Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 12:04 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 4 [ 34 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 03, 2019 10:41 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 5:51 pm
Δημοσιεύσεις: 109
Γεια σας!

Την προηγουμενη εβδομαδα καταφερα επιτελους να ασχοληθω με το αυτοκινητο μου. Ηθελα απο καιρο να κανω ενα καλο καθαρισμα και να περασω μια προστασια εξωτερικα. Περα απο τα πλυσιματα του τα τελευταια 10 χρονια το αμαξι δε νομιζω να εχει δεχθει καποια αλλη περιποιηση. Το βερνικι του παρολα αυτα ειναι σε πολυ καλη κατασταση, χωρις σημαδια απο κουτσουλιες κλπ. Εχει βεβαια αρκετη αραχνη και μερικες πιο βαθιες γρατσουνιες εδω κι εκει.

Συνοπτικα το αμαξι πλυθηκε με Carpro Reset
Ψεκαστηκε με Carpro Irox X LS και ξαναπλυθηκε
Περαστικε με Bilt Hamber Medium Clay και ξαναπλυθηκε
Τελος σφραγγιστηκε με ενα χερι Menzerna Power Lock

Μερικες παρατηρησεις που εχω να κανω..
Πολυ καλη εντυπωση μου αφησε το Reset. Ικανοποιητικη λυπανση ακομα και σε απροστατευτο αμαξι και το νερο σχηματιζε κατι μικροσκοπικες χαντρες στο πλυσιμο. Ενα περασμα με το γαντι ηταν αρκετο για να βγει καθαρο.

Χωρις να το καταλαβω ψεκασα ολο το μπουκαλι το Iron X στο αμαξι (αφου για να φτασει για τις ζαντες προσθαισα και λιγο νερο). Σκεφτηκα να ριξω αρκετη ποσοτητα αφου το αμαξι δεν ειχε καθαριστει ποτε με τετοιο τροπο, αλλα μαλλον επρεπε να χρησιμοποιησω λιγοτερο προιον και να το απλωσω με καποιο σφουγγαρι; Το περιεργο ηταν οτι ειδα ελαχιστα σημαδια απο το μωβ χρωμα που βγαζει απο τις επικαθισεις, δηλαδη 3-4 σημαδια πανω στο βερνικι κι αλλα τοσα στις ζαντες. Μου αφησε την εντυπωση οτι τζαμπα πεταξα 10ευρω πανω στο αμαξι.

Οι παραπανω εργασιες εγινε με 6-8 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια. Ο BH medium clay ηταν μαλλον λαθος επιλογη για τοσο κρυο γιατι δεν πλαθοταν με τιποτα. Βασικα οποτε επρεπε να το πλασω τον εβαζα μεσα σε ενα ποτηρακι καυτο νερο για λιγο μεχρι να μαλακωσει. Γενικα ολη αυτη η διαδικασια με καθυστερισε παρα πολυ. Επισης και παλι σε λιγα σημεια πανω στο αμαξι ενιωσα την επιφανεια τραχεια. Κυριως πισω στο καπο του πορτ μπαγκαζ και στα χαμηλα σημεια. Το υπολοιπο αμαξι ηταν σε πολυ καλυτερη κατασταση απ οτι περιμενα. Δεν πειραζει να κανει καλη δουλεια στο αμαξι της γυναικας μου οταν βρω χρονο.

Το power lock περαστηκε αρκετα βιαστικα γιατι δεν υπηρχε χρονος. Μετα απο 3 μερες χωματοβροχη το αμαξι πλυθηκε ξανα για πρωτη φορα και η αληθεια ειναι οτι δεν εμεινε αρκετα ικανοποιημενος απο το sheeting ειδικα σε καποια πανελ, οποτε ξαναπεραστηκε αλλο ενα χερι power lock κι επειτα Sonax BSD.

Σκοπος μου ηταν η προστασια και το ευκολοτερο πλυσιμο του αυτοκινητου απο δω και περα. Οπως ειπα το αμαξι εχει αρκετη αραχνη στο βερνικι και ευελπιστω τους επομενους μηνες να παρω ενα αλοιφαδορο και με τη βοηθεια σας να ξεκινησω σιγα σιγα και τη διορθωση!

Ευχαριστω που το διαβασατε,
Χαρης


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 03, 2019 10:44 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 5:51 pm
Δημοσιεύσεις: 109
Και μερικές φωτογραφίες από το καμάρι μου μετά και το δεύτερο πέρασμα Power lock και BSD.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 03, 2019 11:31 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Πολύ καλή δουλειά συγχαρητήρια, πολύ όμορφο το.αμαξι.

Να σε ρωτήσω κάτι πριν το πλύνεις με το reset είχε πάνω το.αμαξι κάποιο παλιότερο κερί, η κάτι αλλά που είχες βάλει πιο παλιά; Προσπαθώ να δω γιατί δεν έπιασε καλά το PL κάτι έχω στο μυαλό μου αλλά θα δούμε.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 04, 2019 9:41 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 5:51 pm
Δημοσιεύσεις: 109
Ευχαριστώ Μάρκο!

Όχι δεν είχε τίποτα πάνω το αμάξι. Ίσως έφταιξε ότι περάστηκε πολύ γρήγορα και σε καμία πάνελ έμεινε λίγο χρόνο <15min, σε συνδιασμό με τη χαμηλή θερμοκρασία και υγρασία. Το δεύτερο πέρασμα έγινε πιο προσεκτικά και με καλύτερες συνθήκες. Θα δείξει...

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2019 3:29 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2012 8:18 pm
Δημοσιεύσεις: 524
:gjb:
Πολυ καλη δουλεια και μπραβο σου που το τολμησες με τετοιο καιρο! Ειχες κλειστο χωρο η το εκανες εξω?
Πολυ ομορφο αυτοκινητο! Ενημερωσε μας ποση διαρκεια θα εχει το powerlock και την συμπεριφορα του στο περασμα του χρονου και τα πλυσιματα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2019 10:57 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 5:51 pm
Δημοσιεύσεις: 109
Ευχαριστω! Τα πρωτα (πλυσιμο, πηλος, power lock εγιναν σε εξωτερικο χωρο). Το δευτερο περασμα power lock και BSD εγιναν σε κλειστο γκαραζ.
Μεχρι στιγμης εχω κανει δυο κανονικα πλυσιματα κι ενα rinseless και ολα φαινονται μια χαρα! Στο επομενο ή μεθεπομενο θα ξαναπερασω BSD.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2019 11:03 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 5:51 pm
Δημοσιεύσεις: 109
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
Πολύ καλή δουλειά συγχαρητήρια, πολύ όμορφο το.αμαξι.

Να σε ρωτήσω κάτι πριν το πλύνεις με το reset είχε πάνω το.αμαξι κάποιο παλιότερο κερί, η κάτι αλλά που είχες βάλει πιο παλιά; Προσπαθώ να δω γιατί δεν έπιασε καλά το PL κάτι έχω στο μυαλό μου αλλά θα δούμε.


Τωρα που το ξανασκεφτομαι Μαρκο, τελη Οκτωβρη που ειχα παει το αμαξι σε καποιον detailer για ενα full εσωτερικο καθαρισμα (βιολογικο γαρ :lol: ) μαζι με το εξωτερικο πλυσιμο μου ειχε περασει κι ενα κερι (κοστος +5e). Δεν ηταν υγρο κερι, μαλλον παστα. Παντως δεν πρεπει να ειχε μεινει ιχνος απο αυτο οταν περασα εγω το power lock.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 20, 2019 11:15 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Ναι λογικά δεν θα είχε.μηνει.το reset είναι αρκετα δυνατό
σαπουνι.κοντα στο ph 9 λέει το sds sheet ,του μαρεσει.....και δεν αφήνει κατάλοιπα πίσω ιδανικό για πριν την εφαρμογή κεριων.
Γενικά σαμπουάν σα το reset δυνατά τα.προτιμω πριν.εφαρμογη κάποιου.κεριου να.παιρνουν.ολη τη.μπιχλα απ'.το.πανελ, και γενικα.επειδη αυτό το δίνουν και για το πλύσιμο των κεραμικών της car.pro φροντίζουν.οι εταιρίες να βάζουν.πιο δυνατα σαπούνια όταν.συντηρουν κεραμικη ....άσχετα αν εσύ δεν έχεις χαχαχαχχαχαχαχαχαχχ
και.αν είχε.μηνει.κατι.θα το. είχε.παρει.

Παρακολούθησε το.και βλέπουμε.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 01, 2019 10:21 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2018 12:42 pm
Δημοσιεύσεις: 46
.


Τελευταία επεξεργασία από Stanley και Παρ Μαρ 01, 2019 10:23 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 01, 2019 10:22 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2018 12:42 pm
Δημοσιεύσεις: 46
tharis έγραψε:
Και μερικές φωτογραφίες από το καμάρι μου μετά και το δεύτερο πέρασμα Power lock και BSD.
Εικόνα
Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


tharis, ωραία δουλειά. Με ήλιο θα δείχνει ακόμη καλύτερη.
Το BSD κάθισε καλά πάνω στο Power Lock;
Δίνει λιπαρή αίσθηση όταν πας να το σκουπίσεις ή μετά;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 4 [ 34 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: