Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 2:25 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 2 [ 12 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Τοπικές επιδιορθώσεις απο "επαγγελματιες".
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 29, 2015 9:54 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 8:27 pm
Δημοσιεύσεις: 33
Έχοντας δοκιμάσει γνωστά ονόματα τόπικών επιδιορθώσεων, διστυχώς δεν εχω βρει κάποιον που να αξίζει να ξαναπάω. Πρώτη απόπειρα επισκευή σε φρυδακι. Αποτέλεσμα, θαμπό χρώμα μαύρο και εμφανή τα σημάδια της έπιδιόρθωσης με στόκο (η γυαλάδα επανήλθε με γυάλισμα).
Δεύτερη απόπειρα σε άλλο αμαξι πριν 1-2 χρόνια, βάψιμμο πόρτας με πασάλιμα γυρω απο το χερουλι, επίσης διαφορά στο χρώμα σε πλαστικά.
Πρόσφατα πήγα να φτιάξω 2 σημαδακια σε πλαστικα φρύδια και 1 γρατζουνια απο κλειδι λαμαρινα. Το χρώμα στο ενα σημαδακι δε πέτυχε (ασημί), η απάντηση ήταν οτι το βάψαμμε τοπικα και ειναι δυσκολο χρώμα και αν θες πρέπει να ξαναβαψουμε ολοκληρο το φρυδι. Το 2ο σημαδι έφυγε αλλά το φρυδι εγινε όλο μάτ. Η γρατζουνιά απο το κλειδί έφυγε (πιστεύω μόνιμα) αλλά στο "τελείωμα" έχει κάποια εμφανή μπιμπίκια. Το αυτοκίνητο είχε γεμίσει κοντά στα σημεία που βαφτηκε με σπρευ σκόνη και ειχε γινει σαν γυαλόχαρτο (και στα τζαμια κολημενη σκόνη)! Οι προφυλακτήρες (αλλου χρώματος) απέκτησαν κάποιες ασημί κουκίδες (γινανε περλα!) καθώς και ο λασπωτήρας βαφτηκε λιγο ασημί. Το πλάκωσα σπίτι με αλοιφή ψιλή που είχα και καθάρισε το περισσότερο, το φρύδι το σαγρέ το γυαλίσανε με το χέρι (μαλλον με πιο χοντρη αλοιφή απο τη δική μου). Δε πρέπει να το είχανε καλύψει καθόλου το αμαξι. Επίσης το παρέλαβα άπλυτο (μεσα εξω).
Πιστεύετε οτι ειμαι υπερβολικός?
Εσείς εσείς που λογικά θα έχετε δοκιμάσει διάφορα συνεργεία έχετε να προτείνετε κάποιο που πραγματικά αξίζει. Θελω να αφήνω το αυτοκίνητο και όταν το παραλαμβάνω να μην ασχολούμαι καθόλου γιατί θα ξέρω οτι ειναι σωστά φτιαγμένο.
Δεν αναφέρω τα ονόματα στις παραπάνω 3 περιπτώσεις, απλά λέω οτι οι 2 ειναι διαφορετικά franshise τοπικών επισκευών.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοπικές επιδιορθώσεις απο "επαγγελματιες".
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 29, 2015 11:42 am 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
Αν έχεις πάει στην Ships away, σε ποιο κατάστημα πήγες;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοπικές επιδιορθώσεις απο "επαγγελματιες".
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 02, 2015 8:53 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 8:27 pm
Δημοσιεύσεις: 33
Ειχα παει σε paintbull και chips away. Απλα καταλαβα οτι κάποια απο αυτά τα λειτουργούν άτομα που μπορεί και να μην είχαν καμία σχέση με φανοποιία. Επίσης δε δίνουν απόδειξη και σου μιλάνε για "εγγύηση" που τελικά δεν υπάρχει ή θα τους αφήνεις το αμαξι να το βάφουνε μέχρι να πετύχει?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοπικές επιδιορθώσεις απο "επαγγελματιες".
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 03, 2015 10:16 am 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
Να πας στο κεντρικό κατάστημα της Chips away, το έχει αυτός που έχει το franchise. Είναι στην αμφιθέας τώρα πια νομίζω.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοπικές επιδιορθώσεις απο "επαγγελματιες".
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 03, 2015 4:33 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 8:27 pm
Δημοσιεύσεις: 33
Προς το παρόν πιστεύω να μή χρειαστεί. Εχω χάσει την εμπιστοσύνη μου σε τέτοιες αλυσίδες τοπικών βαφών. Μου κάνει επίσης εντύπωση που κάποιος πρίν ανοίξει ενα τέτοιο κατάστημα δούλευε στη...vodafone! Τί εμπειρία να έχει και πού να τη βρεί. Απλά διαβάζει το manual απο τη μαμα εταιρία και "ζωγραφίζει" με τον αερογράφο και παίζει με τις αλοιφές! Επίσης το αμαξι έχει ενα μικρό βουλιαγμα και όταν ρώτησα τί μπορούμε να κάνουμε...η απάντηση ήταν άστο καλύτερα έτσι όπως ειναι μή γίνει χειρότερο (κατα τα άλλα φτιάχνουνε φαθουλώματα απο χαλαζι χωρίς βαφη!). Απλά ειμαι ...οργισμένος!
Σήμερα ασχολήθηκα μόνος μου με το αμαξι, το έπλυνα και τί να δώ... μέχρι και ο ουρανός ήτανε γυαλόχαρτο (δε το ειχανε σκεπάσει καθόλου!). Πήρα το πηλό και ξεκίνησα όλο το αμαξι και τα κατάφερα! Το αμαξι έγινε τζάμι σε 2 ώρες. Εβαλα και αλοιφή menzerna 2000 με το χέρι σε κάποια σημεία και φύγανε γρατζουνιές. Πάντως μακάρι να ήξερα να επισκευάζω μόνος μου μικρογρατζουνιές να μή ξαναπήγαινα ποτέ σε αυτούς τους άχρηστους!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοπικές επιδιορθώσεις απο "επαγγελματιες".
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 03, 2015 6:04 pm 
CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 6:51 pm
Δημοσιεύσεις: 5301
Για βαθούλωμα κάποιος φίλος έχει έναν πολύ καλό PDR μάστορα, αν έχει garage στο κάνει στο χώρο σου.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοπικές επιδιορθώσεις απο "επαγγελματιες".
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 04, 2015 8:57 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2015 5:58 pm
Δημοσιεύσεις: 203
Προσωπικά για τις γρατζουνιές με κλείδι προτιμώ τρίψιμο,βάψιμο με πινελάκι ψιλό,τριψιμο,βερνίκωμα,τρίψιμο,γυάλισμα.Κι όλα αυτά μόνος.Ικανοποιητικό αποτέλεσμα και χωρίς διχρωμίες.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοπικές επιδιορθώσεις απο "επαγγελματιες".
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 05, 2015 8:12 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 8:27 pm
Δημοσιεύσεις: 33
smbgr έγραψε:
Προσωπικά για τις γρατζουνιές με κλείδι προτιμώ τρίψιμο,βάψιμο με πινελάκι ψιλό,τριψιμο,βερνίκωμα,τρίψιμο,γυάλισμα.Κι όλα αυτά μόνος.Ικανοποιητικό αποτέλεσμα και χωρίς διχρωμίες.


Ολα αυτά καλά τα λές, αλλά αν δεν έχεις κάποιο πχ πολύ παλιό αμαξι να πειραματιστείς είναι λίγο δύσκολο. Παλαιότερα είχα βάψει αεροτομή και προφυλακτήρα με σπρέι. Αλλά το αμάξι ήτανε 15 ετών και δε με ένοιαζε. Το αποτέλεσμα ήτανε απλά αποδεκτό.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοπικές επιδιορθώσεις απο "επαγγελματιες".
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 11, 2015 7:24 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2015 5:58 pm
Δημοσιεύσεις: 203
ermis έγραψε:
smbgr έγραψε:
Προσωπικά για τις γρατζουνιές με κλείδι προτιμώ τρίψιμο,βάψιμο με πινελάκι ψιλό,τριψιμο,βερνίκωμα,τρίψιμο,γυάλισμα.Κι όλα αυτά μόνος.Ικανοποιητικό αποτέλεσμα και χωρίς διχρωμίες.


Ολα αυτά καλά τα λές, αλλά αν δεν έχεις κάποιο πχ πολύ παλιό αμαξι να πειραματιστείς είναι λίγο δύσκολο. Παλαιότερα είχα βάψει αεροτομή και προφυλακτήρα με σπρέι. Αλλά το αμάξι ήτανε 15 ετών και δε με ένοιαζε. Το αποτέλεσμα ήτανε απλά αποδεκτό.


Προσωπικά χωρις να έχω ιδιαίτερη πειρα απλα μεράκι, το έκανα στο δικό μου αυτοκίνητο.Θέλει όμως τεράστια υπομονή και κατάλληλα εργαλεια.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τοπικές επιδιορθώσεις απο "επαγγελματιες".
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 04, 2016 12:45 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2015 6:50 pm
Δημοσιεύσεις: 126
Δυστυχως δεν ειναι ολοι "Επαγγελματιες..." :oops:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 2 [ 12 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: