Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 8:52 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 2 από 2 [ 12 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοπικές επιδιορθώσεις απο "επαγγελματιες".
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 12, 2019 2:43 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 1:03 pm
Δημοσιεύσεις: 2
Οι περισσότεροι είναι για τα αυτό που λέμε άρπα-κόλα πρόχειρες δουλειές του ποδαριού
Γενικά πάντως μιας και έχω δουλέψει στον χώρο του αυτοκινητου σε αντιπροσωπείες για μερικά χρονια στο παρελθόν έχω δει πολλά και διαφορα
Η εντύπωση που έχω είναι ότι καλους και σωστούς φανοποιούς και βαφείς είναι σχετικά δύσκολο να βρεθούν στην ελλάδα σε αντίθεση με τους μηχανικούς, για παράδειγμα αυτό που έχω δει είναι ότι λίγοι φανοποιοί ξέρουν να σφυρηλατήσουν και να δουλέψουν τη λαμαρίνα ώστε μα χρησιμοποιήσουν λίγο έως ελάχιστο στόκο , σχεδόν όλοι ρίξουν τον στόκο με τις χούφτες...

Πριν 2 χρονια έγδαρα το χρώμα στο πίσω φτερό σε μια γωνια στον τοίχο του parking ευτυχώς ισα ισα έγλυψε και δεν δεν βούλιαξε - στράβωσε λαμαρίνα

Πήγα να το επιδιορθώσω σε έναν πολυδιαφημισμένο και στις τηλεοράσεις επαγγελματία μιας και ήταν κοντά όταν τελειωσε την προεργασία άρχισε να το βάφει έξω κάτω από την τέντα στο πεζοδρόμιο εκεί είχα το πρώτο εγκεφαλικό και άρχισα να ανεβάζω στροφές το δεύτερο ήρθε όταν συνειδητοποίησα ότι έριχνε χρώμα μονης μονο που δεν πιαστήκαμε στα χερια

Μιας το αμάξι ήταν μισοτελειωμένο και ήμουν στο παραπέντε να τον αρπάξω και να τον κοπανάω μια στο πεζοδρόμιο και μια στον τοίχο έφυγα και τον άφησα να τελειώσει... Το μονο σωστό που έκανε ήταν ότι πέτυχε την απόχρωση κατά τα αλλα υποτυπώδες τρίψιμο να θαμπώσει το χρώμα στόκο στην γρατζουνιά ούτε καν την έφερε με το τρίψιμο

Αποτέλεσμα μετά από 2 χρονια το χρώμα άρχισε να θαμπώνει το μισό φτερό το πλαϊνό μέρος του προφυλακτήρα και η πόρτα χαμηλά

Δοκίμασα να το γυαλίσω με τον αλοιφαδορο και το μονο που έκανα ήταν να το ξεβάφω στα σβησίματα της βαφής... έν'το μεταξύ απέκτησε μια διπλή κλειδιά από αριστερά και στις 2 πόρτες και ένα γδάρσιμο από εξάτμιση η μαρσπιέ μηχανής στις πόρτες αριστερά

Μιας και έκλεισε 10ετια του έχω κάνει 2 γυαλίσματα και έχει και μερικά ακόμα ψιλά + το κόκκινο χρώμα άρχισε γενικά να χάνει αποφάσισα να το πάω για ολική βαφή σε κανονικό φανοποιείο γνωστού που έχω ακούσει και έχω δει καλά αποτελέσματα

Το έχει ήδη ξεμοντάρει όλο εξωτερικά φανάρια, προφυλακτήρες, χειρολαβές, εξωτερικές τσιμούχες παραθύρων και γενικά οτιδήποτε βγαίνει έχει βγει στην ουσία έμειναν μονο τα τζαμια
Από ότι μου είπε χρησιμοποιεί χρώματα DuPont Cromax ελπίζω να είναι καλά μιας και δεν έχω ιδέα περί τίνος πρόκειται


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοπικές επιδιορθώσεις απο "επαγγελματιες".
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 12, 2019 8:46 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2011 10:36 am
Δημοσιεύσεις: 2569
Theo164 έγραψε:
άρχισε να το βάφει έξω κάτω από την τέντα στο πεζοδρόμιο εκεί είχα το πρώτο εγκεφαλικό........

έφυγα και τον άφησα να τελειώσει...



Όταν παθαίνεις το πρώτο εγκεφαλικό ποτέ δεν περιμένεις να δεις τη συνέχεια, παιρνεις το αμάξι και φεύγεις :lol:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 2 [ 12 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron