Τώρα είναι Τετ Μάιος 29, 2024 1:32 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 3 από 3 [ 27 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Detailing σε Alfa Romeo MiTo και γενικές απορίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 12, 2019 6:36 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
οτι σου πει ο Μιχαλησ απο το swell....πασ με κλειστα ματια..............

τωρα το κοστοσ ειναι αλλο πραγμα και αναλογα τι διαθετεισ........αν δε μπορεισ να πληρωσεισ κεραμικη που θελει και καπποια συντηριση δεν εγινε και τιποτα...........αστον να σου βαλει κερι και προστασια που νομιζει αυτοσ καλυτερη στα λεφτα που εχεισ
....και απλα μετα η αν σου προτεινει καποιο δικο του κερι η αν θεσ παιρνεισ εσυ καποιο αλλο και το βαζεισ ανα μερικουσ μηνεσ..........δεν ειναι κατι τραγικο......

παντωσ το παιδι ειναι κορυφη.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Detailing σε Alfa Romeo MiTo και γενικές απορίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 12, 2019 6:56 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 5:51 pm
Δημοσιεύσεις: 109
Κοιτα αυτο που θα πληρωσεις ουσιαστικα ειναι η διορθωση. Το κοστος του κεριου, που φανταζομαι δεν θα σου βαλει καποιο ακριβο γιατι δεν ειναι αυτο ο σκοπος, ειναι πολυ μικρο. Και οπως σου ειπε το κερι σε 1-2-3 μηνες μπορει να εχει φυγει απο το αμαξι σου, γι αυτο θα πρεπει να ασχολησαι και να το συντηρεις περνωντας καινουργιες στρωσεις. Υπαρχουν διαφορες επιλογες που μπορει να διαρκουν απο 2-3-6-9 μηνες αναλογα αν σε ενδιαφερει πιο πολυ η αντοχη ή η εμφανιση κλπ. Τωρα αν δεν θελεις να ασχολησαι δινεις αλλα τοσα και περνας μια κεραμικη προστασια που θα αντεξει 2-3-4 χρονια και θα εχεις μονο να πλενεις.
Αυτα χοντρικα, απλα μην τρομαζεις, οπως σου ειπα σκεψου οτι πληρωνεις την διορθωση και οχι το κερι και ειναι στο χερι σου μετα να το συντηρησεις σωστα. Δηλαδη μπορεις να το κρατησεις σε καλη κατασταση για αρκετα χρονια ή να το καταστρεψεις την επομενη βδομαδα με ενα λαθος πλυσιμο.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Detailing σε Alfa Romeo MiTo και γενικές απορίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 12, 2019 11:39 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Για να αντέξει τόσο η κεραμική θα πρέπει να πλένεις σωστά, να περνάς ανάλογα τη μάρκα το αντίστοιχο sacrificial layer ανά τακτά χρονικά διαστήματα και τέλος να αντιμετωπίσεις τυχον waterspots που συνήθως παίζουν. Αυτά θέλουν χρόνο χρήμα γνώσεις. Αν θες κεραμική η μαθαίνεις και τα κάνεις μόνος σου η τα σκας κάθε τόσο στο μάστορα να τα κάνει αυτός διαφορετικά παίρνεις ένα sealant όπως fk1000p, powelock, fusso το συνδιάζει με ένα qd και τελειωνει η υπόθεση. Κεραμική και μετά πλύσιμο σε κέρματαδικο είναι της Κυριακής χαρά και της Δευτέρας λύπη


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Detailing σε Alfa Romeo MiTo και γενικές απορίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 13, 2019 12:57 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Παρ Φεβ 08, 2019 11:47 pm
Δημοσιεύσεις: 25
Όχι όχι... είναι πολλά λεφτά για εμένα, οπότε θα εγκαταλειφθεί το συγκεκριμένο σκεπτικό. Μπορεί να ενθουσιαζομαι αλλά θα θέσω το αρχικό πλάνο για εφαρμογή. ΑΙΟ της Autoglym και θα ψάξω να βρω ένα πολύ κάλο φυσικό κερί (carnauba) για wet look και βάθος. Αν ξέρετε κανένα site με κεριά τέτοια δώστε μου λίγο φως. Να βρούμε κάτι πραγματικά εντυπωσιακό...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Detailing σε Alfa Romeo MiTo και γενικές απορίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 13, 2019 9:45 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 5:51 pm
Δημοσιεύσεις: 109
Στο προηγουμενο μου αμαξι ειχα περασει κεραμικη προστασια. Ο κατασκευαστης εδινε 2 χρονια εγγυηση με συντηρηση καθε εξαμηνο. Εμενα αντεξε χαλαρα 2 χρονια και παραπανω χωρις καθολου συντηρηση, μονο με σωστο πλυσιμο, οπως επισης αντεξε και η προστασια στα τζαμια. Θεμα με water spots δεν ειχα ποτε. Υπαρχουν και κεραμικες για ακομα περισσοτερα χρονια που πιστευω με μια συντηρηση καθε χρονο ή εξαμηνο θα εχεις πολυ καλα αποτελεσματα.

Anyway.. Τελικα διορθωση θα κανεις ή οχι?
Για e-shops κοιταξε
dazzle
tool-market
carshop
κλπ..


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Detailing σε Alfa Romeo MiTo και γενικές απορίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 13, 2019 6:36 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Παρ Φεβ 08, 2019 11:47 pm
Δημοσιεύσεις: 25
Δε νομίζω. Θα το κάνω με μεράκι μόνος μου να το ευχαριστήθηκα κι όλας. Θα πάρω τα πραγματακια μου, τα κεράκια μου και θα πειραματιστώ. Πόσο χάλια μπορεί να το κάνω...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Detailing σε Alfa Romeo MiTo και γενικές απορίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 18, 2019 6:04 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Ιούλ 31, 2018 3:27 pm
Δημοσιεύσεις: 28
καλησπέρα, τελικα τι εκανες;

Στη θεση σου ημουν και εγω πριν δυο χρονια. Ξεκινησα και εγω τα πρωτα μου βηματα με αλοιφή της autoglym super resin polish. Πλεον εχω αλοιφαδορο και εδώ και καιρο πειραματίζομαι σε λαμαρινες ασχετες για να αποκτησω εμπειρία.

Η super resin polish είναι οντως πολύ καλη αλοιφή για να γεμισει τυχον ατελειες στο χρωμα. Όμως κανει δυσκολη την εφαρμογή καποιου κεριου από πανω για καιρο. Εγω αυτό εκανα για καιρο και εβλεπα μετα από 2-3 μηνες να εχει φυγει η προστασια. Μια καλη λυση είναι να την περασεις και να περασεις μετα ένα σφραγιστικο όπως το reload της carpro. Ετσι ειδα καλυτερη διαρκεια. Βεβαια πολύ σημαντικο είναι και το κομματι του πηλου ώστε να βρει καλο εδαφος. Από προιοντα θα σου προτεινα για σαμπουαν να παρεις το meguiars wash n wax το εχω πολύ καιρο δεν τελειωνει με τιποτα (22 ευρω τα 1420) δινει ωραιο λουκ καθως εχει κερι μεσα και παρατεινει την διαρκεια της προστασιας που εχεις κανει.

Ένα λαθος που μπορεις να αποφυγεις και που το εκανα εγω ηταν ότι επαιρνα για κάθε δουλεια ξεχωριστο προιον. Ειχα παρει σχεδόν όλα τα προιοντα της autoglym για εσωτερικο εξωτερικο διαφορετικα κτλ. Η καλυτερη λυση είναι πχ για πλαστικα να παρεις το carpro reload τα 500μλκ στα 13-14 ευρω είναι αρκετα για να περασεις παρα πολύ καιρο καθως το αραιώνεις ειτε θες εσωτερικο ειτε εξωτερικα πλαστικα και λάστιχα. Για υφασματα μεσα παρε το multi x παλι carpro και οχι καποιο interior shampoo καθως θα δωσεις 12 ευρω ενώ αυτό το μειγμα θα μπορεις να το κανεις με 20-30 μλ από αυτό που σου ειπα το οποιο εχει 14 ευρω (τα 500μλ) οποτε καταλαβαίνεις ότι μιλαμε για αρκετα καλο vfm.

Επισης προσφατα εφαρμοσα σε ένα από τα δυο αμαξια μου την srp και μετα το fusso coat light εδώ και 3 μηνες δεν βλεπω καμια πτωση αρα ισως να το καθιερωσω ετσι (μεχρι να βαλω αλοιφαδορο ). Προσωπικα στο συγκεκριμενο αμαξι πλενω με αυτό και μετα ψεκάζω ανα 2-3 πλυσίματα με το elixir. ( το οποιο εχω φτιαξει με αναλογια ech20 reload και αποσταγμενο νερο όπως προτεινε η carpro πριν βγαλει το elixir είναι ακριβως το ιδιο). Αυτά από εμενα..


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 3 από 3 [ 27 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: