Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 7:22 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 416 από 417 [ 4165 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 413, 414, 415, 416, 417  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι κάνατε σήμερα στο αυτοκίνητό σας?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 16, 2020 5:48 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
giagior έγραψε:
Kεριά με σημαντικές διαφορές στην τιμή βλέπω στο Amazon.de
Αν κάποιος έχει την υπομονή να περιμένει φυσικά.

Επανέρχομαι με τη σημερινή επανακέρωση του 2ου αμαξιού σήμερα, στο οποίο είχε γίνει εφαρμογή
Menzerna Powerlock και 845 τον Αύγουστο.
Το μεγαλύτερο διάστημα έως τις μέρες μας ήταν σκεπασμένο λόγω lockdown και όταν ξεσκεπαζόταν γινόταν αραιά συντήρηση με πλύσιμο και spray wax.
Λοιπόν, επειδή βρέθηκε και αυτό εκτεθειμένο στη βροχή, τις ημέρες που έβρεχε ασταμάτητα, να πω τα συμπεράσματα μου όπως το παρακολούθησα.
Τις πρώτες 2-3 ημέρες της συνεχούς βροχής η προστασία στεκόταν αρκετά ικανοποιητικά. Η βροχή εξακολούθησε και μάλιστα εντάθηκε, με αποτέλεσμα στο 5θήμερο - 6ήμερο μετά να βλέπω εμφανή ''κατάπτωση'' της προστασίας.
Σήμερα που έκανα επανακέρωση, όταν το έπλυνα, όχι απλά δεν υπήρχε Powerlock και Collinite 845, αλλά μάλλον δεν υπήρχε ούτε ιδέα από αυτά, το νερό όπως το έριχνες έτσι καθόταν !
Μολονότι είμαι φαν της ανά τρίμηνο επανακέρωσης (πρώτη φορά άφησα από τον Αύγουστο αμάξι, γιατί απλά το σκέπαζα το περισσότερο διάστημα), το θέμα της αντοχής των sealant-κεριών στις βροχές με απασχολεί σοβαρά πλέον.
Τι εννοώ;
Σήμερα έκανα πλύσιμο με megs wash plus, Gyeon tar remover και σκούπισμα επιφανειών, πηλό (τοπικά) και μετά από καλό στέγνωμα, πέρασα ένα χέρι Collinite 915. Το αποτέλεσμα με ενθουσίασε.
Χρειάστηκα ένα τρίωρo και είμαι εξουθενωμένος.
Ας πούμε πως σε καμιά εβδομάδα πιάνει μία τετραήμερη δυνατή βροχή και το αμάξι είναι ξεσκέπαστο.
Να υποθέσω πως την πέμπτη μέρα που θα ξαναλιάσει, θα ξανακερώσω από την αρχή;;
Το 915 το χρησιμοποιώ πρώτη φορά σκέτο, χωρίς τίποτε άλλο από κάτω. (
(Ένα κερί 50 ευρώ που δίνει έως και 6 μήνες σε τεστ πλάι σε πολύ ακριβότερα κεριά)
Ωστόσο, το θέμα της υγρασίας και των βροχών του χειμώνα με απασχολεί σοβαρά πλέον.
Διότι δε με πειράζει αν πρέπει να κερώσω ακόμη και στο δίμηνο, αλλά αν με την πρώτη καλή βροχή το κεράκι αποχαιρετά, τότε για τι προστασία μιλάμε;;
Aν είναι με μια καλή βροχή να ξεβρακώνεται το αμάξωμα, ε τότε να κοιτάξω πλέον για κανένα Fusso coat ή δεν ξέρω τι άλλο, όχι για να κρατήσει 1 χρόνο (που καυχιέται) στις παραπάνω συνθήκες, απλά για να ξέρω πως υπό υγρασία και βροχές θα μου βγάλει ένα τρίμηνο τουλάχιστον.
Χωρίς να ανησυχώ επειδή απλά κάποιες μέρες έβρεξε πολύ !


Νταξει κατι εχει παει λαθος και μαλλον ειναι με το πως ετοιμασες την επιφανεια.
Δε παιζει ο συνδιασμος που λες να κρατησε μια βδομαδα.
Μαλλον δεν ειχε κατσει καλα το powerlock και εφυγε πακετο


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι κάνατε σήμερα στο αυτοκίνητό σας?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 16, 2020 6:57 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Οταν κρινουμε αν εχουμε <<προστασια>> η οχι...επειδη τρεχει...η δεν τρεχει το νερο, κατι που για μενα ειναι λαθος γιατι τα στοιχεια των προιοντων προστασιας που κανει μια επιφανεια υδροφοβικη η μη δεν εχουν καμια σχεση με τα συστατικα που <<προστατευουν>> την επιφανεια με οτι θεωρει ο καθενασ ως <<προστασια>>......

πολλεσ φορες αυτο μπορει να μας κορoιδεψει για πολλουσ λογους.......απο τον αν το πανελ ειναι κρυο, ζεστο, αν τε νερο που πλενουμε ειναι κρυο η ζεστο, απο το σαπουνι που πλενουμε αν τυχον αφηνει καποια υπολλειματα πισω.........ειναι πολλοι λογοι και κυριωσ ασταθμητοι.

πχ αν κανουμε τουρτεσ απο κερια πχ ενα powerlock + κερι+ ανα διαστηματα spray wax..........προσπαθηστε να κανετε εικονα στο μυαλο την επφανεια αν τη κοψουμε(καθετα)...θα δουμε απο το πλαι οτι σε μερικα σημεια εχει φυγει το spray wax σε καποια αλλα μπορει λιγο το σπρευ και πιο πολυ το κερι απο κατω, παραδιπλα εχει μεινει σπρευ wax αλλα εχει φυγει απο κατω το [b]ase polymer και εχει παρει και λιγο κερι απο πανω.......μακροσκοπικα λοιπον πανω στο πανελ υπαρχουν δεκαδεσ εκατονταδες σημεια με διαφορετικο παχοσ.αυτο λοιπον αλλαζει την επιφανειακη ταση και....την ισιοτητα (δικη μου λεξη χααχχα) τησ επιφανειας κανοντασ ακανονιστεσ κοιλαδεσ και βουναλακια......

αυτο προφανωσ αλλαζει δραστικα τη συμπεριφορα του νερου στην επιφανεια..που μπορει να σημαινει οτι πλεον εχουν φυγει ολα....αλλα μπορει να σημαινει...οτι το πανω sray wax εχει κατα τοπους φυγει αλλα τα απο κατω παραμενουν απλα δεν <<φαινονται>>........μπορει να εχει φυγει τελειωσ το σπρευ wax και να εχει μεινει το μισο κερι kai ολοκληρο το powerlock...........μπορει μπορει μπορει 1500 συνδιασμοι απο ολα αυτα.

Για αυτογια μενα........καλο θα ειναι........να εχουμε ενα κερι ενα προιον οποια και αν ειναι αυτο....οποιο ταιριαζει σε εμασ στη τσεπη μας στην ευκολια εξερευσης και προμηθειασ στο ρποσωπικο μας γουστο εφαρμογης..........και κλεινοντασ τα ματια.........απλα...ξαναβαζουμε τακτικα χωρισ να σκεφτομαστε ποτε θα φυγει η οχι μονο του.

μας αρεσει ενα sonax bsd, h carnauba spray καθε μερικα πλυσηματα το περναμε ταχιστα......μας αρεσει τ powerlock?? to περναμε καθε 3(π.χ. τυχαιοσ ο ριθμοσ) μηνεσ εχει δεν εχει φυγει..................μας αρεσει το megs to mpegks to x ψ ζ proion???.............ετσι κια λλιωσ εχουν πολυ υλικο μεσα...........

Ανενεωνεται οποτε μπορειτε οπωσ βολευει τον καθενα στη δικη του περιπτωση και κοσμο.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι κάνατε σήμερα στο αυτοκίνητό σας?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 17, 2021 11:03 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Παρ Απρ 09, 2021 10:43 am
Δημοσιεύσεις: 9
Καλημέρα σας.

Προχτές βρήκα λίγο χρόνο και τον αφιέρωσα στην εξωτερική περιποίηση του αυτοκινήτου.
Ξεκίνησα 17.30 και τελείωσα 21.30.

Η διαδικασία περιελάμβανε πρόπλυση και πλύσιμο του αυτοκινήτου, fallout iron remover, paint prep, glaze, κέρωμα και τέλος πέρασμα με quick detailer.

Τα προιόντα που χρησιμοποιήθηκαν είναι:

Αφρός : Bilt Hamber Auto - Foam
Yγρό Σαμπουάν : Bilt Hamber Auto - Wash
Fallout & Iron Remover : Bilt Hamber Korrosol
Paint Prep : K2 Klinet Pro
Glaze : Meguiar's Ultimate Polishing
Wax : Meguiar’s Hybrid Liquid Ceramic
Quick Detailer : Meguiar’s Hybrid Ceramic Detailer

Πρώτη φορά πέρασα το glaze και παρατήρησα πως έδωσε μια έξτρα γυαλάδα, και κάλυψε μερικές επιφανειακές ατέλειες.
Άξιζε ο κόπος τελικά γιατί κατά τη διάρκεια του περάσματος είχα απογοητευτεί και κουραστεί, πήγα πολλές φορές να τα παρατήσω.

Χτες πέρασα και τα πλαστικά, λάστιχα, τσιμούχες & τα πλαστικά μέρη του κινητήρα με Carpro Perl και πέρασα τα κρύσταλλα με σπρέι αδιαβροχοποίησης της Κ2 Visio Pro.

Το αυτοκίνητο είναι μέσα στο Garage και πλέον δεν θέλω να το βγάλω καν έξω :D

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι κάνατε σήμερα στο αυτοκίνητό σας?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 17, 2021 11:32 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
τελειο, χαλαλι ο κοπος.
Πωσ σου φανηκε το visio στην εφαρμογη?



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι κάνατε σήμερα στο αυτοκίνητό σας?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 17, 2021 11:43 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Παρ Απρ 09, 2021 10:43 am
Δημοσιεύσεις: 9
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
τελειο, χαλαλι ο κοπος.
Πωσ σου φανηκε το visio στην εφαρμογη?


Να είσαι καλά Μάρκο, ευχαριστώ. :)

Το Visio το έχω ξαναχρησιμοποιήσει.
Κάνει δουλίτσα, φεύγει το νερό πολύ γρήγορα.
Βέβαια δεν δουλεύει τόσο καλά από τα 45km/Ώρα, όπως ισχυρίζεται,
αλλά στα 70+ σε φυσιολογική βροχή, και όχι καμιά θεομηνία, βλέπεις το νερό να φεύγει απευθείας και όντως
χρησιμοποιείς λιγότερο τους υαλοκαθαριστήρες.

Βέβαια δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα άλλο αντίστοιχο προϊόν για να έχω σύγκριση,
αλλά θα έλεγα πως κάνει καλή δουλίτσα. :gjb:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι κάνατε σήμερα στο αυτοκίνητό σας?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 17, 2021 11:53 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
thanks .....

γενικα ολα αυτα τα προιοντα , πανω κατω.......εχουν πολλα false claims ανεξαρτηρτως μαρκας σε αυτα που ταζουν vs την πραγματικοτητα.

Αν βαλουμε στην ακρη τα περι 45-5-40χ οσο λεει η καθε μια εταιρια χιλιομετρα οτι ...τρεχει το νερο......κ.τ.λ και τη ...στο περιπου...διαρκεια ζωης
Αλλα δεχτουμε οτι βαζουμε αυτα τα προιιοντα για πολυ ευκολο καθαρισμα των τζαμιων , για να καθονται δυσκολοτερα ρυποι για να δινουν μεγαλυtερη καθαροτητα και reduce glare (δε το ξερω στα Ελληνικα νομζω μειωση ανακλασεων απο απεναντι οχηματα) που προσφερουν καποιες κεραμικες,
και με οσο δυναται συχνοτερη επανεφαρμογη..........

νομιζω θα απολαυσουμε τα προιοντα το κοπο και τα χρηματα που δινουμε καλυτερα..............
False expactation ειναι απο τους κυριους παραγοντες απογοητεyσης ενος χρηστη απο ενα υλικο.
Εγω με glass sealants να σου πω την αληθεια δεν eχω μεγαλη εμπειρια, το παμπριζ συνηθως δε το πειραζω δε βαζω κατι, για αυτο σε ρωτησα για το visio, ...πιο συχνα μονο τα πλαινα παραθυρα με καποια συνθετικο γρηγορο κερι συνηθως ( bsd diluted, megs x/quick wax) μεσα και εξω



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι κάνατε σήμερα στο αυτοκίνητό σας?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 17, 2021 12:01 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Άξιζε ο κόπος τελικά γιατί κατά τη διάρκεια του περάσματος είχα απογοητευτεί και κουραστεί, πήγα πολλές φορές να τα παρατήσω.

Αυτο ακριβως ποσες φορες προσπαθω να εξηγησω στα παιδια οτι καποιες εργασιες...οι μαλλον ΠΑΡΑ πολλες εργασιες που εχουμε απο πριν σχεδιασει στο μυαλο μας........κατω στο γκαραζ στη πραγματικη ζωη και εφαρμογη οταν μπαινει η κουραση μεσα, και χανεται καθε ορεξη και πιανεισ τον ευατο σου να...κοβει δρομο..............
Ειναι απο τα πραγματα που εχω πει παααααααααρα πολλες φορες στα παιδια που δινω οδηγιες.........οταν παιδια θελεουν να κανουν αυτα που ειπες + πυλο+ 2 σταδια γυαλισματος+ κερωμα...............μονοκοπανια...................

Δυστυχως οπωσ θα ειδες και εσυ............(εγω υπολιγισε οτι δε με βοηθαει και το σωμα η μεση και τα χερια μου μετα απο λιγη ωρα...οσο και αν το μυαλο θελει)......κατω στο γκαραζ ακομα και σε ιδανικεσ συνθηκεσ τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα.......και απο τα βιντεο και απο το σχεδιο που καναμε πριν στο μυαλο μας.........



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι κάνατε σήμερα στο αυτοκίνητό σας?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 17, 2021 12:06 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Παρ Απρ 09, 2021 10:43 am
Δημοσιεύσεις: 9
Ναι θα συμφωνήσω και εγώ στο ότι το καθάρισμα μετά είναι πολύ πιο εύκολο για το τζάμι. ;)
Μόνο και μόνο αυτό είναι ένας σημαντικός λόγος για να το εφαρμόσεις. :)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι κάνατε σήμερα στο αυτοκίνητό σας?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 17, 2021 12:36 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Παρ Απρ 09, 2021 10:43 am
Δημοσιεύσεις: 9
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
Άξιζε ο κόπος τελικά γιατί κατά τη διάρκεια του περάσματος είχα απογοητευτεί και κουραστεί, πήγα πολλές φορές να τα παρατήσω.

Αυτο ακριβως ποσες φορες προσπαθω να εξηγησω στα παιδια οτι καποιες εργασιες...οι μαλλον ΠΑΡΑ πολλες εργασιες που εχουμε απο πριν σχεδιασει στο μυαλο μας........κατω στο γκαραζ στη πραγματικη ζωη και εφαρμογη οταν μπαινει η κουραση μεσα, και χανεται καθε ορεξη και πιανεισ τον ευατο σου να...κοβει δρομο..............
Ειναι απο τα πραγματα που εχω πει παααααααααρα πολλες φορες στα παιδια που δινω οδηγιες.........οταν παιδια θελεουν να κανουν αυτα που ειπες + πυλο+ 2 σταδια γυαλισματος+ κερωμα...............μονοκοπανια...................

Δυστυχως οπωσ θα ειδες και εσυ............(εγω υπολιγισε οτι δε με βοηθαει και το σωμα η μεση και τα χερια μου μετα απο λιγη ωρα...οσο και αν το μυαλο θελει)......κατω στο γκαραζ ακομα και σε ιδανικεσ συνθηκεσ τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα.......και απο τα βιντεο και απο το σχεδιο που καναμε πριν στο μυαλο μας.........


Όπως τα λες είναι ....
Αν είχα και πηλό και γυάλισμα θα ήθελε σίγουρα 2 μέρες, δεν γίνεται όλο αυτό συνεχόμενα.
Ή δεν θα το κάνεις καθόλου, ή θα το κάνεις άρπα κόλλα και θα το έχεις κάνει χάλια.
Έχει πολλή δουλειά και δυστυχώς πολλή κούραση.

Την επόμενη φορά να σου πω σκέφτομαι μήπως απλώς κάνω ένα πέρασμα με μια AIO :? :|


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι κάνατε σήμερα στο αυτοκίνητό σας?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 17, 2021 1:10 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
ε με το χερι δε θα δεις νομιζω διαφορα με ΑΙΟ.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 416 από 417 [ 4165 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 413, 414, 415, 416, 417  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: