Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 7:38 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 3 από 4 [ 34 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 07, 2019 10:36 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 5:51 pm
Δημοσιεύσεις: 109
Θα παρω IPA ωστε την επομενη φορα να ξαναπερασω Powerlock σε καθαρη επιφανεια. Παντως αν η επιφανεια εχει πολυ αραχνη πιστευω παιζει κι αυτο το ρολο του σε σχεση με το να ηταν εντελως φλατ. Την επομενη φορα θα βγαλω καμια κοντινη φωτογραφια με φωτα να δειτε την κατασταση του και να μου προτεινετε και καποιους συνδιασμους αλοιφων - pads για διορθωση.

ΥΓ τελικα το white spirit δουλευει για αφαιρεση ρετσινιου απο δεντρα κλπ? Το εχεις δοκιμασει?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 07, 2019 11:33 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Θα σου πω τι κάνω εγώ ....και με κάθε επιφύλαξη, δε σου λέω τι να κάνεις .....απλά.τι.κανω εγώ...
Όπως λέμε...μη το.δοκιμασετε σπίτι χαχαχααχαχχαχαχαχαχχα

Λοιπόν όταν θέλω να έχω ένα πεντακάθαρο και τέλειο πάνελ για να φύγει ότι είχε.προηγουμενος από παλιά κεριά.απο παλιά σαπούνια από καυσαέρια από υγρά πυλών από από απο...ένα σωρό αηδιες τέλος.παντων πρώτα πλένω με ένα <<δυνατο>> σαπούνι καμία.φορα.ακομα.και πιο δυνατο.απο.το reset και κάθε φορά.πριν.καποια καινούργια.εφαρμογη περνάω περνάω κάποιο προιον wax grease remover αλλά solvent based ..δηλαδή σε.απλα.Ελληνικα προϊόν βασισμένο στο χημικό του white.spirit.
Δεν χρησημοποιω προϊόν τύπου eraser, prep που είναι βασισμένο στην ΙPA γιατι θεωρώ ότι τόσο ισχυρά κερια-σφραγιστικα όπως τα σημερινα δεν φεύγουν τελειώσ με ένα προϊόν που έχει μέσα.απλα 30% ipa και νερό.

Κοίτα το white spirit ,δεν είναι και..νεράκι κάνει για κόλλες για πίσσα και για ρετσίνι (έτσι κι αλλιώς τα tar glue remονers αυτό έχουν μέσα) αλλά θέλει και προσοχή , μερικές σταγόνες σε ένα.πανακι μπορεισ να δοκιμάσεις.με προσοχή σε κάποιο σημείο για να βγάλεις ρετσίνι.αλλα παιζει ποσο καιρο έμεινε από τι δέντρο ήταν πολλά. Άμα.δεις.οτι.με οποιοδήποτε προϊόν επιλεξεισ στα πρώτα δευτερόλεπτα δεν έχει αρχίσει να φεύγει μην επιμενεισ..να τριβεισ.

Και ξαναλέω αυτά τα κάνω εγώ που μπορεί να θέλω να....καταστρέψω το.αμαξι το βερνίκι να έρθουν τσουνάμι να σκάσουν ηφαίστεια....μην το.κανετε στο δικό σας.....



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 07, 2019 11:55 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 5:51 pm
Δημοσιεύσεις: 109
Χαχαχ ok μην ανησυχεις, σε ενα παλιο αμαξι θελω να το δοκιμασω... Το mercedes ειναι καθαρο απο τετοια.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 25, 2019 11:01 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 5:51 pm
Δημοσιεύσεις: 109
Γεια σας και χρονια πολλα!
Μολις τελειωσα το πρωτο μου γυαλισμα κι αφου ευχαριστησω κατ αρχην οσους βοηθησαν με τις αποριες μου, να γραψω καποιες λεπτομεριες που ισως φανουν χρησιμες σε οποιον σκεφτεται να το επιχειρησει αλλα και να σχολιασετε ότι δεν σαν φαινεται σωστο. Συγνωμη για το κατεβατο που θα ακολουθησει..

Το γυαλισμα μου πηρε σχεδον δυο ολοκληρα οχταωρα. Την πρωτη μερα αφου πλυθηκε το αμαξι ασχοληθηκα με πισω καπο, φτερα και πισω πορτες (ο πισω προφυλακτηρας βαφτηκε προσφατα) και την δευτερη μερα εκανα μπροστα καπο, ουρανο, μπροστα φτερα και πορτες (στον μπροστα προφυλακτηρα δεν αφιερωσα πολυ χρονο).
Η διαδικασια που ακολουθησα ειναι η εξης.
1. Πλυσιμο σε πλυντηριο που πλενεις μονος σου (το αμαξι ηταν σχετικα καθαρο) και δυστυχως δεν μπορουσα να πλυνω μονος μου εκεινη τη μερα.
2. Iron X και ξεπλυμα σκουπισμα.
3. Μεταφορα στο γκαραζ και waterless πλυσιμο με Ech2o
4. Πηλος με ech2o, σκουπισμα και περασμα με IPA 15%.
5. Δυο χερια Meguairs ultimate compound (περιπου τρια περασματα σε καθε χερι)
6. Ενα χερι Meguairs ultimate polish
7. Περασμα IPA και σφραγισμα με Powerlock

Αλοιφαδορο χρησιμοποιησα τον Das6 pro plus v2. Ειναι 1000W με 15mm throw και εχω να πω οτι το μηχανημα ειναι εξαιρετικο. Δεν με προβληματισε πουθενα. Επισης ειχα στη διαθεση μου τα LCC pads της Lake Country. Τρια πορτοκαλι για την compound, δυο ασπρα για την polish και ενα μαυρο με το οποιο περασα το powerlock. Δεν εχω αλλη εμπειρια απο pads, το μονο που εχω να πω ειναι οτι τη δευτερη μερα το ενα πορτοκαλι κατερευσε στο τελευταιο καθαρισμα πριν το αντικαταστησω με αλλο. Ολα τα pads πλυθηκαν στο τελος της πρωτης μερας για να ξαναχρησιμοποιηθουν την επομενη.

Η ultimate compound με δυσκολεψε σε καποιες περιπτωσεις οπου στεγνωνε και εβγαζε αρκετη σκονη. Επισης ηθελε πολυ συχνο καθαρισμα το pad. Την πρωτη μερα ειχα ξεχασει και την απαραιτητη οδοντοβουρτσα και καθαριζα οσο μπορουσα με μια πλαστικη καρτα. Με τα δυο περασματα τα πανελ καθαρισαν από την αραχνη και εμεναν μονο καποιες πιο βαθιες γρατσουνιες που δεν ειχα ουτε την εμπειρια ουτε και τον χρονο να ασχοληθω παραπανω. Ημουν όμως ευχαριστημενος με το αποτελεσμα.
Η ultimate polish αντιθετως ηταν πολύ ευκολη στο δουλεμα. Δε στεγνωνε καθολου και δεν εβγαλε καθολου σκονη. Αν και ο φωτισμος δεν επετρεπε να δω επακριβως τη διαφορα στο πριν και το μετα την polish, εδωσε μια παραπανω καθαροτητα και λαμψη στα πανελ.

Η ολη διαδικασια εγινε σε υπογειο γκαραζ με ανυπαρκτο φωτισμο. Ειχα αγορασει γι αυτό το σκοπο δυο led προβολεις των 50w και ένα τριποδα. Τα specs ελεγαν 4500lm και 6000K. Το φως ηταν πολύ καλο για να κανω την δουλεια μου, αλλα το γεγονος ότι ειχα μονο μια πηγη φωτος και όχι καποιο καλο φακο χειρος δυσκολευε λιγο το inspection σε κάθε σημειο. Οποτε αφου ειδα το αποτελεσμα σε καποια σημεια μετα εφαρμοζα τα ιδια περασματα παντου.

Ακομη δεν εχω βγαλει το αμαξι απ το γκαραζ. Περιμενω να το δω σε φυσικο φως και να σας βγαλω και μερικες φωτογραφιες! Σκεφτομαι να το περασω κι ένα χερι Colinite 845 από πανω.
Ηταν πολύ χρονοβορα κι επιπονη διαδικασια για μενα αλλα ελπιζω το αποτελεσμα να αξιζει τον κοπο. Χαρας το κουραγιο οσων ασχολουνται και το κανουν συχνα! Ευχαριστω για το χρονο σας. Καλη χρονια να εχουμε με υγεια!!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 26, 2019 8:36 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Δε βρίσκω πουθενά κάτι λάθος σε ότι έγραψες. Στο επόμενο πλύσιμο περνά ένα χέρι powerlock ακομη, μόνο καλό θα του κάνει.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 26, 2019 8:53 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Καλησπέρα φίλε.μου καλή αρχή χρόνια πολλά καλές γιορτές

και συγχαρητήρια για τον κόπο και το μεράκι σου....ελπίζω τα χερια και οι ώμοι να κρατάνε γερά μετά από τόσες ώρες αχχαχα.
Και εύχομαι το.αποτελεσμα να άξιζε τους κόπους σου,.

Αν θες κάποια στιγμή βάλε και ενα μικρό review πώς σου φάνηκε πως δουλεύει ο αλοιφαδωρος. και ισωσ μερικές φωτός γιατί πολλά παιδιά ενδιαφέρονται για αυτό, και εμένα μαρεσει πολύ προσωπικά .

Τώρα όσο αφορά τις διαδικασίες που έκανες δε βλέπω κάτι που θα άλλαζα η θα πρόσθετε νομίζω ήταν πολύ σωστά.
Μόνο μερικές απορίες και παρατηρήσεις.

1.δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα αυτό μέ τα δύο χέρια της compound από 3 φορες.

Δηλαδή πέρασες 1 φορά.ολο το αμάξι με 3 περάσματα και μετά το ξαναπερασες πάλι <<όλο>> αλλά 3, δεν είμαι σίγουρος ότι το κατάλαβα αυτό .

2. Νομίζω ότι επειδή διεθεσες πολύ χρόνο και κόπο, η polish που επέλεξες δεν δικαίωσε το χρόνο σου.
Παρότι η συγκεκριμένη αλοιφή πωλείτε ως....polish ....δεύτερου σταδίου μετά την compound .....η αλοιφή αυτή ΔΕΝ είναι polish δεύτερου σταδίου.

Όπως γράφει επάνω είναι pre waxing glaze λιανικής.. Δηλαδή έχει ελάχιστα έως ισωσ καθόλου λεινατικα στοιχεία , έχει χημικά καθαριστικά και πολλά fillers για να καλύψουν την την επιφανεια και να την προετοιμάσουν για κέρωμα .
Επίσης περνοντας μετά ipa πιθανώς πέταξες έξω και ότι σου είχε αφήσει μόλις η συγκεκριμένη αλοιφή πάνω στο.πανελ.
Πιθανώς μεγάλο μέρος του κόπου του δεύτερου σταδίου να.πηγε αν όχι όλο....μεγάλο μέρος χαμένο .


Νομίζω αφού μπήκες στο κόπο και στο κόστος ένας συνδυασμός καλύτερος από.αλοιφες θα σου έδινε πολύ ανώτερα αποτελέσματα.

Πάντα κατά την ταπεινή γνώμη μου....

Καλές γιορτές υγεία για την οικογένεια σου....βάλε και καμιά φωτό να δούμε την κούκλα....

Συγχαρητήρια και πάλι για τη δουλειά σου.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 26, 2019 11:40 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μάρκο έφαγες πολύ χθες κ σε δυσκόλεψε η φάση με τη Merc....χαχαχαχα.

Το παλικάρι έκανε 2 σετ με 3 περάσματα το καθένα γιατί του στέγνωνε η αλοιφή (πιθανότατα λόγω έλλειψης εμπειρίας με αλοιφαδορο). Έκανε αυτό που έπρεπε βασικα.
Σίγουρα αφαίρεσε όλη την αράχνη κ έμειναν οι πιο βαθειές. Τέλος, η ultimate polish, όντας prewax αλλά ΚΑΙ φινιρίσματος ()Qickly and gently removes fine swirls and towel marks for mirror-like reflections) μετά από την ΙΡΑ, έμεινε καθαρα μόνο το φινίρισμα. Οπότε πήρε 100% έτοιμη επιφάνεια για σφράγισμα.

Μη ξεχνάς το σκληρό βερνίκι των merc, λογικά δε θα αφησε τρέλo compounding hazeο συνδυασμός κοψιματος.





Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 26, 2019 12:26 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Μόνο μελομακάρονα Δημητρη.....δεν υπάρχει τίποτα άλλο........χαχαχαχαχ

Χρονια πολλά παίδες να είστε καλά, καλή συνέχεια
Δημήτρη ,Tharis
Πάντα με υγεια



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 26, 2019 3:41 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 5:51 pm
Δημοσιεύσεις: 109
Χαχαχαχ ευχαριστώ πολύ παιδιά. Με βοηθήσατε πολύ με τις γνώσεις σας.

Έχεις δίκιο Μάρκο για την polish δεν είχα αντιληφθεί ότι έχει και fillers αλλά και πάλι δεν ξέρουμε κατά πόσο θα έδενε από πάνω το powerlock οπότε καλύτερα ipa να είμαστε σίγουροι. Όσο για τα δύο χέρια compound όπως τα λέει ο Δημήτρης τα έκανα κομμάτι κομμάτι.

Το μόνο που σκέφτομαι ότι μπορεί να μην έγινε σωστά είναι ότι μπερδεύτηκα με το powerlock και όπως το πέρασα σε όλο το αμάξι με τον αλοιφαδορο μετά από κάνα πεντάλεπτο άρχισα να το σκουπίζω χωρίς να ελέγξω αν έχει προλάβει να στεγνώσει.. Οπότε όπως λέει κι ο Δημήτρης θα πάω να το περάσω άλλο ένα χέρι να είμαι σίγουρος ότι θα δέσει σωστά.

Ευχαριστώ και πάλι και επιφυλάσσομαι για τις φωτογραφίες! Καλή χρονιά να έχουμε!!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Mercedes E Class W211 detailing
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 27, 2019 11:04 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 5:51 pm
Δημοσιεύσεις: 109
Μια που εβγαλα σημερα στα πεταχτα
Εικόνα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 3 από 4 [ 34 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: