Τώρα είναι Δευτ Μάιος 20, 2024 4:14 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 3 από 3 [ 29 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Γυαλισμα σε μαυρο audi A4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 10, 2016 10:49 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2015 5:58 pm
Δημοσιεύσεις: 203
Εφοσον δεν εισαι επαγγελματιας να σε ενδιαφερει να τελειωνεις οσο το δυνατον γρηγοροτερα με καθε αμαξι, γιατι δεν πουλας τον αλοιφαδορο κ να παρεις εναν da που δε θα εχεις το αγχος να κανεις ζημια;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Γυαλισμα σε μαυρο audi A4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 10, 2016 2:11 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Κρατα τον ίσια να ακουμπάει ολο το pad στην επιφάνεια να μη χοροπηδαει και μην πηγαινεις πολύ γρήγορα ούτε πολύ αργα.
Δοκιμασε πολές φορές βαλε και λίγο πίεση να δεις πως θα παέι. Ακούμπα την παλάμη σου στη λαμαρίνα κατα τη διάρκεια που δουλεύεις να μη σου καίει το χέρι αλλά ούτε να είναι πολύ κρύο.
Θελει επιμονή και δοκιμές πολλές.



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Γυαλισμα σε μαυρο audi A4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 11, 2016 4:49 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2015 6:50 pm
Δημοσιεύσεις: 126
markito έγραψε:
Κρατα τον ίσια να ακουμπάει ολο το pad στην επιφάνεια να μη χοροπηδαει και μην πηγαινεις πολύ γρήγορα ούτε πολύ αργα.
Δοκιμασε πολές φορές βαλε και λίγο πίεση να δεις πως θα παέι. Ακούμπα την παλάμη σου στη λαμαρίνα κατα τη διάρκεια που δουλεύεις να μη σου καίει το χέρι αλλά ούτε να είναι πολύ κρύο.
Θελει επιμονή και δοκιμές πολλές.


markito δικαιο εχεις κατι τετοιο νομιζω και εγω.... :roll:
το φτερο ειναι στο τραπεζι και οχι καπου βιδωμενο ,το κοντραρο λιγο αλλα δεν ειναι στερεομενο καλα...θα χαμηλωσω ακομα λιγο την ταχυτητα , θα ψεκασω και λιγο νερο να μην εχει τοσο μεγαλη αντισταση ,θα πιεσω ακομα λιγο και θα δουμε το αποτελεσμα... :lol:
Ναι προσεχω για το ζεσταμα συνεχεια..με τα δευτερολεπτα ειμαι...αν κανω λιγο παραπανω αναβει το χρωμα ! εκανα και ενα μικρο καψιμο για δοκιμη :)
η ταχυτητα ηταν 2000 στροφες...τωρα το δουλευω στις 1200 με cut compound,με polisch το δουλευω 1600...αργει περισσοτερο να ζεσταθει ετσι το ελεχω καλυτερα... ;)
ευχαριστω ...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Γυαλισμα σε μαυρο audi A4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 22, 2016 6:19 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2015 6:50 pm
Δημοσιεύσεις: 126
Μετα απο πολλες προσπαθεις και πολλες δοκιμες με διαφορετικα υλικα καταφερα και πετυχα αυτο ....

το κομματι που εγινε ειναι σχεδον απο το φως και επανω μεχρι το φλας... ;)
Εικόνα

50/50 δεν εκανα γιατι ειναι χτυπημενο το κομματι κατω αριστερα αλλα φαινεται ξεκαθαρα το αφτιαχτο κομματι...
Εικόνα

η αντανακλαση εδω ειναι πολυ καλη θα ελεγα !!!
Εικόνα

εδω χτενιζεσαι ανετα αμα εχει ηλιοφανεια :P :P :P
Εικόνα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Γυαλισμα σε μαυρο audi A4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 24, 2016 6:03 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Ωραία! Τελικά εντοπισες που ήταν το πρόβλημα?



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Γυαλισμα σε μαυρο audi A4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 25, 2016 6:03 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2015 6:50 pm
Δημοσιεύσεις: 126
markito έγραψε:
Ωραία! Τελικά εντοπισες που ήταν το πρόβλημα?



markito ευχαριστω για το ενδοιαφερον....

Πιστευω ο δυνατος συνδυασμος compoud αλοιφης με σκληρο σφουγγαρι και πολλες στροφες στον rotary αντι να καθαρισει την επιφανεια μου δημιουργουσε νεες αραχνες περισσοτερες απο οτι ειχε αρχικα,ολογραμματα πολυ εντονα και μετα παιδευομουνα να τα καθαρισω.... :plss:

Το βερνικι του Audi ειναι μεν σκληρο αλλα οχι πολυ σκληρο για τετοια επεξεργασια που το εβαλα...
Με ξεγελασαν οι πολλες αραχνες-εκτος απο την απηρεια μου- και πηγα σε σκληρη επεξεργασια ενω θα επρεπε να ξεκινησω απο μεσαια χρηση να δω τι αποτελεσματα θα εχω και αναλογα να προχορησω...Αυτο δηλαδη που πρεπει να κανει καποιος χωρις μεγαλη εμπειρια η που δεν γνωριζει την σκληρωτητα του βερνικιου ;)

Δεν πειραζει ,εμαθα ετσι τα αποτελεσματα απο τους συνδοιασμους σγουγγαριων -αλοιφων που δουλευω :gjb:

και ο rotary οπως ειπες και εσυ θελει απαλο δουλεμα ,χωρις πιεση και χαμηλες στροφες πιο χαμηλες απο οτι προτεινουν οι εταιριες ...
εκτος και αν εχεις πολυ μεγαλη εμπειρια και εχεις ξαναδουλεψει το βερνικι

τωρα για το σφραγισμα του χρωματος και για προστασια βεβαια αν εχεις να προτεινεις κατι οικονομικο πεστο....
αυτο που εχω τωρα ενα συνθετικο κερι δεν βλεπω μεγαλη διαφορα στο ματι ,σε 50/50 δεν βλεπω τιποτα μονο σε υφη οταν το πιανω ,ουτε και μεγαλη δαιαρκεια στον χρονο απο οτι καταλαβα...ευχαριστω και παλι..... ;)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Γυαλισμα σε μαυρο audi A4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 25, 2016 7:37 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Ωραίος! Μπράβο για την επιμονή σου!
Στο ματι δυσκολα θα δεις διαφορά. Αν εχεις δοκιμάσει καμιά 20αρια κεριά κατι μπορεί να δεις...
Τη διαφορά στο μάτι την κάνει το γυαλισμα και οχι το κέρωμα. Με το κέρωμα θα δεις διαφορά στην υφή για παραδειγμα ή στο πόσο ευκολα θα καθαρίσει το χρώμα κατά το πλύσιμο.
Για εμενα το πιο value for money σφαραγιστικό που έχω δοκιμάσει είναι το FK1000P.
Και τώρα αυτο έχω για να βγαλω το χειμώνα μαζι carpro reload για μετά το πλύσιμο :)



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Γυαλισμα σε μαυρο audi A4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 25, 2016 8:53 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2015 6:50 pm
Δημοσιεύσεις: 126
Αυτο λες ? "FinishKare 1000P Hi-Temp SealantPrice: £17.95"
η αυτο "Finish Kare 2685 Pink Paste Price: $17.99 "
και αυτο "CarPro - Reload Spray SealantPrice: £18.95 "

το FinishKare 1000P καλες κριτικες βλεπω και καλη τιμη σε λογικα πλαισια για εμας....δεν το ηξερα πρωτη φορα το βλεπω.... :)
Να μην ρωτησω αν το φερνει κανενας εδω ? απο amazon μονο ? :roll:

εγω εδω κοιτουσα σε αυτο "Meguiar's G7016 Gold Class Carnauba Plus Premium Liquid Wax - 16 oz. Price: $10.97 "
ποιο φτηνο και με καλες κριτικες....ισως το βρω και εδω ,δεν ξερω σιγουρα :roll:

προς το παρον εχω αυτο "3M 39030 Performance Finish Synthetic Wax - 16 oz Price $16.49 "
αλλα επειδη δεν εχω δοκιμασει αλλα κερια ,μονο κατι ψηλες αλοιφες σαν την wenol δεν γνωριζω ποσο καλο ειναι.... :!:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Γυαλισμα σε μαυρο audi A4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 25, 2016 9:18 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Το FK1000P οπως έγραψα, οχι το Pink . Το Fk δεν ξερω αν το έχει καποιος από Ελλάδα τωρα. Απο εδώ το ειχα παρει παντως εγω.
Το carpro μπορεις να το βρεις απο Ελλάδα.



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 3 από 3 [ 29 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: