Τώρα είναι Σάβ Απρ 27, 2024 8:50 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 5 [ 46 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Kουκούλα αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 13, 2009 9:27 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2009 6:09 pm
Δημοσιεύσεις: 130
Καλησπέρα σε ολους,

Μέσα στην ερχόμενη βδομαδα παραλαμβάνω το νέο μου αυτοκίνητο,μαύρο χρώμα και καθότι δεν υπάρχει γκαράζ σκέφθηκα την λύση μιας πολύ καλής κουκούλας.
Βέβαι γνωρίζω τα πολλά μειονεκτήματα,γρατζουνιες,υγρασία σε ουρανό αν την αφήσεις με βροχή αλλς απο την αλλη ο ηλιος καταστρέφει τα πάντα,τι προτείνετε?

Φιλικά,

Γιάννης


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Kουκούλα αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 13, 2009 11:13 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
εγώ ποτέ δεν συμπάθησα τις κουκούλες στα αυτοκίνητα και πιθανόν να είναι τα μόνα λεφτά που μετάνοιωσα που τα έδωσα.
έχουμε αγοράσει για όλα τα αυτοκίνητα μας, τις χρησιμοποιήσαμε 5 φορές όταν ήταν καινούριο, και από τότε πιάνουν χώρο στο πορτ παγκαζ.
δεν λέω ότι δεν είναι καλές ή ότι δεν κάνουν δουλειά, απλά ότι εμένα δεν με βολεύουν.
το μόνο που μου αρέσει στις κουκούλες είναι επειδή παρκάρω στο δρόμο, δεν θα μου κάνει γρατζουνιές ο κάθε λακαμάς που θα παρκάρει ξεπαρκάρει. αλλά το πιό πιθανόν είναι μετά από 1-2-3 ακουμπίσματα να σκιστεί.
εγω πιστεύω ότι αν το αυτοκίνητο σου κερωνεται τακτικά με καλό κερί και σωστή προετοιμασία δεν θα έχει πρόβλημα.
χώρια του ότι προλαμβάνεις όλες τις γρατζουνιές από το βάλε βγάλε της κουκούλας.
όσο για τη θερμοκρασία στο εσωτερικό του αυτοκινήτου, καλύτερα βάλε μεμβράνες καλές (έστω και διάφανες).
εμένα το megane μου 9 χρονών, χωρίς κουκούλα με εξαίρεση τις πρώτες εβδομάδες, και είναι και κάμπριο, διατηρείται μία χαρά ακόμα μέσα έξω.
και δεν έχω και μεμβράνες στα τζάμια.
το προσέχω όσο μπορώ βέβαια από θέμα προστασίας.
πριν το collinite κέρωνα κάθε 2 εβδομάδες για να προστατέψω το χρώμα.
τώρα μετράω ήδη 2 μήνες και η προστασία είναι ακόμα σαν την πρώτη μέρα (προχθές με τη βροχή είχα κατέβει σαν το χαζό και το κοιτούσα χαχα).



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Kουκούλα αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 14, 2009 9:56 am 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2009 9:11 pm
Δημοσιεύσεις: 720
viewtopic.php?f=23&t=33&start=10



_________________
Αντώνης, TOYOTA RAV4
http://i1003.photobucket.com/albums/af1 ... ykop/6.jpg
http://s1003.photobucket.com/albums/af1 ... rent=8.jpg
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Kουκούλα αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 14, 2009 11:10 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 4:35 pm
Δημοσιεύσεις: 187
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής
creed έγραψε:
Καλησπέρα σε ολους,

Μέσα στην ερχόμενη βδομαδα παραλαμβάνω το νέο μου αυτοκίνητο,μαύρο χρώμα και καθότι δεν υπάρχει γκαράζ σκέφθηκα την λύση μιας πολύ καλής κουκούλας.
Βέβαι γνωρίζω τα πολλά μειονεκτήματα,γρατζουνιες,υγρασία σε ουρανό αν την αφήσεις με βροχή αλλς απο την αλλη ο ηλιος καταστρέφει τα πάντα,τι προτείνετε?

Φιλικά,

Γιάννης


Καλημέρα Γιάννη!

Καταρχήν να σου ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι ειδικός σε κουκούλες ούτε έχω κάνει καμιά εξωφρενική μελέτη πάνω σε αυτές με επιστημονικά αποτελέσματα. Όμως αυτό που μπορώ να κάνω είναι να σου παραθέσω τις 3 κουκούλες που δοκίμασα και τα αποτελέσματά τους ώστε να σε κατατοπίσω λιγάκι...

Το αμάξι είναι ένα clk200 kubanite 2009. Το αμάξι δεν ήθελα να μένει εκτεθημένο στον ήλιο για να μην βαράει ο ήλιος την κουκούλα και την ασπρίσει και για να μην μου γ@μ#@ει το χρώμα. Οπότε είπα να ξεκινήσω με την πιο απλή κουκούλα. Αγόρασα λοιπόν μία από το paktiker ελληνικής κατασκευής με 39€. Είχε και εσωτερική επίστρωση από ένα μαλακό υλικό ώστε να μην αφήνει γραντζουνίες. Αποτέλεσμα, κατά το δίπλωμα να τσακίζει το εξωτερικό, να τσακίζει και το εσωτερικό λόγω πολύ λεπτού εσωτερικού στρώματος και να γρατζουνίσει. Φυσικά την πήγα πίσω αμέσως τους έβρισα και είπα να αξιοποιήσω το πιστωτικό αγοράζοντας μία καλύτερη που είχαν με 90€ κατασκευής εξωτερικού. Η κουκούλα φαινόταν καλή, 2 μαλακές επιστρώσεις στο εσωτερικό και καλύτερο εξωτερικό ύφασμα (δεν έκανε γωνίες όταν τη δίπλωνα). Έμεινα λοιπόν ευχαριστημένος μετά από την πρώτη εφαρμογή. 2η... 3η... 4η εφαρμογή και πάνω στο αμάξι είδα μια περίεργη άσπρη σκόνη. Ήταν το εσωτερικό προστατευτικό στρώμα (μονό ήταν τελικά) το οποίο αποκολύθηκε από την κουκούλα και άρχισε να σκονιάζει και να μένει πάνω στο αμάξι. Ευκόλως ενοούμενο ότι πάνω στο ύφασμα της κουκούλας μένανε υπολείματα που δεν έφευγαν. Νευριασμένος ξαναπήγα και απέκτησα νέο πιστωτικό 90 € το οποίο και αξιοποίησα σε sonax gloss sampoo και microfibers (και μια τάβλα 1.80 για τον αδερφό μου :P ).
Η 3η και τελευταία κουκούλα αγοράστηκε την επόμενη μέρα από τον Παναγιωταράκο. Δικής τους κατασκευής (ελληνικής) και αρκετά βαρία, εσωτερικό ενισχυμένο για τις γρατζουνίες και καλό ύφασμα αδιάβροχο απέξω. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι για κάθε αυτοκίνητο είχε ξεχωριστό μέγεθος για να κάνει fit ακριβώς πάνω στο αμάξωμα χωρίς να πλέει. Τιμή 120 €.
Αποτέλεσμα, μετά από 7 μήνες χρήσης μες στο κατακαλόκαιρο και παρκαρισμένο το αμάξι δίπλα στη θάλασσα για 25 μέρες, η κουκούλα είναι σαν καινούρια, το εσωτερικό δεν έχει το παραμικρό τσάκισμα - ελάττωμα. Ευχαριστημένος είμαι και από την εφαρμογή του στο αμάξι, η οποία επειδή δεν πλέει, δεν μπαλλονάζει και στο φύσιμα του αέρα.

Σόρυ που έγινα εκτενής!!!

Ελπίζω να σε κατατόπισα λιγάκι!

Υ.Γ. Να τονίσω ότι ούτε δουλεύω στον Παναγιωταράκο, ούτε έχω κάποιο όφελος και γενικά καμία σχέση δεν έχω μαζί του. Απλά δοκίμασα την κουκούλα και έμεινα ευχαριστημένος. Αν απαγορεύεται αυτό που κάνω ως διαφήμιση συγχωρέστε με ή σβείστε το ποστ μου, απλά ανέφερα όνομα επειδή έχω δει να αναφέρεται και το όνομα praktiker συχνά.



_________________
Κωνσταντίνος - 190 Ε
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Kουκούλα αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 19, 2009 12:21 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Παρ Οκτ 16, 2009 2:41 am
Δημοσιεύσεις: 42
haris_k έγραψε:
εγώ ποτέ δεν συμπάθησα τις κουκούλες στα αυτοκίνητα και πιθανόν να είναι τα μόνα λεφτά που μετάνοιωσα που τα έδωσα.
έχουμε αγοράσει για όλα τα αυτοκίνητα μας, τις χρησιμοποιήσαμε 5 φορές όταν ήταν καινούριο, και από τότε πιάνουν χώρο στο πορτ παγκαζ.
δεν λέω ότι δεν είναι καλές ή ότι δεν κάνουν δουλειά, απλά ότι εμένα δεν με βολεύουν.


Μάλλον βαριέσαι να ασχοληθείς με την τοποθέτηση της κουκούλας... Δεν είναι φανελάκι που το φόρεσες ανάποδα και "δε σε βολέυει", κουκούλα είναι for God shake. Εφόσον την αγόρασες με προοπτική να προστατέυεις το αυτοκίνητό σου, βάλτην.

Η κουκούλα έχει μονο 1 δουλειά. Να αποτρέπει μερικά κωλόπαιδα που περνάνε και σου ξύνουν το αυτοκίνητο με κλειδί. Δεν σε προστατέυει απο τίποτα άλλο. Ούτε απο βροχή, ούτε απο ήλιο, ούτε απο κλέφτες, ούτε απο γρατζουνιές απο άλλα αυτοκίνητα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Kουκούλα αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 19, 2009 12:33 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 4:35 pm
Δημοσιεύσεις: 187
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής
MeddlingMageGR έγραψε:
Μάλλον βαριέσαι να ασχοληθείς με την τοποθέτηση της κουκούλας... Δεν είναι φανελάκι που το φόρεσες ανάποδα και "δε σε βολέυει", κουκούλα είναι for God shake. Εφόσον την αγόρασες με προοπτική να προστατέυεις το αυτοκίνητό σου, βάλτην.

Η κουκούλα έχει μονο 1 δουλειά. Να αποτρέπει μερικά κωλόπαιδα που περνάνε και σου ξύνουν το αυτοκίνητο με κλειδί. Δεν σε προστατέυει απο τίποτα άλλο.


Αν το κάνουνε με δύναμη σου σκίζει και την κουκούλα ή στο γραντζουνάει από πάνω...

MeddlingMageGR έγραψε:
Ούτε απο βροχή, ούτε απο ήλιο, ούτε απο κλέφτες, ούτε απο γρατζουνιές απο άλλα αυτοκίνητα.


Από βροχή σε προφυλάσει. Επίσης σε πολύ μα πολύ light γρατζουνιές από άλλα αυτοκίνητα. Και από ακτίνες ήλιου σε προφυλάσει ώστε να μη σου ξεθωριάσει το χρώμα τόσο γρήγορα.



_________________
Κωνσταντίνος - 190 Ε
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Kουκούλα αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 20, 2009 3:34 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
MeddlingMageGR έγραψε:
haris_k έγραψε:
............δεν λέω ότι δεν είναι καλές ή ότι δεν κάνουν δουλειά, απλά ότι εμένα δεν με βολεύουν...........


Μάλλον βαριέσαι να ασχοληθείς με την τοποθέτηση της κουκούλας... Δεν είναι φανελάκι που το φόρεσες ανάποδα και "δε σε βολέυει", κουκούλα είναι for God shake. Εφόσον την αγόρασες με προοπτική να προστατέυεις το αυτοκίνητό σου, βάλτην.

Η κουκούλα έχει μονο 1 δουλειά. Να αποτρέπει μερικά κωλόπαιδα που περνάνε και σου ξύνουν το αυτοκίνητο με κλειδί. Δεν σε προστατέυει απο τίποτα άλλο. Ούτε απο βροχή, ούτε απο ήλιο, ούτε απο κλέφτες, ούτε απο γρατζουνιές απο άλλα αυτοκίνητα.


φίλε μου πρώτον παρεξήγησες αυτό που είπα και γι αυτό σου παραθέτω το παραπάνω απόσπασμα από το μήνυμα μου. Ίσως να πρέπει να διαβάζεις καλύτερα τα μηνύματα πριν απαντήσεις.
δεύτερον δεν μου αρέσει αυτός ο επιθετικός τόνος. είμαστε μία παρέα και ανταλλάσουμε τις απόψεις μας. δεν είμαστε εδώ για να τσακωνόμαστε.
όπως σέβομαι την δική σου άποψη έτσι έχω την απαίτηση να σεβαστείς τη δική μου.
σε ευχαριστώ και ζητώ συγγνώμη από τους υπόλοιπους χρήστες του φόρουμ για το off topic.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Kουκούλα αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 30, 2009 4:23 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιουν 17, 2009 10:45 pm
Δημοσιεύσεις: 44
Η κουκούλα γενικά προστατεύει από πολλά...

Και από τις γρατζουνιές όπως έχει ήδη αναφερθεί αλλά και από τον ήλιο τη βροχή και τα άλλα αυτοκίνητα.

Συγκεκριμένα πέρσι συνήθως έβαζα πάντα κουκούλα,κάποια μέρα δεν την εβαλα επειδή το αμάξι είχε σκόνη,οπότε δεν ήθελα να τη λερώσω.
Έ έκατσε η στραβή και κάποιος κατάφερε και με ακούμπισε στο πλάι στον προφυλακτήρα και μου έκανε δυο γρατζουνιές που σίγουρα θα τις είχα γλιτώσει αν είχα τη κουκούλα.


Σίγουρα όμως αν το αμάξι χρησιμοποιείται καθημερινά,είναι μπελάς το τύλιξε-ξετύλιξε..

Όσο για τη βροχή όλο τον περασμένο χειμώνα έφαγε πολλές βροχές και στο αμάξι δεν πέρναγε τπτ από υγρασία.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Kουκούλα αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 30, 2009 5:31 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 1:30 pm
Δημοσιεύσεις: 81
Εγώ δεν χρησιμοποιώ κουκουλα εκτός από εσωτερικού χώρου. Επειδή δεν το κουνάω συχνά σκονίζεται υπερβολικά στην διάρκεια της εβδομάδας και με τσάντιζε πάντα να έχω φάει την ώρα μου στο γυάλισμα και όταν πάω να βγω μια βόλτα να έίναι άσπρο από την σκόνη.
Αλλά γενικά δεν είμαι υπέρ. Αν βάλεις κουκούλα σε βρώμικό αυτοκίνητο σέρνεις πάνω στο χρώμα όλων των ειδών την βρωμιά και μόνο καλό δεν του κάνεις.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Kουκούλα αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 30, 2009 10:46 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιουν 17, 2009 10:45 pm
Δημοσιεύσεις: 44
dimx-5 έγραψε:
Εγώ δεν χρησιμοποιώ κουκουλα εκτός από εσωτερικού χώρου. Επειδή δεν το κουνάω συχνά σκονίζεται υπερβολικά στην διάρκεια της εβδομάδας και με τσάντιζε πάντα να έχω φάει την ώρα μου στο γυάλισμα και όταν πάω να βγω μια βόλτα να έίναι άσπρο από την σκόνη.
Αλλά γενικά δεν είμαι υπέρ. Αν βάλεις κουκούλα σε βρώμικό αυτοκίνητο σέρνεις πάνω στο χρώμα όλων των ειδών την βρωμιά και μόνο καλό δεν του κάνεις.



Kαλά εννοείται πως αν το αυτοκίνητο έχει βρωμίσει δεν τη βάζεις με τπτ!!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 5 [ 46 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: