Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 9:28 pm




 Σελίδα 2 από 2 [ 20 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλοιφαδόρος - Αγορά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 09, 2010 9:28 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Μόλις καταλήξουμε θα το μεταφέρω όλο κάπου αλλού. Συνοπτικά να απαντήσω στον Χρήστο πως ναι ΑΝ θες απαντάς, αλλά όχι δεν ποστάρεις μόνο και μόνο για υποδείξεις. Οι υποδείξεις είναι δουλειά του moderator (και όπως έχετε δει γίνονται σπάνια όχι γιατί δεν γίνονται παραλείψεις λάθη παρατυπίες αλλά γιατί σας αγαπάω όλους). Επίσης όταν κάποιος κάνει μία ερώτηση χωρίς να συστηθεί εγώ δε το θεωρώ αρπαχτή διότι τι αρπάζει; Αν θέλω απαντώ αν δεν θέλω όχι.

Λίγα λόγια τώρα για το πως δημιουργήθηκε το φόρουμ και πιστεύω θα κατανοήσετε μερικά πράγματα.


Μία φορά και ένα καιρό ήταν ένα παιδάκι που ξαφνικά ανακάλυψε πως υπάρχει ο χώρος του detailing και από εκεί που είχε να πλύνει δύο χρόνια το αμάξι άρχισε να διαβάζει τα δύο πασίγνωστα ξένα φόρουμ να αγοράζει μετά μανίας ότι προϊόν μπορούσε και να πλένει ασταμάτητα όλα τα αυτοκίνητα της οικογένειας. Όταν λοιπόν έφτασε σε ένα καλό επίπεδο γνώσεων και τεχνικής άρχισε να του την δίνει που δεν υπήρχε κάτι Ελληνικό, οπότε πάρθηκε η απόφαση πως θα το έκανε αυτός.....για όσου δεν κατάλαβαν αυτός είμαι εγώ.

Ενώ λοιπόν έχω αρχίσει τα πειράματα με hosting στήσιμο φόρουμ κτλ. Γνωρίζω ένα παιδί που ήταν επαγγελματίας του χώρου (detailing) και ότι είχε ανοίξει (μία ή δύο μέρες) ένα σχετικό φόρουμ. Παρατάω λοιπόν όποιο πείραμα γράφομαι στο φόρουμ του και αρχίζω να απαντάω ότι θέμα προέκυπτε με μανία και πάρα πολύ αναλυτικά. Μετά από μερικούς μήνες όμως τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως τα είχα εγώ στο μυαλό μου. Ο ιδιοκτήτης του φόρουμ μου ζήτησε μέσω pm να "μην τα λέμε όλα" στα θέματα και να είμαι λιγότερο αναλυτικός. Ήθελε να βγάλει λεφτά από το φόρουμ αφού το έβλεπε εμπορικά το όλο θέμα με δεύτερο section επι πληρωμή με συμβουλές και οδηγίες. Διαφωνούσα οπότε και αποχώρησα διαγράφοντας όλα μου τα μεγάλα ποστ οδηγούς.

Ερχόμαστε λοιπόν εκεί που είχαμε μείνει (σχεδόν στην αρχή της ιστορίας μου) δεν υπήρχε κάτι Ελληνικό και ΟΧΙ εμπορικό για το χώρο του detailing. Έτσι δημιούργησα το cardetailing.gr το οποίο είναι ανοιχτό σε όλους και δεν χρειάζεται σε αντίθεση με αρκετά φόρουμ ούτε εγγραφή για να διαβάσεις τα θέματα αλλά και να τα δεις με εικόνες κτλ κανονικά (δεν έγινε από λάθος ή τυχαία είναι επιλογή μου το φόρουμ να ΜΗΝ χρειάζεται εγγραφή). Όπως καταλαβαίνετε νοοτροπίες του δεν τα λέω όλα ή πρέπει να κάνεις αυτό για να σου απαντήσουμε κτλ, ή να έχεις τόσα ποστ ή να να να να ΔΕΝ θα εφαρμοστούν ποτέ εδώ. Όποιος θέλει δεν απαντάει και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι (όπως είπε και ο apostolos όποιος το βλέπει έτσι να αφήνει εμένα να απαντήσω που δεν έχω πρόβλημα).

Τέλος παραδέχομαι ότι η συμμετοχή (τακτική) βοηθάει την ανάπτυξη του φόρουμ (τρανταχτώ παράδειγμα ο Χάρης που εκτίναξε την επισκέψιμότητα του φόρουμ) αλλά εγώ στο χώρο αυτό του cardetailing.gr τους θέλω όλους (ακόμα και αυτόν που μας βρήκε στο google έκανε τον κόπο να κάνει εγγραφή και θα κάνει μία μοναδική ερώτηση και δεν θα ξαναπατήσει ποτέ) και μας χωράει όλους. Ακόμα και αυτού του είδος συμμετοχή θα βοηθήσει τον επόμενο που θα ψάχνει κάτι στο google και θα βρει την απάντηση έτοιμη (ούτε καν χωρίς εγγραφή). Σκοπός είναι να περνάμε τα τακτικά μέλη καλά και να βοηθάμε αν και όποιος θέλει το σύνολο.

Υ.Γ. η μόνη πρακτική διαχωρισμού μελών ανάλογα με τα ποστ είχε γίνει για την κλήρωση με δώρο του mike και αυτό γιατί εκεί ήταν στην μέση ένα δώρο και σκοπός ήταν να το πάρει κάποιος ενεργά συμμετέχον στην κοινότητα μας και όχι το δώρο να γίνει κράχτης για νέα μέλη.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλοιφαδόρος - Αγορά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 09, 2010 10:11 pm 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
Πολύ ώριμο σαν σκέψη το παραπάνω, σου βγάζω το καπέλο. Είμαι 100% σύμφωνος και μάλλον αυτός είναι και ο λόγος που είμαι 18 ώρες την ημέρα συνδεδεμένος στο forum.

Είμαστε τυχεροί όλοι εμείς που έχουμε τόση γνώση έτσι απλόχερα στο πιάτο μας.

Πάντως, σχετικά με τα σχόλια των πιο πάνω παιδιών, μη το παίρνεις στραβά γιατί πχ και ο Μιχάλης έγραψε αντίστοιχα ότι προτιμάει πρώτα να γράφει κάποιος στις συστάσεις αλλά παρά το ότι είναι επαγγελματίας του χώρου, δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλος που μοιράζεται έτσι γνώση και εμπειρία.

Εν κατακλείδι πάντως, ας το πάρουμε λίγο χαλαρά... :)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλοιφαδόρος - Αγορά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 09, 2010 10:19 pm 
Συμφωνω με τον Δημητρη

Οι πληροφοριες ειναι για ολους...Και κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να απαντησει.
Επισης αν το μελος ειχε σκοπο να γινει τακτικο στο μελλον, αν η πρωτη απαντηση μας δεν ειναι φιλικη σιγουρα δεν θα του δημιουργηθει η καλυτερη εντυπωση για τα τακτικα μελη του φορουμ, ακομα κι αν δεν εχει περασει απο την ενοτητα ΝΕΑ ΜΕΛΗ απο λαθος, απο αμελεια ή για διαφορους λογους(κατι πολυ πιθανο!!).Δεν χρειαζεται να τον πιανουμε απο τα μουτρα...


Παρακαλω οπως ειπαμε να καθαριστει το θεμα απο αυτα τα ποστ μετα την ολοκληρωση της συζητησης


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλοιφαδόρος - Αγορά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 09, 2010 10:25 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Τι να πει κανείς ότι και να πω για σένα δημήτρη λίγο είναι. Όπως εσύ καθόσουν τόσο αναλυτικά και έγραφες απο το πώς ξεκινάμε να πλύνουμε ένα αυτοκίνητο μέχρι το πως θα κρατάμε το pad έτσι και εγώ καθομουν με μανία και ιδιαίτερη προσηλωση και διάβαζα και έβλεπα αυτά τα πολύχρήσιμα (για μένα) τα οποία πόσταρες.
Ο ζήλος σου και η αγαπη σου για το detailing είναι ολοφάνερη και από τον τρόπο που απαντάς σε όλους και απο την καλή διάθεση που έχεις αλλά πάνω απ'όλα απο τη δουλειά που έχεις δείξει εδώ μέσα.
Προσωπικά νοιώθω πολύ μικρός στον τομέα του detailing για να μπορέσω να σε κρίνω στο κομμάτι αυτό.
Πάντα μου άρεσε η πειθαρχεία στη ζωή και πάντα θα πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχουν κανόνες και να μπαίνουν όρια.



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλοιφαδόρος - Αγορά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 09, 2010 10:59 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
Παιδιά, εδώ είμαστε για να μοιραζόμαστε κάποια πράγματα που ξέρουμε, τόσο μεταξύ μας ώστε να εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας, όσο και με άτομα που ξεκινούν τώρα με το detailing ή απλά θέλουν να μάθουν δύο βασικά πράγματα ώστε να πλένουν σωστά το αμάξι τους.
Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.
Ούτε γκουρού είναι κανένας, ούτε πρέπει να περνάει κάποιος από ακτινογραφία για να του απαντήσουμε σε κάτι που ρωτάει.

Εγώ τουλάχιστον έτσι σκέφτομαι και γι'αυτό απαντάω επανειλημμένα σε άτομα που ποστάρουν για πρώτη φορά κάνοντας μια ερώτηση.
Άλλωστε, αν είσαι φιλικός με τον άλλο τον κάνεις να θέλει να ξαναγράψει και να συμμετασχει ενεργά, κάτι που δε γίνεται αν του βάζεις όρους για να του απαντήσεις.

Κι εγώ επίσης δε συστήθηκα όταν ξεκίνησα να γράφω, ενώ 10άδες άλλα μέλη που έχουν συστηθεί, δεν έχουν γράψει ούτε το 1/10 των ποστ μου.
Ε και?

Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές φυσικά, απλά καλό είναι σε ό,τι μπορούμε να απαντήσουμε να το κάνουμε και όπως σωστά είπε ο deathlok, μπορούν να αναλάβουν οι mods για περαιτέρω συστάσεις, αν χρειάζονται.
Η δουλειά των μελών δεν είναι αυτή.


Τελευταία επεξεργασία από Driver_M και Τετ Νοέμ 10, 2010 1:32 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά


_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλοιφαδόρος - Αγορά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 09, 2010 11:27 pm 
εγω απο πλευρας μου δεν εχω να παραθεσω κατι αλλο εκτος απο την αρχικη μου θεση στο θεμα που ισως κακως εκανα να εκφερω.ειλικρινα δεν με νοιαζει αν καποιος συστηθει ή οχι πριν αρχισει τον βομβαρδισμο ερωτησεων.
απλα το θεωρω ακομψο να γινεται και σε αυτο συμφωνησα με τα παιδια.
δεν θελω να αναφερω τιποτα παραπανω...


  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλοιφαδόρος - Αγορά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 09, 2010 11:39 pm 
Service Maintenance Manager
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Απρ 06, 2010 9:09 am
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: GoodView
deathlok έγραψε:
Συνοπτικά να απαντήσω στον Χρήστο πως ναι ΑΝ θες απαντάς, αλλά όχι δεν ποστάρεις μόνο και μόνο για υποδείξεις. Οι υποδείξεις είναι δουλειά του moderator (και όπως έχετε δει γίνονται σπάνια όχι γιατί δεν γίνονται παραλείψεις λάθη παρατυπίες αλλά γιατί σας αγαπάω όλους). Επίσης όταν κάποιος κάνει μία ερώτηση χωρίς να συστηθεί εγώ δε το θεωρώ αρπαχτή διότι τι αρπάζει; Αν θέλω απαντώ αν δεν θέλω όχι.


Καταλαβαίνω πλήρως αυτό που λένε τα παιδιά για αρπαχτές. Πόσες φορές έρχεται κάποιος "κομήτης" που δεν σέβεται την προσπάθεια που έχεις καταβάλει, δεν μπαίνει καν στον κόπο να ψάξει, να διαβάσει έστω και επιγραμματικά τους κανονισμούς και ,σχεδόν απαιτεί, να απαντηθεί το ερώτημά του?

Από την άλλη όμως, κανείς μας δεν γεννήθηκε ειδικός στις διαδικτυακές κοινότητες. Όλοι μας από newbies ξεκινήσαμε και σιγά σιγά εξελισσόμαστε. ;) Στη διάρκεια αυτής της εξέλιξης, ας προσπαθούμε όλοι μας να βοηθήσουμε τους καινούργιους χρήστες όχι μόνο με τον προβληματισμό τους αλλά και να ενταχθούν στην "παρέα" μας.

deathlok έγραψε:
.... αλλά γιατί σας αγαπάω όλους).





_________________
Εικόνα Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλοιφαδόρος - Αγορά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 10, 2010 1:01 am 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Μαρ 19, 2010 11:01 pm
Δημοσιεύσεις: 871
Στη νοοτροπία μου είναι πιο κοντά το 'μαθαίνω για το χώρο που πάω και παίζω με τους κανόνες του', αλλά από τη άλλη για 1002 λόγους μπορεί αυτό να μη στάθηκε εφικτό.

Οπότε για μένα πάντα αν θέλουμε απαντάμε χωρίς αποκλεισμούς/διαχωρισμούς και προτρέπουμε φιλικά να εισέλθει κάποιος έστω και τυπικά στην παρέα μας ως 'κανονικό' μέλος.



_________________
Κωνσταντίνος

EOS WHEAT BEIGE 1.4 TSI

The search function is your friend (δεν είναι δικό μου, αλλά σίγουρα το ασπάζομαι)
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλοιφαδόρος - Αγορά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 10, 2010 9:17 am 
Eπαγγελματίας Detailer
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 08, 2009 11:20 pm
Δημοσιεύσεις: 2426
Τοποθεσία: Ν.Ιωνια
Λυπάμαι αν οι απόψεις μου σας δημιούργησαν πρόβλημα και ένταση , σαφώς και είναι δουλειά των διαχειριστών.

Είναι όμως θέμα τρόπων, διότι πιστεύω κανένας σας δεν μπαίνει σε ένα χώρο και δεν χαίρετει τους ευρισκόμενους σε αυτόν.

Αυτά τα ολίγα ,ευχαριστώ.



_________________
http://www.swell.gr
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλοιφαδόρος - Αγορά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 10, 2010 11:13 am 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
mike έγραψε:
Λυπάμαι αν οι απόψεις μου σας δημιούργησαν πρόβλημα και ένταση , σαφώς και είναι δουλειά των διαχειριστών.


Σε καμία περίπτωση ένταση ή κάποιο πρόβλημα :P. Άλλωστε τι να πω εγώ σε εσένα που έχεις φέρει τόσο κόσμο στο φόρουμ, μας έχεις βοηθήσει στις συναντήσεις demo day και γενικά το πονάς το forum.

Απλά έγραψες να συστηθεί το μέλος χωρίς να απαντήσεις στην ομολογουμένως χιλιοαπαντημένη μεν αλλά πολύ εύκολη ερώτηση.

Μέχρι εκεί ούτε που θα ασχολιόμουνα, ΑΛΛΑ μετά από εσένα ακολουθεί την ίδια τακτική ο markito, σε αυτό το σημείο φοβούμενος ότι θα ακολουθήσουν και άλλοι και θα περάσει προς τα έξω πως πρώτα συστηνόμαστε μετά ρωτάμε κτλ κτλ έγραψα για να ξεκαθαρίσω ποια είναι η πολιτική του φόρουμ.

Επίσης εσένα μπορώ να σε πάρω ένα τηλ και να σου πω καλά ρε τι γράφεις μου διώχνεις τα μέλη (χαριτολογώντας) αλλά δεν μπορώ να το κάνω αυτό με όλα τα μέλη του φόρουμ.

Τέλος τα γραφόμενα σου στο φόρουμ έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα (λόγω των γνώσεων του ήθος και της προσωπικότητας σου), οπότε ότι γράφεις έχει μεγάλη απήχηση.

Στο θέμα με το συστήνομαι μετά ρωτάω (το σέβομαι πως είναι κάτι που θες να γίνεται) αλλά δεν είναι θέλω να το επιβάλω (άμεσα ή έμμεσα) σε κανέναν οπότε έπρεπε να διαχωρίσω την θέση μου.

Αν δεν το έκανα οι ορδές των οπαδών σου :P θα το έκαναν άγραφο κανόνα του φόρουμ ;)

Υ.Γ. είδατε για να έχω σταματήσει εντελώς τα γυαλίσματα αναλώνομαι σε φιλολογικές συζητήσεις πλέον :P



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 2 [ 20 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: