Τώρα είναι Παρ Μάιος 10, 2024 5:31 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: pads : κατηγορίες και χρήσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 12, 2009 10:21 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
Παιδιά σε αυτό το τόπικ προτείνω οι ειδικοί και γνώστες του forum να γράψουν ό,τι χρειάζεται να γνωρίζει κάποιος (αρχάριος και όχι μόνο) χρήστης αλοιφαδόρου, για τα διάφορα pads που υπάρχουν (πχ cutting, polishing, finishing) και για ποιές χρήσεις είναι κατάλληλο το καθένα. Επίσης το ποιοί αλοιφαδόροι (rotary ή orbital) είναι καταλληλότεροι για κάθε pad, ποιά backing plate, σε πόσες στροφές πρέπει να δουλεύονται, με ποιές αλοιφές η κεριά (ανάλογα το είδος του pad) να συνδιάζονται και ό,τι άλλο πιστεύετε ότι οφείλει να γνωρίζει ένας χρήστης αλοιφαδόρου.

Πιστεύω ότι θα είναι πολύ χρήσιμο για το αρχείο του forum ένα τέτοιο τόπικ αφού θα περιέχει συγκεντρωτικές πληροφορίες για ένα θέμα που αφορά πολλούς φίλους του car detailing που διστάζουν να ασχοληθούν με το θέμα αλοιφαδόρο, καθώς δεν υπάρχει σωστή πληροφόρηση.

Ο λόγος στους ειδικούς...



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: pads : κατηγορίες και χρήσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 12, 2009 11:28 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Δευτ Απρ 27, 2009 12:10 am
Δημοσιεύσεις: 210
φιλε μου εχεις δίκιο,πολλύ ενδιαφέρον να ακούσουμε τους ειδικούς επι του θέματος!!!
με δειλά βήματα που ξεκίνησα εγώ,γυαλίζεις παντα με κοινό γνώμονα οτι ξεκινάς απο τα μαλακά (και pads και αλοιφές) και αν δεν γίνετε δουλειά,αφου εχεις περάσει 2-3 χέρια πας στα πιο χοντρά!!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: pads : κατηγορίες και χρήσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 13, 2009 11:01 am 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 4:35 pm
Δημοσιεύσεις: 187
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής
Driver_M έγραψε:
Παιδιά σε αυτό το τόπικ προτείνω οι ειδικοί και γνώστες του forum να γράψουν ό,τι χρειάζεται να γνωρίζει κάποιος (αρχάριος και όχι μόνο) χρήστης αλοιφαδόρου, για τα διάφορα pads που υπάρχουν (πχ cutting, polishing, finishing) και για ποιές χρήσεις είναι κατάλληλο το καθένα. Επίσης το ποιοί αλοιφαδόροι (rotary ή orbital) είναι καταλληλότεροι για κάθε pad, ποιά backing plate, σε πόσες στροφές πρέπει να δουλεύονται, με ποιές αλοιφές η κεριά (ανάλογα το είδος του pad) να συνδιάζονται και ό,τι άλλο πιστεύετε ότι οφείλει να γνωρίζει ένας χρήστης αλοιφαδόρου.

Πιστεύω ότι θα είναι πολύ χρήσιμο για το αρχείο του forum ένα τέτοιο τόπικ αφού θα περιέχει συγκεντρωτικές πληροφορίες για ένα θέμα που αφορά πολλούς φίλους του car detailing που διστάζουν να ασχοληθούν με το θέμα αλοιφαδόρο, καθώς δεν υπάρχει σωστή πληροφόρηση.

Ο λόγος στους ειδικούς...


Πιστεύω πως θα ήταν πολύ καλό να έχουμε κάποιο τέτοιο reference αλλά αμφιβάλο πως θα υπάρξει...
Ο λόγος είναι γιατί το τι θα χρησιμοποιήσεις και με πιο συνδιασμό εξαρτάται από πάαααρα πολλούς παράγοντες (κατάσταση οχήματος, περιοχή που το έχεις εκτεθημένο, βαφή οχήματος, χρονολογία, και πολλά άλλα). Με πολλές δοκιμές και πειραματισμούς φτάνεις σε αυτό που θες...
Άσε που είναι και υποκειμενικό. Άλλο γυάλισμα μου αρέσει εμένα και άλλο σε κάποιον άλλον...

Οπότε απλά ακολουθείς τον κανόνα ότι ξεκινάς με κάτι πολύ ήπιο και με μαλακό pad και πειραματίζεσαι ανεβαίνοντας σε aggresiveness...



_________________
Κωνσταντίνος - 190 Ε
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: pads : κατηγορίες και χρήσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 13, 2009 1:36 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
kostas10 έγραψε:
Driver_M έγραψε:
Παιδιά σε αυτό το τόπικ προτείνω οι ειδικοί και γνώστες του forum να γράψουν ό,τι χρειάζεται να γνωρίζει κάποιος (αρχάριος και όχι μόνο) χρήστης αλοιφαδόρου, για τα διάφορα pads που υπάρχουν (πχ cutting, polishing, finishing) και για ποιές χρήσεις είναι κατάλληλο το καθένα. Επίσης το ποιοί αλοιφαδόροι (rotary ή orbital) είναι καταλληλότεροι για κάθε pad, ποιά backing plate, σε πόσες στροφές πρέπει να δουλεύονται, με ποιές αλοιφές η κεριά (ανάλογα το είδος του pad) να συνδιάζονται και ό,τι άλλο πιστεύετε ότι οφείλει να γνωρίζει ένας χρήστης αλοιφαδόρου.

Πιστεύω ότι θα είναι πολύ χρήσιμο για το αρχείο του forum ένα τέτοιο τόπικ αφού θα περιέχει συγκεντρωτικές πληροφορίες για ένα θέμα που αφορά πολλούς φίλους του car detailing που διστάζουν να ασχοληθούν με το θέμα αλοιφαδόρο, καθώς δεν υπάρχει σωστή πληροφόρηση.

Ο λόγος στους ειδικούς...


Πιστεύω πως θα ήταν πολύ καλό να έχουμε κάποιο τέτοιο reference αλλά αμφιβάλο πως θα υπάρξει...
Ο λόγος είναι γιατί το τι θα χρησιμοποιήσεις και με πιο συνδιασμό εξαρτάται από πάαααρα πολλούς παράγοντες (κατάσταση οχήματος, περιοχή που το έχεις εκτεθημένο, βαφή οχήματος, χρονολογία, και πολλά άλλα). Με πολλές δοκιμές και πειραματισμούς φτάνεις σε αυτό που θες...
Άσε που είναι και υποκειμενικό. Άλλο γυάλισμα μου αρέσει εμένα και άλλο σε κάποιον άλλον...

Οπότε απλά ακολουθείς τον κανόνα ότι ξεκινάς με κάτι πολύ ήπιο και με μαλακό pad και πειραματίζεσαι ανεβαίνοντας σε aggresiveness...



Δεν είπε κανείς να γραφτούν όλοι οι πιθανοί συνδιασμοί αλοιφών και pads, ή το ακριβές αποτέλεσμα που θα έδινε ο κάθε συνδιασμός κλπ. Απλά κάποιες γενικές αρχές για το τί κάνει το κάθε pad (πχ cutting, polishing κλπ.) , για ποια χρήση είναι κατάλληλο και το πώς είναι καλό να το χρησιμοποιούμε (πολλές στροφές, λίγες στροφές κ.ο.κ.) Κάτι τέτοιο είναι πολύ έυκολο να γραφτεί από τους γνώστες του αντικειμένου, ώστε να έχουμε πολύ περισσότερες πληροφορίες από το απλά ξεκινάς με κάτι πιο ήπιο και μετά πας σε κάτι πιο σκληρό. Άλλωστε αυτός ο κανόνας δε μιλάει ούτε για το ποιά είναι η σειρά σκληρότητας επακριβώς, ούτε πως πρέπει να δουλεύεται κάποιο πιο ήπιο pad ή κάποιο πιο σκληρό (στροφές, κινήσεις) και κατά συνέπεια ο απλός κανόνας που ανέφερες αφήνει πολλά σκοτεινά σημεία και απορίες για πολλούς αρχάριους χρήστες αλοιφαδόρου (εμού συμπεριλαμβανομένου) και όχι μόνο.

Μια τέτοια προσπάθεια λοιπόν δεν πιστεύω ότι είναι δύσκολη και έχει να προσφέρει πολλά τόσο στο αρχείο του forum όσο και σε αυτούς που χρησιμοποιούν αλοιφαδόρο και θέλουν να μάθουν κάποια ακόμη πράγματα. Ο λόγος (και πάλι) στους ειδικούς...



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: pads : κατηγορίες και χρήσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 13, 2009 6:01 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Επειδή δεν νομίζω να πάρεις απάντηση σύντομα σε όλα αυτά που ρωτάς ( με λίγα λόγια μιλάμε για ένα περιεχόμενο περίπου 10 σελίδων) βρες από το θέμα του kinky για τον αλοιφαδόρο του έναν αγγλικό οδηγό γυαλίσματος με DA (θα σε βοηθήσει και θα σου λύσει αρκετές απορίες)



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: pads : κατηγορίες και χρήσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 13, 2009 7:09 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
deathlok έγραψε:
Επειδή δεν νομίζω να πάρεις απάντηση σύντομα σε όλα αυτά που ρωτάς ( με λίγα λόγια μιλάμε για ένα περιεχόμενο περίπου 10 σελίδων) βρες από το θέμα του kinky για τον αλοιφαδόρο του έναν αγγλικό οδηγό γυαλίσματος με DA (θα σε βοηθήσει και θα σου λύσει αρκετές απορίες)


10 σελίδες για να γράψει κάποιος τα είδη των pads (πόσα είναι πια 6-7?) και 4-5 γραμμές για το καθένα (πχ σε πόσες στροφές δουλεύεται) ? Εγώ πάλι δε νομίζω ότι θα έπιανε παραπάνω από μια, άντε δυο σελίδες. Και το θέμα δεν είναι μόνο για μένα, αλλά σαν site για car detailing καλό θα ήταν να υπήρχε σαν αρχείο ένα τοπικ σχετικό με τα pads, κάτι που αφορά όλους τους χρήστες αλοιφαδόρου (εδώ υπάρχει τόπικ για κουβάδες με ροδάκια και δεν το λέω με καθόλου ειρωνική διάθεση ή τάσεις μείωσής του).

Τέλοσπαντων, αν ένα τέτοιο τοπικ είναι τόσο δύσκολο να γίνει πάω πάσο, άλλωστε από τη στιγμή που δε μπορώ να γράψω εγώ κάτι αφού δεν έχω (προς το παρόν) την απαραίτητη εμπειρία και γνώση δε μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω. Απλά κατά τη γνώμη μου θα μπορούσε να γίνει κάτι βασικό για αρχή που με τον καιρό θα εμπλουτιζόταν. Από εκεί και πέρα το αφήνω στη διάθεση και την κρίση αυτών που γνωρίζουν περί αλοιφαδόρου αν θέλουν να σχοληθούν ή όχι.



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: pads : κατηγορίες και χρήσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 13, 2009 7:31 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 6:17 pm
Δημοσιεύσεις: 937
Επειδή είδα το λινκ που παρέθεσες στο ποστ του kinky chef, καταρχάς να πω ότι είναι πολύ κατατοπιστικό και εκτενές. Απλά εγώ δεν αναφερόμουν σε κάτι τόσο λεπτομερές και μεγάλο, αλλά κάτι πολύ πιο περιεκτικό και συγκεκριμένο (για τα pads κυρίως) όπως το περιέγραψα προηγουμένως. Γι'αυτό και πιστεύω ότι δύσκολα θα ξεπερνά τη μια σελίδα.



_________________
Άρης

BMW 320i E90
peugeot 207
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: pads : κατηγορίες και χρήσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 13, 2009 8:20 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
δεν το είπα ότι δεν είναι καλή ιδέα απλά δεν έχω χρόνο να το γράψω τώρα (έστω στο βαθμό που μπορώ να καλύψω ένα τέτοιο θέμα) και για να κάνεις την δουλειά σου σε παρέπεμψα στο λινκ που είναι πραγματικά πολύ καλό όπως διαπίστωσες.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: pads : κατηγορίες και χρήσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 19, 2010 2:59 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Μάιος 19, 2010 8:46 pm
Δημοσιεύσεις: 5667
παιδια οταν λεμε ξεκιναμε με το ηπιοτερο pad ενοουμε το finishing pad? Σαν αμεσως πιο επιθετικο ειναι το polishing και μετα απο αυτο ειναι το cutting pad? Τα ειπα αναποδα? Συγνωμη ρε παιδια αλλα τα εχω μπερδεψει λιγο επειδη διαβαζω για επιθετικα και για πιο ηπια αλλα δεν ξερω ποιο ειναι ποιο. :plsss:



_________________
Εικόνα
Μάρκος
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: pads : κατηγορίες και χρήσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 19, 2010 3:02 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
σωστά έτσι είναι :)



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 34 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron