Τώρα είναι Παρ Μάιος 31, 2024 4:18 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 2 [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Renault Megane 1.6 2003
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 22, 2019 8:22 am 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Oπως λεω και στον τιτλο στο συγκεκριμενο θεμα ασχολουμαι με τον καθαρισμο - προετοιμασια- γυαλισμα ενος Renault Megane 1.6 μοντελο του 2003 φορτωμενο με πανω απο 200000κμ . Το αμαξι δεν ειχε γυαλιστει ποτε και τα πλυσιματα σε βενζιναδικα ηταν η μοναδικη περιποιηση που ελαβε ολα αυτα τα χρονια.
Ζητω προκαταβολικα συγνωμη για τη ποιοτητα των φωτογραφιων μιας και ουτε το κινητο ειναι ικανο για σωστες φωτο αλλα πολυ περισσοτερο ουτε κι εγω :lol: :lol:

Το αμαξι ηρθε καπως ετσι:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Kαθαρισμα ζαντες με valet pro bilberry σε αραιωση 50-50 το οποιο για αλλη μια φορα απεδειξε οτι ειναι κατωτερο των περιστασεων σε πραγματικα βρωμικες ζαντες. Λαστιχα surfex hd 15% το οποιο για αλλη μια φορα πηρε κεφαλια με συνοπτικες διαδικασιες.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
H πρωτη σκεψη οσον αφορα το βερνικι ηταν bilt hamber autofoam σε αραιωση 4% να παρει κεφαλια
Εικόνα
Για οποιον ενδιαφερεται, το kwazar ψεκαζει καπως ετσι:
Εικόνα
Πλακωμα με το nilfisk και αποτελεσματα
Εικόνα
Εικόνα
Ποιο πολυ για να αξιοποιησω το χρονο που χαλουσα προκειμενου να καθαρισω trim- τσιμουχες ψεκασα με αφροποιητη αυτη τη φορα ολο το αμαξι με valet pro advanced foam
Εικόνα
Μεχρι να κανει τη δουλεια του ο αφρος καθαρισα με ενα βουρτσακι και το Megs apc τριμ/τσιμουχες
Εικόνα
Ξεπλυμα αφρους και πλυσιμο με δυνατο μιγμα bilt hamber autowash, 1 κουβα και το πιο φθηνο washmitt που ειχα διαθεσιμο
Εικόνα
Ξεπλυμα-σκουπισμα και περασμα valet pro tar remover γυρω απο προφυλακτηρες-πορτες κλπ
Εικόνα
πετσετα με το σκουπισμα του valet pro :shock:
Εικόνα
Ξεπλυνα με το πιεστικο και μετα korossol
Εικόνα
Εικόνα
Koιτωντας τις ζαντες εβλεπα λιγο bleeding effect , σκεφτηκα τι στο καλο λες να να μην εχεις επικαθησεις η ρενα? Μετα κοιταξα το κρασπεδο και μου εφυγαν οι αμφιβολιες :lol:
Εικόνα
Ξανα ξεπλυμα με το πιεστικο και πυλος.
Εικόνα
κατω απο 1000w hallogen αντικρυσα κατι τετοιο
Εικόνα
Εικόνα
Δοκιμες με τα πιο κοφτερα pad που ειχα
Εικόνα
Εικόνα
Δυο περασματα με fg400 και τα εικονιζομενα foam pad ηταν ικανα να κοψουν ικανοποιητικα
Εικόνα
Εικόνα
Καπου εδω ειδα οτι με το lc mf cutting pad επερνα τα ιδια αποτελεσματα με 1 περασμα
Εικόνα
εχοντας αφαιρεσει τις ταινιες
Εικόνα
Το καπο οντας ξεσκισμενο απο πετραδακια-γατες-κουτσουλιες και δε ξερω κι εγω τι αλλο ηθελε πιο δραστικα μετρα
Εικόνα
Εικόνα
50-50 πορτα
Εικόνα
Μετα απο ενα περασμα επερνα κατι τετοιο
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
φαναρια
Εικόνα
Εικόνα4
Τελος επειδη δεν υπηρχε καθολου χρονος για layering sealant/κεριων, απλα περασα το πιο δυνατο κερι που ειχα αφου το αμαξι περαστηκε ολο για μια τελευταια φορα μιγμα IPA 20% προκειμενου να διασφαλησω οτι δεν εχουν μεινει λαδια απο αλοιφες και το lsp θα κατσει σωστα
Εικόνα

Δυστυχως δεν εχω τελικες φωτο απο το αμαξι κερωμενο ομως το θεμα αυτο το εκανα περισσοτερο για να δειξω τη διαδικασια και τι μπορει να καταφερει ο das6 pro με τον καταλληλο συνδιασμο αλοιφων και pads.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Renault Megane 1.6 2003
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 22, 2019 8:50 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Tελειος μπραβο LEf..............
δε προσεξα καπου αν αναφερεισ ποια αλοιφη περασεσ με τα pads???
Kαι παλι συγχαρητηρια.............ηταν μαλλον detailing σκ...........και εγω ανεβαζω σιγα σιγα

(να σε ρωτησω πωσ ανεβαζεισ και φωτοσ και κειμενο στο forum χωρισ οι φωτοσ να πρπει να ειναi links απο αλλη σελιδα? εγω δε μπορω να βρω τροπο μονο απο κινητο με εφαρμογη taptalk αλλα κειμενο μεγαλο δε μπροω να γραψω πολυ απ το κινητο εσυ πωσ τισ ανεβαζεισ? ευχαριστω)

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Renault Megane 1.6 2003
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 22, 2019 9:03 am 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
Tελειος μπραβο LEf..............
δε προσεξα καπου αν αναφερεισ ποια αλοιφη περασεσ με τα pads???
Kαι παλι συγχαρητηρια.............ηταν μαλλον detailing σκ...........και εγω ανεβαζω σιγα σιγα

(να σε ρωτησω πωσ ανεβαζεισ και φωτοσ και κειμενο στο forum χωρισ οι φωτοσ να πρπει να ειναi links απο αλλη σελιδα? εγω δε μπορω να βρω τροπο μονο απο κινητο με εφαρμογη taptalk αλλα κειμενο μεγαλο δε μπροω να γραψω πολυ απ το κινητο εσυ πωσ τισ ανεβαζεισ? ευχαριστω)

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ


Eυχαριστω Μαρκο να εισαι καλα, για κοψιμο δουλεψα menzerna fg400 με lc mf cutting pad και ραφιναρισμα menzerna 3500 με ασπρο hexlogix/lc ccs.
Χρημ/ω το imgur.
Aνεβαζω τις φωτο εκει, τις κανω edit 900χ 800 περιπου και στη συνεχεια επιλεγω την επλογη bbcode που ουσιαστικα κανει copy το λινκ απο το imgur και επικολληση εδω. Οσον αφορα το κειμενο απλα πληκτρολογω οτι θελω και απο κατω κανω paste το bbcode.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Renault Megane 1.6 2003
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 22, 2019 9:26 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 11, 2012 3:13 pm
Δημοσιεύσεις: 179
Δυνατός!!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Renault Megane 1.6 2003
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 22, 2019 2:16 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Ωραίος, και σχεδόν πάντα με fg400 και lcmf pad βρίσκω την άκρη μου...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Renault Megane 1.6 2003
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 22, 2019 2:57 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Φεβ 28, 2018 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 139
Τοποθεσία: Athens
Μπράβο!!
Ωραία δουλεια και μαθαίνουμε κι εμείς! Για αλοιφές, pads και το σημαντικότερο...διαδικασία!!

Go on!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Renault Megane 1.6 2003
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 23, 2019 12:37 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
LEF καλημερα να σε ρωτησω στισ ζαντεσ βαζεισ MEgs wheel britnerr? Αν ναι ποσο το αραιωνεισ περιπου? 1-4, 1-6????



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Renault Megane 1.6 2003
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 23, 2019 1:36 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Valet pro bilberry απο 1-4 μεχρι ζωντανο.
Αλκαλικο, ωραιο σε μυρωδια, αφριζει καλα ομως δεν καθαριζει τοσο καλα οσο λενε.
Αν σιλαρεις τις ζαντες σου ειναι ενταξει, αν οχι και ειναι αρκετα βρωμικες δεν ειναι ικανο να καθαρισει αποτελεσματικα.
Οσον αφορα το megs δε το εχω χρημ/σει ποτε αν το ειχα ομως θα ακολουθουσα τις οδηγιες της μαμα megs


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Renault Megane 1.6 2003
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 23, 2019 1:45 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Πολύ ωραία δουλειά και παρουσίαση :gjb:
Και εγώ ποτέ δεν το χώνεψα το bilberry. Πολύ light εντύπωση μου έδινε



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Renault Megane 1.6 2003
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 23, 2019 2:24 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Ρωταω επειδη ειδα το μπουκαλακι τησ MEgs και ελεγα οτι χρησημοποιεισ.

Κοιτα να σου πω την αληθεια ισχυρα αλκαλικα οπωσ το bilberry οπωσ και ολα δηλαδη πανε μεχι ενα σημειο, ειναι καλα για σχετικα ψιλοσυντηριμενεσ ζαντεσ καποιων μηνων. Δυστυχωσ ομως........υπαρχουν και οι αλλεσ ζαντεσ.
Στη δικη μου περιπτωση ενω η προσοψη των ζαντων ηταν σε αρκετα καλη κατασταση(εκτοσ απο τα μπουλονια) λογω 2-3 πλυσηματα που ειχε σε μια βδομαδα......το εσωτερικο της ζαντασ ειχε...τονουσ καμμενησ σκονησ φρενων εκει επανω κοντα 8 χρονια
δοκιμασα ισχυρο αλλακιλο....ουτε για πλακα δεν εκανε και το ηξερα
μετα πηγα σε sonax απο τα πιο ισχυρα λιανικησ που εχω δοκιμασει wheel cleaner με τυπου iron x color changing τεχνολογια(αστραπιαια γινοταν κοκκινο δεν περιμενεσ)............ΑΛΛΑ..............μετα απο ωρα εβαζα τη βουρτσα μεσα και ειχε βγαλει...ενα 10% και αν.........θα χρειαζομουν ολοκληρη φιαλη για καθε ζαντα και απειρεσ επανεφαρμογεσ(δυσκολη περιπτωση αλλα.υπαρχουν και αυτεσ)

οποτε........λεω παμε στα μεγαλα μεσα.......κοντινοσ Σκλαβενητησ.......5 ευρω......500μλ ucare wheel cleaner.....ΟΞΙΝΟ.......με οτι σημαινει αυτο.................................LEF..............αυτο που λενε στο εξωτερικο..............τονοι καμμενησ σκονησ εκει μεσα εφευγε .......ON CONTACT με το προιον........απλα λιγο με τη βουρτσα να βοηθησω απλα το ξεπλυμα..............ελαμπαν μετα. περιπου 300μλ αν δε κανω λαθοσ απ τη συσκευασια για 4 ζαντεσ.......το ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ τουσ.και ολεσ ελαμψαν και τα χρωμιομενα μπουλωνια ειδικα.
Ξερω που παει και ποτε το οξινο, ηξερα οτι σε σημεια ειχε φυγει το βερνικι και θα επηρεαζε γυμνο μεταλλο..........αλλα καποιεσ φορεσ ζυγηζω πραγματα.

Ο ιδιοκτητης ειδε τις ζαντεσ οπωσ ποτε. αλλοτε απο την αγορα τουσ.........και αυτο το αποτελεσμα ψαχναμε......................

Να σε ρωτησω και κατι αλλο............ποσο χρονο σου πηρε η διορθωση για δυο σταδια? Οχι τα γυρω γυρω, πλυσηματα ντρεσαρισματα πυλοι...το correction καθαρο?????



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 2 [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: