Τώρα είναι Δευτ Μάιος 20, 2024 3:18 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 2 από 5 [ 45 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 20, 2017 5:41 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Το αυτοκίνητο είναι ένα VW Polo. Ο ουρανός λόγω το ότι είχε καει το βερνίκι έχει ξαναβαφτει. Νομίζω πριν κάνα 2 χρόνια. Δεν έχει ποτέ γυαλιστει το συγκεκριμένο κομμάτι μόνο αυτήν την φορά που έγραψα πιο πάνω.
Και στην φωτογραφία αυτή δεν φαίνεται καλά η ζημιά που έχει γίνει , θα βγάλω μια καλύτερη και να την ανεβάσω έτσι για να δείτε το μέγεθος
Η ζημιά έχει γίνει από τις χειμερινές βροχές!
Πάντως μου κάνει εντύπωση που ενώ καθάρισα με ipa όταν έκανα την διορθώσει μου έδειχνε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 27, 2017 6:17 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Έψαξα λίγο το θέμα με τα water spots και είπα να δοκιμάσω ένα από τα τόσα προϊόντα που υπάρχουν στην αγορά μήπως και κάνει κάτι στην δικιά μου περίπτωση.
Φυσικά δεν περίμενα και πολλά μιας και σε μένα έχει γίνει χοντρή ζημιά και περιμένω να βρω χρόνο για να το γυαλισω.
Επέλεξα το carpro spotless και τελικά κάτι έκανε. Δεν ξέρω αν φαίνεται πολύ καλά στις φωτογραφίες αλλά στο μάτι φαίνεται έντονη διαφορά.
Το πριν
Εικόνα

Μετα

Εικόνα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 07, 2017 5:03 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Απλά θα μεταφέρω την εμπειρία σχετικά με το γυάλισμα που έκανα σήμερα σε σχέση με το βερνίκι μου.
Στον ουρανό που είχα τα water spots σε 2 σημεία χρειάστηκε 2 φορές πέρασμα με την fg400 . Ο ουρανός έγινε πάλι καθρέπτης.
Δυστυχώς το αυτοκίνητο είναι ένα πολο του 1998 και όλως είναι αναμενόμενο κάποια σημεία είναι ξαναβαμμενα. , όπως ο ουρανός , τα 2 εμπρός φτερά και το κομμάτι στους πίσω επιβάτες .
Τα κομμάτια που δεν είναι βαμμένα είναι μεσαίας σκληρότητας.
Τα κομμάτια που είναι βαμμένα είναι απαράδεκτα.
Ενώ έχω τελειώσει με την fg400 έχω πάρει το eraser και καθαρίζω. Όπου το mf βρίσκει αντίσταση με το eraser γρατζουνάει! Έπαθα σοκ. Πάντα είχα την απορία γιατί ενώ όταν γυαλίζω, στο πρώτο πλύσιμο ξεκίναγα και είχα αράχνες!
Τελικά καθάρισα με eraser παρά πολύ μαλακά με το mf και ελαχιστοποιεισα όσο μπορούσα το να χαλάσω το πολύ καλό αποτέλεσμα που είχα.
Εν το μεταξύ είχα πάρει την monster 1200 GSM για να την χρησιμοποιήσω με το eraser και ευτυχώς το πήρα γρήγορα χαμπάρι ότι δεν έκανε. Αυτή μου γρατζουνάγε το βερνίκι με λίγη πίεση και στεγνή.
Το mf που χρησιμοποίησα μετά για το eraser ήταν από την rag η minx


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 07, 2017 7:16 pm 
Orbit Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 11:25 pm
Δημοσιεύσεις: 318
Τοποθεσία: ΚΟΖΑΝΗ
Ειχα παρομοια θεματα στο σκουπισμα με ΙΠΑ/Eraser και το ελυσα επισης με ενα ποιοτικοτερο μικροϊνων. Συγκεκριμενα μαυτο https://www.dazzle-car.gr/index.php?rou ... uct_id=586 . Ειναι αποκαρδιωτικο να σου χαλαει ενα σκουπισμα ολη την προηγουμενη δουλεια.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 07, 2017 8:33 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Και εγώ το πρώτο πράγμα που είπα ήταν να αλλάξω μικροινα. Πιστεύω στην δικιά μου περίπτωση δεν φταίει η μικροινα. Αφού άλλαξα 4.
Monster 1200 gsm όπου αυτή χαραζε και στεγνή.
Cobra την μωβ 600 gsm
Carpro 350 gsm που είναι απίστευτα μαλακή αλλά πάλι είχα θέμα.
Και τέλος χρησιμοποίησα την edgeless minx από την rag που είναι ότι πιο μαλακό έχω χρησιμοποιήσει αλλά και πάλι από ότι είδα τώρα στο σκοτάδι την έχει ψιλολανει την ζημιά της


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 08, 2017 2:04 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Κοιτα αγαπητε οι πετσετες που εχεις ειναι πολυ πολυ ποιοτικες. Αποκλειεται να σου χαραζουν βερνικι εκτος και αν:
1) δεν τις εχεις πλυνει ποτε αφοτου τις χρημ/εις
2) τις πλενεις απο την αρχη λαθος και εχουν σκληρυνει πια τοοοσο πολυ
3) τις πλενεις σωστα αλλα τις αποθηκευεις λαθος με αποτελεσμα να εχουν παρει μεσα οι ινες σκονη και να γρατσουνανε.

Ενα αλλο που παιζει σημαντικο ρολο ειναι το blend της πετσετας. Η minx ειναι 70/30 γι αυτο σου φαινεται τοσο μαλακη. Οι αλλες πρεπει να ειναι 80/20, χωρις αυτο να ειναι κακο. Ξαναλεω οι πετσετες που αναφερεις πιο πανω ειναι top.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 08, 2017 3:59 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Αν εξαιρέσεις την cobra που την έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές οι άλλες είναι καινούριες και έχουν πλυθεί πριν χρησιμοποιηθουν στο πλυντήριο στους 40 βαθμούς με Ariel υγρο με αλόη. Τις έχω αποθήκευση σε ένα μέρος στην ντουλάπα.
Χαράζουν μόνο όταν βρουν αντίσταση με το eraser όχι όταν χρησιμοποιείται μόνο της.
Νομίζω όλες είναι 70/30
Εδώ σήμερα χρησιμοποίησα τις slogger για να καθαρίσω το cquartz και δεν είχα πρόβλημα, που οι slogger είναι κατώτερες από τις άλλες που έχω.
Το πρόβλημα είναι όταν βρει κάποια αντίσταση


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 08, 2017 5:39 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Και βασικά λέω ότι ίσως φταίει το βερνίκι των βαμμενων κομματιών γιατί μόνο εκεί έχω πρόβλημα.
Απλά μου φαίνεται αδιανόητο, αν είναι το βερνίκι, για πόσο κακης ποιότητας βερνικιου έχει βαλει


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 08, 2017 10:53 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Τα carpro πρεπει να ειναι 80/20 αλλα δεν εχει ιδιαιτερη σημασια. Ολα οσα εχεις ειναι εξαιρετικα. Καποια στιγμη εφοσον εχεις επενδυσει σε καλα πανια δοκιμασε καποιο dedicated microfiber wash και θα δεις διαφορα. Ενα αλλο που κανει τη διαφορα ειναι το εξης αν χρημ/εις πολυ πυκνο mf απο 450gsm και πανω δλδ αυτο ειναι απορροφητικο και δε σηκωνει ευκολα προιον απο την επιφανεια ειδικα κερια και αλοιφες με αποτελεσμα να πρεπει να βαλεις δυναμη και να κανεις περισσοτερα περασματα.

Και στη ντουλαπα μαζευει σκονη παντως. Παρε κουτι σφραγιστο απο jumbo. Δε νομιζω να υπαρχει βερνικι που να μπορουν να το γρατζουνανε οι πετσετες αυτες. Προσωπικα με αντιστοιχες που εχεις κι εσυ εχω κανει το τεστ με το cd και οση μα οση δυναμη και να εβαλα δεν ειδα γρατζουνια ;)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 09, 2017 9:00 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Σκουπισε ενα Honda κ θα δεις πως δημιουργειται αραχνη με ενα μονο κοιταγμα! Χαχαχα

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 5 [ 45 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: