Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 11:11 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 2 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πλύσιμο σε DIY πλυντήρια με δικά μας προϊόντα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 25, 2017 5:24 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τετ Ιουν 14, 2017 11:25 am
Δημοσιεύσεις: 18
Τις περισσότερες φορές πλένω το αυτοκίνητο στην αυλή με δικό μου πιεστικό, κουβά με sonax και πανιά με μικροΐνες.

Λόγω ταξιδιών αναγκάζομαι να πλένω και σε άλλες πόλεις και σκεφτόμουν ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να το πλένουμε σε diy πλυντήρια χωρίς να χρησιμοποιούμε την βούρτσα με τον αφρό. Θέλω δηλαδή να χρησιμοποιώ μόνο το πιεστικό με νερό στο πλυντήριο αλλά με δικά μου καθαριστικά για ένα γρήγορο πλύσιμο. Δεν θέλω να κάνω detailing, απλά ένα πλύσιμο που αν γίνεται συχνά να μη κάνει ζημιά στο χρώμα.

Σκέφτηκα να έχω μαζί μου ένα ψεκαστήρι (σαν αυτό που ψεκάζουμε τα φυτά) με κάποιο διάλυμμα με all-in-one καθαριστικό και πετσέτες με μικροίνες για στέγνωμα. Να ψεκάζω το αυτοκίνητο και με ένα ξέβγαλμα να καθαρίζει από χώματα/σκόνη.

Έχετε να προτείνετε κάποιο all-in-one για τέτοια χρήση;
Βρήκα στην αποθήκη μου ένα Ελληνικό πολυκαθαριστικό που λέγεται blue velvet. Το είχα πάρει για το σπίτι αλλά διάβασα στις οδηγίες του πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στο αυτοκίνητο. Λέει πως είναι μη τοξικό και προτείνεται αραίωση 6% για το εξωτερικό πλύσιμο. Επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στο εσωτερικό μιας και είναι μυκητιοκτόνο και μικροβιοκτόνο.
Το δοκίμασα μετά από βροχή με λάσπη (αραίωση περίπου 10%) με τον τρόπο που έγραψα παραπάνω και έμεινα πολύ ικανοποιημένος. Δεν κάνω διαφήμιση αφού δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι. Το έχει δοκιμάσει κανείς; Είναι ασφαλές για το βερνίκι; Μήπως αφαιρεί το κερί;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πλύσιμο σε DIY πλυντήρια με δικά μας προϊόντα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 19, 2019 7:38 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Δευτ Απρ 01, 2019 11:44 pm
Δημοσιεύσεις: 49
Το χρησιμοποιώ μήνες χωρίς κανένα θέμα :) σορρυ για την καθυστεριση αλλά τώρα το είδα !! Είναι πολύ καλό και αξιοπρεπές ! Πάντα με διάλυση όπως μου είπαν και εμένα !


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 2 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: