Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 11:38 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 8 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Διορθωση γρατζουνιάς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 15, 2018 8:29 am 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2010 12:08 am
Δημοσιεύσεις: 52
Καποιος γρατζουνάει το αυτοκινητο. Θα βάλω κάμερα στο κήπο να δω τι γινεται γενικά.
https://photos.app.goo.gl/TcSwmeeM95pzL5946
Λογικά θελει βαψιμο; Εχει φάει αρκετο βερνικι. Στο paintbull που ρώτησα μου ειπε να παρω χρωμα αλλιώς βαψιμο 70ευρώ αλλα δεν αξίζει λεει κατα τη γνωμη του.
Με αλοιφή μηπως δε φαίνεται τοσο το πρόβλημα;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διορθωση γρατζουνιάς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 15, 2018 9:44 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να την αισθανθεισ τη γρατζουνια με το ωυχι σου, τοτε δυσκολα τα πραγματα γιατι σημαινει οτι εχει περασει απ το βερνικι, τωρα αν επιλεξεισ να το βαψεισ ολο, ειναι αρκετα τα χρηματα, και θα χασει αξια το οχημα ωσ ξαναβαμενο χωρισ λογο.
αν δε την βρισκεισ με το νυχι τοτε ισβσ σε καποιο καταστημα detailing να μπορουν να στην απαλυνουν λιγακι, ισωσ να μην ειναι σωστο να την εξαφανισουν τελειωσ αν ειναι να φασ μισο βερνικι απ την περιοχη, ειναι και μαυρο και οποια διαφορα φαινεται.
τωρα αν δε θεσ τιποτα απο αυτα, λογω κοστους βρεσ καποιο στυλο χρωματος, η καποιο προιον που απλα θα γεμισει και θα το καλυψει λιγακι,ξερω γω
αλλα θα αινεται ισωσ η διαφορα ..απο πολυ κοντα αν κοιτασ και με τα πολλα πλυσηματα και αυτο φευγει.............αλλα οκ η καθε επιλογη εχει υπερ και κατα δυστυχωσ αυτεσ οι γρατζουνιεσ και σε μαυρο ειναι επελπισια



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διορθωση γρατζουνιάς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 15, 2018 9:52 am 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2010 12:08 am
Δημοσιεύσεις: 52
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να την αισθανθεισ τη γρατζουνια με το ωυχι σου, τοτε δυσκολα τα πραγματα γιατι σημαινει οτι εχει περασει απ το βερνικι, τωρα αν επιλεξεισ να το βαψεισ ολο, ειναι αρκετα τα χρηματα, και θα χασει αξια το οχημα ωσ ξαναβαμενο χωρισ λογο.
αν δε την βρισκεισ με το νυχι τοτε ισβσ σε καποιο καταστημα detailing να μπορουν να στην απαλυνουν λιγακι, ισωσ να μην ειναι σωστο να την εξαφανισουν τελειωσ αν ειναι να φασ μισο βερνικι απ την περιοχη, ειναι και μαυρο και οποια διαφορα φαινεται.
τωρα αν δε θεσ τιποτα απο αυτα, λογω κοστους βρεσ καποιο στυλο χρωματος, η καποιο προιον που απλα θα γεμισει και θα το καλυψει λιγακι,ξερω γω
αλλα θα αινεται ισωσ η διαφορα ..απο πολυ κοντα αν κοιτασ και με τα πολλα πλυσηματα και αυτο φευγει.............αλλα οκ η καθε επιλογη εχει υπερ και κατα δυστυχωσ αυτεσ οι γρατζουνιεσ και σε μαυρο ειναι επελπισια


Δε μπορώ να αλλάξω και θεση στο αυτοκινητο γιατι έχω και ατομο με κινητικά οπότε δε γινεται. Θα βαλω καμερα να δω ποιος μπαινει και πετάει γοπες κτλ.
Οσο αφορά τη γρατζουνια ειναι δυστυχως βαθιά δεν εχει καμία βαθυτερη στα 8 χρονια που υπαρχει εκτος σημειακά απο πετραδακια κτλ. Αν πιάσω αυτον που τα κανει δε ξέρω πως θα αντιδράσω.
Γενικά σκεφτομαι το τοπικό βαψιμο. Εχω χρωμα κιτ απο αντιπροσωπία αλλα επειδη ειναι στο πλάι θα φένεται. Πιστευεις θα φαίνεται το τοπικο;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διορθωση γρατζουνιάς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 15, 2018 10:24 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
τι να σου πω αναλογα το βαφεα ειναι μεγαλη κουβεντα, μπορει να φαινεται μπορει οχι, μπορει δηλαδη να το κανει τελειο..ο βαφεασ αλλα επειδη το υπολοιπο ειναι ηδη 8 χρονων να φαινεται η διαφορα ..μπορει μπορει...πολλα με το βαψιμο ειναι λιγο λοττο
περα απο το για μενα πιο σημαντικο οτι πεφτει παρα πολυ η αξια του αμαξιου......γιατι αντα να πεισεισ κανεναν αμα θες να το δωσεισ οτι εκατσες και εβαψεσ ολοκληρο τμημα απο μια γρατζουνια και οχι τρακαρισμα.
τωρα αν επειδη ειναι ειδικησ χρησησ δε σκοπευεισ ποτε να το αντικαταστησεισ και νομιζσεισ αξιζουν τα χρηματα ξερω γω βαψτο .....ειναι συσκολη αποφαση ολα εχουν υπερ και κατα.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διορθωση γρατζουνιάς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 16, 2018 8:57 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Σάβ Ιαν 11, 2014 11:45 am
Δημοσιεύσεις: 111
Εχω και εγω διαφορα σημεια που λειπει χρωμα κυριως απο πετραδακια και ποιοτητα ιαπωνικης βαφης.
Προσφατα αγορασα απο Ελλαδα ενα κιτακι που υποσχεται πολυ καλη αντιστοιχια χρωματος με ευκολο τροπο εφαρμογης,δεν το εχω κανει ακομα αλλα στις Ηνωμενες πολιτειες εχει αρκετα καλες κριτικες.Θα βρεις και πολλα βιντεακια στο youtube που δειχνουν τροπους εφαρμογης,αποψεις κτλ

https://drcolourchip.gr

Δεν πιστευω οτι συγκρινεται με το βαψιμο αλλα ειναι μια καλη λυση αν δεν θελεις το απολυτα τελειο αποτελεσμα που προσφερει ο φαναρτζης!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διορθωση γρατζουνιάς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 22, 2018 9:21 am 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2010 12:08 am
Δημοσιεύσεις: 52
Με φοβίζει το DIY βάψιμο εχω πάρει ενα κιτ απο αντιπροσωπία για καποια μικρά σημεία. Πχ στη πορτα χαμηλά που ειχε βρει η γυναίκα οταν ανοιγε τη προτα και εφυγε κομάτι αλλά δε φαίνεται καν λογω σημείου καθως και ενα μικρο σημαδι στο προφυλακτήρα. Το drcolourchip φαίνεται ενδιαφέρον αλλα φοβάμαι θα με πιάσουν ψυχολογικά οπως το βάζω.
Σκεφτομαι για τοπικο βάψιμο αλλά δε ξερω που ειναι καλύτερα. Με βολευει chips away στην αγ. παρασκευή/χαλανδρι αλλα δε ξερω ποσο καλό εινια.
Επειτα σκεφτομαι να το παω για ενα γυάλισμα γιατι θέλω να γίνει απο καποιον σχετικό μιας και δεν έχω χρόνο+χωρο να το γυαλίσω όλο ούτε εμπειρία προς το παρων. Σκεφτομαι το crystal shine. Εχετε καμια προταση για το τοπικο βάψιμο;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διορθωση γρατζουνιάς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 22, 2018 10:59 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
καλησπερα, τοπικο βαψιμο να ειναι η τελευται εσχατη λυση , αν κρινεισ οτι ολεσ οι αλλεσ μεθοδοι απετυχαν να σε ικανοποιησουν.............
τοπικο βαψιμο σημαινει οτι και στον καλυτερο να πας, θα εχει διαφορα με το υπολοιπο αμαξι που μπορει να τη διακρινεισ ευκολα η και οχι...........αλλα κυριωσ θα εχεισ δραματικη πτωση τησ αξιασ ολου του αυτοκινητου........γιατι δυστυχωσ βαμενο κομματι.για την αγορα σημαινει τρακαρισμα και σοβαρο..............



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διορθωση γρατζουνιάς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 26, 2018 3:16 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2010 12:08 am
Δημοσιεύσεις: 52
ΜΑΡΚΟΣ Δ. έγραψε:
καλησπερα, τοπικο βαψιμο να ειναι η τελευται εσχατη λυση , αν κρινεισ οτι ολεσ οι αλλεσ μεθοδοι απετυχαν να σε ικανοποιησουν.............
τοπικο βαψιμο σημαινει οτι και στον καλυτερο να πας, θα εχει διαφορα με το υπολοιπο αμαξι που μπορει να τη διακρινεισ ευκολα η και οχι...........αλλα κυριωσ θα εχεισ δραματικη πτωση τησ αξιασ ολου του αυτοκινητου........γιατι δυστυχωσ βαμενο κομματι.για την αγορα σημαινει τρακαρισμα και σοβαρο..............


Τελικά δε το έχω βάψει ίσως το πάω για γενικό γυάλισμα έως οτου αρχίσω να ψάχνομαι παραπάνω. Του εβαλα χρωμα τοπικα και τριβοντας την αλλη μερα φεύγει το περισευμα με την πιο ηπια αλοιφη με το χέρι.Δε φαίνεται πολυ οπότε σκεφτομαι αν αφου γεμισω αρκετά τη γρατζουνιά να το περασω και βερνικι και μετα γυαλισμα να ειναι κομπλε οπως ειδα και εδω μεσα σε κατι οδηγους. Βεβαια δεν εχω ακομα αλοιφαδορο αλλα μεσα στο 2019 θα αποκτησω ελπιζω μαζι με στεγασμένο χώρο για το αυτοκινητο.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 8 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: