Τώρα είναι Πέμ Μάιος 02, 2024 8:48 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 17 [ 165 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: BMW 1 Series detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 22, 2012 10:19 am 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 12:11 pm
Δημοσιεύσεις: 759
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Το Σάββατο που μας πέρασε είχα παρκάρει κάτω από μία ωραία σκιά από ένα δέντρο και σε κάποια φάση πέρασε μια μικρή μπόρα όπου και έριξε όλα τα λουλούδια που είχε πάνω του στο αυτοκίνητο. (Φωτογραφία μόνο από αυτό δεν υπάρχει)
Όπως μου το στόλισε με άσπρα λουλούδια και πάω να το πάρω βλέπω ότι έχουν αρχίσει να αφήνουν μικρά σημάδια που φεύγουν απλά με το νερό. Μην έχοντας τα απαραίτητα μαζί μου γυρνώντας στο σπίτι πέρασα από ένα πλυντήριο self service για να κάνω απλά ένα ξέπλυμα με νερό για να μην μείνουν σημάδια. Άφησα το αυτοκίνητο στο parking μου και την άλλη μέρα το θέαμα ήταν χειρότερο από τα λουλούδια. :shock: waterspots παντού.

Πήρα τα σχετικά μαζί μου και αφού έκανα και την βόλτα μου κοντά στα 120χλμ ήρθε η ώρα της περιποίησης.


Η αρχική κατάσταση πριν να κάνω οτιδήποτε.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Το πλύσιμο έγινε με Britemax CLEAN MAX και τα αποτελέσματα στο μάτι έδειχναν πως το πως waterspots τέλος

λίγο beading

Εικόνα

μετά το πλύσιμο...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

κοιτάζοντας λίγο καλύτερα βρήκα κάνα 2 θεματάκια σε trims

Εικόνα

έτσι και αλλιώς το Britemax Final Shine ήταν στο πρόγραμμα οπότε αφαιρέθηκαν με αυτό. Πάω να συνεχίσω και το υπόλοιπο αυτοκίνητο και συνειδητοποιώ πως σχεδόν όλα τα σημάδια είναι εκεί. :evil:

Εικόνα

Εικόνα

δοκίμασα με λίγο apc τοπικά με αναλογία 1/10 αλλά αυτά παρέμειναν εκεί. Μην έχοντας να δοκιμάσω κάτι άλλο τα παράτησα και ασχολήθηκα λιγο με την φωτογραφία.

Εικόνα

Εικόνα

Εχθές έχοντας αρκετό ελεύθερο χρόνο επισκέφτηκα τον Ανδρέα (Dazzle) για να δει το θέμα μου.

Βλέποντας το αυτοκίνητο δεν έχασε χρόνο και ασχολήθηκε με μία οξείδωση που είχα από μία κουτσουλιά η όπου και εξαφάνισε και πρέπει να κάτσεις πλέων με τις ώρες για να βρεις μια απειροελάχιστη ατέλεια που έμεινε. Ευχαριστώ πολύ Αντρέα.

Συνέχεια πήρα το Water Spot Remover της Cemical Guys μαζί με μερικά pads και είπα να κάνω μία δοκιμή μιας και λόγο ημέρας δεν υπήρχε χρόνος.

Πρώτα από όλα περάστηκε το καπό και ο ουρανός όπου είχαν και το ποιο σοβαρό πρόβλημα με το Clayblock και το Claylube της Cemical Guys μετά από προτροπή του Αντρέα. Η Οι επιφάνειες απέκτησαν εξαιρετική υφή χωρίς να εμφανιστούν καθόλου ολογράμματα ή κάποιο πρόβλημα.

Η επιφάνεια μετά τον πηλό
Εικόνα

και τα waterspots που σχεδόν εξαφανίστηκαν.
Εικόνα

οπότε αναγκαστικά θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω και το Water Spot Remover. Έκανα ένα μικρό κομμάτι στο καπό που είχα και μία ωραιότατη στάμπα από φυτό και ορίστε το αποτέλεσμα

Πριν τον πηλό

Εικόνα

Μετά τον πηλό

Εικόνα

Σημάδι πριν

Εικόνα

σημάδι μετά

Εικόνα

Παρακάτω θα δείτε το μπροστά κομμάτι από το καπό έχει περαστεί μόνο με το Clayblock και το πίσω με το Water Spot Remover. Το φτερό δεν πειράχτηκε καθόλου και η προστασία που είχα εξαφανίστηκε μαζί με το beading που είχε.

Ο το Clayblock μετά την χρήση σε ουρανό και καπό. (Βολικότατο στην χρήση)

Εικόνα

Θα σας κρατήσω ενήμερους με φωτογραφικό υλικό και προστασία που θα περαστεί τις επόμενες ημέρες.


Τελευταία επεξεργασία από ms_kostakiss και Τρί Μάιος 22, 2012 11:33 am, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά


_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: WaterSpots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 22, 2012 10:23 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2011 1:03 pm
Δημοσιεύσεις: 1859
Τοποθεσία: Μελίσσια Αττικής
Άψογος,μπράβο!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: WaterSpots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 22, 2012 10:39 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2011 10:36 am
Δημοσιεύσεις: 2569
Μπράβο Κώστα. Τελικά το έχει το σόι μου φαίνεται :gjb:

Πάνω απ όλα μου άρεσε η ψυχραιμία σου που όταν είδες ότι δεν γίνεται δουλειά το έριξες στη φωτογραφία


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: WaterSpots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 22, 2012 11:09 am 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
Επιβεβαιώνεται η τακτική που ακολουθώ "Άμα δεν μπορείς να το πλύνεις σωστά μην το πλένεις καθόλου γιατί περισσότερο κακό παρά κακό θα κάνεις"

Αν δεν έχεις χρόνο χώρο δεν πας βούρτσα.
Αν δεν έχεις χρόνο για στέγνωμα δεν πλένεις απλά και αφήνεις το νερό
Αν δεν έχεις υλικά σωστά δεν ξεκινάς με ό,τι βρεις.

Μια χαρά δουλειά έκανες, εχθές σε άκουσα αγχωμένο στο τηλέφωνο αλλά ο γιατρός έδωσε τη λύση :)

Μπράβο!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: WaterSpots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 22, 2012 11:52 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Δεν είχες κάποια καθαριστική; Νομίζω πως θα έκανε σοβαρή δουλειά. Αν όχι, μόνο με γυάλισμα θα έβλεπες αποτέλεσμα.



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: WaterSpots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 22, 2012 12:06 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 12:11 pm
Δημοσιεύσεις: 759
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Δημήτριος έγραψε:
Δεν είχες κάποια καθαριστική; Νομίζω πως θα έκανε σοβαρή δουλειά. Αν όχι, μόνο με γυάλισμα θα έβλεπες αποτέλεσμα.

Όχι δεν έχω κάποια αλοιφή αυτή την στιγμή περιμένω μέσα στις επόμενες ημέρες τον das6 pro μαζί με setακι αλοιφές και pads. Από την στιγμή που για να περάσω κάποια αλοιφή θα έπρεπε να ξηλώσω την προστασία που έχω αυτό γίνεται σωστά με το Water Spots Remover όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες και μόλις μου έρθουν έχω σκοπό να περάσω καθαριστική/γυαλιστική, Glaze και προστασία.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: WaterSpots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 22, 2012 12:08 pm 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
Κώστα το Clay Block έχει κάποιο χρόνο ζωής? Με ψήνει!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: WaterSpots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 22, 2012 12:14 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 12:11 pm
Δημοσιεύσεις: 759
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
insigner έγραψε:
Κώστα το Clay Block έχει κάποιο χρόνο ζωής? Με ψήνει!

Για χρόνο ζωής δεν άκουσα / διάβασα κάπου αυτό που δεν θυμάμαι αν μου το είχε πει ο Ανδρέας είναι ότι κρατάει 4 με 5 αυτοκίνητα.
Το Lube μόνο που δεν το δοκίμασα με το στόμα! Τέλεια μυρωδιά και το + της ιστορίας είναι ότι το σφουγγαράκι απορροφά ένα μέρος του λιπαντικού και όταν χρειαστεί να επιμείνεις σε κάποιο σημείο όση περισσότερη δύναμη ασκείς τόσο λιπαντικό βγαίνει και σου κάνει την ζωή ποιο εύκολη και μειώνει τον κίνδυνο ζημίας.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: WaterSpots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 22, 2012 3:24 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 12:11 pm
Δημοσιεύσεις: 759
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Wanabedetailer έγραψε:
Μπράβο Κώστα. Τελικά το έχει το σόι μου φαίνεται :gjb:

Πάνω απ όλα μου άρεσε η ψυχραιμία σου που όταν είδες ότι δεν γίνεται δουλειά το έριξες στη φωτογραφία


Σε κάθε περίπτωση στο detailing νομίζω ότι πρέπει η δουλειά που κάνεις ειδικά στις διορθώσεις / καθαρισμούς θα πρέπει ο τρόπος δουλειάς να δημιουργείς την μικρότερη δυνατή φθορά στην επιφάνεια όποια είναι αυτή. Καθώς επίσης ότι η πρώτη ιδέα που σου έρχεται δεν είναι πάντα σωστή και σίγουρα δεν είμαι ο μοναδικός με αυτό το πρόβλημα. Οπότε ρωτάς, μαθαίνεις, ψάχνεις.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: WaterSpots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 22, 2012 3:33 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Νοέμ 21, 2011 10:08 pm
Δημοσιεύσεις: 2287
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Κώστα μπράβο πολύ καλή δουλειά!
Απο Θεσσαλονίκη είσαι και εσύ; :P



_________________
Νικόλας.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 17 [ 165 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: