Τώρα είναι Δευτ Μάιος 20, 2024 7:45 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 3 από 5 [ 45 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 10, 2017 5:04 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2014 7:38 am
Δημοσιεύσεις: 219
Honda The Power of Dreams :lol: :lol: :lol: :lol: χαχαχαχαχαχα έχει δίκιο ο δάσκαλος μεγάλη σπαζοκεφαλιά τα Honda σε αυτό το θέμα...



_________________
pilarxis detailing hobbyist.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 10, 2017 1:20 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Lef89 έγραψε:
Τα carpro πρεπει να ειναι 80/20 αλλα δεν εχει ιδιαιτερη σημασια. Ολα οσα εχεις ειναι εξαιρετικα. Καποια στιγμη εφοσον εχεις επενδυσει σε καλα πανια δοκιμασε καποιο dedicated microfiber wash και θα δεις διαφορα. Ενα αλλο που κανει τη διαφορα ειναι το εξης αν χρημ/εις πολυ πυκνο mf απο 450gsm και πανω δλδ αυτο ειναι απορροφητικο και δε σηκωνει ευκολα προιον απο την επιφανεια ειδικα κερια και αλοιφες με αποτελεσμα να πρεπει να βαλεις δυναμη και να κανεις περισσοτερα περασματα.

Και στη ντουλαπα μαζευει σκονη παντως. Παρε κουτι σφραγιστο απο jumbo. Δε νομιζω να υπαρχει βερνικι που να μπορουν να το γρατζουνανε οι πετσετες αυτες. Προσωπικα με αντιστοιχες που εχεις κι εσυ εχω κανει το τεστ με το cd και οση μα οση δυναμη και να εβαλα δεν ειδα γρατζουνια ;)


Τι εννοείς με το dedicated microfiber wash?
Θα το έχω στο μυαλό μου τι επόμενη φορά χα χρησιμοποιήσω κάτι πιο χαμηλό σε gsm και βλέπουμε.
Πάντως το είδα με τα μάτια μου. Η monster με λίγη δύναμη χαραζε στην γυάλισμενη επιφάνεια και η carpro χάραξε σε ένα κομμάτι που έκανα δοκιμή.
Έπρεπε να το βγάλω βίντεο γιατί όντως είναι απίστευτο.
Να'μαστε καλά την επόμενη φορά


Γιωργος Θεσσαλονικη έγραψε:
Honda The Power of Dreams :lol: :lol: :lol: :lol: χαχαχαχαχαχα έχει δίκιο ο δάσκαλος μεγάλη σπαζοκεφαλιά τα Honda σε αυτό το θέμα...


Πως αντιμεπιζεις με τέτοια κατάσταση;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 11, 2017 5:20 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Οκτ 08, 2014 7:38 am
Δημοσιεύσεις: 219
Καλήμερα θέλει απλά χειρουργικές κίνησής σωστό μηχάνημα σωστές αλοιφές σωστά pad ,και το βασικότερο τεράστια υπομονή έμενα με παίδεψε αρκετά ένα jazz που έκανα ,με άλλα λόγια θέλει πολύ τρυφερότητα γιατί είναι πολύ εβαισθητο από την ώρα που γεννήθηκε και παρεξηγιέται πολύ εύκολα ..
δυστυχώς στο κομμάτι χρώμα βερνίκι η Ιάπωνες κάνανε τσιγκουνιά. :(
και όπως λέει και ο δάσκαλος μόνο που το κοιτάς κάνει αράχνη... :ugeek:



_________________
pilarxis detailing hobbyist.
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 11, 2017 11:17 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Καλημέρα και από μένα. Κατάλαβα. Αυτό που περιγράφεις όντως είναι μια πολύ πιο δύσκολη κατάσταση από την δικιά μου.
Τώρα στην δικιά μου περίπτωση όταν θα ξαναγυαλιστει το αυτοκίνητο μου θα ακολουθήσω την συμβουλή σου περί χειρουργικων κινήσεων


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 12, 2017 3:14 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
Καπου υπήρχε ένα βιντεο με το mike philips(μπορεί να ήταν και άλλος detailer) που έδειχνε μια τεχνική πως να σκουπιζουμε το χρώμα ωστε να μη δημιουργούμε μικρογρατζουνιές.
Iσως να είναι αυτό αλλά δεν ειμαι σιγουρος
https://www.youtube.com/watch?v=LVE7lBFrGNY



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 13, 2017 11:09 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Markito όχι δεν πρέπει να είναι αυτό το βιντεακι. Θα το ψάξω και εγώ λίγο μα δω μήπως βρω.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 13, 2017 1:44 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Τελικά το cquartz κάλυψε όσες ατέλειες είχαν δημιουργηθεί με το πρόβλημα που είχα, όχι ότι με πειράζει, απλά είναι το γαμωτο.
Ας ανεβάσω και μια φωτογραφία για το πως έγινε ο ουρανός μιας και τελικά στο πρόβλημα που είχα με τα water spots η λύση τελικά όπως είχατε πει ήταν μονόδρομος.

Εικόνα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 05, 2017 7:38 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Λοιπόν σήμερα του έκανα το πρώτο του μπάνιο αφού είχα περάσει το cquartz.
Γενικά έχει απιστευτες αντιδράσεις στο νερό. Πιστεύω πολύ καλύτερες από το zaino που του έβαζα πριν το cquartz.
Το πρόβλημα που είχα στον ουρανό δεν το εχω λύσει.
Δυστυχώς όταν το είχα γυαλίσει δεν είχα περάσει καλά τον ουρανό με eraser γιατί μου χαραζε με αποτέλεσμα ενώ νόμιζα ότι είχα λύσει το πρόβλημα με τα water spots τελικά από ότι βλέπω σε κάποια σημεία δεν έχουν φύγει τελείως.
Απλά θέλω μια βοήθεια με όποιον έχει ασχοληθεί με το cquartz.
Πόσο πιθανόν είναι να έχει χαράξει το wash mitt της madness την κεραμική επίστρωση;
Φαντάζομαι καμιά...;
Αν δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχει χαράξει μπορεί να επηρεάσει το πλύσιμο που έγινε την επιφάνεια του αυτοκινήτου δλδ κάτω από το cquartz και να έδιωξε τα οποία λάδια είχαν απομείνει.
Το ξέρω ότι και αυτό ψιλό κουφό ακούγεται ψάχνω να βρω τι γίνεται.
Πριν το πλύσιμο που το είχα κάνει ένα κοίταγμα με το sun gun είχε κάποιες οριζόντιες αράχνες όπου μετά το πλύσιμο έγινε παρά πολύ έντονες


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 04, 2018 10:36 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2010 12:08 am
Δημοσιεύσεις: 52
Αυτό το έχει δοκιμάσει κανείς;

http://www.meguiars.com/en/automotive/p ... t-remover/

Δυστυχώς εχω πρόβλημα στο καπο κυρίως αλλα και περιμετρικά αλλου τυπου ομως με άλατα.
Πιστευω αυτο στη φωτο να ειναι water spots και οχι κατι σοβαρότερο.

https://imgur.com/a/ezqpE
Επισης τα πιο πολλα αλατα ειναι γυρω απο πιτσιλιστηρια.

Δεν εχω αλοιφαδόρο οποτε σκεφτομαι μηπως παρω το προιον της meguiar να κανω δουλειά για αρχή εως οτου προχωρήσω σε γυαλισμα/κερωμα κτλ.

Το αμαξι ειναι 7ετών το μεταχειρο απο εναν που το επλενε σε πλυντήρια δυστυχώς.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με water spots
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 25, 2018 3:42 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Τετ Αύγ 15, 2012 3:45 pm
Δημοσιεύσεις: 291
Θέλοντας να λύσω το πρόβλημα που είχα στον ουρανό από τα water spots αλλά και έντονης θαμπαδας σε 2 μεγάλα σημεία του ουρανού έκανα την προσπάθεια.
Αφού αφαίρεσα το cquartz ξεκίνησα την διόρθωση.
Ένα χέρι με κίτρινο παντ και v34, 2 περάσματα με πορτοκάλι παντ και v36 και ένα χέρι με άσπρο και v38.
Το αποτέλεσμα μέσα στο γκαράζ έδειχνε ότι ήταν εντυπωσιακό. Σχεδόν μηδαμινή αράχνη και καθόλου θαμπαδες.
Ελεχθηκε με πολύ μεγάλη προσοχή με αυτοσχέδιο sungun και με φακό χειρός 1500 lumens. Και σε σκοτεινό περιβάλλον για να έχω περισσότερη λεπτομέρεια.
Στην συνέχεια πέρασα και 2 χέρια cquartz και τέλος. Την επόμενη μέρα το έβγαλα στον ήλιο για να ψηθεί.
Όταν πάω να του ρίξω μια ματιά, τι να δω. Ένας ουρανός τέλειος αλλά στα 2 εκείνα σημεία έντονες θαμπαδες που δεν αντανακλα το πρόσωπο.
Όταν είχα γυαλίσει το πρόσωπο μου φαινόταν στην λαμαρίνα πεντακάθαρα.
Έχει κανεις καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;
Και πολύ φοβάμαι ότι το μέγεθος της θαμπαδας είναι ακριβώς το ίδιο όπως ήταν πριν το γυαλισω!!!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 3 από 5 [ 45 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: