Τώρα είναι Δευτ Μάιος 13, 2024 7:43 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 2 από 3 [ 30 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περιποιηση Φρεσκοβαμμενου...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 18, 2010 5:39 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
έχεις παρατηρήσει orange peel (φλοιό πορτοκαλιου...κυτταρίτιδα βρε παιδί μου :D) στο χρώμα?
αν ναι να ξέρεις ότι όσο το βερνίκι στεγνώνει τόσο πιο αισθητό θα γίνεται.
είναι λογικό σε φρεσκοβαμμένα αυτοκίνητα. αυτό μπορείς να το κάνεις καθρέπτη με wet sanding και μετά γυάλισμα.
πιθανόν αν δεν έχει πολύ orange peel όταν το βερνίκι στεγνώσει 100% και μετά γυαλιστεί θα δείξει όλη του τη γυαλάδα.
κάνε λοιπόν λίγο υπομονή να στεγνώσει το βερνίκι και αν μετά από γυάλισμα και κέρωμα δεν είναι αυτό που ζητάς τότε βλέπεις τι κάνεις.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περιποιηση Φρεσκοβαμμενου...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 18, 2010 8:37 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 7:08 pm
Δημοσιεύσεις: 30
Τοποθεσία: TRIPOLIS
mike έγραψε:
Υπομονή ....



χμμμ.... οκ Mike.... Τελος του μηνα θα γνωρισεις και απο κοντα εναν καινουριο πελατη... ;) ;) ;)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περιποιηση Φρεσκοβαμμενου...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 20, 2010 3:40 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 7:08 pm
Δημοσιεύσεις: 30
Τοποθεσία: TRIPOLIS
haris_k έγραψε:
έχεις παρατηρήσει orange peel (φλοιό πορτοκαλιου...κυτταρίτιδα βρε παιδί μου :D) στο χρώμα?
αν ναι να ξέρεις ότι όσο το βερνίκι στεγνώνει τόσο πιο αισθητό θα γίνεται.
είναι λογικό σε φρεσκοβαμμένα αυτοκίνητα. αυτό μπορείς να το κάνεις καθρέπτη με wet sanding και μετά γυάλισμα.
πιθανόν αν δεν έχει πολύ orange peel όταν το βερνίκι στεγνώσει 100% και μετά γυαλιστεί θα δείξει όλη του τη γυαλάδα.
κάνε λοιπόν λίγο υπομονή να στεγνώσει το βερνίκι και αν μετά από γυάλισμα και κέρωμα δεν είναι αυτό που ζητάς τότε βλέπεις τι κάνεις.



δεν εχω σχεδον καθολου αυτο το φλοιο πορτοκαλιου. ειναι πολυ λειο ακομα και στο ματι..


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περιποιηση Φρεσκοβαμμενου...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 25, 2010 10:18 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τετ Οκτ 21, 2009 5:34 pm
Δημοσιεύσεις: 48
Μετά απο ένα ατυχές ακούμπηγμα με ένα σίδερο που εξείχε απο κάποιο κολωνάκι έπρεπε να στείλω το φόκι μου στον πλαστικό χειρουργό ( φανοποιό ). Παραθέτω και μια φώτο για να δείτε για ποιο λόγο χρειάστηκε να γίνει βαφή σε όλη την πόρτα.

Το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό και μάλιστα χωρίς ίχνη. Ωστόσο ρωτώντας τον φανοποιό για το πως πρέπει να το περιποιηθώ μου απάντησε οτι δεν χρειάζεται τίποτα!Αφού του εξήγησα τη μούρλα μου με καθάρισμα μου είπε πως αρκεί ένα κέρωμα με το οπου μπεί η Άνοιξη....... Αν και στην αρχή μου φάνηκε υπερβολικό αγγίζει περίπου το χρονικό διάστημα που έχει θέσει και ο deathlok. Τι προτείνετε? Θα περιμένω κανα δυο ΣΚ ακόμα και μετά ίσως το πλακώσω πλύσιμο με το πιεστικό και μετά κέρωμα. Τι λέτε?

Συνημμένο:
scratch_01.jpg
Συνημμένο:
scratch_02.jpg



_________________
Άλκης - Ford Focus II f/l
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περιποιηση Φρεσκοβαμμενου...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Φεβ 25, 2010 11:12 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
να πλύνεις όσο θες και όσες φορές θες (με προσοχή όπως πάντα) να γυαλίσεις (αν για κάποιο λόγο το θες) με καθαρά γυαλιστική αλοιφή ΑΛΛΑ να μην κερώσεις πριν τις 90 μέρες.



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περιποιηση Φρεσκοβαμμενου...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 26, 2010 9:29 am 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τετ Οκτ 21, 2009 5:34 pm
Δημοσιεύσεις: 48
Αυτό θα κάνω φίλε μου. Συμπίπτει και με τα λεγόμενα του φανοποιού.
Όταν λες καθαρά γυαλιστική αλοιφή φαντάζομαι εννοείς να μην έχει κερί μέσα, σωστά?

Είχα σκοπό να συμπληρώσω τη σειρά με ένα Meguiars Deep Crystal System Polish. Αυτή αν δεν κάνω λάθος ανήκει στην κατηγορία των στυλβωτικών ( polishers ελληνιστί ) και όχι των paint cleaner. Υποθέτω όμως πως περιλαμβάνεις και τις δυο κατηγορίες αλοιφών.

Μάλλον το βλέπω να πέφτει το πρώτο κέρωμα μετά τις διακοπές του Πάσχα μιας και περιμένουμε νέο μέλος στην οικογένεια και έτσι όλος ο ελευθερος χρόνος ( αν υπάρχει κάποιος ) θα αναλώνεται στον μικρο.



_________________
Άλκης - Ford Focus II f/l
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περιποιηση Φρεσκοβαμμενου...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 18, 2010 9:08 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 7:08 pm
Δημοσιεύσεις: 30
Τοποθεσία: TRIPOLIS
deathlok έγραψε:
να πλύνεις όσο θες και όσες φορές θες (με προσοχή όπως πάντα) να γυαλίσεις (αν για κάποιο λόγο το θες) με καθαρά γυαλιστική αλοιφή ΑΛΛΑ να μην κερώσεις πριν τις 90 μέρες.


ενα παραδειγμα μαρκας?


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περιποιηση Φρεσκοβαμμενου...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 19, 2010 12:51 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 8:31 pm
Δημοσιεύσεις: 2523
Τοποθεσία: Πειραιας
με καθαρά γυαλιστική αλοιφή λογικά ο δημήτρης εννοεί κάποια αλοιφή που να μην είναι ΑΙΟ (να μην περιέχει κεριά) ή να μην είναι γυαλιστική αλοιφή με σιλικόνη.
αν δεν κάνω λάθος οι αλοιφές της 1Ζ αυτές στα τσίγγινα είναι όλες σιλικονούχες άρα υποθέτω πως σφραγίζουν το βερνίκι και δεν το αφήνουν να στεγνώσει.
το ίδιο κάνουν και τα κεριά με το στρώμα προστασίας που δημιουργούν και δεν επιτρέπουν στο βερνίκι να στεγνώσει.
γι αυτό στις καθαρά γυαλιστικές αλοιφές συνήθως γράφει πάνω ότι δεν περιέχουν σιλικόνη και είναι ασφαλές για φανοποιούς (bodyshop safe)



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περιποιηση Φρεσκοβαμμενου...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 19, 2010 10:39 am 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
Οι menzerna είναι γυαλιστικές αλοιφές. Επίσης μπορείς να περάσεις glaze (της 3Μ το έχω δοκιμάσει αλλά δεν αξίζει τον κόπο απλά υπομονή για εμένα)



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Περιποιηση Φρεσκοβαμμενου...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 15, 2010 2:46 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Πέμ Μάιος 27, 2010 1:11 pm
Δημοσιεύσεις: 57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Quick detailers κανουν στο φρεσκοβαμμενο;;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 3 [ 30 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: