Τώρα είναι Σάβ Ιουν 01, 2024 12:35 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Opel corsa C exterior detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 29, 2015 4:47 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 11:52 pm
Δημοσιεύσεις: 27
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Καλησπερα σας


Υστερα απο καιρο, ανεβαζω επιτελους την πρωτη μου ολοκληρωμενη προσπαθεια γυαλισματος και κερωματος αυτοκινητου. Ειχα μονο το κινητο μαζι μου οποτε οι φωγραφιες δεν ειναι οτι καλυτερο.

Το πειραματοζωο, ηταν ενα μαυρο opel corsa C μοντελο του 2006 του αδερφου μου, το οποιο δεν ειχε δεχθει ποτε πριν περιποιηση. Τα σημαδια απο πετραδακια στην επιφανεια του και απο κουτσουλιες ειναι πολλα!!!

Ξεκινησα με καλο πλύσιμο του αυτοκινητου με σαμπουαν της Sonax με την μεθοδο των δυο κουβαδων. Και στους δυο κουβαδες εριξα μια μικρη ποσοτητα Optimum No Rinse για να ''μαλακωσει'' καπως το νερο διοτι στη Χαλκιδικη το πολυτιμο αγαθο ειναι καπως σκληρο και με πολλα αλατα.

Επισης, χρησιμοποιησα Bilberry Wheel Cleaner της Valet pro για καθαρισμο ζαντων σε αναλογια 1:3 γιατι οι ζαντες ειχαν τα μαυρα τους τα χαλια. Με τη βοηθεια μιας βουρτσας,μερικων πετσετων και του πιεστικου, καθαρισαν αρκετα. Δυστυχως, δεν ειχα μαζι μου το Dragons Breath της Valet Pro, για να αφαιρεσω επικαθισεις σιδηρου. Μια φωτογραφια απο τη διαρκεια πλυσιματος ( 1ο χερι )

Εικόνα



Επομενη κινηση, πηλος. Για λιπαντικο χρησιμοποιησα το optimum no rinse.

Εικόνα

Καταναλωθηκε αρκετος χρονος γιατι τουλαχιστον στα πρωτα περασματα ειχες την αισθηση μιας ''γρεζε'' επιφανειας. Οσο συνεχιζα τα περασματα με την πηλο, τοσο καθαριζε η επιφανεια οσο και γλυστρουσε πανευκολα ο πηλος.

Στα πρωτα μολις 10 λεπτα, ο πηλος ειχε γινει καπως ετσι:

Εικόνα

Αφου τελειωσε η διαδικασια, πλυθηκε το αμαξι και στεγνωθηκε για να εισελθει στο γκαραζ. Δε θα πω πολλα για το βερνικι, θα το καταλαβετε απο τις επομενες φωτογραφιες. Ξεκινησα με την οροφη. Αρχικα πορτοκαλι HexLogic 5,5 pad, με Menzerna IP2000 ενα χερι. Εκανε μια δiαφορα αλλα οχι αξιοσημειωτη. Ξανα ιδιος συνδιασμος δευτερο χερι με καλυτερα αποτελεσματα αλλα και παλι αφηνε καποιες ελαφριες γρατουνιες.

Επομενος συνδιασμος κιτρινο HexLogic Pad με Menzerna FG400 1 χερι. Εδω ειχαμε εκπληκτικα αποτελεσματα.

Εικόνα



Εικόνα





Εικόνα




Κι ενα μικρο βιντεο απο τα πρωτα αποτελεσματα:

http://vid241.photobucket.com/albums/ff13/stakhs/V_20150126_163158.mp4



Ο συγκεκριμενος συνδυασμος αφησε μερικες ψιλες αραχνες.

Εικόνα


Οποτε ο συνδυασμος λευκου Hexlogic pad με την Menzerna SF4000 εφερε τα επιθυμητα αποτελεσματα.


Εικόνα




Εν συνεχεια, το καπο. Μια μικρη γευση του πριν. Γρατσουνιτσες και αραχνες εχουν κανει αποικια.

Εικόνα




Εικόνα




Εικόνα



Μερικες 50/50

Εικόνα





Εικόνα




Εικόνα






Στους διαφορους συνδυασμους που εκανα, χρησιμοποιησα κι εμεινα ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα Optical Microfiber Pad Cutting & Compounding 5,5 οσο και Optical Microfiber Pad Polishing & Finishing.


Οπου δεν ηταν δυνατο να μπουν τα 5,5, καλη βοηθεια εδωσε το Pad Fine White 3 της Swissvax. Πανακριβο αλλα εκανε οτι ακριβως υποσχεται συ συνεργασια με τα συγκεκριμενα ---> http://www.ebay.com/itm/DA-Kestrel-3-Backing-Plate-Compounding-Polishing-Kit-/331102001050?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item4d1737979a ( η τιμη ειναι λαθος )

Αριστερο φτερο με τα παρασημα του:

Εικόνα


Μετα απο ενα χερι περασμα με MF pad

Εικόνα


Στο δευτερο χερι εφυγε και η τελευταια γρατζουνια.




Συνεχεια, ειχαν τα πισω φαναρια.

Μια πριν:

Εικόνα





Και μετα:

Εικόνα


Εικόνα



Να πω εδω οτι ημουν αρκετα προσεκτικος διοτι το πλαστικο δεν απαγαγει ευκολα τη θερμοτητα του, οποτε εκανα αρκετα μεν αλλα πιο γρηγορα περασματα δε, για να μην εχω θαμπαδα στο τελικο αποτελεσμα.

Δυστυχως η δευτερη μου παραλειψη ηταν μερικα ντουκοχαρτα νερου για τα μπροστα φαναρια. Θα γινουν την επομενη φορα που θα παω Χαλκιδικη.



Μια φωτογραφια απο το πισω μερος της οροφης... ατιμο φινιρισμα ;)

Εικόνα


Καθολη τη διαρκεια του γυαλισματος, χρησιμοποιησα ισοπροπυλικη αλκοολη 20% για να δω την πραγματικη διορθωση σε μερικα σημεια.


Πλυθηκε το αυτοκινητο για να φυγουν σκονες και λοιπα των αλοιφων. Μερικες φωτογραφιες:

Εικόνα




Εικόνα




Εικόνα




Αυτην εδω μου αρεσει πολυ:


Εικόνα







Σκουπισμα και ξανα μεσα για κερωμα/προστασια.

Κερακι της Collinite Marque D'Elegance 915 , 3αρι μαυρο pad και περασμα με τον αλοιφαδορο. Οπου δεν ηταν ευκολο, χρησιμοποιησα απλα κιτρινα pads . Αφαιρεση μετα απο 15΄ περιπου.

Κερι μπηκε και στα τζαμια αφου αρχικα ειχαν περαστει με πηλο, επειτα καθαρισμος με Glass Cleaner της V.P. και τελος κερι της Collinite 915. Την επομενη φορα θα χρησιμοποιησω το Flyby 30 της Caropro.

Τα μαυρα αβαφα πλαστικα και οι τσιμουχες καθαριστηκαν με APC 1:5 της V.P. με MF πετσετα ( μερικες Guard που εχω για αυτην τη δουλεια ) και πινελο.

Για προστασια περαστηκε New Look Trim Gel της Chemical Guys.


Και ...

φθασαμε στο τελικο αποτελεσμα.

Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα




Εικόνα







Εικόνα




Εικόνα





Εικόνα




Εικόνα




Και μερικες με νερο.



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Κι ενα μικρο βιντεακι , παιχνιδια με νερο:

http://vid241.photobucket.com/albums/ff13/stakhs/VID_20140918_184228.mp4



Τοσο για το γυαλισμα οσο και για το κερωμα χρησιμοποιηθηκαν γκριζες πετσετες των 800gsm με μακρυ πελος
http://www.dazzle-car.gr/productDetails.php?productid=758 ενω για καθαρισμο σε ζαντες, πλαστικα κ.τ.λ. απλες πετσετες με κοντο πελος.

Καπου εδω θα ηθελα να ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ για τις πολυτιμες συμβουλες τοσο τον φιλο μου Δημητριο οσο και τον φιλο μου Ανδρεα απο το Dazzle Car.

Ηταν ενα ευχαριστο οσο και κουραστικο 2ημερο με αρκετο κρυο και καφε! Περιπου 18 ωρες μονο για το εξωτερικο μερος + 1 ωρα στο τελος της δευτερης μερας για μικρολεπτομερειες που τις ειδα στο τελος ( καθαρισμος κεριου/ αλοιφων απο μικροεσωχες ).
Επισης, την πατησα με το Reload της Carpro. Το απλωσα 1 ωρα μετα το κερωμα στον ουρανο και μου αφησε αρκετα σημαδια. Κακως δεν ακουσα τον Δημητρη. Επρεπε να το αφησω κανενα 24ωρο, να πλυνω το αυτοκινητο και μετα να το προσθεσω.

Στο συγκεκριμενο αυτοκινητο ειχα κανει και interior detail πριν 3 μηνες περιπου απο το οποιο δυστυχως δεν κρατησα καμια φωτογραφια. Μου ειχε παρει σχεδον μια ολοκληρη μερα με ευχαριστα αποτελεσματα.


Ζητω συγγνωμη αν κουρασα. Ευχαριστω πολυ για το χρονο και την υπομονη σας.

Keep on :plss: :)


Τελευταία επεξεργασία από stakhs και Πέμ Ιαν 29, 2015 5:18 pm, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά


_________________
Αιεν καθαριζειν...
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Opel corsa C exterior detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 29, 2015 4:58 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τρί Δεκ 03, 2013 9:46 pm
Δημοσιεύσεις: 214
Μπράβο,καλό το αποτέλεσμα!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Opel corsa C exterior detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 29, 2015 5:52 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εξαιρετική δουλειά, παρότι είναι η πρώτη σου, μπράβο ρε Κωστή! :gjb: :gjb: :gjb:

Να είσαι σίγουρος πως στην πορεία θα σου βγαίνουν πιο ξεκούραστα καθώς και πιο αβίαστα οι κινήσεις και το τελικό αποτέλεσμα.

Επισης θα ηθελα και μερικες ολοσωμες φωτο. Την επομενη φορα.


Καλή αρχή.



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Opel corsa C exterior detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 29, 2015 7:28 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Αύγ 29, 2012 8:18 pm
Δημοσιεύσεις: 499
πολυ καλη δουλεια , με φοβερο αποτελεσμα.
συγχαρητηρια απο εμενα για την προσπαθεια και το αποτελεσμα που πηρες. :gjb: :gjb:



_________________
NKOS
opel insignia 1.6 turbo.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Opel corsa C exterior detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 30, 2015 5:20 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2014 7:38 am
Δημοσιεύσεις: 219
:gjb: πολυ καλη δουλεια



_________________
pilarxis detailing hobbyist.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Opel corsa C exterior detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 30, 2015 8:13 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2012 8:18 pm
Δημοσιεύσεις: 524
Φοβερο αποτελεσμα για πρωτη δουλεια!Πολλα μπραβο! :gjb:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Opel corsa C exterior detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 08, 2015 1:01 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 11:52 pm
Δημοσιεύσεις: 27
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Σας ευχαριστω πολυ παιδια, να ειστε καλα. Χρωστω ολοσωμες φωτογραφιες... ελπιζω να στειλω συντομα. Να ειστε καλα, και παλι ευχαριστω πολυ :)



_________________
Αιεν καθαριζειν...
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron