Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 8:41 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 3 [ 25 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ford fiesta 2006 ...πανελ...δοκιμων!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 02, 2019 11:50 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
καλησπερα παιδια εκανα ακομα μερικα τεστ πανω στο.............test πανελ μου....με την ονομασια ...ford fiesta XXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA
ΕΙΠΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ 3 ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ
ΞΕΘΑΜΠΩΜΑ ΦΑΝΑΡΙΩΝ
FAST ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ συγκεκριμενα σε ατσαλινες ζαντεσ
mainenance detail σε κινηρητα

1. ηθελα να δοκιμασω στα συγκεκριμενα φαναρια λογω οτι εκτοσ απο clear coat failure που ειχαν,
ειχαν τρομερα βαθυα μεσα στο πλαστικο τεραστιεσ ατελεισ γρατζουνιεσ χτυπηματα παρα πολυ βαθυα και ηθελα να δω τι μπορει να γινει τουλαχιστον για να βελτιωθει κατα 80-90% απο φυσιλογικη αποσταση οταν το βλεπεισ, με αποσταση 3-5 εκατοστα εξακολουθουν να φαινονται αρκετα πραγματα.

η διαδικασια....
1. θελει πολυ καλο μασκαρισμα και πολυη μεγαλη προσοχη σε αυτο μη τσιγκουνευτειτε ταινια ειδικα αμα ειναι σε αυτοκινητο ...οχι δικο σας........εδω δυστυχωσ λειπουν οι φωτοσ μασκαρισματοσ ελπιζω να τισ βρω.
2. ΠΑΡΑ πολυ καλοσ καθαρισμος του φαναριου, ισχυρο σαπουνι, πυλος και μετα paint prep να φυγει οτι περισοτερο γινεται.
3. γυαλοχαρτο νερου νουμερα 800, 1000, 2000,3000 4 χερια δηλαδη, με παραλληληεσ και οριζοντισ κινησεισ,
πολυ συχνο ψεκασμα νερου(βαλτε απιονισμενο αν ειστε στον ηλιο να μη κυνηγατε waterspots μετα)
και συχνο πλυσιμο με νερο μετα απο καθε αλλαγη γυαλοχαρτου
(συνηστω να κοβετε ενα κοματι γυαλοχαρτο και να το παιρνατε σαν καλυμα σε ενα σφουγγαρακι, η εγω το εβαλα γυρω απο μια γομα ασπρη καθαρισμου φτιαχνει καλη επιφανεια για τριψιμο)
4. αλοιφαδωροσ με 3ιντσεσ πλακα, πορτοκαλι σφουγγαρακι.........(δοκιμασα και ενα τησ πλακασ(wool) το οποιο πεταξα στα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ μετα απο 3-4 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΧΡΗΣΗΣ!!1) ηταν τοσο χαλια......!!!!!!!!!!!!!!!!!!
πρωτο χερι με χοντρη ελληνικη αλοιφη ΗB BODDY 805,
δευτερο χερι με sonax 04-06 παλι πορτοκαλι σφουγγαρι
5. clear coat...(αναμεικτα συναισθηματα ) και μετα ξανα γυαλισμα με sonax
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα


2. Επειτα δοκιμασα μια πολυ πολυ γρηγορη περιποιηση στισ ατσαλινεσ ζαντεσ................γραφω γρηγορη ΟΧΙ σωστη.........!!!!!!!!!
οι οποιεσ ετσι κι αλλιωσ καλυπτονται απο τα εργοστασιακα τασια τα ποια εκτοοσ απο ελαχιστες φθορεσ στο στεφανι ειναι σε υπεραριστη κατασταση......(ηδη 12 ετων τασια) τα οποια φροντιζω με καλο πλυσιμο και ισχυρεσ προστασιεσ(εχουν βερνικι επανω τα εργαστασιακα μου)
ομωσ στα κενα φαινοταν ασχημη η ζαντα και ηθελα να κανω κατι να δοκιμασω και για παιδια που δεν εχουν η δε θελουν τασια σε παλιοτερα αμαξια με μικρο κοστοσ


1. πολυ καλο πλυσιμο στισ ζαντεσ, με καποιο σκληρο σφουγγαρι πολλεσ φορεσ καλο πλυσιμο ειναι πολυ σημαντικο.
2. τριψιμο με το γυαλοχαρτο 800grit που ηδη ειχα να βγει οσο σκουρια γινεται για να πιασει οσο το δυνατον καλυτερη η μπογια.
3. καλο στεγνωμα, και 2-3 χερια μπογια σε μικρα επαλληλα περασματα και 10-20 λεπτα αναμεσα σε καθε χερι, μην περιμενε πληρη καλυψη με ενα χερι θελει μικρα πολλαπλα
4. περασμα με 2-3 εππαλληλα παλι μικρα περασματα με βερνικι και παλι με 10-20 λεπτα αναμεσα στα περασματα...............
και σασ εχω το αποτελεσμα

5. και η μπογια και το βερνικι ηταν της morris , 4-4,5 ευρο το καθενα αν θυμαμαι καλα................και περισεψε πολυ υλικο απ τισ φιαλεσ ακομα οταν τελειωσα
6...ειπα γρηγορο.οχι σωστο.........γιατι το σωστο........θελει να βγαλεισ τισ ζαντεσ να τριφτει πολυ καλα με πολλα χερια γυαλοχαρστο, θελει σιγουρα ασταρι απο κατω, θελει σωστουσ χορνουν αναμονησ αναμεσα στα περασματα ........................
απλα ηθελα να δω σε πολυ λιγο χρονο με λιγα χρηματα και κοπο τι μπορω να κανω ............
(ενα ενδιαμσο εχω γαι το βερνικι νομιζω δε γυαλισε οσο περιμενα αλλα οκ........
ΕικόναΕικόνα



επισης εγινε ενα συντομο mainenace detail στον κινητηρα .
επειδη κανω αν 4-5 μηνεσ περιπου τωρα ειναι παρα πολυ ευκολο και γρηγορο να τον επαναφερω σε κατασταση σχεδον fresh detailed σε πολυ συντομο χρονο

λεπτη μαλακη βουρτοτσα βρεγμενη με νερακι, APC 1-10 , και νερακι απο λαστιχο με τησ πλακασ πιστολακι σε λειτουργεια νεφουσ..........car pro perl dressing 1-5


Τελευταία επεξεργασία από ΜΑΡΚΟΣ Δ. και Δευτ Σεπ 02, 2019 12:46 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά


_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ford fiesta 2006 ...πανελ...δοκιμων!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 02, 2019 12:18 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
δυστυχως το taptalk μου εβγαλε καποιο οριο και δε με αφηνει γαι αυτο το μηνα........να βαλω αλλεσ φωτοσ επανω, οσο και αν σβησω καποιεσ δε ξερω γαιτι και θελει πληρωμη,
δε ξερω αλλο τροπο να ανεβαζω φωτοσ εδω ...........αν εχει καποιοσ καποια αλλη λυση ευχαριστως για να σασ βαλω ακποιεσ ακομα φωτοσ απο κινητηρα και ζαντεσ, και διαδικασια

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ford fiesta 2006 ...πανελ...δοκιμων!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 03, 2019 9:22 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Φεβ 28, 2018 9:58 am
Δημοσιεύσεις: 139
Τοποθεσία: Athens
Μπράβο Μάρκο για το αποτέλεσμα, την υπομονή σου, αλλά και την καλή διάθεση να μοιράζεσαι τις εμπειρείες σου μαζί μας! Ενδιαφέρον το ξεθάμπωμα των φαναριών.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ford fiesta 2006 ...πανελ...δοκιμων!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 03, 2019 9:36 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
ευχαριστω πολυ να εισαι καλα, θελω να ανεβασω να σας δειξω και καποιο wetsand που εκανα σε καψιμο απο ...γλυκα πουλακια που ειχαν κανει....κακακια πριν παρα πολλα χρονια και εχουν καψει ενα σημειο......οταν μπορεσω θα το βαλω, να σας δειξω πως.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ford fiesta 2006 ...πανελ...δοκιμων!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 03, 2019 12:07 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 11, 2012 3:13 pm
Δημοσιεύσεις: 179
Δυνατός ο φίλος


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ford fiesta 2006 ...πανελ...δοκιμων!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 03, 2019 4:03 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2011 12:52 am
Δημοσιεύσεις: 4848
Τοποθεσία: Κομοτηνη
πολυ ωραιο. Μου αρεσαν πολυ οι ζαντες!!! :gjb: :gjb: :gjb:



_________________
Αλεξης
Scirocco !!!!
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ford fiesta 2006 ...πανελ...δοκιμων!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 03, 2019 6:49 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Δευτ Νοέμ 06, 2017 8:50 pm
Δημοσιεύσεις: 18
Πολυ ωραια δουλεια.
Μπραβο φιλε μου για το μερακι σου


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ford fiesta 2006 ...πανελ...δοκιμων!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 07, 2019 1:41 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Respect χημικέ!!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ford fiesta 2006 ...πανελ...δοκιμων!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 14, 2019 10:37 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Και κάτι που ξέχασα. Αν κάνετε διορθώσεις σε φώτα, περνάτε και Πύλο ΠΡΙΝ το γυαλοχαρτο, χρειάζεται γιατί βρίσκω και στα φώτα πολλές επικαθησεις οι οποίες κάθονται μετά στο γυαλοχαρτο καθώς βγάζουμε υλικό και τις τρίβουμε πάνω στο πλαστικο . Κάθονται επίσης και στα σφουγγαρακια στη διαδικασία του γυαλισματις οπότε καλό είναι ...αν θέλετε όπως και στο βερνίκι περάστε και Πύλο τα φώτα πριν αρχίσετε οποιοδήποτε γυαλοχαρτο



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ford fiesta 2006 ...πανελ...δοκιμων!!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 16, 2019 10:08 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
update
στη μπροστινη αριστερη σιδερενια ζαντα , εχω καποιες ενδειξεις, οτι σε μια δυο <,τρυπεσ>> της ζαντας εχει αδυνατισει το εντονο γυαλιστερο μαυρο χρωμα και εχει αρχισει να φαινεαι απο κατω λιγο απο το μεταλλο κατω απο μπογια και βενρικι. ειναι τα σημεια που και στις before φωτογραφιες φαινεται να ειναι σακαταμενο(γυρω απο τισ τρυπεσ της ζαντασ)

γενικα το βρισκω φυσιολογικο, ειναι μπροαστα που παιρνει ολη τη θερμοκρασια ολο το brake dust(πισω εχω ταμπουρα), ολη τη σαβουρα του δρομου (απο την εφαρμογη εχω κανει πανω απο 1000 χιλιομετρα ετυχαν καποια ταξιδια) και επισης γνωριζω οτι δεν ειχα βαλει primer, στο σημειο αλλα μονο ειχα βγαλει τη σκουρια με γυαλοχαρτο.
Ε[ισης ειχα χρησημοπιιεισει πολυ απλο βενρικι και οχι 2Κ.
Και παλι το αποτελεσμα οσο κρατησει , θα ειμαι πολυ ικανοποιημενος για τον μηδενικο χρονο που σπαταλησα και το ελαχιστο κοστος των υλικων. 2 σπρευ των 4,5 ευρω εκαστοσ πολλα χερια ...μπορει να εχει τουλαχιστον 1/3 ισωσ και παραπανω ακομα μεσα.
Πιστευω ειναι εξαιρετικη φτηνη λυση για παιδια που εχουν τασια και δε θελουν να βλεπουν αυτη την ασχημια μεσα απο τι <<ακτινεσ απ τα τασια>> εγω ειδα τρομακτικη διαφορα παροτι τα δικα μου τασια εχουν πολυ πολυ μικρα κενα και δε πολυφαινεται η ζαντα απο μεσα παρολα αυτα δειχνουν πολυ ομορφα.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 3 [ 25 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: