Τώρα είναι Δευτ Μάιος 20, 2024 2:43 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 4 από 5 [ 45 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 26, 2018 2:06 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Τελικά θα πάει για βάψιμο και όλα καλά!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 26, 2018 6:00 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 26, 2018 6:11 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Απλά θα πω την εμπειρία μου με τον ουρανό μιας και η λύση βρέθηκε και δεν θα ασχοληθώ πάλι με τον γυάλισμα του.
Ο ουρανος είχε στην πλευρά του συνοδηγού θαμπαδες από το προηγούμενο γυάλισμα, για κάποιο λόγο.
Οπότε είπα τώρα να το διορθώσω μιας και έλεγα ότι θα είχα κάνει κάτι λάθος η θα με είχαν μπερδέψει τα λάδια από τις menzerna που για αυτόν το λόγο πήρα τις chemical guys.
Αφού τελείωσα το γυάλισμα δεν έκατσα καν να ασχοληθώ με τις θαμπαδες αφού από το πρώτο κέρασμα με την v34 έδειχνε να είχε καθαρίσει. Επικεντρωθηκα στο να εξάλειψω την αράχνη στο μέγιστο.
Αφού πήρα το αποτέλεσμα που ήθελα σφραγισα με cquartz και έλεγξα μια τελευταία φορά που όχι μόνο θαμπαδες δεν είχε αλλά σχεδόν 0 ατέλειες.
Έμεινε μια μέρα στο γκαράζ και το έβγαλα στον ήλιο για να ψηθεί.
Αυτό ήταν έχουν περάσει 2 μέρες και οι θαμπαδες γίνονται όλο και πιο έντονες.
Φυσικά ξενέρωσα τόσο για τον χρόνο που χαράμισα αλλά και για την κούραση!
Από τα νεύρα μου σκέφτηκα να το περάσω ένα ντουκοχαρτο και να δω τι μπορώ να καταφέρω, αλλά είπα τσάμπα κόπος, κανόνισα να τον βάψω και να ησυχάσω


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 26, 2018 6:34 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
mpoukou22 έγραψε:
Απλά θα πω την εμπειρία μου με τον ουρανό μιας και η λύση βρέθηκε και δεν θα ασχοληθώ πάλι με τον γυάλισμα του.
Ο ουρανος είχε στην πλευρά του συνοδηγού θαμπαδες από το προηγούμενο γυάλισμα, για κάποιο λόγο.
Οπότε είπα τώρα να το διορθώσω μιας και έλεγα ότι θα είχα κάνει κάτι λάθος η θα με είχαν μπερδέψει τα λάδια από τις menzerna που για αυτόν το λόγο πήρα τις chemical guys.
Αφού τελείωσα το γυάλισμα δεν έκατσα καν να ασχοληθώ με τις θαμπαδες αφού από το πρώτο κέρασμα με την v34 έδειχνε να είχε καθαρίσει. Επικεντρωθηκα στο να εξάλειψω την αράχνη στο μέγιστο.
Αφού πήρα το αποτέλεσμα που ήθελα σφραγισα με cquartz και έλεγξα μια τελευταία φορά που όχι μόνο θαμπαδες δεν είχε αλλά σχεδόν 0 ατέλειες.
Έμεινε μια μέρα στο γκαράζ και το έβγαλα στον ήλιο για να ψηθεί.
Αυτό ήταν έχουν περάσει 2 μέρες και οι θαμπαδες γίνονται όλο και πιο έντονες.
Φυσικά ξενέρωσα τόσο για τον χρόνο που χαράμισα αλλά και για την κούραση!
Από τα νεύρα μου σκέφτηκα να το περάσω ένα ντουκοχαρτο και να δω τι μπορώ να καταφέρω, αλλά είπα τσάμπα κόπος, κανόνισα να τον βάψω και να ησυχάσω


Aπο οτι καταλαβα εχοντας γυαλισει τον ουρανο, δεν ειχες θαμπαδες. Αυτες εμφανιστηκαν μετα την εφαρμογη του cquartz, σωστα?
Μηπως εχει να κανει με την εφαρμογη της κεραμικης? Π.χ. ποσο καιρο ειχες ανοιγμενο το μπουκαλακι, σωστο cure κλπ
Εγω στη θεση σου πριν το στειλω για βαψιμο, θα αφαιρουσα την κεραμικη και οπως ειναι γυαλισμενη και σωστη χωρις θαμπαδες η επιφανεια δεν θα περναγα τιποτα απο πανω καμια προστασια και θα παρατηρουσα αν συνεχιζει το φαινομενο. Αν οντως δεν ξαναεμφανιζονταν θαμπαδες τοτε θα εβαζα ενα κερι π.χ. ισα να δω τι παιζει.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 26, 2018 6:45 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Και εγώ φίλε lef89 το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν αυτό που ανέφερες.
Όμως αυτό το σενάριο το απέρριψα για τον λόγο ότι έχω κάνει όλον τον ουρανό και οι χρόνοι μέχρι να κάνει cure ήταν ακριβώς ίδιοι οπότε μου φαίνεται λίγο δύσκολο να έχει γίνει μόνο στην μια μεριά σε 2 μεγάλα μέρη.
Άσε που είναι 100% ότι έχει γινει σωστή επίστρωση στην κεραμική προστασία.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 26, 2018 9:20 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Ειμαι σχεδόν βέβαιος ότι φταίει η κατάσταση από το βερνίκι σου απλά η κεραμική δεν βρήκε σωστή επιφάνεια για να κάνει την δουλειά της.
Θα σου ένα παράδειγμα:
Σε ένα αυτοκίνητο που είχα κάνει κεραμική όλα έδειχναν τέλεια. Μετά από κάνα δυο μέρες στα τόξα του στην οροφή ασπρησε (θάμπωσε) σε κάνα δυο σημεία. Μετά έμαθα ότι εκεί είχε μπάλωμα από μπογιατζή το οποίο δεν έγινε σωστά. Με αποτέλεσμα να εισχωρήσει η κεραμική κάτω από το βερνίκι , να κάνει την αντίδραση του και να ασπρίσει.
Κάτι παρόμοιο έγινε και σε εσένα . Όταν γυαλιζες έβγαλε χρώμα στο pad σου? Τότε έχει φύγει το βερνίκι σε εκείνο το σημείο.
Άμα δεν έβγαλε χρώμα , μπορεί το βερνίκι σου να έχει καεί και να έχει "ραγίσει" κατά κάποιο τρόπο (μικρόρωγμές) έως κάτω στο βερνικι σου. Από εκεί ήρθε σε επαφή ή κεραμική και στο θάμπωσε. Θεωρητικά
η κεραμική δεν κάθεται από πάνω όπως ένα κερι-σφραγιστικο αλλά κάνει χημικη αντίδραση με το βερνίκι.
Υποθέτω κάτι τέτοιο έγινε.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 26, 2018 9:55 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Zymglym θα συμφωνήσω και εγώ ότι κάτι γίνεται με το βερνίκι μου.
Όταν γυαλίζα δεν έβγαζε χρώμα όμως το βερνίκι φαινόταν να έχει αρκετές ρωγμές αλλά και αυτό που λέμε ότι έχει καεί από κατι.
Εν το μεταξύ ο ουρανός είχε 2 χρόνια που είχε βαφτεί αλλά όπως μου είπε ο φαναρτζής είχε γίνει ένα λάθος στο διαλυτη και του είχε βγει πιο μαλακό το βερνίκι.
Η άποψη σου ισχυροποιειται γιατί όσο περνάει ο καιρός με την κεραμική επίστρωση τόσο πιο έντονη γίνεται η θαμπαδα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 27, 2018 2:43 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Όταν βαφτεί μια επιφάνεια φαντάζομαι μπορεί να πλυθεί μετά απλά δεν πρέπει να σφραγιστει με κάτι από πάνω.
Μετά από πόσο καιρό μπορείς να σφραγισεις την επιφάνεια;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 27, 2018 3:48 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
mpoukou22 έγραψε:
Όταν βαφτεί μια επιφάνεια φαντάζομαι μπορεί να πλυθεί μετά απλά δεν πρέπει να σφραγιστει με κάτι από πάνω.
Μετά από πόσο καιρό μπορείς να σφραγισεις την επιφάνεια;


Για κανα 2μηνο μην βαλεις κερια κλπ στο πανελ που εβαψες, μετα βαλτου οτι θες.
Τουλαχιστον αυτο κανω εγω καποια χρονια τωρα και δεν ειχα ποτε προβλημα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 31, 2018 12:56 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Τελικά μετά από αρκετές δοκιμές βρήκα ένα τρόπο να το πλένω και να μην δημιουργώ αράχνες στο μαλακό μου,μάλλον,βερνίκι. Σημασία έχει ότι δουλεύει και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας μήπως κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα.
Αφού κάνω πρόπλυση με τον αφροποιητη της mjjc χρησιμοποιώ τον μουφα αφροποιητη της nilfisk που βάζω το reset μέσα σε αναλογία 1 προς 10.
Δεν κάνει τον τέλειο αφρό αλλά είναι ικανοποιητικός για να λυπαινει αρκετά το αμάξωμα και να μην βρίσκει πουθενά αντίσταση το γάντι μικροινων και να γρατζουναει .
Φυσικά πλύσιμο με 2 κουβάδες και grit guard μέσα.
Τέλος δεν χρησιμοποιώ καθόλου πετσέτα για στέγνωμα αλλά έναν φυσητηρα φύλλων της einhell και το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 4 από 5 [ 45 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron