Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 11:27 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 3 [ 25 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Abarth Grande Punto - Detailing μετά από καιρό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 26, 2020 12:41 am 
Rotary Master

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 21, 2011 12:22 pm
Δημοσιεύσεις: 657
Τοποθεσία: athens
Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από πολύ καιρό απουσίας από το forum, θα ανεβάσω την δουλειά που έκανα στο αμάξι μου το Σάββατο.

Στο αμάξι δεν είχε γίνει καμία περιποίηση για περίπου 1χρόνο.

Τα βήματα που ακολούθησα ήταν:
1. Πλύσιμο με shampoo carpro ironx soap το οποίο λειτουργεί και ως deironizer και αφαιρεί τις επικαθήσεις σιδήρου από την επιφάνεια.
2. Δεν έγινε χρήση πηλού καθώς η επιφάνεια ήταν οκ.
3. Ακολούθησε ένα πέρασμα με αλοιφαδορο με το Britemax Blackmax ultra fine glaze με polishing pad με polishing pad για να μου προετοιμάσει την επιφάνεια.
4. Για τέλος η επιφάνεια σφραγίστηκε με 2 χέρια fusso coat soft 99 για ανοιχτόχρωμα χρώματα.
5. Στα λάστιχα τοποθετήθηκε το γαλάκτωμα της Finish Kare.
6. Τα εσωτερικά πλαστικά ενυδατώθηκαν με inner clear της Chemical Guys.

Δυστυχώς έχω λίγες φώτο από την διαδικασία.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα



_________________
Just do it
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Abarth Grande Punto - Detailing μετά από καιρό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 26, 2020 9:50 pm 
Eπαγγελματίας Detailer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 08, 2009 11:20 pm
Δημοσιεύσεις: 2426
Τοποθεσία: Ν.Ιωνια
:gjb: :gjb:

Αντρέα μπήκες για τα καλά ξανά στο ¨άθλημα¨ !
Το πουντο δείχνει σαν καινούργιο :plsss:



_________________
http://www.swell.gr
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Abarth Grande Punto - Detailing μετά από καιρό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 26, 2020 10:28 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Πολύ όμορφο το σπάνιο αυτό punto. Μπράβο



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Abarth Grande Punto - Detailing μετά από καιρό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 27, 2020 7:45 pm 
Rotary Master

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 21, 2011 12:22 pm
Δημοσιεύσεις: 657
Τοποθεσία: athens
mike έγραψε:
:gjb: :gjb:

Αντρέα μπήκες για τα καλά ξανά στο ¨άθλημα¨ !
Το πουντο δείχνει σαν καινούργιο :plsss:


Γεια σου Μιχάλη!
Ναι δειλά δειλά ασχολούμαι πάλι...είναι ωραίο hobby το detailing για μενα και μετά από χρόνια συνεχίζει να μου αρέσει.

Έχω εντυπωσιαστεί με το soft99 , 2 χέριαν εβγαλαν 12 μηνο και μάλιστα χωρίς να χρησιμοποιώ για συντήρηση το qd της soft! Απίστευτο κερί!



_________________
Just do it
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Abarth Grande Punto - Detailing μετά από καιρό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 27, 2020 7:47 pm 
Rotary Master

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 21, 2011 12:22 pm
Δημοσιεύσεις: 657
Τοποθεσία: athens
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
Πολύ όμορφο το σπάνιο αυτό punto. Μπράβο


Σε ευχαριστώ Μάρκο, μαρεσει και μενα πολύ και γι αυτό το προσέχω όσο μπορώ.

Θα ακολουθήσει κι άλλο υλικό με beading/sheeting από το soft99.



_________________
Just do it
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Abarth Grande Punto - Detailing μετά από καιρό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 28, 2020 4:25 pm 
Rotary Master

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 21, 2011 12:22 pm
Δημοσιεύσεις: 657
Τοποθεσία: athens
https://www.youtube.com/watch?v=18TvYwXOTqU
sheeting μετά από 1 βδομάδα εφαρμογής



_________________
Just do it
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Abarth Grande Punto - Detailing μετά από καιρό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 29, 2020 7:29 am 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
andrew έγραψε:
https://www.youtube.com/watch?v=18TvYwXOTqU
sheeting μετά από 1 βδομάδα εφαρμογής


Πολυ καλες ιδιοτητες αγαπητε. Θα παραμεινουν για 3-4 μηνες, μετα θα αρχισουν να πεφτουν σιγα σιγα. Μετα μπορεις να βαλεις στην εξισωση και το Fusso Coat Speed & Barrier μια στο τοσο για να το συντηρεις. Γενικα το fusso ειναι το καλυτερο απο οσα εχω δοκιμασει στις υφροφοβικες ιδιοτητες και στο να κραταει το αμαξι καθαρο. Το μονο μειον που του βρισκω ειναι το look που δινει στα πιο σκουρα μεταλλικα χρωματα. Φυσικα στο λευκο χρωμα κανενα θεμα.

Ωραιο αμαξι και ωραιο αποτελεσμα :gjb:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Abarth Grande Punto - Detailing μετά από καιρό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 29, 2020 1:27 pm 
Rotary Master

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 21, 2011 12:22 pm
Δημοσιεύσεις: 657
Τοποθεσία: athens
Lef89 έγραψε:
andrew έγραψε:
https://www.youtube.com/watch?v=18TvYwXOTqU
sheeting μετά από 1 βδομάδα εφαρμογής


Πολυ καλες ιδιοτητες αγαπητε. Θα παραμεινουν για 3-4 μηνες, μετα θα αρχισουν να πεφτουν σιγα σιγα. Μετα μπορεις να βαλεις στην εξισωση και το Fusso Coat Speed & Barrier μια στο τοσο για να το συντηρεις. Γενικα το fusso ειναι το καλυτερο απο οσα εχω δοκιμασει στις υφροφοβικες ιδιοτητες και στο να κραταει το αμαξι καθαρο. Το μονο μειον που του βρισκω ειναι το look που δινει στα πιο σκουρα μεταλλικα χρωματα. Φυσικα στο λευκο χρωμα κανενα θεμα.

Ωραιο αμαξι και ωραιο αποτελεσμα :gjb:



Χαιρετώ την παρέα!

Μου κάνει λίγο εντύπωση για το 3-4 μήνες που λες, περιμένω παραπάνω να σου πω την αλήθεια.
Από την αντίστοιχη προετοιμασία που είχα κάνει πέρυσι στο αμάξι με 2 χέρια soft 99, μπορώ να πω ότι οι 12 μήνες που λένε ισχύουν. Σαφώς βέβαια η προστασία μετά το 6μηνο είχε πέσει δεν ήταν όπως τον πρώτο καιρό. Και όλα αυτά χωρίς το Fusso Coat Speed & Barrier.

θα δείξει τώρα πως θα πάει. Πλέον έχω πάρει από το Μιχάλη και το Fusso Coat Speed & Barrier και σκέφτομαι μια φορά το 2μηνο να το χρησιμοποιω.

Από ΄κει και πέρα, συμφωνώ σε αυτό που λες για την εμφάνιση του soft99. Στο αμάξι μου ας πούμε το Zymol Glasur (με 3πλάσια τιμή βέβαια από το soft99) έδινε πιο ωραίο wet look.

Overall όμως αν συνυπολογίσει κανείς την τιμή του και την διάρκεια του θα έλεγα ότι μαζί με το fk1000p, το soft99 είναι το πιο value for money κερί που έχω δοκιμάσει.

Φιλικά,
Αντρέας.



_________________
Just do it
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Abarth Grande Punto - Detailing μετά από καιρό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 30, 2020 7:50 am 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
andrew έγραψε:
Lef89 έγραψε:
andrew έγραψε:
https://www.youtube.com/watch?v=18TvYwXOTqU
sheeting μετά από 1 βδομάδα εφαρμογής


Πολυ καλες ιδιοτητες αγαπητε. Θα παραμεινουν για 3-4 μηνες, μετα θα αρχισουν να πεφτουν σιγα σιγα. Μετα μπορεις να βαλεις στην εξισωση και το Fusso Coat Speed & Barrier μια στο τοσο για να το συντηρεις. Γενικα το fusso ειναι το καλυτερο απο οσα εχω δοκιμασει στις υφροφοβικες ιδιοτητες και στο να κραταει το αμαξι καθαρο. Το μονο μειον που του βρισκω ειναι το look που δινει στα πιο σκουρα μεταλλικα χρωματα. Φυσικα στο λευκο χρωμα κανενα θεμα.

Ωραιο αμαξι και ωραιο αποτελεσμα :gjb:



Χαιρετώ την παρέα!

Μου κάνει λίγο εντύπωση για το 3-4 μήνες που λες, περιμένω παραπάνω να σου πω την αλήθεια.
Από την αντίστοιχη προετοιμασία που είχα κάνει πέρυσι στο αμάξι με 2 χέρια soft 99, μπορώ να πω ότι οι 12 μήνες που λένε ισχύουν. Σαφώς βέβαια η προστασία μετά το 6μηνο είχε πέσει δεν ήταν όπως τον πρώτο καιρό. Και όλα αυτά χωρίς το Fusso Coat Speed & Barrier.

Φιλικά,
Αντρέας.


Απο οτι ειδα στη περιγραφη σου περασες το fusso πανω απο glaze. Σαν sealant που ειναι το fusso σου κρατησε 12 μηνες και πανω απο glaze? Εκπλήσσομαι.

Προσωπικα κανοντας ολη τη διαδικασια γυαλισμα με ψιλη αλοιφη, IPA και ενα χερι fusso ειναι οπως τα περιγραφω παραπανω. Φυσικα το αμαξι αυτο δε μπαινει γκαραζ. Στο 4μηνο αρχιζει και ψοφαει.

Ναι αν κανεις σωστο prep, το boosταρεις και με το Fusso Coat Speed & Barrier μια στο τοσο μπορεις να παρεις και 8μηνο ισως, ομως γενικα ειμαι της αποψης οτι δεν εχει νοημα να αφηνεις πανω προστασια ψοφια. Το ξαναπερνας και τελος.

Εν παση περιπτωσει ολα αυτα ειναι ψιλα γραμματα. Σημασια εχει να κανεις το γουστο σου και να παιρνεις ενα ομορφο αποτελεσμα οπου και εγινε. :gjb:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Abarth Grande Punto - Detailing μετά από καιρό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 02, 2020 2:28 pm 
Rotary Master

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 21, 2011 12:22 pm
Δημοσιεύσεις: 657
Τοποθεσία: athens
Lef89 έγραψε:
andrew έγραψε:
Lef89 έγραψε:
andrew έγραψε:
https://www.youtube.com/watch?v=18TvYwXOTqU
sheeting μετά από 1 βδομάδα εφαρμογής


Πολυ καλες ιδιοτητες αγαπητε. Θα παραμεινουν για 3-4 μηνες, μετα θα αρχισουν να πεφτουν σιγα σιγα. Μετα μπορεις να βαλεις στην εξισωση και το Fusso Coat Speed & Barrier μια στο τοσο για να το συντηρεις. Γενικα το fusso ειναι το καλυτερο απο οσα εχω δοκιμασει στις υφροφοβικες ιδιοτητες και στο να κραταει το αμαξι καθαρο. Το μονο μειον που του βρισκω ειναι το look που δινει στα πιο σκουρα μεταλλικα χρωματα. Φυσικα στο λευκο χρωμα κανενα θεμα.

Ωραιο αμαξι και ωραιο αποτελεσμα :gjb:



Χαιρετώ την παρέα!

Μου κάνει λίγο εντύπωση για το 3-4 μήνες που λες, περιμένω παραπάνω να σου πω την αλήθεια.
Από την αντίστοιχη προετοιμασία που είχα κάνει πέρυσι στο αμάξι με 2 χέρια soft 99, μπορώ να πω ότι οι 12 μήνες που λένε ισχύουν. Σαφώς βέβαια η προστασία μετά το 6μηνο είχε πέσει δεν ήταν όπως τον πρώτο καιρό. Και όλα αυτά χωρίς το Fusso Coat Speed & Barrier.

Φιλικά,
Αντρέας.


Απο οτι ειδα στη περιγραφη σου περασες το fusso πανω απο glaze. Σαν sealant που ειναι το fusso σου κρατησε 12 μηνες και πανω απο glaze? Εκπλήσσομαι.

Προσωπικα κανοντας ολη τη διαδικασια γυαλισμα με ψιλη αλοιφη, IPA και ενα χερι fusso ειναι οπως τα περιγραφω παραπανω. Φυσικα το αμαξι αυτο δε μπαινει γκαραζ. Στο 4μηνο αρχιζει και ψοφαει.

Ναι αν κανεις σωστο prep, το boosταρεις και με το Fusso Coat Speed & Barrier μια στο τοσο μπορεις να παρεις και 8μηνο ισως, ομως γενικα ειμαι της αποψης οτι δεν εχει νοημα να αφηνεις πανω προστασια ψοφια. Το ξαναπερνας και τελος.

Εν παση περιπτωσει ολα αυτα ειναι ψιλα γραμματα. Σημασια εχει να κανεις το γουστο σου και να παιρνεις ενα ομορφο αποτελεσμα οπου και εγινε. :gjb:



Ναι προφανώς κουβέντα κάνουμε. Συμφωνώ το σημαντικό να κάνουμε το hobby μας, να βλέπουμε ένα ωραίο αποτέλεσμα στο αμάξι και να μας αρέσει.

Μιας και λέμε για διάρκειες πάντως, σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο και το parking που αναφέρεις. Εμένα στην δουλειά είναι από το πρωί μέχρι το βράδυ σε κλειστό υπόγειο γκαράζ και σπίτι σε παρκινκγ πιλοτής που δεν το βλέπει σχεδόν καθόλου ο ήλιος.

Επόμενη δοκιμή που θα ήθελα να κάνω είναι fk1000p και από πάνω fk pink wax.

Ανδρέας.



_________________
Just do it
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 3 [ 25 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: