Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 12:23 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 415 από 417 [ 4165 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 412, 413, 414, 415, 416, 417  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι κάνατε σήμερα στο αυτοκίνητό σας?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 15, 2020 5:01 pm 
Rotary Master

Εγγραφή: Δευτ Μαρ 21, 2011 12:22 pm
Δημοσιεύσεις: 657
Τοποθεσία: athens
Ως προς την εμφάνιση λογικό θα έλεγα, το 845 δεν φημίζεται για το wet look...όπως η όψη που αφήνει ένα glaze που από ό,τι κατάλαβα ήταν ένα από ζητούμενά σου.



_________________
Just do it
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι κάνατε σήμερα στο αυτοκίνητό σας?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 15, 2020 5:22 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
andrew έγραψε:
Ως προς την εμφάνιση λογικό θα έλεγα, το 845 δεν φημίζεται για το wet look...όπως η όψη που αφήνει ένα glaze που από ό,τι κατάλαβα ήταν ένα από ζητούμενά σου.


Κοίτα το 845 έχει ίσως την πιο ''χτυπητή'' εμφάνιση, σε ότι έχω χρησιμοποιήσει. Δε γράφω wet look για να μη μπερδευτούμε. Κάνει κάποιες αντανακλάσεις που τραβάνε την προσοχή, με μία απλή εφαρμογή.
Το πρόβλημα είναι πως δε με έχει κερδίσει και τόσο από άποψη διάρκειας.

Το 915 είχε επίσης εντυπωσιακό look μόλις το πέρασα, αλλά μπήκε πάνω από στρώση Megs cleaner wax (light) και αυτό μπερδεύει. Μετά 2 μέρες πήγα και τα καπάκωσα με μία στρώση 845.

Την επόμενη φορά ένα κερί , μόνο ένα και το πολύ μία AIO από κάτω, μου έχει απομείνει Srp και τονώνει αρκετά το χρώμα, πριν το κερί



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι κάνατε σήμερα στο αυτοκίνητό σας?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 15, 2020 9:23 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Τα colinite τα εχετε βρει πουθενα Ελλαδα?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι κάνατε σήμερα στο αυτοκίνητό σας?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 15, 2020 9:33 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
https://marinensoul.gr/product/keri-lam ... epifanion/



Υπάρχουν και αντίστοιχα του colli στην Ελληνική αγορά. Πολλά ποιοτικά carnauba κερια.Με λιγότερα βιντεάκια αλλά.οχι χειρότερη αποδοση.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι κάνατε σήμερα στο αυτοκίνητό σας?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 15, 2020 9:38 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
https://marinensoul.gr/product/keri-lampsis-ke-prostasias-metallikon-epifanion/



Υπάρχουν και αντίστοιχα του colli στην Ελληνική αγορά. Πολλά ποιοτικά carnauba κερια.Με λιγότερα βιντεάκια αλλά.οχι χειρότερη αποδοση.


:gjb: Mαρκο αλλα δυστυχως η τιμη ειναι για γελια.
Για πες κανενα κερι που εχεις δοκιμασει και σου αρεσε


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι κάνατε σήμερα στο αυτοκίνητό σας?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 15, 2020 10:15 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Αν μιλάμε.για carnauba base

Έχω κάνει εκτενή χρήση και.νομιζω είναι πολύ value/ money χωρίς κάποια σειρά προτίμησης :
Meguiras gold class carnauba
Menzerna liquid carnauba
Sonax 02-04 pro/ hard wax retail

Επίσης ..χωρίς.ομως να έχω κάνει εγώ προσωπική χρήση λόγω τιμής κυρίως αλλά από γνωστούς μου επαγγελματίες του άρεσε πολύ

Το autoglym hd wax


Έχει.η Ελληνική αγορά επιλογές πολύ ποιοτικές.ευκολα.προσβαισμες γιαολα τα βαλαντια και σε κάποια.θεμτα.αποδoση ( πάντα κατά εμέ) ακόμα και καλύτερη από το colli, τομοπιο δε σημαίνει ότι δε συνεχίσω να χρησιμοποιώ.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι κάνατε σήμερα στο αυτοκίνητό σας?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 16, 2020 9:21 am 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
Αν μιλάμε.για carnauba base

Έχω κάνει εκτενή χρήση και.νομιζω είναι πολύ value/ money χωρίς κάποια σειρά προτίμησης :
Meguiras gold class carnauba
Menzerna liquid carnauba
Sonax 02-04 pro/ hard wax retail

Επίσης ..χωρίς.ομως να έχω κάνει εγώ προσωπική χρήση λόγω τιμής κυρίως αλλά από γνωστούς μου επαγγελματίες του άρεσε πολύ

Το autoglym hd wax


Έχει.η Ελληνική αγορά επιλογές πολύ ποιοτικές.ευκολα.προσβαισμες γιαολα τα βαλαντια και σε κάποια.θεμτα.αποδoση ( πάντα κατά εμέ) ακόμα και καλύτερη από το colli, τομοπιο δε σημαίνει ότι δε συνεχίσω να χρησιμοποιώ.


Nαι νταξει εχει η ελληνικη αγορα κερια πλεον αλλα καποιες φορες υπερτιμολογημενα. Δεν εξεταζω αν η υπερτιμολογηση αυτη ειναι θεμα μεταφορικων, φπα ή οτιδηποτε αλλο. Στη τελικη σα καταναλωτης δε με ενδιαφερει κιολας. Ομως το 845 εξω ολοι το παιρνουν ενα 20αρι, εδω γιατι μας ζητανε 40 plus Ευρωπαικα?? :shock:
Εφοσον πιασαμε κουβεντα για nuba εχω δοκιμασει και τα κερια bilt hamber που θεωρω οτι ειναι λιγο καλυτερα στα σημεια απο τα collinite.
Mου αρεσει αρκετα ο συνδιασμος powerlock + bilt hamber finis σε μαυρα χρωματα.
Το menzerna liquid carnauba protection φιλε τελικα η menzerna το διαφημιζει σα sealant. Παρολα αυτα δινει πραγματικα εξαιρετικη επιφανεια σε μαυρα χρωματα (περισσοτερο βαθος απο το powerlock) ομως κραταει λιγο και υδροφοβικη του συμπεριφορα ειναι πολυ μετρια.
θα ηθελα να δοκιμασω καποια στιγμη και το καινουριο ceramic wax της μαμα megs να δω τι λεει


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι κάνατε σήμερα στο αυτοκίνητό σας?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 16, 2020 10:35 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
megs gold class carbnuaba liquid 27.19euro 473ml
menzerna liquid carnuaba (carnauba λεει, ειναι κερι οργανικο κερι υψηλης ποιοτητας carnauba) 14.5euro 250ml
sonax carnauba 9 eyo to aplo hard waX CARNAUBA ....18ευρο TO LITRO TO 02-04.................
(και ποσα αλλα σε μορφη σπρευ)
KAI σιγουρα υπαρχουν και αλλα στην ελληνικη αγορα caranuba που δε τα ξερω ολα απεξω δε τα θυμαμαι

Οποτε γιατι να μπαινουμε στη διαδικασια ντε και καλα ποσο εχει το colli δε βρισκω το colli ειναι φτηνο εξω ακριβο εδω.........δε πειραζει. Υπαρχουν αλλα σε πολυ καλυτερεσ τιμες ,με διαθεσιμοτητα , ευκολη προσβαση και ισωσ σε καποια σημεια καλυτερα χωρις να πεδευομαστε.

Bilt hamber finish wax (οποτε εχει διαθεσιμοτητα ελλαδα) 45εuro ta 250ml δε το λεσ και φτηνο



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι κάνατε σήμερα στο αυτοκίνητό σας?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 16, 2020 5:28 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
Kεριά με σημαντικές διαφορές στην τιμή βλέπω στο Amazon.de
Αν κάποιος έχει την υπομονή να περιμένει φυσικά.

Επανέρχομαι με τη σημερινή επανακέρωση του 2ου αμαξιού σήμερα, στο οποίο είχε γίνει εφαρμογή
Menzerna Powerlock και 845 τον Αύγουστο.
Το μεγαλύτερο διάστημα έως τις μέρες μας ήταν σκεπασμένο λόγω lockdown και όταν ξεσκεπαζόταν γινόταν αραιά συντήρηση με πλύσιμο και spray wax.
Λοιπόν, επειδή βρέθηκε και αυτό εκτεθειμένο στη βροχή, τις ημέρες που έβρεχε ασταμάτητα, να πω τα συμπεράσματα μου όπως το παρακολούθησα.
Τις πρώτες 2-3 ημέρες της συνεχούς βροχής η προστασία στεκόταν αρκετά ικανοποιητικά. Η βροχή εξακολούθησε και μάλιστα εντάθηκε, με αποτέλεσμα στο 5θήμερο - 6ήμερο μετά να βλέπω εμφανή ''κατάπτωση'' της προστασίας.
Σήμερα που έκανα επανακέρωση, όταν το έπλυνα, όχι απλά δεν υπήρχε Powerlock και Collinite 845, αλλά μάλλον δεν υπήρχε ούτε ιδέα από αυτά, το νερό όπως το έριχνες έτσι καθόταν !
Μολονότι είμαι φαν της ανά τρίμηνο επανακέρωσης (πρώτη φορά άφησα από τον Αύγουστο αμάξι, γιατί απλά το σκέπαζα το περισσότερο διάστημα), το θέμα της αντοχής των sealant-κεριών στις βροχές με απασχολεί σοβαρά πλέον.
Τι εννοώ;
Σήμερα έκανα πλύσιμο με megs wash plus, Gyeon tar remover και σκούπισμα επιφανειών, πηλό (τοπικά) και μετά από καλό στέγνωμα, πέρασα ένα χέρι Collinite 915. Το αποτέλεσμα με ενθουσίασε.
Χρειάστηκα ένα τρίωρo και είμαι εξουθενωμένος.
Ας πούμε πως σε καμιά εβδομάδα πιάνει μία τετραήμερη δυνατή βροχή και το αμάξι είναι ξεσκέπαστο.
Να υποθέσω πως την πέμπτη μέρα που θα ξαναλιάσει, θα ξανακερώσω από την αρχή;;
Το 915 το χρησιμοποιώ πρώτη φορά σκέτο, χωρίς τίποτε άλλο από κάτω. (
(Ένα κερί 50 ευρώ που δίνει έως και 6 μήνες σε τεστ πλάι σε πολύ ακριβότερα κεριά)
Ωστόσο, το θέμα της υγρασίας και των βροχών του χειμώνα με απασχολεί σοβαρά πλέον.
Διότι δε με πειράζει αν πρέπει να κερώσω ακόμη και στο δίμηνο, αλλά αν με την πρώτη καλή βροχή το κεράκι αποχαιρετά, τότε για τι προστασία μιλάμε;;
Aν είναι με μια καλή βροχή να ξεβρακώνεται το αμάξωμα, ε τότε να κοιτάξω πλέον για κανένα Fusso coat ή δεν ξέρω τι άλλο, όχι για να κρατήσει 1 χρόνο (που καυχιέται) στις παραπάνω συνθήκες, απλά για να ξέρω πως υπό υγρασία και βροχές θα μου βγάλει ένα τρίμηνο τουλάχιστον.
Χωρίς να ανησυχώ επειδή απλά κάποιες μέρες έβρεξε πολύ !



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι κάνατε σήμερα στο αυτοκίνητό σας?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 16, 2020 5:46 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
megs gold class carbnuaba liquid 27.19euro 473ml
menzerna liquid carnuaba (carnauba λεει, ειναι κερι οργανικο κερι υψηλης ποιοτητας carnauba) 14.5euro 250ml
sonax carnauba 9 eyo to aplo hard waX CARNAUBA ....18ευρο TO LITRO TO 02-04.................
(και ποσα αλλα σε μορφη σπρευ)
KAI σιγουρα υπαρχουν και αλλα στην ελληνικη αγορα caranuba που δε τα ξερω ολα απεξω δε τα θυμαμαι

Οποτε γιατι να μπαινουμε στη διαδικασια ντε και καλα ποσο εχει το colli δε βρισκω το colli ειναι φτηνο εξω ακριβο εδω.........δε πειραζει. Υπαρχουν αλλα σε πολυ καλυτερεσ τιμες ,με διαθεσιμοτητα , ευκολη προσβαση και ισωσ σε καποια σημεια καλυτερα χωρις να πεδευομαστε.

Bilt hamber finish wax (οποτε εχει διαθεσιμοτητα ελλαδα) 45εuro ta 250ml δε το λεσ και φτηνο


Nταξει αφου ρε Μαρκο ξερεις τωρα οτι το menz lcp δε φτανει την αποδοση των coli.
Για το sonax δε ξερω δε το εχω δουλεψει αλλα και παλι μαλλον θα ειναι υποδεεστερο.
Τωρα τα collinite εχουν τοσο μεγαλη απηχηση για τη μεγαλη αποδοση που προσφερουν σε σχεση με το μικρο τους κοστος.
Ε τωρα αν ερχονται και μου τα πουλανε 2πλασια τιμη ναι ρε φιλε παυουν να αξιζουν. Γι αυτο λεω ποσο εχω εδω και ποσο εξω.

Τωρα οσον αφορα το finis το βρισκεις και σε συσκευασια μικρη με κανα 15αρι.

Αλλα γιατι δε λες και για το bh double speed που ολοι πινουν νερο στο ονομα του και ειναι παμφθηνο?

Το ειδες να το φερνει ελλαδα ποτε κανενας? Εγω οχι


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 415 από 417 [ 4165 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 412, 413, 414, 415, 416, 417  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: