Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 8:49 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 2 από 2 [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic coating
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 15, 2019 5:49 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Δευτ Απρ 01, 2019 11:44 pm
Δημοσιεύσεις: 49
Τελεια όλα , αυτό μόνο που μπερδεύτηκα είναι ότι το ultimate polish έχει μέσα fillers , τα οποία δε μας αφήνουν να δούμε τι ακριβώς έχουμε κάνει στην επιφάνεια , άρα γιατί να μην βάλω μετά το ultimate polish ένα ipa ,να δω ακριβώς τι έχω πετύχει και μετά το κερί να κάτσει πιο σωστά αφού η επιφάνεια θα είναι καθαρή τελείως . Επίσης και μετά το compound μπορώ να ψεκάζω με ipa για να δω αν έχει γίνει δουλειά σωστή ; Καλά δε τα λέω μέχρι στιγμής .;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic coating
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 15, 2019 5:58 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Δευτ Απρ 01, 2019 11:44 pm
Δημοσιεύσεις: 49
Δηλαδή εννοώ αυτός δε είναι ο σκοπός του ipa , να βγάλει τα fillers... το παρηγγειλα το ipa , θα το δοκιμάσω και βλέπω ..


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic coating
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μάιος 15, 2019 6:58 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Δευτ Απρ 01, 2019 11:44 pm
Δημοσιεύσεις: 49
Κάτι λαστ να μην σε κουράζω , άρα μετά το compound καλό είναι να βάζω ένα ipa για μα δω και τι έχω κάνει . Αν έχω κι άλλες γρατζουνιές να συνεχίσω .. από ότι μετά κατάλαβα στο polish της meg έχει fillers που βοηθανε το κερί και καλό είναι να μην τα βγάλω. Σωστά .; Αλλά αν πχ κάποια στιγμή θέλω να καθαρίσω τελείως την επιφάνεια δε θ έχω και ζημιά . Καλά δε τα λέω .; Πιστεύω έπιασα το νόημα . Ορισμένα polish και εννοώ ψιλές αλοιφές αφήνουν υπολείμματα και αυτά πρέπει να φύγουν, ενώ το ultimate polish δεν αφήνει .. πιστεύω να τα κατάλαβα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic coating
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 17, 2019 12:38 pm 
Orbit Master

Εγγραφή: Παρ Νοέμ 11, 2016 4:25 pm
Δημοσιεύσεις: 497
Τοποθεσία: Patras
Mkariniot έγραψε:
Κάτι λαστ να μην σε κουράζω , άρα μετά το compound καλό είναι να βάζω ένα ipa για μα δω και τι έχω κάνει . Αν έχω κι άλλες γρατζουνιές να συνεχίσω .. από ότι μετά κατάλαβα στο polish της meg έχει fillers που βοηθανε το κερί και καλό είναι να μην τα βγάλω. Σωστά .; Αλλά αν πχ κάποια στιγμή θέλω να καθαρίσω τελείως την επιφάνεια δε θ έχω και ζημιά . Καλά δε τα λέω .; Πιστεύω έπιασα το νόημα . Ορισμένα polish και εννοώ ψιλές αλοιφές αφήνουν υπολείμματα και αυτά πρέπει να φύγουν, ενώ το ultimate polish δεν αφήνει .. πιστεύω να τα κατάλαβα


Ακου φιλε μου μιας και εισαι και συμπατριωτης.
Το megs ultimate polish ειναι ουσιαστικα glaze με καποιες κοπτικες ιδιοτητες. Δλδ ναι μεν θα κοψει ελαχιστα ομως τη περισσοτερη γυαλαδα θα στη δωσει καλυπτοντας με fillers. Αρα ειναι ατοπη η εφαρμογη ιπα διοτι θα αφαιρεσει τα filler. Tα filler δε βοηθανε κανενα κερι να κατσει καλυτερα.
Compound ειναι βαρια κοπτικη αλοιφη οπως menz fg400, megs 105, οι οποιες αφιαρουν μεν ζημια ομως μετα θελουν ραφιναρισμα με πιο ψιλη αλοιφη


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic coating
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 17, 2019 12:59 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
:gjb: lef



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ceramic coating
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 17, 2019 9:43 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Δευτ Απρ 01, 2019 11:44 pm
Δημοσιεύσεις: 49
Τελεια μόλις πήρα κι αλοιφαδορο , . Να σε ρωτησω την άλλη βδομάδα θα κάνω το αμάξι μου να το δω πως θα πάει έχω δει κι βίντεο και κάτι έχω μαθει . Υτο που ήθελα να ρωτησω πρώτο χέρι θα βάλω compound , μικρά η ματάκια κάνω σκουπίζω και μετά βάζω πάλι κρεμουλα και συνεχίζω . Αφού τελειώσω όλο το αμάξι με το compound μετά θα περάσω το τελευταίο χέρι καλά δε τα λέω .; Πήρα το dodo juice :) από Ρέθυμνο και εσείς .;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 2 [ 16 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: