Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 7:25 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 2 [ 17 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: μικρη γρατζουνια σε αβαφο πλαστικο προφιλακτηρα!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 03, 2019 2:11 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 03, 2019 1:54 pm
Δημοσιεύσεις: 15
καλησπερα σας,,
ειμαι καινουργιο μελος στην παρεα σας ,, και αφοτου πρωτα διαβασα καποια θεματα που εχουν ανοιξει εδω πολυ ενδιαφεροντα αποφασισα και εγω να σας πω για το προβλημα μου μιας και φαινεστε γνωστες!

προσφατα απο δικο μου λαθος απεκτησα στον πισω προφυλακτηρα εκει που τοποθεντουντε οι αισθητηρες μου ενα μικρο γδαρσιματακι... αν το δει καποιος θα πει σιγα ουτε καν φαινεται...
αλλα επειδη το αμαξι το εχω πενα και εγω ειμαι ψειρας θελω να εξαφανισω...
χρησιμοποιησα σπρευ σιλικονης αλλα δεν εκανα δουλεια....
καποιος μου πρωτεινε να το εξαλειψω με πιστολι θερμου αερα οπως κανει ο τυπας εδω στο βιντεο , μου φανηκε καλη λυση!

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... ue-1_Jk2Y0

εδω ειναι και η φωτο απο το αμαξι μου
Εικόνα

μην γελασετε , απλα φαινεται σε αυτο το σημειο ασπρο....
θα ηθελα να μου πειτε μια γνωμη εσεις πριν προχωρησω σε οποιαδηποτε ενεργεια..

ευχαριστω εκ των προτερων!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μικρη γρατζουνια σε αβαφο πλαστικο προφιλακτηρα!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 05, 2019 12:09 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Παρ Φεβ 08, 2019 11:47 pm
Δημοσιεύσεις: 25
Νομίζω λίγο carpro perl χωρίς αραίωση θα κάνει δουλειά. Δίνεις 15 ευρώ και το χρησιμοποιείς μέσα έξω και λάστιχα.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μικρη γρατζουνια σε αβαφο πλαστικο προφιλακτηρα!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 05, 2019 11:14 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 03, 2019 1:54 pm
Δημοσιεύσεις: 15
λες την μεθοδο με το πιστολι του θερμου αερα να μην την εφαρμοσω?

επισης αναφερεσαι γι αυτο?
https://www.tool-market.gr/gr/product/7 ... ther-500ml

ειναι το μονο που μπορεσω να βρω για αγορα απο ελλαδα...

ευχαριστω που απαντησες...


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μικρη γρατζουνια σε αβαφο πλαστικο προφιλακτηρα!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 05, 2019 11:53 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Παρ Φεβ 08, 2019 11:47 pm
Δημοσιεύσεις: 25
Όχι με το χέρι σε ένα πανακι μικροινων. Η γρατζουνια σου είναι βαθιά; Σκαλωνει το νύχι μέσα; Εγώ σε πέρασμα που έκανα με το carpro perl σε μαύρα πλαστικά τα έκανε καλύτερα από καινούρια και στάμπες από κουτσουλιές κλπ εξαφανίστηκαν. Αν είσαι Αθήνα μπορώ να στο δανείσω να κάνεις τη δουλειά σου.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μικρη γρατζουνια σε αβαφο πλαστικο προφιλακτηρα!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 10, 2019 10:50 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 03, 2019 1:54 pm
Δημοσιεύσεις: 15
zgiorgos10 έγραψε:
Όχι με το χέρι σε ένα πανακι μικροινων. Η γρατζουνια σου είναι βαθιά; Σκαλωνει το νύχι μέσα; Εγώ σε πέρασμα που έκανα με το carpro perl σε μαύρα πλαστικά τα έκανε καλύτερα από καινούρια και στάμπες από κουτσουλιές κλπ εξαφανίστηκαν. Αν είσαι Αθήνα μπορώ να στο δανείσω να κάνεις τη δουλειά σου.



εχεις πμ! :)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μικρη γρατζουνια σε αβαφο πλαστικο προφιλακτηρα!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 14, 2019 12:41 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 03, 2019 1:54 pm
Δημοσιεύσεις: 15
παιδια ξερει κανεις απο που μπορω να προμηθευτω αυτο? (turtle wax trim ,restorer)
δεν μπορω να το βρω απο ελλαδα!

https://www.turtlewax.com/our-products/ ... -restorer/

η εστω πολυ καλο αντιστοιχο προιον επισης απο Ελλαδα!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μικρη γρατζουνια σε αβαφο πλαστικο προφιλακτηρα!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 14, 2019 2:24 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Αυτό αστο καλύτερα δε θα κάνεις τπτ.

Πες μου τι θες ακριβώς να κάνεις τι θέμα εχεις με τα τα πλαστικά σου, πόσο ετών είναι, και τι προσδοκίες έχεις απ το.προιον και θα σου πω τι να πάρεις από Ελλάδα



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μικρη γρατζουνια σε αβαφο πλαστικο προφιλακτηρα!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 15, 2019 9:21 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 03, 2019 1:54 pm
Δημοσιεύσεις: 15
ευχαριστω πολυ που απαντησες!!

λοιπον τα πλαστικα μου δεν ειναι παλια.. το αμαξι ειναι 2,5 χρονων περιπου..!

αυτο που θελω να κανω σε πρωτη φαση ειναι να καλυψω αυτο το μικρο γδαρσιματακι που ειναι στην φωτο παραπανω και μετεπειτα να κανω συντηρηση και ανανεωση των πλαστικων ωστε να κρατηθουν στο χρονο!!

επισης εχω δει και ενα αλλο αντιστοιχο προιον χαμηλης τιμης βεβαια το οποιο ειναι αυτο

https://www.youtube.com/watch?v=lY9ZCpNe8gE

δεν ειμαι ειδικος απλα βλεπω οτι στο σφουγγαρι οπως φαινεται στο βιντεο βγαζει μαυρο χρωμα οποτε λεω με πολλα περασματα θα κανει δουλεια και στο δικο μου προβλημα!!

παντως θα χαρω να ακουσω τις προτασεις σου!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μικρη γρατζουνια σε αβαφο πλαστικο προφιλακτηρα!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 15, 2019 10:11 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Κοιταξε καταρχην να σου πω καποια γενικα πραγματα για να μπορεσεισ να επιλεξεισ μετα το προιον που ταιριαζει στη δικη σου περιπτωση.
Τα προιοντα που συνηθωσ ειναι για την περιποιηση εσωτερικων πλαστικων χωριζονται χοντρικα σε 3+1 κατηγοριεσ αναλογα με το προιον.

1. water based dressings , τα προιοντα υδατικησ βασης οπωσ λεει και το ονομα τουσ ειναι προιοντα με βαση το νερο(ο φορεας δηλαδη που αναλαμβανει να ταξιδεψει το υλικο απ το μπουκαλακι στην επιφανεια σου ειναι το νερο), εχει εμφανιση ασπρη σαν γαλακτωμα. Αυτη η κατηγορια των προιοντων δινει μια πολυ ωραια καλυψη σε εσωτερικα και εξωτερικα πλαστικα, τα μαυριζει οπωσ το λεμε και τους δινει κατα κανονα ΜΑΤ εμφανιση και οχι τοσο γυαλιστερη, επισησ λογω τησ υδατικησ βασης το νερο εξατμιζεται και η επιφανεια μενει απολυτωσ στεγνη χωρισ το πολυ ενοχλητικο <<λιγδιασμα>> που συνηθωσ αφηνουν αλλα προιοντα που θα σου εξηγησω. Επισωσ ομωσ ακριβωσ λογω τησ υδατικης βασης το αποτελεσμα ΔΕν κραταει πολυ. Αν ειναι εξωτερικα πλαστικα λαστοιχα κ.τ.λ σε μερικεσ εβδομαδεσ , η μερικα πλυσιματα το προιον εχει φυγει τελειωσ και θελει επαναλυψη, για τα εσωτερικα πλαστικα διαρκει παραπανω προφανωσ εκτοσ απο τα σημεια που ακουμπασ παρα πολυ, εκει που ακουμπα το αριστερο χερι, το τιμονι ο λεβιεσ, το χειροφρενο κ.τ.λ
παραδειγματα τετοιων προιοντω υδατικησ βασης(η θα το βρισκεισ ωσ γαλακτωμα) ειναι το meguaris natural shine protectant, AutoGlym Vinyl & Rubber Care, car pro perl και πολλα αλλα.............
κατ εμε τετοιο προιον ειναι υδανικο για περιποιηση πλαστκων σε καλη κατασταση ειδικα για τα εσωτερικα μερη του αυτοκινητου λογω τησ<<στεγνησ>> υφησ που αφηνει

2. oli based dressings, εδω εχουμε την πιο..κοινη κατηγορια στα προιοντα λιανικησ για την περιποιηση πλαστικων, και που ειναι το 90% οσων προιοντωσ για περιποιηση πλαστικων ειναι σε μπορφη φιαλησ spray, η σε μπουκαλακια τυπου βαποριζατερ και ειναι αυτα που συντατμε συνηθωσ παντου σε συσκευασιεσ λιανικησ.
αυτα τα προιοντα ειναι συνηθωσ διαφανου χρωματοσ , η σε τζελ, (παντωσ οχι σα γαλα οπωσ τα water based), και οπωσ λεει το ονομα τουσ βασισζονται για τη μεταφορα του προιοντωσ απο τη συσκευασια στην επιφανεια μας σε ελαια υποπροιοντα πετρελαιου, αυτα τα προιοντα δινουν μια υφη στισ επιφανειεσ κατα κανονα πολυ πολυ γυαλιστερη, ειναι οικονομικα πολυ, και επειδη ο φορεας του ειναι oil οπωσ ειπαμε, αυτο εχεισ δυο επιπτωσεισ
1. αφηνουν συνηθωσ πολυ γυαλιστερη αλλα επισησ πολυ<<γλιτσερη επιφανεια>> επειδη τα ελαια αυτα δεν στεγνωνουν δεν εξατμιζονται και περιεχουν συνηθωσ πολλες μορφεσ
σιλικονης
2. ακριβωσ ομωσ για τον ιδιο λογο κρατανε πολυ περισοτερο το αποτελεσμα τουσ στην παροδο του του χρονο σε σχεση με τα water based , παρολα αυτα και παλι μεσα σε καποιουσ μηνεσ θα εχει φυγει σιγουρα ακομα και αναλογα με τα πλυσηματα,
για αυτα τουσ τα χαρακτηριστικα προτιμονται απο πολλουσ πιο πολυ για εξωτερικα πλαστικα και λαστοιχα αλλα και παλι εκει ειναι οι προσωπικεσ προτιμησεισ.
ωσ παραδειγματα ειναι ΟΛΑ τα προιοντα σε συσκευασια πεπιεσμενησ φιαλησ αλλα και τα περισοτερα dressings που μπορεισ να βρεισ στην αφορα για εξωτερικα πλαστικα κ.τλ ειναι oil based.
ενα παραδειγμα που μπορεισ να βρεισ επισησ ευκολα και ειναι σα τζελ και εγω εχω πολυ καλα αποτελεσματα αν συνυπολογισεισ τα υπερ και τα κατα ειναι το
https://www.skroutz.gr/s/11725243/Sonax ... 250ml.html

(εγω το χρησημοποιοω πολυ, εχει καλα αποτελεσματα διαρκει παρα πολυ το ενα σωληναριο, θα στο προτεινα να το δοκιμασεισ στη περιπτωση σου, εχιε καλη τιμη και μπορεισ να το βρεισ ευκολα στο πρακτικερ)


3. Bαφη. οπωσ λεει και το ονομα της .οπωσ και το προιον που δειχνεισ με το βιντεακι ειναι μπογια...βαφη συνηθωσ μαυρη, αυτη εφαρμοζεται και συνισταται συνηθωσ μονο σε πραγνατικα σακατεμενα και τελειωσ ξασπρισμενα πλαστικα που εχει φυγειτελειωσ η εργοστασιακη εμφανιση και θελουμε ενα πολυ εντονο και μεγαλη σε διαρκεια αποτελεσμα , τα υπερ και τα κατα......ειναι αυτα που αντιλαμβανεσαι και εσυ οταν λεμε οτι ειναι προιον ειναι κυριολεκτικα.....μπογια. Για καινουργια αμαξια εγω προσωπικα δε το συνιστω καθολου αντιθετωσ το εχω χρησημοπιησει με πολυ εποιτυχια σε πολυ κακαησ κατασταση ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ πλαστικα.
ενα πολυ οικονομικο ,πολυ ευκολο να το βρεισ και με πολυ καλα αποτελεσματα σα βαφη ειναι το
https://www.praktiker.gr/p/ygro-epanafo ... -1lt-20101
που το εχω και εγω

4. τα κεραμικα για πλαστικα εξωτερικα αλλα και αλλεσ επιφανειεσ εκει καταλαβανεισ μεγαλυτερη διαρκεια σχεδον απο ολα, παρα πολυ καλη προστασια και προνοια για να μην ασπρισουν τα πλαστικα αλλα και μεγαλη δυνατοτητα restoration αν εχουν φθαρει και προφανωσ , πολυ μεγαλυτερο κοστοσ απο ολα
ενα παραδειγμα
https://www.dazzle-car.gr/index.php?rou ... oduct_id=5

αυτεσ ειναι η θεωρια πισω απο τισ κυριεσ κατηγοριεσ προιοντωσ περιποιησης πλαστικω εσωτερικω και εξωτερικων, εσυ πρπει να δεισ τι ταιριαζει σε εσενα στο αυτοκινητο σου στο μπατζετ σου κ.τ.λ


(για τη συκεκριμενη περιπτωση με την γρατζουνια δε μπορω να σου πω οτι αυτο η το αλλο προιον θα την καλυψει η θα τη βγαλει η οτιδηποτε ειναι πολυ δυσκολο να υποθει με 100% σιγουρια κατι τετοιο απο μια φωτο.

σιγουρα τα περισοτερα προιοντα θα μπορουν ωσ ενα βαθμο να καλυψουν καποιο μεροσ της, αλλα θα ειναι οπωσ καταλαβαινεισ για μικρο χρονικο διαστημα και θα θελει επαναληπτικεσ εφαρμογεσ............(εκτοσ βεβαια απο την κεραμικη και τα προιοντα μπογιασ που εχουν σχετικα πιο μονιμο χαρακτηρα , μαζι με τα μεγαλα μεινοκτηματα τουσ που ειτε εχει να ακνει με το κοστοσ τησ κεραμικησ η...τα λαθη που δε συγχωρει μια βαφη(δε τη προτεινω καθολου σε κανενα σημειο για αμαξι ακομα μεχρι και 10ετιασ ειναι μονο για πολυ ασχημεσ καταστασεισ πλατικων οι βαφεσ)

Α.........και οποιο προιον διαβαζεισ πανω στο ταμπελακι ειδικα στα προιοντα λιανικησ τη λεξη.........restorer....ξεχνα το........ειναι ΟΛΑ πολυ μακρυα απο.....restorers......στην καλυτερη θα εχεισ καποιεσ βδομαδεσ η λιγουσ μηνεσ το αποτελεσμα επανω στα πλαστικα σου.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: μικρη γρατζουνια σε αβαφο πλαστικο προφιλακτηρα!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 15, 2019 10:40 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 03, 2019 1:54 pm
Δημοσιεύσεις: 15
καλησπερα και ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις....
η αληθεια ειναι οτι πηρα παρα πολλες πληροφοριες και εντυπωσιαστικα!!
καταρχας το προιον το θελω για εξωτερικα πλαστικα , αλλα προφανως καποια στιγμη θα χρειαστω να παρω κατι πολυ καλο και για μεσα.

θα σχολιασω λιγο ετσι οπως τα καταλαβα εγω και αν ειναι κατι λαθος μου λες!!

αν καταλαβα καλα η πρωτη κατηγορια ειναι κυριως για χρηση στο εσωτερικο του αυτοκινητου!

η δευτερη κατηγορια ειναι σαν το υλικο της turtle που εψαχνα !
αν καταλαβα καλα προτεινεις για αρχη στο προβλημα που εχω στον προφυλακτηρα να χρησιμοποιησω αυτο το sonax!

τριτη κατηγορια με αυτα που ειπες δεν ακουμπαω αν και εχω την αισθηση επειδη το πλαστικο μου εχει βγαλει ελαφρια ασπριλα απο μεσα ισως αυτο κανει δουλεια!

τεταρτη κατηγορια θα σε παρακαλουσα να ξαναποσταρεις το λινκ γιατι οταν το ανοιγω δεν βλεπω καποιο προιον απο τα κεραμικα που αναφερεις....

επισης και κατι ασχετο με αυτο πες μου αν ειναι να το μεταφερω σε αλλο νημα η καλυτερα να σου στειλω πμ...
ψαχνω επισης ενα πολυ καλο προιον για καθαρισμο ζαντας... καθως τα τακακια εχουν κανει πολυ δυσκολυ την απομακρυνση της μαυριλας.. θελω κατι δραστικο!


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 2 [ 17 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: