Τώρα είναι Δευτ Μάιος 20, 2024 1:04 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 20 από 22 [ 214 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: GT's Black RAV4 MK3 (2010) - Detailing Sessions
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 23, 2013 2:43 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Απρ 04, 2012 10:15 pm
Δημοσιεύσεις: 490
Φίλε συνονόματε Γιάννη σήμερα πρωι πρωι πήρα καφεδάκι και διάβασα το θέμα ΟΛΟ απο την αρχή .

Αρχικα συγχαρητήρια γιατί ο κόπος που κάνεις έχει αποτέλεσμα και αυτό ειναι που μετράει. Οι δουλειές σου είναι φανταστικές και με απίστευτη λεπτομέρεια

Το θέμα σου με το write up Και τις πολλες φωτογραφίες μου αρέσει, μου θυμίζει εμενα που οτι κάνω βγάζω φωτογραφία . Βγάζεις και ωραίες φωτογραφίες και μπορείς να αναδείξεις αυτό που θες δηλαδη το πρόβλημα και μετα το αποτέλεσμα .

Συνέχισε έτσι , περιμένω το επόμενο write up σου.

Μερικές ερωτήσεις γιατι και εγω αρχαριος ειμαι .

Εχω Zaino Tri-Foam σκεφτομαι και εγω να παρω το black max και να το δουλεψω με το χερι . Το tri foam ειναι παραλληλογραμμο εκανες κυκλικες κινησεις? Δουλευες ολη την επιφανεια του? Αλοιφή εβαλες σε ολα του τα σημεια(του σφουγγαριου)
Εχω ψιλή αραχνιτσα ,οχι τρελα πραγματα και σκεφτομουν για αυτον τον συνδιασμο . Μετά το black max θέλει IPA? Είναι ετοιμο για σφράγισμα?

Επίσης το de-iron (korosol) το εριξες σε βρεγμένη επιφάνεια ή σε στεγνη?

Ευχαριστώ
Γιαννης


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 23, 2013 3:59 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 29, 2011 8:34 pm
Δημοσιεύσεις: 2394
Μετά το Black max δεν χρειάζεται ipa... Ειναι και καθαριστική το συγκεκριμένο προϊόν

Στάλθηκε από το Novo7Fire μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: GT's Black RAV4 MK3 (2010) - Detailing Sessions
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 24, 2013 8:33 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 25, 2013 6:24 pm
Δημοσιεύσεις: 257
@ the_winner

Γιάννη σ' ευχαριστώ πολύ για τα κολακευτικά σχόλια! :D

Αρχικά συγχαρητήρια για το κουράγιο σου που το διάβασες μονοκοπανιά! :mrgreen:

Περνάω στις απαντήσεις:
-Ναι, έκανα κυκλικές κινήσεις και ενάλλασσα οριζόντια με κάθετα περάσματα.
- Δούλευα όλη του την επιφάνεια (εκτός των δύσκολων σημείων όπου στραμπούλαγα το σφουγγάρι αναλόγως) και προσπαθούσα να έχω το χέρι μου συνεχώς flat, πχ να μην προεξέχει κανένα δάχτυλο, για να μη φαίνονται μετά τίποτα περίεργα σημάδια στο βερνίκι.
- Ως προς την αλοιφή, έβαζα αρχικά τρεις κουκίδες (από μία σε κάθε άκρη και μια στη μέση), ταμπονάριζα στο σημείο που θα δούλευα για να απλωθεί και μετά... Daniel Son.
Στη συνέχεια έβαζα ακόμα και μία μόνο κουκίδα, στη μέση.
Παρόλα αυτά στην ποσότητα την πάτησα.
Επειδή συχνά πυκνά ένιωθα ότι το applicator είχε στεγνώσει, έβαζα νέα αλοιφή πιο τακτικά απ' ότι έπρεπε, αν και μερικές φορές αντί να βάλω και άλλη, απλά πίεζα (στατικά) το applicator και άφηνε μια ποσότητα.
Κατάλαβα ότι το παραέκανα όταν το έπλυνα, καθώς σαρώνοντας - σέρνοντας με δύναμη τον αντίχειρα πάνω σε όλη την επιφάνεια και πιέζοντας με την παλάμη από την άλλη μεριά, έβγαζε αρκετή αλοιφή στην επιφάνεια.
- Μετά το BlackMax δε χρειάζεται IPA. Σκουπίζεις προσεκτικά και πέρνειςς μια στιλπνότατη επιφάνεια, πανέτοιμη κα κατάλληλη για σφράγιση.
- Το Korrosol το έριξα σε στεγνή επιφάνεια, για να μην αραιωθεί.

Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι...

ΥΓ: συγνώμη για την καθυστέρηση... :oops:



_________________
VOLVO V40 CROSS COUNTRY D2 2014 - electric silver
SMART 451 TURBO 1.0 cc. 2007 - white

Γ Ι Α Ν Ν Η Σ
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: GT's Black RAV4 MK3 (2010) - Detailing Sessions
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 24, 2013 7:00 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Απρ 04, 2012 10:15 pm
Δημοσιεύσεις: 490
Ευχαριστω πολύ για τις αναλυτικες απαντήσεις ...

Με τοσο blackmax που εβαλες καθησε μετα η προστασια σου ή επλυνες αφου περασες με black max?

Παντως αν και με το χερι εκανε πολυ καλη δουλειά ,εκτός και αν απλά εκρυψε την αραχνη .. Με DA και κοπτικο σφουγγαρι πιστεύω θα εκανε θαύματα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 24, 2013 7:18 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 29, 2011 8:34 pm
Δημοσιεύσεις: 2394
Έκρυψε αρκετά..μάλιστα με το συγκεκριμένο pad και με το χέρι νομίζω πως κρύβει καλύτερα από τον αλοιφαδορο.αν σκουπισεις καλά δεν χρειάζεται τίποτα..περνάς στο σφράγισμα

Sent from my HTC One X using Tapatalk 4 Beta


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: GT's Black RAV4 MK3 (2010) - Detailing Sessions
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 24, 2013 7:23 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Απρ 04, 2012 10:15 pm
Δημοσιεύσεις: 490
η Blackmax αν δεν κανω λαθος δεν εχει filers οποτε δεν κρυβει.
ίσως κανω λαθος


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: GT's Black RAV4 MK3 (2010) - Detailing Sessions
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 24, 2013 10:30 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 25, 2013 6:24 pm
Δημοσιεύσεις: 257
Γιάννη η περίσσεια προϊόντος, απλά έμεινε μέσα στο applicator και όχι στο βερνίκι.

Ακόμα και στο βερνίκι να ήταν όμως, εκτιμώ πως δε θα υπήρχε πρόβλημα στο σωστό καθαρισμό της επιφάνειας και ένα καλό σκούπισμα θα άφηνε το ίδιο αποτέλεσμα από άποψη καθαρότητας.

Ίσως λίγο χειρότερο οπτικά από άποψη διόρθωσης, υπό την προϋπόθεση ότι θεωρητικά είναι εφικτό το κόψιμο βερνικιού με το χέρι...

Δεν έπλυνα μετά.

Πέρασα αμέσως στη σφράγιση και το Ζ5 έκατσε μια χαρά, τουλάχιστο απ' όσο είμαι σε θέση να καταλάβω, άπειρος γαρ...

Το BlackMax δεν έχει fillers απ' όσο ξέρω.

Ωστόσο κάποιοι έμπειροι συμφορουμίτες, αν πρόσεξες τις προηγούμενες σελίδες, είπαν πως καλύπτει.

Τι να πω, δεν ξέρω... :?

Αν δεν απατώμαι το ξαναέγραψα, ότι λόγω κακού φωτισμού, δεν είδα πριν το Ζ5, αν το BlackMax είχε προσφέρει κάποιο βαθμό οπτικής βελτίωσης (κάλυψη? διόρθωση? δεν ξέρω...).

Θεωρητικά πάντως, η αράχνη απλά καλύφθηκε από το Ζ5.

Για να έκοψα με το χέρι και τη BlackMax, δεν το νομίζω, αν και δεν ξέρω.

Πάντως ως προϊόν σίγουρα μπορεί να το κάνει, αφού σβήνει μέχρι 3000 grit.

Στη διάθεσή σου για οτιδήποτε άλλο μπορώ να βοηθήσω. ;)



_________________
VOLVO V40 CROSS COUNTRY D2 2014 - electric silver
SMART 451 TURBO 1.0 cc. 2007 - white

Γ Ι Α Ν Ν Η Σ
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: GT's Black RAV4 MK3 (2010) - Detailing Sessions
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 24, 2013 10:49 pm 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
Καλύπτει υπό την έννοια του ότι όλα τα Glazes κρύβουν αράχνημε τα έλαιά τους. Δεν είναι ανάγκη να έχει fillers για να κρύψει swirls.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: GT's Black RAV4 MK3 (2010) - Detailing Sessions
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 25, 2013 11:37 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Δευτ Ιουν 24, 2013 10:45 am
Δημοσιεύσεις: 26
Έχω εντυπωσιαστεί τόσο πολύ από την οργάνωση, μεθοδολογία και προετοιμασία που κάνεις πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε. Στα δικά μου "άσχετα" μάτια ως νέος στο forum και στο detailing μου δίνουν την εντύπωση ότι είναι το κύριο συστατικό επιτυχίας των εγχειρημάτων σου.

:gjb:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: GT's Black RAV4 MK3 (2010) - Detailing Sessions
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 25, 2013 8:42 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 25, 2013 6:24 pm
Δημοσιεύσεις: 257
insigner έγραψε:
Καλύπτει υπό την έννοια του ότι όλα τα Glazes κρύβουν αράχνημε τα έλαιά τους. Δεν είναι ανάγκη να έχει fillers για να κρύψει swirls.


Κατατοπιστικότατος! ;) :)




konio έγραψε:
Έχω εντυπωσιαστεί τόσο πολύ από την οργάνωση, μεθοδολογία και προετοιμασία που κάνεις πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε. Στα δικά μου "άσχετα" μάτια ως νέος στο forum και στο detailing μου δίνουν την εντύπωση ότι είναι το κύριο συστατικό επιτυχίας των εγχειρημάτων σου.

:gjb:


Καλωσήρθες και σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!

Από την ελάχιστη έως τώρα εμπειρία μου, θεωρώ ότι το βασικότερο όλων είναι η αναζήτηση γνώσεων και η σωστή ενημέρωση.

Το διάβασμα και εννοείται η συμβουλή του επαγγελματία, θα δώσουν το θεωρητικό υπόβαθρο για όλα τα υπόλοιπα (αναγνώριση προβλημάτων προς αντιμετώπιση, προσδιορισμός επιδιωκόμενου στόχου, επιλογή κατάλληλων προϊόντων, μέθοδος εφαρμογής τους κλπ).

Από 'κει και πέρα το νερό ήδη έχει μπει στ' αυλάκι, οπότε το αποτέλεσμα εναπόκειται κυρίως στην υπομονή, την επιμονή, τη μεθοδικότητα, το διαθέσιμο χρόνο αλλά και το πόσο ψείρας είναι ο καθένας μας.



_________________
VOLVO V40 CROSS COUNTRY D2 2014 - electric silver
SMART 451 TURBO 1.0 cc. 2007 - white

Γ Ι Α Ν Ν Η Σ
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 20 από 22 [ 214 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: