Τώρα είναι Σάβ Ιουν 01, 2024 2:11 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 2 από 2 [ 20 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βοήθεια για αλοιφή και κερί.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 14, 2015 11:55 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
Ωραία φίλε μου. Οπότε χτυπώ Menzerna 2500.
http://www.amazon.fr/Finition-pF2500-menzerna-power-250/dp/B00IXRAJE4/ref=sr_1_5?s=automotive&ie=UTF8&qid=1439213825&sr=1-5&keywords=Menzerna

Για φινιρίσματος χτυπάω την Menzerna Final Polish (FF 3000)
http://www.amazon.fr/Menzerna-fF3000-final-finition-250/dp/B003ONIN4U/ref=sr_1_3?s=automotive&ie=UTF8&qid=1439213825&sr=1-3&keywords=Menzerna

Για Sealant πάω σε Autoglym Sealant, που εδώ δεν το βρήκα σε κάποιο ελληνικό eshop. Στη Γαλλία έχει 20 ευρώ τα 500γρ. Καλή τιμή μου φαίνεται.
http://www.amazon.fr/AutoGlym-protection-suppl%C3%A9mentaire-contre-brillant/dp/B001153EC4/ref=sr_1_28?s=automotive&ie=UTF8&qid=1439383680&sr=1-28&keywords=autoglym

Για Quick Detailer δεν θα πάρω το Mother California.
Βρήκα καλύτερο της Autoglym που και αυτό δεν το βρήκα σε ελληνικό Eshop.
http://www.amazon.fr/Autoglym-Aqua-Wax-Lustreur-Express/dp/B0060KJLKY/ref=sr_1_1?s=automotive&ie=UTF8&qid=1439544955&sr=1-1&keywords=autoglym+aqua+wax

Και για τις τιμές ειδικά στα Autoglym. To SRP 500γρ στη Γαλλία έχει 19 euro
http://www.amazon.fr/Autoglym-SRP500US-AutoGlym-R%C3%A9sine-polissage/dp/B0011E06XA/ref=sr_1_2?s=automotive&ie=UTF8&qid=1439546307&sr=1-2&keywords=autoglym+srp
Εδώ τόσο έχουν τα 325γρ. Θέλω να πάρω της Autoglym και την αλοιφή γυαλίσματος για τα τζάμια για της αρραβωνιαστικιάς μου το μπαρπριζ.
Το κακό είναι πως δε μπορεί να πάρει πολλά πράγματα μαζί του ο φίλος μου. Οπότε κάποια θα τα αφήσω για την επόμενη φορά που θα έρθει.
Πολύ καλό είναι το
https://www.cleanyourcar.co.uk/index.php?_a=login&redir=%2Findex.php%3F_a%3DviewCat%26catId%3D65 Φοβερή ποικιλία σε εταιρίες και προϊόντα, αλλά για αυτά που ήθελα μου έβγαζε μεταφορικά κοντά στα 70ευρώ.
Το Lupus έχει προϊόντα, αλλά δεν έχει τόσο ποικιλία όπως το παραπάνω. Για Sonax, το mysonax.gr έχει περισσότερα προϊόντα!!. Τέλος πάντων. Αν χρειασθεί την επόμενη φορά με τη βοήθειά σας θα κοιτάξω και από Lupus.

Πηλό θα πάρω από Ελλάδα. Δεν ξέρω αν πρέπει να είναι Soft, Medium ή Regular. Πρώτη φορά θα τον χρησιμοποιήσω. Θα το χρησιμοποιήσω με με το σαπουνόνερο του σαμπουάν της Sonax που χρησιμοποιώ για το πλύσιμο. Παλιά στο Dazzle είχε της Valet Pro για Clay lube. Τώρα δεν έχει κάτι....

Από Ελλάδα μόνον μέσω internet μπορώ γιατί μένω επαρχία. Το Dazzle δεν έχει πολλά διαθέσιμα...Το AutoStar έχει. Άλλο eshop παρόμοιο ελληνικό δεν ξέρω...Απ' όσο ξέρω υπάρχει πρόβλημα εισαγωγής λόγω capital control.
Στην εταιρία που δουλεύω στην επαρχία τώρα (πριν ήμουν Θεσσαλονίκη) έχουμε λυγίσει. Δε μπορούμε να βρούμε από Ελλάδα πρώτες ύλες για να κάνουμε παρασκευή και συσκευασία γιατί οι προμηθευτές μας δε μπορούν να εισάγουν. Σκεφτόμαστε και εμείς για Βουλγαρία μεριά, αλλά είναι και το ανθρώπινο μέρος. Δε θέλουμε να αφήσουμε άνεργους και να φύγουμε. Όσο αντέξουμε. Χώρια που τα λεφτά μας έχουν δεσμευτεί στην Ελλάδα. Άστα να πάνε. Κοντεύω να χάσω τον ύπνο μου πλέον. Το ρίχνω στην τρέλα γιατί αν τα σκεφθώ θα λαλήσω. Η κατάσταση είναι εντελώς χάλια και αν έχω δουλειά είναι γιατί την επιχείρηση την έχει συγγενής μου, αλλά και γιατί έχω ξεχάσει τι θα πει σπίτι, κοπέλα, προσωπική ζωή. Αλλιώς στο ταμείο ανεργίας θα ήμουν.
Σε ευχαριστώ που με βοηθάς φίλε μου ;)



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Βοήθεια για αλοιφή και κερί.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 14, 2015 8:22 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2014 9:00 am
Δημοσιεύσεις: 306
Για μενα δεν χρειαζεται να παρεις αλοιφη φινιρισματος..
Παρε την 2500 και μετα αν παρεις την srp περνα αυτην αλλιως επελεξε καποιο αλλο glaze με καθαριστικη μεσα ή κατι παρομοιο ωστε να κρυψει καπως οτι μεινει απο την 2500 και να σου αφησει και ωραια υφη και να ειναι και μια βαση για να πατησει το sealant..
Το qd για τι χρηση ακριβως το θες..??
Αν το θες για γυαλαδα παρε z6,αν το θες για εξτρα προστασια παρε το sonax brilliant shine ή το meguiars quik wax,αν θες κατι ενδιαμεσο παρε το citrus bling της valet pro..
Για την αλοιφη της autoglym για τα τζαμια θα σου πω κατι αλλα δεν ξερω αν ισχυει 100%..
Αν παρεις srp λιτρο σου εχει δωρο την αλοιφη γυαλισματος για τα τζαμια..
Κοιταξε το μπορει να ισχυει ακομα..
Για πηλο μην τον φοβηθεις και παρε και τον medium δεν θα εχεις θεμα..
Αν εχεις παλια αμαξια καλυτερα θα ειναι για σενα..



_________________
Mike Phillips : "Find something you like and use it often"
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βοήθεια για αλοιφή και κερί.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 16, 2015 12:21 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
Είχες δίκιο Ducatista. Βρήκα eshop με πολλά προιόντα της Autoglym αν θελήσεις στο στέλνω γιατί δεν ξέρω αν μπορώ να το αναφέρω. Κάνουμε μια αλλαγή. Τα τελικά αποτελέσματα της ψηφοφορίας. Zanino δεν έχει ο γαλλικός αμαζονας.
To χρώμα είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Πηλό δεν έχει δοκιμάσει ποτέ του.
Οπότε ξεκινάω με σειρά διεργασιών.
Πηλός Bit Hamber. Αν δεν έχει ο Δημήτρης (όπως γράφει στο site του) θα δω στην Αθήνα
http://dazzle-car.gr/productDetails.php?productid=662

Paint Ceaner δε θέλω να βάλω οπότε πάω στην Αλοιφή Γυαλίσματος Menzerna 2500:
http://www.amazon.fr/Finition-pF2500-menzerna-power-250/dp/B00IXRAJE4/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1439719629&sr=8-4&keywords=menzerna

Δεν πάω σε φινιρίσματος και βάζω sealant της Meguiars που διαβάζω πως είναι ότι καλύτερο έχει. Το Sonax που μου προτείνεις το έχω δοκιμάσει. Καλό και με αντοχή. Αλλά θέλω κάτι άλλο να δοκιμάσω ειδικά της Meguirs τώρα που μου δίνεται ευκαιρία: Meguiar's Ultimate Wax
http://www.amazon.fr/Meguiars-G18216F-Cire-Lustrante-Ultimate/dp/B00FWBK7AK/ref=sr_1_1?s=automotive&ie=UTF8&qid=1439719181&sr=1-1&keywords=meguiars

Θα βάλω και κερί τελικά. Από πάνω λέω να μπει το Meguiar's Gold Class Carnauba Plus Premium Liquid Wax:
http://www.amazon.fr/MEGUIARS-G7016EU-Liquide-Voiture-Aurif%C3%A8re/dp/B001B0VC5K/ref=sr_1_1?s=automotive&ie=UTF8&qid=1439720139&sr=1-1&keywords=Meguiar%27s+G7016+Gold+Class

Φίλε μου η προστασία με ενδιαφέρει και για αυτό προορίζω τον QD. Οπότε ακολουθώ την εντολή σου (MEGUIARS G17516EU Ultimate Wax Spray. Δε νομίζω να έχει φυσικό Κερί σε σπρέι). Άκυρα τα της παρένθεσης. Βρήκα το Qick Wax οπότε για το τέλος θα βάλω το MEGUIARS G7716EU Cires Liquides la Situation GC Quik L'Europe:
http://www.amazon.fr/MEGUIARS-G7716EU-Liquides-Situation-LEurope/dp/B009AS97RA/ref=sr_1_115?s=automotive&ie=UTF8&qid=1439721901&sr=1-115&keywords=meguiars

Μέτοχος στη Meguiars έγινα lol. Νομίζω πως η λίστα με καλύπτει. Θα αρχίζω να μιλάω Γαλλικά στο τέλος.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Βοήθεια για αλοιφή και κερί.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 16, 2015 7:37 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Να αλλαξεις κοπελα, ολα οι προβληματισμοι σου θα λυθουν αμεσα και ορθα :lol: :lol:

Στάλθηκε από το LG-P880 μου



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βοήθεια για αλοιφή και κερί.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 17, 2015 10:50 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
Δημήτριος έγραψε:
Να αλλαξεις κοπελα, ολα οι προβληματισμοι σου θα λυθουν αμεσα και ορθα :lol: :lol:

Στάλθηκε από το LG-P880 μου

Φίλε μου Δημήτριε!! Δε με βλέπει και πολύ. Δουλειά και...δουλειά. Ποιο πιθανό το βλέπω να με αλλάξει εκείνη lol. Μίλησα με τον φίλο μου και περιμένω την Δευτέρα να έρθει. Ήρθαμε για λίγο Καβάλα, όπως κάθε χρόνο. Πήγαμε Αμμόλοφους. Καταπληκτική θάλασσα αλλά πολύ μπούγιο. Μετά πήγαμε πιο μακριά προς Πύργο. Εκεί είχε ησυχία αλλά λίγο η πρόσβαση με δυσκόλεψε γιατί δεν είχε δρόμο lol. 'Εκανα και τα φανάρια. Σε μπογιατζή με βερνίκι. Εργοστασιακά γίνανε. Ειλικρινά χαίρομαι που σε διάβασα. Μου λείψατε. :P



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βοήθεια για αλοιφή και κερί.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 18, 2015 8:35 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Ο τρόπος επαναφοράς με πραγματική διάρκεια στα φανάρια, είναι αυτός που επέλεξες.

Liquid ή Πεπόνι πήγες;



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βοήθεια για αλοιφή και κερί.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 28, 2015 10:24 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2014 8:55 pm
Δημοσιεύσεις: 120
Τοποθεσία: Παντού και πουθενά
Δημήτριος έγραψε:
Ο τρόπος επαναφοράς με πραγματική διάρκεια στα φανάρια, είναι αυτός που επέλεξες.

Liquid ή Πεπόνι πήγες;

Liquid φίλε μου Δημήτριε και τα φανάρια δεν ξέρω αν κάνει να γράψω και όνομα. Θα σου πω και θα καταλάβεις το επίθετο αρχίζει από Καραμπα.....ης. Προς Χαλκερό εκεί που ήταν η παλιά αντιπροσωπεία της BMW από κάτω το παλικάρι που έχει βαφείο. Είναι κορυφή στο βαψίματα. Λίγο φαρμακείο όμως. Συγνώμη που σου απαντώ μετά από μήνα και βάλε. Τρεξίματα...
Θα βγάλω κάποια στιγμή και φωτογραφία με το υλικό (Κερί, Sealant, Quick Wax, Quick Detailers - 2 πήρα - για ταμπλό σπρέι ματ ενυδάτωσης - 2 και από αυτά -, αντιθαμβωτικό για τζάμια, Πετσέτες Μικροίνας) που έχω μαζέψει για το αμάξι.
Χρόνο να είχα και κουράγιο.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βοήθεια για αλοιφή και κερί.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 06, 2015 9:12 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Κουράγιο έχουμε όλοι. Χρόνο και -πλέον- χρήμα, ελάχιστοι.



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βοήθεια για αλοιφή και κερί.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 08, 2015 10:14 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2015 5:58 pm
Δημοσιεύσεις: 203
panostoce έγραψε:
Δημήτριος έγραψε:
Να αλλαξεις κοπελα, ολα οι προβληματισμοι σου θα λυθουν αμεσα και ορθα :lol: :lol:

Στάλθηκε από το LG-P880 μου

Φίλε μου Δημήτριε!! Δε με βλέπει και πολύ. Δουλειά και...δουλειά. Ποιο πιθανό το βλέπω να με αλλάξει εκείνη lol. Μίλησα με τον φίλο μου και περιμένω την Δευτέρα να έρθει. Ήρθαμε για λίγο Καβάλα, όπως κάθε χρόνο. Πήγαμε Αμμόλοφους. Καταπληκτική θάλασσα αλλά πολύ μπούγιο. Μετά πήγαμε πιο μακριά προς Πύργο. Εκεί είχε ησυχία αλλά λίγο η πρόσβαση με δυσκόλεψε γιατί δεν είχε δρόμο lol. 'Εκανα και τα φανάρια. Σε μπογιατζή με βερνίκι. Εργοστασιακά γίνανε. Ειλικρινά χαίρομαι που σε διάβασα. Μου λείψατε. :P


Με το βερνίκι αγαπητέ υπάρχει το θέμα του κιτρινίσματος.Τα κλασσικά και φθηνά βερνίκια που χρησιμοποιούν σχεδόν όλοι, κιτρινίζουν.Υπάρχουν βέβαια πιο ακριβά που δεν κιτρινίζουν.Όποτε παρατηρήσεις κιτρινισμα ανέβασε μια φωτογραφια να δούμε αν θες.
Έχω ακούσει, χωρίς να γνωρίζω αν ισχύει, ότι κάποιοι προσθέτουν στο βερνίκι κάποιο υγρό για την προστασια από τον ήλιο κ κατόπιν ψεκάζουν τα φανάρια.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βοήθεια για αλοιφή και κερί.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 04, 2016 1:28 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2015 6:50 pm
Δημοσιεύσεις: 126
Η 3Μ ROSA κακως αναφερεται σαν αλοιφη....
Ειναι προστατευτικο κερωμα για αυτο γραφεται "3M - Προστατευτική Γυαλιστική Αλοιφή Rosa"
η οπως λεει η ιδια η 3Μ ΤΕΛΙΚΟ ΚΕΡΩΜΑ ....
τωρα γιατι επειμενουν μερικοι να το πουλανε σαν αλοιφη γυαλισματος και να μπερδευουν τον κοσμο δεν ξερω... :roll:

"Features and Benefits:
Easy to apply by hand or machine
Restores New paint shine
Long lasting final wax protection
Perfect clean up for small or large areas
3M Polish Rosa is a must-have product for any car cleaning or restoration kit. As well as restoring New paint shine, it offers long lasting final wax protection and an exceptional gloss finish. It is easy to apply by hand or machine (recommended use with Blue High Gloss Pad 50388), offers great durability and leaves no staining on rubber or plastic.
Users can rest assured that the polish will not discolour any black rubber components; it even offers perfect clean up properties for both small and large areas. For best results, wipe off excess residue with a 3M Polishing Wipe.
Favoured by car enthusiasts all over the world, quick and easy to use and clean up, 3M Polish Rosa leaves you plenty of time to get on with other jobs. For the ultimate blemish-free, deep gloss finish, this product comes highly recommended.
This product contains non-volatile silicones which makes it perfectly safe for general use but please note, as with all similar products, care should be taken not to contaminate paint spray booth areas by hand, clothing or polishing cloth transfer."


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 2 [ 20 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: