Τώρα είναι Παρ Μάιος 10, 2024 5:50 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 2 από 2 [ 19 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αρωμα δέρματος...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 03, 2010 10:53 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Γυαλάδα κακός περίμενες είναι ένα από τα χαρακτηριστικά του, άλλωστε κανένα καινούργιο δέρμα δεν γυαλίζει.

Εντυπώσεις από τα παιδιά του το χρησιμοποίησαν viewtopic.php?f=8&t=200&p=5485&hilit=gliptone#p5485

Κρίμα πάντως που δεν σε ικανοποίησε :( (ίσως να ήθελε λίγο περισσότερο χρόνο να απορροφηθεί;;)

Βάλτο στις αγγελίες αργά η γρήγορα θα φύγει αφού είναι επώνυμο.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αρωμα δέρματος...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 03, 2010 11:41 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2009 4:46 pm
Δημοσιεύσεις: 7
MeddlingMageGR έγραψε:
prokopas έγραψε:
Δημήτρη, όταν το δοκιμάσεις περιμένω εντυπώσεις. ;)


Απογοήτευση... μεγαλύτερη απο όταν άκουσα τα μέτρα της κυβέρνησης.
Θα τολμήσω να πώ "μούφα κ απάτη"... Αλλα περίμενα κ άλλο αποτέλεσμα είχα.

Εγω είχα συνηθίσει να πλένω και να περνάω με καθαριστικό (πχ το gel της Armoral) και το κάθισμα μετά να ήταν μαλακό, γυαλιστερό και γλυστερό. Χωρίς να είναι λιπαρό φυσικά. Πάω βόλτες με έναν φιλαράκο μου χοντρό, και μου έχει πει 2-3 φορές "Απο το κάθισμά σου βγαίνω πανέυκολα. Κανω ενα τσακ και γυρίζω. Ούτε κολλάω ούτε τίποτα.
Τώρα με τα καθαριστικά της Gliptone το δέρμα έγινε πιο κολλητικό. Απέκτησε ενα ματ χρώμα, δεν γυαλίζει δλδ, και όταν πάς να το περάσεις με ένα μαλακό πανί απλά δεν μπορείς. Υπάρχει αντίσταση. Και το άρωμα που λέει... οκ δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Πάντως δέρμα δεν μυρίζει. Δεν είναι έτσι τα δερματα.

Πρώτα το πέρασα με υγρο microfiber για τα χοντρά. Δεν έβγαλε κάτι γιατι τα καθαρίζω συχνά. Το σκούπισα κ το στέγνωσα. Κατόπιν με ενα δερματινο σπόγγο πέρασα το μαλακτικό. Αυτό το υγρό. Το άφησα να στεγνώσει. Και μετά πέρασα την άλλη την παχύρευστη κρέμα. Την άφησα κανα 15λεπτο κ μετά αφου είδα οτι δεν έχει αποτέλεσμα, έτριψα το κάθισμα με ενα βαμβακερό πανί. Σου γυρίζει το πανι στο χέρι, δεν γλιστράει στο καθισμα.

Τελικά το πέρασα με το Leather Cleaner της Turtle Wax και ήρθε στα ίσα του...

Τι να πω, γιατι σε όλους σας αρέσει? Τι ακριβως αποτελέσματα έχει σε εσάς ?


Ακριβώς αυτή ήταν και η δικιά μου πρώτη εντύπωση μετά την χρήση του Conditioner (το Cleaner κάνει άριστη δουλειά με άμεσα προφανή αποτελέσματα). Το κάθισμα είχε αποκτήσει μια κολλώδη και υγρή υφή. Απογοήτευση... :( Σκέφτηκα όμως οτι δεν μπορεί τόσοι και τόσοι να είναι απόλυτα ικανοποιημένοι και σε εμένα να αποδείχτηκε μούφα. Οπότε άρχισε το ψάξιμο... Παρατήρησα ότι η "περίεργη" υφή οφειλόταν σε ένα μέρος του προϊόντος που δεν είχε απορροφηθεί πλήρως, πράγμα που σημαίνει ότι αφενός είχα χρησιμοποιήσει μεγάλη ποσότητα και αφετέρου δεν το είχα "δουλέψει" αρκετά ώστε να απορροφηθεί (κάτι για το οποίο παροτρύνουν και οι οδηγίες). Όπερ και εγένετο! Έτριψα καλά το κάθισμα του οδηγού και πέρασα το κάθισμα του συνοδηγού χρησιμοποιώντας πολύ μικρότερη ποσότητα και τρίβοντας για περισσότερη ώρα (με μικρή πίεση φυσικά...). Και... τζίφος! :cry: Πάλι το ίδιο πρόβλημα σε μικροτερο βέβαια βαθμο. Τα πήρα στο κρανίο :evil: λοιπόν και πέρασα το υπόλοιπο σαλόνι με την κρέμα της SONAX (πολύ καλές καθαριστικές ιδιότητες αλλά μέτρια ύφη που παρουσιάζει αυξημένες τριβές) που είχα χρησιμοποιήσει παλαιότερα. Μέχρι το άλλο πρωί όμως τα καθίσματα με το Gliptone Conditioner παρουσιάζαν σταδιακή αλλά αισθητή βελτίωση :o και εν τέλει το προϊόν απορροφήθηκε πλήρως αφήνοντας ένα απόλυτα ικανοποιητικό ματ φινίρισμα και προσδίδοντας στο δέρμα ελαστικότητα και περισσότερη φυσικότητα. Επίσης, η μάλλον μέτρια -κατά τη γνώμη μου- μυρωδιά είχε εξαφανιστεί. Ένα άριστο προιόν!!! Την επόμενη φορά θα περάσω μέχρι και τις επενδύσεις στις πόρτες... :mrgreen:

Υ.Γ.1. Επομένως, αν το ζητούμενο είναι το άρωμα του δέρματος το Car Freshener της σειράς φαντάζει προτιμότερο.
Υ.Γ.2. Φαντάζομαι να μιλάμε για φυσικό δέρμα γιατί δεν πιστεύω ότι το Gliptone μπορεί να κάνει πολλά σε δερματίνες... :roll:
Υ.Γ.3. Ελπίζω να βοήθησα! ;)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αρωμα δέρματος...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 04, 2010 11:25 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 4:35 pm
Δημοσιεύσεις: 187
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής
θα συμφωνήσω με τον αποπάνω μου!!!

Το gliptone ΔΕΝ έχει καλά αποτελέσματα μόλις καθαρίσεις. Πραγματικά φαίνονται σαν να τους έχεις ρίξει κάτι παχύρευστο και δεν μπορείς να το αφαιρέσεις με τίποτα. ΌΜΩΣ μετά από18 ωρίτσες τα δικά μου τα καθίσματα γίνανε καλύτερα και από καινούρια... και ματ... βασικό για μένα. Όλα τα άλλα μου αφήνανε γυαλάδα που δεν τη θέλω για τα δέρματα...



_________________
Κωνσταντίνος - 190 Ε
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αρωμα δέρματος...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 04, 2010 2:20 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Παρ Οκτ 16, 2009 2:41 am
Δημοσιεύσεις: 42
επίσης έχω την υποψία οτι το κάθισμα μου ξεθώριασε... Ηταν γυαλιστερό μαύρο και τώρα σαν να βλέπω ξεθωριάσματα. Βέβαια πάντα υπάρχει μια αντανάκλαση κ δεν μπορω να καταλάβω καλά. Αλλα παλαιότερα δεν το είχα. Μάλλον είναι πολύ δυνατό το καθαριστικό. Οσον αφορά το άρωμα, είχα μια απροσδιόριστη μυρωδιά... Δεν είναι 100% δέρμα. Ενας φιλος μου μου είπε οτι του μυρίζει σαν τα μποτάκια της Timberland... και νομίζω οτι συμφωνώ.

Υ.Γ. Και κατα την άποψή μου, καλύτερα είναι το κάθισμα να γλυστράει κ να γυαλίζει... εχει και μεγάλη πέρασει στα κοριτσάκια απο 23-33 ;-)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αρωμα δέρματος...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 05, 2010 8:57 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2009 4:46 pm
Δημοσιεύσεις: 7
MeddlingMageGR έγραψε:
επίσης έχω την υποψία οτι το κάθισμα μου ξεθώριασε... Ηταν γυαλιστερό μαύρο και τώρα σαν να βλέπω ξεθωριάσματα. Βέβαια πάντα υπάρχει μια αντανάκλαση κ δεν μπορω να καταλάβω καλά. Αλλα παλαιότερα δεν το είχα. Μάλλον είναι πολύ δυνατό το καθαριστικό. Οσον αφορά το άρωμα, είχα μια απροσδιόριστη μυρωδιά... Δεν είναι 100% δέρμα. Ενας φιλος μου μου είπε οτι του μυρίζει σαν τα μποτάκια της Timberland... και νομίζω οτι συμφωνώ.

Υ.Γ. Και κατα την άποψή μου, καλύτερα είναι το κάθισμα να γλυστράει κ να γυαλίζει... εχει και μεγάλη πέρασει στα κοριτσάκια απο 23-33 ;-)


OK... Αλλά έχε υπόψη σου ότι η γυαλάδα στο δέρμα (όταν δεν υπάρχει εκ κατασκευής ή δεν προκαλείται από κάποιο ειδικό προϊόν) είναι αποτέλεσμα παγιδευμένων ρύπων μαζί με το λίπος και άλλα παράγωγα του ανθρώπινου δέρματος που αναπόφευκτα εκλύονται με τον ιδρώτα .
Όχι και ότι καλύτερο... :shock:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αρωμα δέρματος...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 06, 2010 6:05 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Παρ Οκτ 16, 2009 2:41 am
Δημοσιεύσεις: 42
master_detailer έγραψε:
OK... Αλλά έχε υπόψη σου ότι η γυαλάδα στο δέρμα (όταν δεν υπάρχει εκ κατασκευής ή δεν προκαλείται από κάποιο ειδικό προϊόν) είναι αποτέλεσμα παγιδευμένων ρύπων μαζί με το λίπος και άλλα παράγωγα του ανθρώπινου δέρματος που αναπόφευκτα εκλύονται με τον ιδρώτα .
Όχι και ότι καλύτερο... :shock:



όλο μ......
όχι φίλε μου, η γυαλάδα είναι αποτέλεσμα του ίδιου του δέρματος, και αν διάβαζες τα παραπάνω θα έβλεπες α) Οτι τα καθίσματα μου είπα οτι τα καθαρίζω όσο πιο συχνα γίνεται και οτι την τελευταια φορα δεν βγαλανε τίποτα στο πανι. β) Οτι μου έγιναν ξαφνικά ματ, ενω ήταν γυαλιστερά και γ) με ενα καθαριστικό της της Turtle Wax και μετά απο 2 επαναλήψεις, ξαναγίνανε γυαλιστερά.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αρωμα δέρματος...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 06, 2010 1:38 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
MeddlingMageGR έγραψε:
όλο μ......


ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ (έκανα και edit το αρχικό μήνυμα)



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αρωμα δέρματος...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 06, 2010 11:43 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2009 4:46 pm
Δημοσιεύσεις: 7
MeddlingMageGR έγραψε:
όλο μ......
όχι φίλε μου, η γυαλάδα είναι αποτέλεσμα του ίδιου του δέρματος, και αν διάβαζες τα παραπάνω θα έβλεπες α) Οτι τα καθίσματα μου είπα οτι τα καθαρίζω όσο πιο συχνα γίνεται και οτι την τελευταια φορα δεν βγαλανε τίποτα στο πανι. β) Οτι μου έγιναν ξαφνικά ματ, ενω ήταν γυαλιστερά και γ) με ενα καθαριστικό της της Turtle Wax και μετά απο 2 επαναλήψεις, ξαναγίνανε γυαλιστερά.


Τι να σου πω ρε φίλε... Είσαι ανεκδιήγητος. Δεν φτάνει που προσπαθώ να βοηθήσω τα ακούω κι από πάνω! Επίσης, ό,τι γράφω προέρχεται είτε από μελέτη είτε από εμπειρία και στο κάτω-κάτω δεν νομίζω ότι το να μοιράζεται κανείς τις γνώσεις του είναι κατακριτέο. Δικαίωμά σου να διαφωνείς αλλά όχι με αυτόν τον τρόπο. Τέλος πάντων δεν θα αναλωθώ άλλο με αυτό το θέμα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αρωμα δέρματος...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 21, 2010 9:08 pm 
Service Maintenance Manager
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Απρ 06, 2010 9:09 am
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: GoodView
Το Chemical Guys Leather Scent το έχει δοκιμάσει κανένας?

Εικόνα

Θέλω να το δοκιμάσω, καθώς και το Chemical Guys New Car Scent αλλά δεν μπορώ να τα βρώ σε κάποιο e-shop και να μην πληρώσω τα μαλιοκέφαλά μου σε μεταφορικά.



_________________
Εικόνα Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 2 [ 19 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 33 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: