Τώρα είναι Πέμ Μάιος 30, 2024 4:04 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: αποκατάσταση φαναριών σε Honda S2000
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 12, 2015 2:59 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2015 2:35 pm
Δημοσιεύσεις: 6
Χαιρετώ τα μέλη, με την 1η μου ερώτηση. Τα εμπρός φανάρια του S2000 μου είναι σε αποητευτική κατάσταση. Όχι τόσο από πλευράς θαμπώματος, ελάχιστα θαμπωμένα είναι, αλλά έχουν πολλές μικροσκοπικές ρωγμές. Πιστεύετε ότι μπορεί να γίνει αποκατάσταση/επισκευή, ή πρέπει να τα αλλάξω με άλλα;

Φωτό :

Εικόνα

Εικόνα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: αποκατάσταση φαναριών σε Honda S2000
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 12, 2015 8:20 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Χριστός Ανέστη!
Αν είναι από έξω φτιάχνουν. Δες στο "δείγμα δουλειάς μελών" για ιδέες.



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: αποκατάσταση φαναριών σε Honda S2000
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 12, 2015 10:08 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2015 2:35 pm
Δημοσιεύσεις: 6
Nομίζω ότι είναι απέξω γιατί το νιώθω με το νύχι μου πάνω στο πλαστικό, όταν το επισκευάσω θα φανεί αν είναι και από μέσα. Ήδη διάβασα αρκετά topic με αποκατάσταση φαναριών, αλλά ήταν όλα θαμπωμένα, δεν είδα κάποια επισκευή με τέτοιου είδους ζημιά


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: αποκατάσταση φαναριών σε Honda S2000
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 13, 2015 2:12 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2015 2:35 pm
Δημοσιεύσεις: 6
Παίδες, αφού διάβασα αρκετά θέματα στο forum εδώ (και σε άλλα), και παρακολούθησα και κάποια βίντεο στο youtube, κατέληξα στο ότι πρέπει να κάνω την εξής διαδικασία : γυαλόχαρτο 500, 1000, 1500, 2000, 3000, "χοντρή" αλοιφή, "ψιλή" αλοιφή, και μετά βερνίκι.
Η διαδικασία που περιγράφω είναι σωστή; Τι πρέπει να προσέξω; Πώς διαχωρίζουμε τις αλοιφές; Υπάρχει κάποιο νούμερο που τις διαχωρίζει; Επίσης από τα προϊόντα που ήδη διαθέτω μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι για να μην αγοράζω άσκοπα πράγματα; Αυτά που διαθέτω αυτή τη στιγμή είναι sonax για βαθιές γρατζουνιές σε σωληνάριο (ούτε θυμάμαι πόσα χρόνια υπάρχει και κάθεται, παίζει και να έχει χαλάσει), και της 3Μ το μαύρο μπουκαλάκι, scratch remover. Eπίσης από βερνικι τι πρέπει να χρησιμοποιηθεί που να προστατεύει από την ακρινοβολία;
Πολλές οι ερωτήσεις, αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσω!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: αποκατάσταση φαναριών σε Honda S2000
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 17, 2015 3:09 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Κυρ Μάιος 22, 2011 9:59 am
Δημοσιεύσεις: 41
Με δεδομένο ότι δεν έχεις ήδη όσα χρειάζεσαι και δεν το έχεις ξανακάνει πριν, θα πρότεινα να το δώσεις έξω ώστε να είσαι σίγουρος ότι θα γίνει η δουλειά και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Το κόστος είναι max 20 ευρώ (βρίσκεις στο paintbull και με 10 ευρώ, με κουπόνι). Είναι κάτι που το κάνεις έτσι και αλλιώς πολύ περαστασιακά, άρα δεν αξίζει να επικεντρωθείς τόσο πολύ σε αυτό. Γνώμη μου πάντα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: αποκατάσταση φαναριών σε Honda S2000
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 17, 2015 8:38 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2015 2:35 pm
Δημοσιεύσεις: 6
gupakos έγραψε:
Με δεδομένο ότι δεν έχεις ήδη όσα χρειάζεσαι και δεν το έχεις ξανακάνει πριν, θα πρότεινα να το δώσεις έξω ώστε να είσαι σίγουρος ότι θα γίνει η δουλειά και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Το κόστος είναι max 20 ευρώ (βρίσκεις στο paintbull και με 10 ευρώ, με κουπόνι). Είναι κάτι που το κάνεις έτσι και αλλιώς πολύ περαστασιακά, άρα δεν αξίζει να επικεντρωθείς τόσο πολύ σε αυτό. Γνώμη μου πάντα.


Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον από Ρόδο που να κανει δουλειά επιπέδου. (δε λέω δεν υπάρχει, λέω δεν γνωρίζω). Αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζετε εσείς πείτε μου!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 19, 2015 11:51 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ Νοέμ 21, 2011 10:08 pm
Δημοσιεύσεις: 2287
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Σε περίπτωση που τα περάσεις βερνίκι δεν πρέπει να τα γυαλίσεις με αλοιφή. Γιατί δεν θα βρει προσφυση το βερνίκι για να καθησει.



_________________
Νικόλας.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: