Τώρα είναι Σάβ Απρ 27, 2024 9:41 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 4 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Γυαλισμα Κερωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 14, 2023 9:31 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Πέμ Δεκ 14, 2023 8:52 pm
Δημοσιεύσεις: 1
Καλησπέρα σε όλους

Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα μου, έχω αμαξι 3 χρόνων του κουτιού από αντιπροσωπεία και θέλω να ρωτήσω άμα αξίζει γυάλισμα - κέρωμα απ τώρα ισωσ και κεραμικη επίστρωση ή είναι νωρίς ακόμα και να περιμένω κάνα χρόνο ακόμα..
Το αμαξι τώρα έχει αρχίσει σιγά σιγά να αποκτάει το αραχνιασμα σε κάποια σημεια και από γρατζουνιές λίγα πράγματα στις γωνιές από παρκαρίσματα .
Ρωτάω γιατί λένε ότι το γυάλισμα χαλάει το βερνίκι και δεν πρέπει να γίνεται συχνά όποτε άμα δεν απαιτείται δεν θέλω να το κάνω και επίσης οι τιμές που πήρα είναι πολύ τσιμπημένες και το σκέφτομαι…
Ευχαριστωω guys


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυαλισμα Κερωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 18, 2023 7:01 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 11:52 pm
Δημοσιεύσεις: 27
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Καλησπέρα


Αν έχεις ελαφριά αράχνη, θα σου πρότεινα να κάνεις καθαρισμό με μαλακό πηλό και να βάλεις ενα κεράκι πάνω και είσαι οκ.



_________________
Αιεν καθαριζειν...
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυαλισμα Κερωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 22, 2024 10:24 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Ποτε δεν ειναι νωρις και ποτε δεν ειναι αργα.
Από τη μια δε μπορεις να το γυαλισεις 100 φορες, απο την αλλη οταν περασει την πρωτη 10ετια, το βερνικι εχει χασει το 50% της δυναμης του και μαλιστα της πανω στιβαδας που ειναι και η προστατευτικη. Αρα αν εχεις αραχνη και σε ενοχλει (μπορει να εχει αραχνη απο την πρωτη μερα ενα αμαξι, αφου θα το πλυνουν καπιες φορες μεχρι να το παραλαβεις εσυ), γυαλισε το. Επισης θα καθαρισει και απο τις μικρογρατζουνιες και μεταφορα χρωματος απο τα παρκαρισματα που λες. Και ειναι σημαντικο να καθαρισεις κατι που φευγει και δε χρειαζεται να υπαρχει.
Μια εναλλακτικη ειναι να το περασεις με ενα κερι που καλυπτει και αραχνες, αρα και θα τις "εξαφανισεις" και δε θα το πειραξεις. Παραδειγμα carpro essence extreme gloss


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυαλισμα Κερωμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 24, 2024 5:13 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 07, 2021 1:35 pm
Δημοσιεύσεις: 202
Όλα εξαρτώνται από την κατάστασή του, κάτι που δε βλέπουμε εμείς από εδώ. Αν υπάρχει πολύ ελαφριά αράχνη, ένα μέτριο /ελαφρύ γυάλισμα με μια all in one ή "ψιλή" αλοιφή, πρακτικά δε θα φάει βερνικι και μπορείς να το γυαλίσεις όσες φορές θέλεις.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 4 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron