Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 8:39 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 3 [ 22 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Διατήρηση χρώματος καινούριου αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 01, 2019 9:55 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Αύγ 21, 2010 7:42 am
Δημοσιεύσεις: 13
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!

Πριν λίγες μέρες απέκτησα ένα καινούριο αυτοκίνητο με γκρι μεταλλική βαφή. Δεν το έχω αγγίξει ακόμα, ούτε καν το έχω πλύνει. Θα ήθελα τη συμβουλή σας τι να κάνω για να το διατηρήσω "σαν καινούριο".

Ως σήμερα τα αμάξια που είχα τα έπλενα μόνος μου με λάστιχο και τα πέρναγα κατά καιρούς με κάποιες αλοιφές sonax που έπαιρνα από τα practiker. Τώρα σκέφτομαι να αγοράσω ένα φτηνό πιεστικό σαν αυτά που έχουν οι πλυντηριάδες για να αποφύγω τις μικροφθορές που αφήνουν τα σφουγγάρια.

Τί σαμπουάν να πάρω; Χρειάζεται από τώρα κερώματα; Έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένα προϊόντα;

Ευχαριστώ πολύ και πάλι καλή χρονιά!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διατήρηση χρώματος καινούριου αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 04, 2019 8:10 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 5:51 pm
Δημοσιεύσεις: 109
Καλη χρονια!

Ειτε πλενεις με πιεστικο ειτε με λαστιχο, διαβασε για τον σωστο τροπο πλυσιματος ωστε να μη δημιουργησεις γρατζουνιες στο βερνικι σου. Θα χρειαστεις σιγουρα καποιο σαμπουαν αυτοκινητου, ενα microfiber "σφουγγαρι" και μια πετσετα καταλληλη για στεγνωμα. Ισως και καποιο εξτρα σφουγγαρι και καποιο καθαριστικο για τις ζαντες.

Μπορεις επισης να αγορασεις και καποιο sealant για την καλυτερη προστασια του βερνικιου ή να απευθυνθεις και σε καποιον επαγγελματια για να περασεις κεραμικη προστασια που θα αντεξει πολυ παραπανω!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διατήρηση χρώματος καινούριου αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 05, 2019 2:11 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Αύγ 21, 2010 7:42 am
Δημοσιεύσεις: 13
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Για το στέγνωμα θα πάρω δέρμα σαμουά. Το σαμπουάν θα πρέπει να έχει κερί; Ή να πάρω κανένα nano-σαμπουάν; Κέρωμα χρειάζεται από τώρα;
Φοβάμαι ότι το σφουγγάρι είναι η αιτία για το λεγόμενο αράχνιασμα!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Διατήρηση χρώματος καινούριου αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 05, 2019 2:21 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 5:51 pm
Δημοσιεύσεις: 109
Το δέρμα δεν είναι τόσο καλό. Πάρε μια απορροφητικη πετσέτα μικροινων για στέγνωμα.
Κατά το πλύσιμο θα πρέπει να ξεπλένεις τακτικά το σφουγγάρι σου με καθαρό νερό και μετά να το ξαναβουτας στη σαπουναδα.
Το κερωμα πάντα χρειάζεται και για να προστατεύει το βερνίκι και για να πλένεται το αμάξι πιο εύκολα.
Αν πάρεις και πιεστικο μπορείς να ρίχνεις και έναν αφρό προπλυσης για να φεύγουν τα πολλά πολλά πριν τρίψεις με το σφουγγάρι.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διατήρηση χρώματος καινούριου αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 05, 2019 2:31 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Συμφωνω tharis..... Καλυτερα φιλε μου να επενδυσεις κια φορα στην αρχη σε μια πολυ καλη απορροφητικη πετσετα στεγνωματος απο μικροινα για να στεγνωνεις το αυτοκινητο σου. Ειναι τρομακτικα απορροφητικες και οποια υπολλειματα βρωκιασ η σκονης η.πετραδακια βρουν αυτα θα μπουν στο εσωτερικο της πετσετασ και δε τα σερνεις στο βερνικι σου. Επεφευγε γενικα τα πετσια και δερματα και λεπιδες σιλικονης και τετοια. Για τους παραπανω λογους.
Καιβστανυπολοιπα συμφωνω με το παιδι που σου απαντησε σε οτι σου ειπε.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διατήρηση χρώματος καινούριου αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 06, 2019 9:06 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Αύγ 21, 2010 7:42 am
Δημοσιεύσεις: 13
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας.

Σκέφτομαι αρχικά να πάρω ένα πλυστικό μηχάνημα με δεξαμενή απορρυπαντικού. Νομίζω ότι με αυτό θα αποφύγω το σφουγγάρι όσο πιο πολύ γίνεται. Έχω δει αυτό αλλά το ψάχνω λιγάκι.
https://www.kotsovolos.gr/site/kipos-er ... 4-karcher-πλυστικό-μηχάνημα-κ3-full-control

Συμφωνώ για την πετσένα μικρο-ίνας.

Τώρα για το θέμα του σαμπουάν και του κεριού, σκοπεύω να πάρω κάποια από τα praktiker. Αρκεί σαμπουάν με κερί ή σαμπουάν και μετά πέρασμα με κερί; Για το παρακάτω έχετε άποψη;
https://www.praktiker.gr/p/gyalistiko-m ... 25lt-24990
και αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο, ευπρόσδεκτο εννοείται!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διατήρηση χρώματος καινούριου αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 07, 2019 9:22 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 5:51 pm
Δημοσιεύσεις: 109
Αυτο το πιεστικο πρεπει να ειναι μια χαρα για τη δουλεια που το θελεις.
Σαμπουαν ειτε παρεις με κερι ειτε χωρις νομιζω μικρη διαφορα θα κανει. Σε καθε περιπτωση θα πρεπει να κερωσεις το αμαξι σου αφου καθαρισεις καλα το βερνικι σου. Δηλαδη θα πρεπει να το περασεις και με πηλο. Αυτο της sonax που ποσταρες απ οτι λεει ειναι και γυαλιστικο και κερι μαζι, δεν ξερω αν χρειαζεσαι κατι τετοιο. Παντως αν απευθυνθεις σε καποιο καταστημα detailing πιστευω θα παρεις καλυτερα προιοντα με θα ιδια χρηματα.. Στη θεση σου θα αγοραζα καποιο sealant που θα κρατησει το αμαξι σου κανενα 6μηνο προστατευμενο. πχ κατι τετοιο.. https://www.dazzle-car.gr/index.php?route=product/product&path=152&product_id=643


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διατήρηση χρώματος καινούριου αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 07, 2019 10:09 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Αύγ 21, 2010 7:42 am
Δημοσιεύσεις: 13
Δηλαδή για να καταλάβω τα βήματα, αφού καθαριστεί με το πιεστικό και σκουπιστεί με την πετσέτα με τις μικροϊινες, θα περαστεί με κερί και στη συνέχεια με το MENZERNA POWER LOCK ULTIMATE PROTECTION;

ή αρκεί το πλύσιμο και μετά το sealant;

Σωστό αυτό που λες για εξειδικευμένο κατάστημα, γιατί κι εγώ για ό,τι αγόραζα ως τώρα για το αμάξι έτρεχα στα practiker.

Κοιτάζω και τους άλλους οδηγούς εδώ μέσα και τα προϊόντα. Ρωτάω γιατί έχω να κάνω με φρέσκο εργοστασιακό χρώμα και δεν θα θελα να σηκώσω τα βερνίκια ή να το χαράξω με την ατζαμοσύνη μου!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διατήρηση χρώματος καινούριου αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 08, 2019 8:28 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2015 5:51 pm
Δημοσιεύσεις: 109
Μετα απο ενα καλο πλυσιμο θα πρεπει να το περασεις με εναν μαλακο πηλο.
πχ αυτος ειναι πολυ καλος και οικονομικος https://www.dazzle-car.gr/index.php?route=product/product&path=171&product_id=594
Για να δεις πως περναμε τον πηλο βρες το αντιστοιχο θεμα και διαβασε το πρωτο ποστ.
Μετα ξαναπλενεις το αμαξι το στεγνωνεις και περνας το MENZERNA POWER LOCK, που ειναι ενα συνθετικο κερι και αντεχει παραπανω απ οτι ενα φυσικο κερι.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Διατήρηση χρώματος καινούριου αυτοκινήτου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 08, 2019 4:53 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Σάβ Αύγ 21, 2010 7:42 am
Δημοσιεύσεις: 13
tharis έγραψε:
Μετα απο ενα καλο πλυσιμο θα πρεπει να το περασεις με εναν μαλακο πηλο.
Ο πηλός είναι απαραίτητος οπωσδήποτε στο νέο χρώμα; Για να πω την αλήθεια από αυτά που έχω διαβάσει μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να το φθείρει.

Μπορώ να το περάσω με το MENZERNA POWER LOCK αμέσως μετά από ένα καλό πλύσιμο;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 3 [ 22 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: