Τώρα είναι Δευτ Μάιος 20, 2024 10:44 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 2 [ 13 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Γυάλισμα opel corsa
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 13, 2010 1:46 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
Δυστηχώς οι φωτογραφίες είναι πολύ λίγες λόγω του ότι με τον φωτισμό στο υπόγειο γκαράζ που δουλεύαμε δεν μπορούσα με τίποτα να εστιάσω σωστά... νομίζω ότι πρέπει να βρω άλλη φωτογραφική για όταν έρχεται η ώρα για τέτοιες δουλειές.
Το αυτοκίνητο είναι ενός φίλου μου, του γιώργου. Το χρώμα για την ηλικία του ήταν σε αρκετά καλή κατάσταση με λίγη αράχνη, σημάδια στις κολώνες του αυτοκινήτου από το βάλε βγάλε της κουκούλας, και μία γενική θαμπάδα στο χρώμα από τις αράχνες.
Πριν αρκετό καιρό το είχε πάει σε κάποιον φανοποιό για γυάλισμα-κέρωμα, ο οποίος τον φιλοδώρησε με αντάυγειες σε όλο το καπώ, και λίγες στον ουρανό. Στην αρχή φαινόντουσαν σαν να έχει κάψει το χρώμα, αλλά από τη στιγμή που έφυγαν με το γυάλισμα τότε ήρθαμε στο συμπέρασμα ότι ήταν buffer trails.
Όταν έφτασα το πρωί το παλικάρι είχε το αυτοκίνητο ήδη πλυμένο, και ξεκίνησα με ένα demo του πηλού στο καπώ, ενώ αυτός συνέχισε το υπόλοιπο αυτοκίνητο καθώς εγώ γυάλιζα. Κάναμε και ένα demo με τον αλοιφαδόρο όπου αν και λίγο νευρικός, ο γιώργος τα κατάφερε μία χαρά στο πρώτο στάδιο του γυαλίσματος :)
Για την διαδικασία χρησιμοποιήθηκαν:
Πορτοκαλί πηλός του shinearama με last touch 1:1 για λίπανση.
Συνδιασμός Μ83 και Poorboy's SSR3 με cutting pad της meguiars για το καπώ και τον ουρανό για το πρώτο στάδιο του γυαλίσματος,
Μ83 με cutting pad της meguiars στο υπόλοιπο αυτοκίνητο για το πρώτο στάδιο του γυαλίσματος,
Μ80 με ένα finishing pad της meguiars σε όλο το αυτοκίνητο για το refinement.
Plast-X στα φανάρια
Αφαίρεση των αλοιφών με last touch και κάτι ωραία mf που είχε ο γιώργος (θα μάθω από που τα είχε πάρει και θα ενημερώσω)
Τελικός έλεγχος του χρώματος μετά από σκούπισμα με οινόπνευμα 1:1 και μία πετσέτα Eurow plush.
Ένα χέρι Collinite 845, αφαίρεση με μία Eurow plush, και ένα πέρασμα με Last touch.
M40 στα πλαστικά, αλλά είχα ξεχάσει να πάρω μαζί μου γυαλιστικό για τα λάστιχα και έτσι δεν χρησιμοποιήσαμε.
Θεωρώ πως είχαμε γύρω στο 95% διόρθωση με μόνο μερικές λίγο πιο βαθιές γρατζουνιές να έχουν παραμείνει, και το αποτέσμα ήταν άψογο.
Πραγματικά στεναχωρέθηκα που δεν μπορούσα να τραβήξω φωτογραφίες της προκοπής. Ίσως κανονίσω για ένα photoshoot σε φυσικό φως όταν αυτή η σκόνη πάει σπίτι της. :)

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

μιά φωτό του πηλού μετά από την μία πόρτα...

Εικόνα

Η αρχοντομουτσουνάρα μου...

Εικόνα

Ο γιώργος σε μία δοκιμή με τον DA. Τα πήγε αρκετά καλά για πρώτη φορά...

Εικόνα

μερικές 50/50. Η αριστερή πλευρά έχει γυαλιστεί μόνο το πρώτο χέρι και η δεξιά όχι:

Εικόνα
Εικόνα

Τα τελευταία βήματα πριν το κέρωμα: σκούπισμα με last touch να βγάλω τις σκόνες και μετά καθάρισμα με οινόπνευμα 1:1 για να έχω την επιφάνεια πεντακάθαρη για το κερί:

Εικόνα
Εικόνα

Το ξύπνημα της πέρλας :)

Εικόνα

Και το αποχαιρετιστήριο δίπλα στο πενταβρώμικο megane μου :D
Εικόνα


Τελευταία επεξεργασία από haris_k και Πέμ Μάιος 13, 2010 3:23 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά


_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα opel corsa
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 13, 2010 3:08 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 4:35 pm
Δημοσιεύσεις: 187
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής
Good Job!




(Κάνε ένα edit στην φωτογραφία με το 50% της πόρτας, έχεις γράψει 2 φορές αριστερή... :D )



_________________
Κωνσταντίνος - 190 Ε
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα opel corsa
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 13, 2010 4:56 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 26, 2009 7:01 pm
Δημοσιεύσεις: 229
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
:gjb: Σαν να ζωντάνεψε το corsa :D Το μόνο διαφορετικό που θα κανα θα ταν να βάλω την 80 με polishing pad. Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται πολύ light το finishing pad της meguairs(είναι και τεράστιο αν έχεις τα καινούρια) με da.



_________________
Στέφανος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα opel corsa
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 13, 2010 5:07 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Παρ Απρ 23, 2010 11:33 am
Δημοσιεύσεις: 24
Αυτό με το 1:1 οινόπνευμα πριν το κερί δεν το έπιασα

"Τελικός έλεγχος του χρώματος μετά από σκούπισμα με οινόπνευμα 1:1 και μία πετσέτα Eurow plush."

Please elaborate.

ΥΓ: Φοβερές οι plush, ε?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα opel corsa
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 13, 2010 5:25 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Πάρα πολύ ωραία δουλειά !!! (αισθάνομαι τύψεις που γυάλισα πρόσφατα το φιέστα (αφού πλέον το χρησιμοποιώ εγώ και δεν κάνει επισκέψεις σε βούρτσες) και δεν τράβηξα ούτε μία φωτογραφία)

Και τώρα οι απορίες:

1) Οινόπνευμα; τι οινόπνευμα (όσο και αν είχα ψάξει για να καταλάβω ποιο από όλα τα οινοπνεύματα είναι αυτό που όλα τα αγγλοαμερικανάκια λένε rubbing alcohol δεν τα κατάφερα.
2) Cutting pud meguiars; το μωβ;
3) Μετά την M83 με το cutting pad τι αποτέλεσμα είχες; micro marring ή κάτι πιο χοντρό (από την αλοιφή πάντα).
4) Τα 4-inch pads ποιας μάρκας είναι;
5) Η λάμψη εκτός από τον προβολέα τι είναι; το φλας;

Υ.Γ. έχουμε τον ίδιο προβολέα.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα opel corsa
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 13, 2010 6:03 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Πέμ Μάιος 13, 2010 5:37 pm
Δημοσιεύσεις: 4
Καλώς σας βρήκα.

Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω και από το forum τον φίλο Χάρη, αφενός για το τρομερό αποτέλεσμα και αφετέρου για τον χρόνο του να ασχοληθεί με το ταλαιπωρημένο porchaki μου.

Το αυτοκίνητο το έχω 5 1/2 χρόνια. Προσπαθώ να προσέχω αρκετά το χρώμα του και γενικά το αυτοκίνητο. Το χρώμα ήταν αρκετά ταλαιπωρημένο γιατί αρκετές φορές χρησιμοποιούσα την κουκούλα όταν το αυτοκίνητο ήταν ζεστό (πριν αποκτήσω κλειστό parking), με το κερασάκι στην τούρτα να αποτελεί το κέρωμα γυάλισμα πριν από 2 χρόνια σε έναν "επαγγελματία". Αρχικά δεν ήμουν αισιόδοξος σχετικά με την αφαίρεση των τοπικών "θαμπωμάτων" ΑΛΛΑ το αποτέλεσμα με διέψευσε κατηγορηματικά. Επιφυλάσσομαι για επιπλέον φωτογραφίες.

υγ: Τα πανάκια τα έχω πάρει από τον γιο του Βασίλη ;)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα opel corsa
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 13, 2010 9:39 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 26, 2009 7:01 pm
Δημοσιεύσεις: 229
Τοποθεσία: Αγία Παρασκευή
Νομίζω isopropyl alcohol(ipa) λέγεται αυτό που χρησιμοποιούν έξω (τουλάχιστον αυτό έχω δει). Είναι ισοπροπυλική αλκοόλη κι είναι ένας τύπος οινοπνεύματος. Την έχω πετύχει σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά γιατί μαυτό καθαρίζουν πλακέτες και διάφορα ηλεκτρονικά εξαρτήματα. Υπάρχει και σε φαρμακεία αλλά εγώ δεν έχω πετύχει. Κάπου στο detailing world (ένας από την dodo το έλεγε)είχα διαβάσει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις και άνυδρο ασετόν, όχι αυτό για τα νύχια γιατί δεν είναι καθαρό. Το ασετόν πάντως πουλιέται στα φαρμακεία υψηλής καθαρότητας, αλλά και σε χρωματοπωλεία χύμα(πολυ φθηνό, αλλά όχι πολύ καθαρό) Προς το παρών κι εγώ οινοπνευμα έχω χρησιμοποιήσει πάντως :) :)

Υ.Γ τώρα είδα ότι είχες μικρά pads!!



_________________
Στέφανος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα opel corsa
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 13, 2010 10:31 pm 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2009 8:01 pm
Δημοσιεύσεις: 997
Bravo Χάρη.



_________________
Εικόνα
Mitsubishi Colt & Lancer Sportsback
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα opel corsa
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 13, 2010 11:39 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σχόλια.
Κώστα θενξ και για τη διόρθωση. Το έφτιαξα τώρα.

deathlok έγραψε:
Πάρα πολύ ωραία δουλειά !!! (αισθάνομαι τύψεις που γυάλισα πρόσφατα το φιέστα (αφού πλέον το χρησιμοποιώ εγώ και δεν κάνει επισκέψεις σε βούρτσες) και δεν τράβηξα ούτε μία φωτογραφία)

Και τώρα οι απορίες:

1) Οινόπνευμα; τι οινόπνευμα (όσο και αν είχα ψάξει για να καταλάβω ποιο από όλα τα οινοπνεύματα είναι αυτό που όλα τα αγγλοαμερικανάκια λένε rubbing alcohol δεν τα κατάφερα.
2) Cutting pud meguiars; το μωβ;
3) Μετά την M83 με το cutting pad τι αποτέλεσμα είχες; micro marring ή κάτι πιο χοντρό (από την αλοιφή πάντα).
4) Τα 4-inch pads ποιας μάρκας είναι;
5) Η λάμψη εκτός από τον προβολέα τι είναι; το φλας;

Υ.Γ. έχουμε τον ίδιο προβολέα.


1. θεωρώ ότι εννοούν φαρμακευτικό οινόπνευμα δημήτρη. λογικά rubbing alcohol εννοούν το καθαρό που χρησιμοποιούν για εντριβές και όχι κάποιο από τα υποκατάστατα. στο dw αν πετύχεις μπουκάλι γράφει πάνω συνήθως οινόπνευμα 95 βαθμών. το ίδιο χρησιμοποιήσαμε.
2. Ναι ναι... αυτό το μωβ μπορντοροδοκόκκινο :)
3. Ελάχιστο micro marring σε σημεία που πίεσα το σφουγγάρι λίγο παραπάνω και δούλεψα λιγότερο από ότι πρέπει την αλοιφή όταν χρησιμοποιούσα συνδιασμό 83 και SSR3. στην αρχή δεν το πίστευα ότι δεν είχα micro marring από το χοντρό σφουγγάρι σε μαύρο χρώμα αλλά έτσι ήταν. Η 80 μετά βέβαια έδωσε λίγο παραπάνω βάθος στο χρώμα αλλά μέχρι εκεί. Η διαφορά από την 83 στην 80 ήταν ελάχιστη. Τόσο μικρή που στις 2 πόρτες την μία την έκανα refine με 80 και τις σύγκρινα δίπλα δίπλα και η διαφορά ήταν ελάχιστη.... Αλλά δυστηχώς η μάνα μου με γέννησε ψείρα :D . Το βερνίκι του κόρσα με εξέπλιξε θετικά, εύκολο στη διόρθωση του, χωρίς να είναι ιδιαίτερα μαλακό και να σημαδεύεται με το παραμικρό όπως πχ το μάβερικ.
4. Sonus
5. Το φλας... πολύ θα ήθελα να ήταν ένα sun gun βέβαια... :D
Και οι προβολείς κλασσικοί φτηνοπροβολείς πράκτικερ. Την δουλειά τους την κάνουν. Αν και οι λάμπες ψόφησαν όταν γυάλιζα το μαβερικ και αντικαταστάθηκαν με 2 500άρες φίλιπς οι οποίες θεωρητικά βγάζουν φως για 650άρες αν θυμάμαι καλά. Είναι πιο δυνατές πάντως.

Throttler έγραψε:
Αυτό με το 1:1 οινόπνευμα πριν το κερί δεν το έπιασα

"Τελικός έλεγχος του χρώματος μετά από σκούπισμα με οινόπνευμα 1:1 και μία πετσέτα Eurow plush."

Please elaborate.

ΥΓ: Φοβερές οι plush, ε?


η 80 λόγω του ότι είναι αρκετά πλούσια σε έλαια αφ'ενός τα λάδια βγαίνουν δύσκολα μόνο με πετσέτα και αφ'ετέρου έχει την τάση να καλύπτει λίγο micro marring. Οπότε για να σιγουρευτώ ότι η επιφάνεια μου ήταν άψογη πριν το κέρωμα και όχι απλά να φαίνεται καλή και μόλις βγει στον ήλιο ή μόλις φύγει το κερί να φαίνεται χάλια το οινόπνευμα μου καθάρισε την επιφάνεια εντελώς ώστε να φανεί η παραμικρή ατέλεια.
Και ναι οι eurow τα σπανε!
stekav έγραψε:
:gjb: Σαν να ζωντάνεψε το corsa :D Το μόνο διαφορετικό που θα κανα θα ταν να βάλω την 80 με polishing pad. Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται πολύ light το finishing pad της meguairs(είναι και τεράστιο αν έχεις τα καινούρια) με da.

Αν δούλευα μόνο με την 80 τότε ίσως να ήθελα ένα πιο επιθετικό pad. αλλά στην προκειμένη περίπτωση η επιφάνεια ήταν ήδη καθαρή από γρατζουνιές από το προηγούμενο πέρασμα με την 83, άρα το μόνο που ζητούσα από την 80 είναι να δώσει λίγο βάθος στο χρώμα και να αφήσει την επιφάνεια έτοιμη για το κερί.

corsa_c έγραψε:
Καλώς σας βρήκα.

Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω και από το forum τον φίλο Χάρη, αφενός για το τρομερό αποτέλεσμα και αφετέρου για τον χρόνο του να ασχοληθεί με το ταλαιπωρημένο porchaki μου.

Το αυτοκίνητο το έχω 5 1/2 χρόνια. Προσπαθώ να προσέχω αρκετά το χρώμα του και γενικά το αυτοκίνητο. Το χρώμα ήταν αρκετά ταλαιπωρημένο γιατί αρκετές φορές χρησιμοποιούσα την κουκούλα όταν το αυτοκίνητο ήταν ζεστό (πριν αποκτήσω κλειστό parking), με το κερασάκι στην τούρτα να αποτελεί το κέρωμα γυάλισμα πριν από 2 χρόνια σε έναν "επαγγελματία". Αρχικά δεν ήμουν αισιόδοξος σχετικά με την αφαίρεση των τοπικών "θαμπωμάτων" ΑΛΛΑ το αποτέλεσμα με διέψευσε κατηγορηματικά. Επιφυλάσσομαι για επιπλέον φωτογραφίες.

υγ: Τα πανάκια τα έχω πάρει από τον γιο του Βασίλη ;)


Να'σαι καλά george. Πραγματικά είναι ευχαρίστηση μου που είσαι ικανοποιημένος. Και δυστηχώς όπως σου είπα και πριν λίγοι είναι οι επαγγελματίες που έχουν μεράκι σε τέτοιες δουλειές. Μέσα στο φόρουμ μας έχουμε μεράκι και αγάπη για αυτό που κάνουμε και για τους περισσότερους είναι το χόμπυ μας όχι η δουλειά μας, και ευτυχώς υπάρχουν και μερικοί σωστοί επαγγελματίες εδώ μέσα να μας καθοδηγούν όπου κολλάμε. Αύριο λέω να πλύνω το μεγκάν άρα κανονίζουμε αν θες να βρεθούμε να κάνουμε ένα photoshoot σε ήλιο να τραβήξουμε και τις φωτό που λείπουν :D



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυάλισμα opel corsa
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 14, 2010 8:31 am 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Τα sonus τα μικρά είναι σαν τα meguiars τα μεγάλα; (στα ονόματα είναι) σε αίσθηση και αποτέλεσμα εννοώ.

Υ.Γ. και εμένα μου κάηκαν οι λάμπες πάρα πολύ γρήγορα...:(



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 2 [ 13 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron