Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 5:59 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 8 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Σκασιμο-τι κάνουμε?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 04, 2009 12:26 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Δευτ Απρ 27, 2009 12:10 am
Δημοσιεύσεις: 210
καλησπέρα παιδιά.για κάποιο λόγο στο φτερο εχω ενα τραγικό ξεφλούδισμα.Τι μπορώ να κάνω για να το σώσω η τουλάχιστον μην επεκταθεί στην χειρότερη?
(το αμαξάκι δυστηχώς το είχε η μάνα μου και δεν έδινε σημασία. το οδηγάω κάνα μήνα και προσπαθώ να το στρώσω λιγακι :roll: )

ιδού και η φώτο
http://www.e-demos.net/ftp_ac/megistos/03052009204.jpg


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκασιμο-τι κάνουμε?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 05, 2009 6:11 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Σίγουρα δεν μπορείς να κάνεις τπτ για το τμήμα που έχει φύγει το βερνίκι. Για το υπόλοιπο αυτοκίνητο ένα συχνό πλύσιμο (όχι μία φορά το χρόνο δλδ) με ένα επώνυμο σαμπουάν και ένα κέρωμα που και που είναι ότι χρειάζεται.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκασιμο-τι κάνουμε?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 06, 2009 11:24 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Δευτ Απρ 27, 2009 12:10 am
Δημοσιεύσεις: 210
δυστηχώς η ευτυχώς έχω γίνει μανιακός απο το φορουμ και έχω πάρει mf,το sonax γιαλιστικό σαμπουάν,σκουπάκια μεσα κλπ και είμαι ετοιμος να πάρω πηλό και το μετα να το περάσω με Super Resin Polish. Η οροφή ειναι πολύ προσφάτος βαμμένη (ένα μήνα περίπου),και ρωτόντας τον φανοποιό μου είπε οτι δεν υπάρχει προβλημα να περαστεί καιρί μιας και το βερνίκι έχει στεγνωξει. Διάβασα όμως εδώ οτι χρειάζοντε 90 μέρες να περάσουν τουλάχιστον για να γινει waxing σε φρεσκοβαμμένα μέρη... Ποιο σωστό και ποιο λάθος? :roll:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκασιμο-τι κάνουμε?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 06, 2009 11:38 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
better safe than sorry. Τι σημαίνει αυτό; Εγώ θα περίμενα 90 μέρες (την έχω πατήσει σε περίπτωση που κέρωσα μία εβδομάδα μετά το βάψιμο :( ).

Πέρνα το υπόλοιπο αυτοκίνητο που έχει το αρχικό χρώμα και θα φανεί και μεγάλυ διαφορά από το γυάλισμα και άσε τον ουρανό για αργότερα.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκασιμο-τι κάνουμε?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:36 am 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2009 9:02 pm
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Χαλλλλαρούπολη
πιστεύω κι εγώ πως δεν υπάρει λόγος να βιαστείς ;)
απλά οι φαναρτζήδες χρησιμοποιούν περισσότερους διαλύτες ή και καταλύτες και στεγνώνει πιο γρήγορα το βερνίκι,
όμως πολύ αραιωμένο βερνίκι, σημαίνει και λεπτό και σκληρό στρώμα βερνικιού, πράγμα που δεν είναι και το καλύτερο, τουλάχιστον για αντοχή στον χρόνο και για όλα αυτά που φοβόμαστε
οι φαναρτζήδες πιστεύω, σαν τους πλαστικατζήδες, θα έχουν μια συνταγή με τις σωστές αναλογίες για να στεγνώνει γρήγορα και με ένα σχετικό φινίρισμα
στα εργοστάσια (Τα ευρωπαϊκά :P ) , δεν έχουν λόγο για ταχύτητα στο στέγνωμα, τον κερδίζουν με ιδανικές συνθήκες (χωρίςσ σκόνη, σωστές θερμοκρασίες και υγρασία, καλά εργαλεία με τεράστιες πιέσεις και εφαρμογή πολλών στρωμάτων με ρομποτ) και έτσι έουν τα μέγιστα αποτελέσματα απο το ίδιο το βερνίκι, που θα στεγνώσει πιθανόν πιο αργά αλλα και πιο σωστά

χονδρικά, αν κλείσεις πχ υγρασία με κάποια αλοιφή μέσα στους (ανοιχτούς ακόμα) πόρους του βερνικιού και αυτή περάσει στο χρώμα ή κι αν μείνει πιο χαμηλά στο βερνίκι, σίγουρα θα σκάσει,
όπως και αν τυχόν δεν στεγνώσουν οι χαμηλότερες στρώσεις του βερνικιού ή κλειστεί πάλι υγρασία ή αέρας στα χαμηλά κατά το βάψιμο, ενα σωστό βάψιμο, θα αποβάλει την υγρασία και τον αέρα απο τους πόρους της βαφής
και τα δύο είναι όσμωση, λόγω υλικών στο πρώτο, στο δεύτερο και μέρος του πρώτου μιλάμε για την τεχνική του βαψίματος και του στεγνώματος, το τελικό αποτέλεσμα στο λάθος είναι κοινό, η όσμωση, σκάσιμο (φουσκάλα) και σκουριά αν αργήσεις να το καταλάβεις και που στην περίπτωση συμβαίνει πιο γρήγορα απο όσο φανταζόμαστε (χημεία γαρ), έως και ταυτόχρονα και ανάλογα το στρωμα που θα χτυπήσει, χωρίς να είναι απόλυτη η σύνδεση σκουριάς και σκασίματος δηλαδή.
η όσμωση μπορεί να εμφανιστεί μέχρι και 4 χρόνια λένε! μετά το βάψιμο -ή την λαλακία που θα κάνει κάποιος σε αυτό- (είναι τα όρια αντοχής των υλικών των φρέσκων χρωμάτων/βερνικιών, των τεχνικών βαφής και για την χημεία να δράσει) αν το χρώμα με το βερνίκι δεν έχουν καλό συνδιασμό (υλικά-τεχνική-στέγνωμα) και είναι κάτι που ταλαιπωρεί κάργα κι εμάς τους ιστιοπλόους... (πολύ υγρασία και μεγάλη ποικιλία υλικών) :(

αποφάσισε ...
:lol:


Τελευταία επεξεργασία από chillo και Πέμ Μάιος 07, 2009 6:07 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκασιμο-τι κάνουμε?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 07, 2009 8:54 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 8:58 pm
Δημοσιεύσεις: 123
μετά από όλη αυτή την υπέροχη ανάλυση από τον chillo πιστεύω θα περιμένενεις άλλες 60 μέρες για τον ουρανό :)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκασιμο-τι κάνουμε?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 07, 2009 6:16 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Απρ 05, 2009 9:02 pm
Δημοσιεύσεις: 77
Τοποθεσία: Χαλλλλαρούπολη
πάντως και στα gel coat των ιστιοπλοϊκών, ο κατασκευαστής δίνει χρόνο πλήρους στεγνώματος 4 εβδομάδες με 3 μήνες,
εδώ έχουμε clear coat και βέβαια μιλάμε πάντα για βερνίκι..
κάτι μου λέει οτι και στο clear coat ο χρόνος είναι ανάλογος, με τις παραπάνω παραμέτρους να παίζουν πάντα (τεχνική, διαλύτες και καταλύτες, θερμοκρασιες, υγρασίες κλπ)

α ναι, και στα ιστιοπλοϊκά (και τα ταχύπλοα), το βερνίκι συνήθως περνιέται ένα χέρι, αλλα υπάρχουν και περιπτώσεις με δύο και τρία χέρια,
τρελλό detailing και στα σκάφη... :lol: δυστυχώς χόμπυ ή άθλημα για λίγους


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκασιμο-τι κάνουμε?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 08, 2009 12:03 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Δευτ Απρ 27, 2009 12:10 am
Δημοσιεύσεις: 210
prevention is better than cure οντως deathlok :D
πολλη ενημερωτική απάντηση chillo. οποτε μαλλον θα περιμένω δύο μήνες ακόμα :roll: που θα πάει,θα περάσουν :D


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 8 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 30 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: