Τώρα είναι Δευτ Μάιος 20, 2024 9:32 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 2 [ 18 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Νέο project! - βοήθειααα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 26, 2009 9:53 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 4:35 pm
Δημοσιεύσεις: 187
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής
Καλημέρα σε όλους.

Είμαι νέο μέλος εδώ και 4 μέρες και μου πήρε 3 μέρες να διαβάσω όλα τα ποστ σας μιας και θέλω και εγώ να μπω ενεργά στον χώρο του detailing. Πραγματικά είναι εξαιρετική δουλειά και συγχαρητήρια στους συντονιστές όμως βομβαρδίστηκα από τοοοοόσες πληροφορίες. Το χάος πραγματικά το αντιμετώπισα στα υλικά.... γυαλιστικά και pads είναι αυτά που μου @*&#^!-$ τη νοημοσύνη!!! Και ακόμα δεν έχω καταφέρει να διαλευκανω την υπόθεση...

Γενικά πάντως από ότι κατάλαβα τα ingredients είναι κάπως έτσι:

1) Μεράκι
2) Χρόνος (τον βρίσκεις αν έχεις μεράκι)
3) υλικά
4) αμάξι να πειραματιστείς (για την αρχή τουλάχιστον...)

Έτσι λοιπόν θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις πριν ξεκινήσω την αναγέννηση (και όχι καταστροφή ελπίζω) του πρώτου μου πειραματικού κυρίως αυτοκινήτου.

Το αυτοκίνητο είναι ένα 190Ε της Mercedes, λευκό χρώμα (αρκετά ταλαιπωριμένο πριν έρθει στα χέρια μου) μοντέλο του 1992 και νομίζω ότι δεν πρέπει να έχει κερωθεί - γυαλιστεί ποτέ (τουλάχιστον από το 1998 που το έχουμε στην οικογένεια)!!! Το προβλεπόμενο σενάριο είναι να ξεκινήσω με αυτό πριν πάω στο "καλό" Clk 200 και κάνω καμιά ζημιά... Οπότε όποιες παρατηρήσεις - διορθώσεις δεκτές.

Από ότι έχω καταλάβει πρέπει να ξεκινήσω με ένα καλό πλύσιμο. Δεν διαθέτω αφροποιητή οπότε θα γίνει με τον πατροπαράδοτο τρόπο και με τα υλικά που είδα να προτείνετε εσείς (τα οποία και αγόρασα εχτές από το praktiker).
Συνημμένο:
IMGP0361.JPG

Ακολουθεί η διαδικασία του πηλού μιας και πάνω το αμάξι έχει περισσότερα και από το saxάκι του gusteg!!! (ναι γίνεται!!!). Αν δεν κάνω λάθος πρέπει αν χρησιμοποιήσω σκληρό πηλό (κόκκινο meg's) και το αντίστοιχο lubricant.
Συνημμένο:
IMGP0365.JPG

Συνημμένο:
IMGP0363.JPG

Συνημμένο:
IMGP0364.JPG

Αφού στο αμάξι μπει ο πηλός και πάρει ότι μπορεί ο κακομοίρης έρχετε η ώρα του γυαλίσματος (σωστά?). Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω all in one προιόν μιας και το χρώμα είναι τοοοόσο ταλαιπωριμένο και θέλει αναγέννηση. Άρα ξεκινάμε γυάλισμα με αλοιφαδόρο και χρησιμοποιώντας κάποιο γυαλιστικό με το αντίστοιχο pad. Και εδώ ξεκινούν οι ερωτήσεις... Σε τέτοιου είδους χρώμα, σε τι γυαλιστικό πρέπει να πάω? ήπιο ή σκληρό? και με τι συνδυασμό pad? το πιό μαλακό ή σε κάποιο πιο σκληρό (τα φώτα σας παρακαλώ!!!).
Αφού γίνει και το γυάλισμα πρέπει να μπει κερί ώστε να προστατέψει την δουλεία που θα γίνει μέχρι αυτό το στάδιο. Και εδώ είμαι σε αδιέξοδο. Τι υλικό χρησιμοποιώ?
Αφού τελειώσει και το κέρωμα (όνειρο απατηλό!!!) είμαι έτοιμος με το καινούριο μου αμάξι!!!

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά νομίζω ότι η αναγέννηση ενός σχεδόν κατεστραμένου εξωτερικά αυτοκινήτου είναι ενδιαφέρον θέμα για όλους κάι για μένα ένα μεγάάαααλο μάθημα!!!

Λούκινγκ φόργουορντ για τις απαντήσεις σας!!!



_________________
Κωνσταντίνος - 190 Ε
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέο project! - βοήθειααα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 26, 2009 10:28 am 
Επίτιμος moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 7:32 pm
Δημοσιεύσεις: 296
Τοποθεσία: κορυδαλλός
απίστευτο και νόμιζα οτι κρατουσα τα πρωτεία σε πρόβλημα χρώματος. Για τα pads δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλα ο τρόπος που σκεφτεσε να προχωρήσεις είναι ο ενδεδειγμένος. Ήδη με τον πιλό θα δεις τεράστεια διαφορά. Πολύ πιθανό να χρειαστείς 2 πηλούς (σκληρό - μέτριο) αλλά θα δεις στην πορεία. Προτείνω να τα πας σιγά σιγά. Θα σου πάρει πολλές ώρες οπότε καλύτερα μην προσπαθήσεις να το τελειώσεις όλο με την μία. Ρίξε 2 πλυσίματα μετά πηλό-ούς και βλέπουμε για το μετά. εμάς 2 άτομα μας πήρε 5 ώρες μέχρι αυτό το στάδιο....
Η διαδικασία για το άλλο αμάξι θα είναι λίγο διαφορετική όσο αφορά στα υλικά που θα χρησιμοποιήσεις (δεν νομίζω να είναι στην ίδια κατάσταση)
Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι η διαφορά που θα δεις σε αυτό δεν θα την πιστέυεις...θα αλλάξει χρώμα
Καλό κουράγιο, καλή αρχή και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέο project! - βοήθειααα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 26, 2009 10:56 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 4:35 pm
Δημοσιεύσεις: 187
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής
gusteg έγραψε:
....Πολύ πιθανό να χρειαστείς 2 πηλούς (σκληρό - μέτριο) αλλά θα δεις στην πορεία....

Καλό κουράγιο, καλή αρχή και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε


Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.
Η σειρά για την χρήση των 2 πηλών είναι πρώτα ο μέτριος και ότι δεν το βγάλει αυτός αναλαμβάνει ο σκληρός? Πολύ αισιόδοξος είσαι που θα φύγουνε με τον μέτριο!!! Αφού σκεφτόμουνα να στείλω μαιλ στην meg's να δημιουργήσουν έκστρα σκληρό :P
Το άλλο είναι σε άριστη κατάσταση απλά αν μάθω σε αυτό και το κάνω σωστό τότε θα μπορώ να κάνω σχεδόν τα πάντα :mrgreen:

Thanks για το back up πάντως!!!



_________________
Κωνσταντίνος - 190 Ε
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέο project! - βοήθειααα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 26, 2009 11:05 am 
Επίτιμος moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 7:32 pm
Δημοσιεύσεις: 296
Τοποθεσία: κορυδαλλός
δεν ενοούσα ότι θα φύγουν με τον μέτριο. φυσικά σκληρό θα χρειαστείς κυρίως.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέο project! - βοήθειααα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 26, 2009 11:11 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 4:35 pm
Δημοσιεύσεις: 187
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής
gusteg έγραψε:
δεν ενοούσα ότι θα φύγουν με τον μέτριο. φυσικά σκληρό θα χρειαστείς κυρίως.


Περιμένω να loggari o deathlok να δει το χρώμα να δω τι θα πει... Ευτυχώς που δεν έχω βάλει διεύθυνση στο προφίλ γιατί παίζει και να ερχότανε να χειροδικίσει!!!

Έχεις τπτ υπόψη σου για σκληρότητα αλοιφής γυαλίσματος και αντίστοιχα pads? Όχι αυτά που πρέπει αν χρησιμοποιήσω, γενικότερα λέω!



_________________
Κωνσταντίνος - 190 Ε
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέο project! - βοήθειααα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 26, 2009 11:08 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Από το ποστ σου εγώ κατάλαβα πως τα βασικά τα έχεις καταλάβει και τα έχεις καταλάβει καλά. Οπότε δεν έχω παρατηρήσω κάτι :P

Τώρα για της ερωτήσεις σου...

1) Πηλός δεν θα χρειαστείς δύο μαλακός σκληρό ένας είναι οκ (Απλώς προτίμησε κάτι προς το σκληρό-άγριο). Ο κόκκινος της meguiars είναι ότι πιο άγριο υπάρχει και προϋποθέτει πως μετά την χρήση του θα γυαλίσεις.

2) Γυάλισμα. Για να μην μιλάμε στον αέρα χρειάζεται μηχάνημα για να γίνει δουλειά :plss: αλλιώς θα παιδεύεσαι μέχρι την Δευτέρα παρουσία. Βασικά πρέπει να μας πεις τι μηχάνημα έχεις η προτίθεσε να αγοράσεις και από εκεί και πέρα μιλάμε για σφουγγάρια αλοιφές κτλ

3) Κέρωμα...απλό εγώ προτείνω (βάσει χρημάτων-απόδοσης) collinite (υπάρχει και στις αγγελίες, αλλά γενικά αν είναι να παραγείλεις απέξω οι επιλογές σου πολλαπλασιάζονται.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέο project! - βοήθειααα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 26, 2009 11:17 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 4:35 pm
Δημοσιεύσεις: 187
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής
Πως και πως περίμενα την απάντησή σου για να προχωρήσω στην αγορά των πρώτων μου υλικών. Όπως είπες και εσύ η χρήση τους προυποθέτει και τα απαραίτητα εργαλεία - μηχανήματα (αλοιφαδόρο) τον οποίο και δεν έχω αυτή τη στιγμή, όμως είναι κάτι που θα αποκτήσω μέσα στις επόμενες μέρες. Απλά ήθελα να διαβάσω όλα τα σχετικά ποστ για να αποφασίσω πιον να πάρω. Νομίζω πως για μένα καλώς θα ήταν ένας rottary μιας και είμαι εντελώς αρχάριος (στα ευγενικά ο άσχετος :lol: ) και μιας και με τον dual action μπορεί να κάνω έυκολα ζημιά (καλά δεν λέω?). Οπότε σκέφτομαι να αγοράσω έναν kestrel...

Τι θα προτείνατε για αλοιφαδόρους εσείς που έχετε σίγουρα περισσότερη εμπειρία απο μένα?



_________________
Κωνσταντίνος - 190 Ε
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέο project! - βοήθειααα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 27, 2009 12:44 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Δευτ Απρ 27, 2009 12:10 am
Δημοσιεύσεις: 210
φιλτατε κώστα μπράβο μπράβο μπράβο και παλι μπράβο γιατι απο οτι βλέπω το έχεις παρει πολλύ ζεστά το θέμα και το κατέχεις!!! οντως το μόνο που χρειάζεσε τώρα ειναι ενα μηχάνημα και εισαι ετοιμος για δράση!!!
εγω πήρα τον κεστρελ απο το shinerama.co.uk και έμεινα κατευχαριστημένος. (δες και το αναλογο θέμα μου εδώ http://www.cardetailing.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=18&t=172 )

οσον αφορά τα pads μην μπερδέβεσε,φαντάσου ας πούμε οτι υπάρχουν διαφορα level σε σκληρότητα καθώς συμβαίνει το ίδιο και με τις κρέμες!!
ειναι συνηθες να ξεκινάμε απο το ελαφρά και να ανεβένουμε στα πιο σκληρά!! Σε http://www.cardetailing.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=23&t=155 αυτο το λινκ υπάρχει και ενα pdf που ειναι πολλύ καλο και βοηθάει πολλύ οποτε διαβασετο οπωσδήποτε.
Θα χρειαστείς και ενα δυο μικρά Polishing pads χεριού για να κερώνεις,βολέβουν πολλύ


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέο project! - βοήθειααα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 27, 2009 9:00 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 4:35 pm
Δημοσιεύσεις: 187
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής
kinky chef έγραψε:
φιλτατε κώστα μπράβο μπράβο μπράβο και παλι μπράβο γιατι απο οτι βλέπω το έχεις παρει πολλύ ζεστά το θέμα και το κατέχεις!!! οντως το μόνο που χρειάζεσε τώρα ειναι ενα μηχάνημα και εισαι ετοιμος για δράση!!!
εγω πήρα τον κεστρελ απο το shinerama.co.uk και έμεινα κατευχαριστημένος. (δες και το αναλογο θέμα μου εδώ http://www.cardetailing.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=18&t=172 )

οσον αφορά τα pads μην μπερδέβεσε,φαντάσου ας πούμε οτι υπάρχουν διαφορα level σε σκληρότητα καθώς συμβαίνει το ίδιο και με τις κρέμες!!
ειναι συνηθες να ξεκινάμε απο το ελαφρά και να ανεβένουμε στα πιο σκληρά!! Σε http://www.cardetailing.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=23&t=155 αυτο το λινκ υπάρχει και ενα pdf που ειναι πολλύ καλο και βοηθάει πολλύ οποτε διαβασετο οπωσδήποτε.
Θα χρειαστείς και ενα δυο μικρά Polishing pads χεριού για να κερώνεις,βολέβουν πολλύ


Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για τα καλά σου λόγια.

Το είχα υπόψη μου το ποστ σου και να σου πω την αλήθεια αυτό με παρακίνησε να κάνω το μεγάλο βήμα να αποκτήσω και εγώ έναν αφού έμεινες κατευχαριστημένος. Μία ερώτηση μόνο, ο δικός σου πιο και τι μοντέλο είναι (rottary ή dual action?). Κάτι πηρε το αυτί μου και για αλοιφαδόρους που δουλεύουνε με πιεστικό αέρα και όχι με ρεύμα. Έχετε ακούσει κάτι επ' αυτού?



_________________
Κωνσταντίνος - 190 Ε
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νέο project! - βοήθειααα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 28, 2009 11:25 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 4:35 pm
Δημοσιεύσεις: 187
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής
Καλησπέρα και πάλι.

Εχτές πραγματοποίησα την επίσκεψή μου στο μαγαζί του mike με 2 σκοπούς, προμήθεια υλικών megs και γνωριμία με τον μιχάλη. Αφού μου βγήκε λίγο η @#!^&@ γιατί βγήκα στη έξοδο του ΙΛΙΟΝ, τελικά το βρήκα το μαγαζί την ώρα του κλεισίματος. Ο mike με υποδέχτηκε και κάτσαμε μέσα και άρχισα το πρίξιμο. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Μιχάλη που έκατσε 1μισι ώρα και απάνταγε στις ερωτήσεις μου.
Αφού εξάντλησα όλα τα θέματα πήρα τα υλικά μου και αποχώρησα ειρηνικά (ήταν ήδη περίπου 19:40)!
Τα υλικά:
Συνημμένο:
Ilika.JPG

Η αγορά τους έγινε και ύστερα από καθοδήγηση του mike αφού εγώ δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις ακόμα. Ο πηλός που επιλέχθηκε για πρώτη φορά ήταν ο μέτριος αφού ο κόκκινος megs απαιτεί καλό γυάλισμα μετά και εγώ ακόμα δεν έχω :plss: (όχι για πολύ :D ) ... Το γυαλιστικό που επιλέχτηκε ήταν το ultimate compound της megs αφού το χρώμα μου εκτός από γυάλισμα χρειαζόταν και προστασία λόγω της κακής του κατάστασης. Σαν κερί είχα σκοπό να πάρω ένα συνθετικό για την αντοχή του. Όμως αφού ακόμα είμαι σε πειραματισμό και δεν έχω :plss: διάλεξα το φυσικό carnauba ώστε να φύγει γρήγορα (άκου σκεπτικό!!! να κερώνεις και να θες να φύγει!!! :lol: ) και να ξανακάνω τις δοκιμές μου με τον αλοιφαδόρο!
Πηγαίνοντας σπίτι πραγματικά ένιωθα χαρούμενος αλλά με έτρογε το γεγονός ότι νυχτωνε και δεν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τπτ έστω και με το χέρι!!! ΣΙΓΑ μη με κράταγε η νύχτα!!!
22:00, 3 λάμπες έξω και όλα τα φώτα του σπιτιού, το αμάξι κάτω από το φως του δήμου και ξεκίνησα με το καπό (ίσα να μου φύγει η κάψα)!
Πρίν,
Συνημμένο:
KapoPrin.jpg

Μετά:
Συνημμένο:
KapoMeta.JPG

Σήμερα με το φως του ηλίου!
Συνημμένο:
KapoMeta2.JPG


Γενικές εντυπώσεις:
Τρομερή αλλαγή πλένοντας με μικροίνες. Πιο ωραίο "μούλιασμα" και σίγουρα περισότερη ποσότητα σαπουνιού και νερού πάνω στο πανί από ότι με το σφουγγάρι που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα. Πολύ δουλειά έκανε και ο πηλός ο οποίος ήτανε και ο μέτριος! Έγινε κίτρινος με σημαδάκια πάνω του (ξέχασα να τον βγάλω φωτό...) Με το που μπήκε η πρώτη αλοιφή πάνω στο αμάξι μετά το καλό του πλυσιματάκι άρχισαν τα δύσκολα... Με το χέρι δεν γίνεται δουλειά και ειδικά αν το χρώμα είναι πεθαμένο, θέλει αλοιφαδόρο υποχρεωτικά!
Παρόλα αυτά δεν έχασα το κουράγιο μου. Μετά από 1μιση ώρα τρίψιμο με το χέρι (μόνο για το καπό) κατάφερα να κάνω διάφανη την αλλοιφή. Αφού περίμενα περίπου 20 λεπτά και αφού σκούπισα και με μικροίνες έβαλα το κερί. Ίδια φάση. Άλλη 1 ώρα τρίψιμο και έτοιμο και το κερί (πάει ο ώμος!!!). Το αποτέλεσμα μπορώ αν πω ότι με ενθουσίασε (για πρώτη φορά πάντα)!!!

Αρκετα λείο το χρώμα, το νερό που έπεφε πάνω γλύστραγε και εξαφανιζόταν και η γυαλάδα πανέμορφη, ούτε όταν το πήραμε πριν απο 11 χρόνια μεταχειρισμένο δεν ήταν έτσι!

Βέβαια δεν μπόρεσα να βγάλω τα αραχνάκια (swirl marks) αλλά δεν πτοούμε. Φαντάζομε πως με αλοιφαδόρο, καθαρή αλοιφή γυαλίσματος, ίσως και μία πιο cutting (και όχι 2 σε 1) και ανάλογο pad θα καταφέρω να εξαφανίσω και μέρος από αυτά!!!

Πάντως γενικά έμεινα αρκετά ευχαριστημένος. Δεν περίμενα ότι το χρώμα μου μπορούσε να δείξει έτσι!!!



_________________
Κωνσταντίνος - 190 Ε
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 2 [ 18 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: