Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 12:48 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 2 από 4 [ 34 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 01, 2019 10:31 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 5:51 pm
Δημοσιεύσεις: 109
Stanley έγραψε:
tharis, ωραία δουλειά. Με ήλιο θα δείχνει ακόμη καλύτερη.
Το BSD κάθισε καλά πάνω στο Power Lock;
Δίνει λιπαρή αίσθηση όταν πας να το σκουπίσεις ή μετά;


Ευχαριστώ. Δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα στην εφαρμογή. Το BSD είναι λίγο σαν τζελ όταν το ψεκάζεις και ίσως σου δίνει την αίσθηση του κολλώδες αλλά με λίγη παραπάνω προσοχή σκουπίζεται εύκολα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 01, 2019 10:48 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
το bsd ειναι οντωσ αρεκτα σαν τζελ , πολυ κοωδεσ και ειναι λιγο περιεργο στην εφαρμογη, αυτο οφειλετεαι σχεδον στην παντελη ελειψη, προσθησκησ σιλικονησ μεσα, για αυτο και δεν ειναι τοσο happy στην εφαρμογη. Η ελειχη ομωσ αυτη μπορει να το κανει πιο περιεργο στην εφαρμογη ομωσ η ικανοτητα του να γεμιζει ατελειεσ, να κανει flat το πανελ , η διαρκεια ζωησ του προιοντωσ και το απιστευτο beating που κανει δεν εχει παροποιο σε τετοιασ κατηγοσιασ προιον.
ουσιστικα δεν ειναι quick detailer οπωσ γραφει αλλα ενα synthetic paint sealant, που μπορεισ αν θεσ να χρησημοπιησεισ ΠΑΝΤΟΥ εξω μεσα σε χρμα σε ζαντεσ σε γυαλι , ακομα και για εσωτερικα πλαστικα για απομημισεισ ξυλου χρωμιου στα εσωτερικα,σαν interior quick detailer αλλα εκει θα προτεινα αραιωση γιατι ειναι αρκετα πυχτο ηδη. Στο εξωτερικο δνε το αραιωνω ποτε , εχει καλη τιμη κραταει καιρο...............

Τωρα μια μικρη ΠΡΟΣΟΧΗ αν το βαζεται σε πολυ εντονο ηλιο επειδη γενικα η κεφαλη απο το μπουκαλακι το σπρευ του ειναι λιγο περιεργο ετσι οπωσ ψεκαζει, προσοχη στον δυνατο ηλιο να μην ξεχασετε καποιεσ σταγονεσ και στεγνωσουν γιατι κανουν στιγματα....φευγουν αλλα δε φευγουν και πολυ ευκολα για αυτο λιγη προσοχη.

κατ ατα λλα το αγαπω εγω παρα πολυ.και σαν stand alone προιον..................

(εγω τυχαινει να το χρησημοποιω πανω απο sonax pns η την εκδοση λιανικησ shine & protect και ειναι πολυ δυνατο combo, ομωσ νομιζω δενει πιο καλα σε σχετικα πολυ καλοδιατηρημενα αυτοκινητα γιατι τι pns δεν γεμιζει καθολου το πανελ, η εφαρμογη πανω απο power lock ειναι πολυ ενδιαφερουσα και θα ηθελα να δω πωσ θα εξελιχθει)

ευχαριστουμε για το update

να ρωτησω κατι, εκανεs κατι στην επιφανεια πριν περασεισ δευτερο χερι powerlock?



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 01, 2019 11:16 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 5:51 pm
Δημοσιεύσεις: 109
Μετα την πρωτη εφαρμογη powerlock το αυτοκινητο, πλυθηκε μετα απο μια εβδομαδα και μετα περαστηκε το δευτερο χερι powerlock και το bsd.

Εχω δει απο ξενα forum οτι καποιοι κανουν μιξη 50/50 το bsd με αλλα qd ωστε να πετυχουν πιο ευκολη εφαρμογη, γυαλαδα κλπ αλλα να κρατησουν το beading του bsd.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 01, 2019 11:42 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
ναι το κανουν ...απλωνεται πιο ευκολα, αλλα.χανει πολυ σε διαρκεια, εγω για εξωτερικη χρηση δε το κανω. για αλλεσ ναι 50-50 με επιονοσμενο μια χαρα ειναι.

Τωρα γενικα,.θεωρητικα......
το power lock αλλα και καθε wax- sealant, οτιδηποτε βαζεισ για προστασια, για να εχεισ τισ καλυτερεσ πιθανοτητεσ να πιασει οπωσ πρεπει καλο ειναι να μπαινει
σε απολυτωσ καθαρο πανελ, απο οτιδηποτε να εχει επανω του, για να μπορεσει να δεσει οσο το δυνατον καλυτερα. Τωρα βεβαια δεν ειναι κατι που μπορεισ με το ματι η μερικεσ εφαρμογεσ να διακρινεισ.

Αλλα κατα τη γνωμη μου παντα..........οταν θεσ να περασεισ οτιδηποτε σιγουρεψου οτι εχεις βγαλει οτιδηποτε ηταν απο κατω.
Τωρα π.χ εχεισ ενα powerlock μιασ εβδομαδασ.....σχεδον καινουργιο δηλαδη....και μετα απο μια βδομαδα μετα απο πλυσιμο εβαλεσ αλλο ενα χερι και απο πανω +bsd.
Δεν υπαρχει τροποσ να ξερεισ ....ποσο απο το παλιο ειχεσ απο κατω...ποσο μπορει να ειχε φυγει.....ποσο μπορει να εφυγε απο τριβη με τον αερα αν ταξιδευεσ εθνικη ,....αναμεσα αν περασεσ απο βροχεσ αν...αν...αν..........ποσο μπορει περνωντασ το καινουργιο να <<εφαγεσ >> απ το παλιο που ηταν απο κατω(το power lock οπωσ και πολλα προιοντα εχουν πολυ ισχυρα solvent carriers που πιθανον να σου εφαγε στην εφαρμογη καποιο ποσοστο απο το...προηγουμενο που αν θυμαμαι και καλα ειχεσ πει οτι ειχεσ θεματα στην εφαρμογη του στα πανελ την πρωτη φορα)....


Γνωμη mου παντα που δε σημαινει οτι <<πρεπει>> να το κανεισ..........να δοκιμασεισ kati....
...... οταν μετα απο μερικουσ μηνεσ η οποτε θελησεισ σ να ξαναπερασεισ καποιο ισχυρο sealant-wax, combo η γενικα οτι θεσ............στην προετοιμασια φροντισε να πλυνεισ με ενα δυνατο σχετικα σαπουνι (αν θυμαμαι καλα εχει δωσει χρηματα για το reset καλο ειναι κρατα το), και πριν την καινουργια εφαρμογη περνα ενα wax-grease remover τα πανελ σου gia na eisai 100% σιγουροσ οτι στην επιφανεια δεν υπαρχει απολυτωσ τιποτα αναμεσα στο κερι και στο βερνικι .............πιστευω οτι ετσι οτι και αν δοκιμασεισ μετα θα πιασει καλυτερα, με μεγαλυτερη διαρκεια, και ισωσ λιγο καλυτερη <<γυαλαδα>>....αν και αυτο ειναι σχετικα δυσκολο με γυμνο ματι να το διαπιστωσεισ αλλα πιστευω οτι αξιζει.........

αυτα και παλι μπραβο για την προσπαθεια....οπτικα ειναι κουκλα.........



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 01, 2019 12:32 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 5:51 pm
Δημοσιεύσεις: 109
Ευχαριστώ Μάρκο. Προς το παρόν θέλω να βγάλω 1-2 μήνες με μερικές επαναλήψεις BSD και πριν το καλοκαίρι ευελπιστώ να έχω πάρει αλοιφαδορο και να ξαναρχίσω απ' την αρχή δοκιμάζοντας και μερικές αλοιφές.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 01, 2019 12:52 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Γενικα..........αν βρεισ στη διαδρομη ενα κερι, ενα σφραγιστικο ενα οτιδηποτε σου αρεσει εσενα , στο αυτοκινητο σου, στην εφαρμογη σου , στην προσωπικοτητα σου, στην τσεπη σου κ.τ.λ..............................να το βαζεισ οσο πιο συχνα εχεισ τη δυνατοτητα και το χρονο και τον ορεξη.

Μην μπεισ στο τρυπακι παντα κατα τη γνωμη μου παντα ...να περιμενεισ ποοοτε θα σταματησει να διωχνει το νερο, ποοοτε δε θα φαινεται στην αφη τοσο slik για να βαλεισ καινουργιο.


καλη συνεχεια



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 06, 2019 11:11 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 5:51 pm
Δημοσιεύσεις: 109
Μερικές φωτογραφίες πριν πλύνω σήμερα. Powerlock και BSD μετά από ένα μήνα και κάτι. Το αμάξι πλύθηκε ενδιάμεσα τρεις φορές αν δεν κάνω λάθος (2x reset, 1x ech2o). Στις φωτογραφίες είναι ακόμη άπλυτο. Έπειτα πλύθηκε με reset και ξαναπεραστηκε BSD.

Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι το sheeting ήταν αρκετά ασθενέστερο μετά το πλύσιμο με το reset οπότε μάλλον είναι αρκετά δυνατό σαμπουάν.

Εικόνα

Εικόνα

Η τελευταία από τον ουρανό, λίγο χειρότερα τα πράγματα.
Εικόνα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 06, 2019 11:32 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Χμμμ.....κοίτα.να δεις το reset είναι σχετικά δυνατό αλλά.οχι.τοσο.ισωσ να σου έβγαλε ενός μήνα powerlock τελείως. Αλλά.και πάλι δε.μπορεισ.να.ξερεισ τι από όλα έχει.μεινει στο.πανελ....λιγο powerlock, λίγο bsd λίγο από το ech2o γιατί και αυτό έχει κάποια στοιχεία έστω και αραιωμένο που.μενουν επάνω οπότε γενικά δε.μπορεισ ...κατά τη γνώμη μου....να.ξερεισ τι συμβαίνει μετά από τόσα στρωματα επάνω.
Από.κατω θα σου ανεβάσω 2μηνων 2 αν θυμάμαι καλά πλυσίματα σε.....πλυντήριο, bsd μόνο του χωρίς.καποια βάση από κάτω.../(.φυλασομενο σε γκαραζ.και ελάχιστα χιλιόμετρα.}
ΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 07, 2019 9:54 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 5:51 pm
Δημοσιεύσεις: 109
Ναι Μαρκο ετσι ειναι... γι αυτο κι εγω δεν ειμαι fan των πολλαπλων προιοντων πανω στο αμαξι, ουτε πολυ πιστευω οτι οταν θα φυγει το πανω θα μεινει το απο κατω και ουτω καθεξης...

Στην δικη μου περιπτωση μεγαλο ρολο παιζει μαλλον το οτι δεν εχει γυαλιστει ποτε το αμαξι, ουτε εχω περασει καποιο cleaner wax, οποτε πιθανων δεν δενουν τοσο καλα τα sealants πανω στην επιφανεια..


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 07, 2019 10:28 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Καλά.νομιζω το καθεαυτο γυάλισμα που.λεμε δε κανει τόση διαφορά. Όμως όπως λες η επιφάνεια σίγουρα παίζει τον.μεγαλυτερο ρόλο.Αν είναι.καθαρη απολύτως ,αν έχει περαστεί κάποια.φορα Πύλο, αν έχει μείνει κάτι από πάνω ακόμα.και....απο την.πρωτη φορά.που πέρασες PL γιατί αν θυμάμαι καλά ειχεσ.περασει 2 φορές.
Τώρα τι είναι αυτό που
..μπορεί να δημιουργεί κάποιο traffic jam ,εκεί κανεις δε.ξερει...χαχαχαχα



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 4 [ 34 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: