιο χαμηλη τιμη.. Εξαρταται ποσο θα το ψαξεις και ποσο καλος εισαι στο παζαρεμα..!! ;)



_________________
UOP Racing Team
http://www.uopracingteam.com/
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΝΤΙΗΛΙΑΚΕΣ ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 29, 2010 11:42 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 26, 2009 7:01 pm
Δημοσιεύσεις: 229
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Εμένα μου είχε πάει 220 ή 240 ευρώ σε mondeo. Είχα πάει σε υποκατάστημα της Llumar στο ψυχικό και έκανε καλή δουλειά. Φίλος πρόσφατα πήγε στο κεντρικό στο Αιγάλεω και δεν έμεινε ευχαριστημένος (μάλλον ο μάστορας βαριότανε και του αφησε σκόνη στο πλαινό του οδηγού). Εγώ έχω τις alu light. Μη φανταστείς το κατράμι μαύρο αλλά σε στενάκια χωρίς καθόλου φωτισμό όταν θέλω να παρκάρω κατεβάζω παράθυρο :) Στο παρμπρίζ δεν τοποθετούν στη Llumar, αλλά και σε άλλον να πας που να βάζει καλό θα ήταν να μην βάλεις. Είχα κάνει έναν βιολογικό πριν κανά χρόνο και ο βλάκας ο πακιστανός κάτι του ξέφυγε και ξεκόλλησε μια μεμβράνη λίγο στην άκρη. Πάω στη Llumar και μου το άλλαξε (αφού βέβαια έγιναν οι σχετικές ερωτήσεις και υπήρξε το σχετικό στραβομουτσούνιασμα). Συμπερασματικά δεν ξέρω αν το υποκατάστημα στο Ψυχικό είναι καλός ή έτυχε, πάντως εγώ είμαι ικανοποιημένος. Αν θες να δεις και live τις alu light και να αποφασίσεις εδώ είμαστε αν είσαι Αθήνα



_________________
Στέφανος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 11 [ 106 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: