Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 11:10 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 2 από 3 [ 25 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Abarth Grande Punto - Detailing μετά από καιρό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 14, 2022 8:57 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 4:06 pm
Δημοσιεύσεις: 6
Lef89 έγραψε:
andrew έγραψε:
https://www.youtube.com/watch?v=18TvYwXOTqU
sheeting μετά από 1 βδομάδα εφαρμογής


Πολυ καλες ιδιοτητες αγαπητε. Θα παραμεινουν για 3-4 μηνες, μετα θα αρχισουν να πεφτουν σιγα σιγα. Μετα μπορεις να βαλεις στην εξισωση και το Fusso Coat Speed & Barrier μια στο τοσο για να το συντηρεις. Γενικα το fusso ειναι το καλυτερο απο οσα εχω δοκιμασει στις υφροφοβικες ιδιοτητες και στο να κραταει το αμαξι καθαρο. Το μονο μειον που του βρισκω ειναι το look που δινει στα πιο σκουρα μεταλλικα χρωματα. Φυσικα στο λευκο χρωμα κανενα θεμα.

Ωραιο αμαξι και ωραιο αποτελεσμα :gjb:


Tι εννοείς ακριβώς το "look που δίνει στα πιο σκουρα μεταλλικά χρώματα".Αν θες γίνε πιο σαφής.
Ρωτάω γιατί κάτι υποψιάζομαι....καθως έχω μαυρο αμάξι και το πέρασα όλο με αυτό (fusso soft99 για τα σκουρα χρώματα),και όχι μονο δεν είδα κανένα απολυτος "εφέ"στη γυαλάδα,αλλα μου φαινετε ότι αφήνει και μια πολύ "αχνη θαμπάδα"στο βερνίκι σε ειδικές συνθήκες φωτισμού (αν το δεις σε σκοτεινο σημείο με φακό).

Δεν ξέρω τι κάνει σε αλλα θέματα πχ προστασία βερνικιού (από κουτσουλιές) ,υδροφοβίας κτλ. αλλα από θέμα γυαλάδας
και σε άλλο όχημα που δοκίμασα μονώνοντας με χαρτοταινία το μισό πάνελ.
Διαφορα μηδέν.

Δεν κρύβω βεβαια ότι μου πέρασε και από το μυαλό...μπας και μας δουλεύουν...και πατάει όλο το θέμα στο μάρκετιγκ...και στο placebo effect ,τελικα....


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Abarth Grande Punto - Detailing μετά από καιρό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 15, 2022 8:41 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Ολα τα υλικα τα περναμε.....επανω στο βερνικι που ειναι διαφανο................
Τωρα πως γινεται καποια υλικα να γραφουν <<για ανοιχτοχρωμα, η σκουροχρωμα χρωματα>> τεχνικα δε μπορεσα ποτε να το καταλαβω ουτε να βρω καποια τεχνικη εξηγηση............

Παλια στις μονες βαφες εφοσον <<ακουμπαγαμε>> το ιδιο το χρωμα, καποια υλικα που ειχα και λιγο <<χρωμα>> μεσα ΙΣΩΣ να ειχαν καποιο νοημα.

Τωρα καποια υλικα χωρις καποιο χρωμα μεσα, που τοποθετουνται επανω στο βενρικι που ειναι διαφανο..............πως και ποση διαφορα κανουν απο χρωμα σε χρωμα και γιατι και ΑΝ...μεγαλη κουβεντα................................

Εγω λεω ας βαζει ο καθενας οτι του αρεσει ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ καλυτερα και στο δικο του οχημα και να το ανανωνει πολυ ΣΥΧΝΑ , να χαιρομαστε και τα χρηματα που ξοδεψαμε στο οημα οχι στο ντουλαπι



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Abarth Grande Punto - Detailing μετά από καιρό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 15, 2022 10:27 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Ετυχε να ακουσω χθες για το fusso coat για σκουρα και ανοιχτα χρωματα. Λεει το σκουρο έχει fillers μεσα, ενω το ανοιχτο έχει περισσοτερο cleaning ιδιοτητες. Δεν κάνει διαφορά και μπορείς να βάλεις το ένα αντι του αλλου.
Προσωπικα το συγκεκριμενο με έχει διχασει γιατι έχω δει βιντεο να φευγει με ενα χερι apc, ενω ακομα και η αντοχη 12 μηνων ισως δεν έχει νοημα (για τα γνωστα αν θελεις να προστατευεις την προστασια ή το χρωμα σου).


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Abarth Grande Punto - Detailing μετά από καιρό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 15, 2022 2:12 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 4:06 pm
Δημοσιεύσεις: 6
Σήμερα κάτω από φως του ηλιου,παρατηρησα (στο κομμάτι που αναφέρω παραπάνω που το είχα χωρίσει με χαρτοταινια) τη διαφορα της επιφανεια με το κερι και χωρις.

Παιδια...η διαφορα (αν και υπαρχει) ειναι σχεδον μηδαμινη.
Και δεν φαινετε εκ πρωτης οψης.
Δηλαδη δεν ξεγελαει ουτε το ματι σου,
πρεπει να εισαι υποψιασμενος,και να τη δεις σε συγκεκριμενη γωνια ΜΟΝΟ.

Τωρα οσο αναφορα τη διαρκεια που αναφερει 12μηνες ,νομιζω πως ουτε καν...
Προσωπικα νομιζω πως στο πρωτο πλυσιμο φευγει το 80%.

Σε ενα αλλο οχημα που εχω ,το οποιο ειναι μονης βαφης και δεν γυαλιζε καθολου.
Πειραματικα περασα το ενα πανελ με το fusso12month ,κ ζωντανεψε λιγο πραγματι.

Μολις το πλυνω θα φανει η διαφορα...σε σχεση με το αλλο πανελ που δεν περαστηκε καθολου.

Και θα σας ενημερωσω.

Εξακολουθω να αισθανομαι (ενστικτωδως) οτι πιο πολυ ειναι το μαρκετιγκ παρα η δουλεια που κανουνε.
Μακαρι να βγω καχυποπτος...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Abarth Grande Punto - Detailing μετά από καιρό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 15, 2022 3:41 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Παίζει πολύ marketing. Και σε κάτι "ελληνικά" προϊόντα με πολύ επιθετικό marketing. Και ποσταρει ο κόσμος φωτογραφίες με αντανακλασεις, σε μαύρα πάνελ με υπερβολικά πλάγιες λήψεις.. Καλό είναι να το χαίρεσαι, αλλά το μάτι πιάνει διαφορές μόνο από κάποιο σημείο και μετά. Τα έχει πει ο Apex Detail. Αν είναι στο 80 και το πας στο 96, θα φανεί διαφορά. Αν ειναι ένα καινούριο αυτοκίνητο και από το 92 πάει στο 95, δε θα καταλάβεις. Τουλάχιστον μόνο στην αρχή.
Άσε πάλι το beading, που μπορεί να κάνει και κακό.
Αυτό που συμβαίνει είναι να φεύγει πολύ από το beading γρήγορα, ανάλογα τα σαπούνια ακόμα και από το πρώτο πλύσιμο. Και αρχίζει μετά η συζήτηση αν έχει μείνει η προστασία, ακόμα και αν έφυγε το beading..


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Abarth Grande Punto - Detailing μετά από καιρό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 15, 2022 9:33 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 4:06 pm
Δημοσιεύσεις: 6
Τι ακριβως ειναι το beading?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Abarth Grande Punto - Detailing μετά από καιρό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 15, 2022 10:13 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Που τρέχει το νερό και κάνει χάντρες


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Abarth Grande Punto - Detailing μετά από καιρό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 14, 2022 10:11 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Tesla έγραψε:
Lef89 έγραψε:
andrew έγραψε:
https://www.youtube.com/watch?v=18TvYwXOTqU
sheeting μετά από 1 βδομάδα εφαρμογής


Πολυ καλες ιδιοτητες αγαπητε. Θα παραμεινουν για 3-4 μηνες, μετα θα αρχισουν να πεφτουν σιγα σιγα. Μετα μπορεις να βαλεις στην εξισωση και το Fusso Coat Speed & Barrier μια στο τοσο για να το συντηρεις. Γενικα το fusso ειναι το καλυτερο απο οσα εχω δοκιμασει στις υφροφοβικες ιδιοτητες και στο να κραταει το αμαξι καθαρο. Το μονο μειον που του βρισκω ειναι το look που δινει στα πιο σκουρα μεταλλικα χρωματα. Φυσικα στο λευκο χρωμα κανενα θεμα.

Ωραιο αμαξι και ωραιο αποτελεσμα :gjb:


Tι εννοείς ακριβώς το "look που δίνει στα πιο σκουρα μεταλλικά χρώματα".Αν θες γίνε πιο σαφής.
Ρωτάω γιατί κάτι υποψιάζομαι....καθως έχω μαυρο αμάξι και το πέρασα όλο με αυτό (fusso soft99 για τα σκουρα χρώματα),και όχι μονο δεν είδα κανένα απολυτος "εφέ"στη γυαλάδα,αλλα μου φαινετε ότι αφήνει και μια πολύ "αχνη θαμπάδα"στο βερνίκι σε ειδικές συνθήκες φωτισμού (αν το δεις σε σκοτεινο σημείο με φακό).

Δεν ξέρω τι κάνει σε αλλα θέματα πχ προστασία βερνικιού (από κουτσουλιές) ,υδροφοβίας κτλ. αλλα από θέμα γυαλάδας
και σε άλλο όχημα που δοκίμασα μονώνοντας με χαρτοταινία το μισό πάνελ.
Διαφορα μηδέν.

Δεν κρύβω βεβαια ότι μου πέρασε και από το μυαλό...μπας και μας δουλεύουν...και πατάει όλο το θέμα στο μάρκετιγκ...και στο placebo effect ,τελικα....


Αν και αργοπορημενα θα απαντησω. Εννοω οτι δινει αυτη τη κλασσικη γυαλαδα που δινουν τα sealant και οχι το look που δινει η nuba. Καποτε σε κοκκινο μεταλλικο χρωμα που ειχα κανει correction και ραφιναρισμα στο τελος με πολυ ψιλη αλοιφη (κοινως το ξεντωσα το
θεμα απο γυαλαδα), οταν σιλαρησα με fusso μου φανηκε οτι εχασε σε γυαλαδα η επιφανεια ελαχιστα.
Aυτα τωρα ειναι ψιλα γραμματα για καποιον πουν απλα θελει να βαλει ενα κερι να προστατεψει το αμαξι του. Γι αυτον τον τυπο το fusso ειναι οτι καλυτερο μπορει να βρει στην αγορα πλην κεραμικης. Εχει απιστευτες υδροφοβικες ιδιοτητες, ομοιες του δεν εχω ξαναβρει σε κερι η sealant. Το εβαλα το Σεπτεμβρη στο αυτοκινητο μου που δε μπαινει γκραζ και κραταει μεχρι τωρα παρα πολυ καλα, χωρις qd και spray waxes. Το ποσο κραταει δε μπορει να στο πει κανενας, ειναι παρα πολλες οι μεταβλητες. Ομως το να ακουω οτι στο 1ο πλυσιμο φευγει πολυ απλα δε γινεται. Ακομα κι αν το πλυνεις με ava ή ΑPC.

Exω το 1ο fusso black batch του 2017. Μετα το πιο καινουριο ακουγεται οτι το κανανε πιο ηπιο αλλα και παλι δε πιστευω να σκαρτεψανε τοσο.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Abarth Grande Punto - Detailing μετά από καιρό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 02, 2023 11:40 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Αύγ 08, 2021 9:52 pm
Δημοσιεύσεις: 3
Όταν γυαλίζεις στα αυτοκόλλητα που λένε abarth περνάς από πάνω ; Δεν χαλάνε έτσι ;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Abarth Grande Punto - Detailing μετά από καιρό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 02, 2023 12:22 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Lef89 έγραψε:
Το ποσο κραταει δε μπορει να στο πει κανενας, ειναι παρα πολλες οι μεταβλητες. Ομως το να ακουω οτι στο 1ο πλυσιμο φευγει πολυ απλα δε γινεται. Ακομα κι αν το πλυνεις με ava ή ΑPC.

Exω το 1ο fusso black batch του 2017. Μετα το πιο καινουριο ακουγεται οτι το κανανε πιο ηπιο αλλα και παλι δε πιστευω να σκαρτεψανε τοσο.

Πάντως και εγώ έχω δει τουλάχιστον σε 2-3 βίντεο το fusso coat να "χαλάει" με 1 δυνατό πλύσιμο. Τώρα αν φεύγει το beading, αλλά μένει η προστασία δεν ξέρω. Και εμένα το beading δεν είναι κάτι που μου αρέσει, όλα τα αμάξια στεγνώνουν μετά από βροχή και εμένα κρατάει νερά για 2 μέρες, αλλά είναι ενδεικτικό στοιχείο της ύπαρξης κεριού.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 3 [ 25 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: