Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 1:42 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Βοήθεια για καθάρισμα εσωτερικού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 22, 2019 3:16 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 22, 2019 3:13 pm
Δημοσιεύσεις: 5
Καλησπέρα σας παιδιά,

Είμαι καινούριος στο χωρό της περιποίησης του αυτοκινήτου. Θέλω ένα καθαριστικό για εσωτερικό χώρο με το οποίο να μπορώ να καθαρίσω υφασμάτινες επιφάνειες και τα πλαστικά του ταμπλό. Έχετε να μου προτείνετε κάποιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Γιάννης


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βοήθεια για καθάρισμα εσωτερικού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 22, 2019 4:48 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
καλησπερα σου, Θα βρεισ πολλεσ πληροφοριεσ και συμβουλεσ για καθαριστικα, εσωτερικου κ.τ.λ

Συνηθωσ αυτο που προτεινουμε ολοι για αρχη αν θεσ να κανεισ μονος σου το εσωτερικο σου καποιεσ γενικες κατευθυνσεις ειναι τα εξης........
(σε τι κατασταση ειναι γενικα το εσωτερικο σου ποσο ετων ειναι το αυτοκινητο πωσ το περιποιεισαι μεχρι τωρα??????????)

σε γενικεσ γραμμες λοιπον (θα προσπαθησω να σου δωσω συμβουλες με υλικα που μπορεισ να βρεισ πολυ ευκολα παντου, σουπερ μαρκετ κ.τ.λ)

1. και κυριοτερο ειναι να μπορεσεισ να αφαιρεσεις ολη τη σκονη τα χωματα και οτι μπορει να αφαιρεθει απο μοκετεσ ταπετσαριεσ απ το εσωτερικο σου με ενα παρα παρα πολυ καλο καθαρισμα με ηλεκτρικη σκουπα...................μια οικιακη που εοχυμε ολοι σπιτι μας ειναι αρκετη να μας κανει τη δουλεια με τη βοηθεια απο καποια εξαρτηματα που συνηθωσ εχουν οι οικιακες βοηθανε εξαιρετικα.
(Αν εχεισ δικο σου χωρο και ρευμα τοτε αυτη ειναι μια αριστη λυση αν δεν εχεισ καθολου τη δυνατοτητα , μπορεισ με 3-5 ευρω να ζητησεις απο ενα πλυντηριο απλα να σου περασουν μια καλη σκουπα στο εσωτερικο, χωρισ ομωσ να σου βαλλουν οποιοδηποτε αλλο καθαριστικο η γυαλιστικο απλα για να εξηπηρετηθεισ)
(με τη σκπουπα βγαζεισ σχεδον ηδη πανω απο το 80% του καθαρισμου )

2. μπορεισ να μαζεψεισ οποια μαλακη βουρτσιτσα, βουρτσακια, παλια οδοντοβουρσα και πινελακια αν εχεισ στο σπιτι, βοηθανε παρα πολυ, αν οχι... σε μεγαλα σουπερ μαρκετ θα βρεισ μαλακεσ βουρτσιτεσ και βουρτσακια μαλακα για να κανεισ τη δουλεια σου.................
3. πανακια MF βοηθανε θα χρειαστεισ μερικα 100%, ειναι εξαιρετικα πανακια , δεν αφηνουν χνουδι, εχουν ενα ελαχιστο <<κοψιμο>> πολλα απο αυτα και θα διαπιστωσεις οτι το 90% τησ δουλειας μπορεισ να την κανεισ απλα τριβωντασ με ενα τετοιο πανακι.
καλο θα ειναι να παρεισ αρκετα αν μπορεισ, και να χρησημοποιεισ ενα υγρο και μετα καποιο αλλο στεγνο απο πισω του..βοηθαει πολυ
Αν θεσ να σου προτεινω ......επειδη ολα τα mf δεν ειναι τα ιδια..............αν εχεις κοντα Σκλαβενιτη τα μαρκασ kitten ειναι εξαιρετικα για την τιμη τους , με αποροφυση και καλη αντοχη..κοστσ γυρω στο 1 ευρω αν θυμαμαι καλα................(τα υπολοιπα που εχουν ειναι σκετεσ πλαστικουρεσ και κατεμε πολυ ..μαπα......................αυτα τα kitten ομως ειναι εξαιρετικα.......................................
(αν εχεισ αλλο σουπερ μαρκετ πεσ μου να δω αν θυμηθω γιατι εχω δοκιμασει απο πολλα σουπερ μαρκετ)

4. και στο πιο βασικο, στο καθαριστικο.
Εδω κατα 99% θα χρειαστεισ καποιο καθαριστικο που ονομαζουμε ΑPC (all purpoce cleaner) ειναι κατηγορια καθαριστικων που κανουν για σχεδον ΟΛΕ΅τισ επιφανεις, πλαστικα υφασματα μεταλλο κ.τ.λ..............................
Kαλο θα ηταν οπωσ και θα σου πουν τα παιδια να βρεισ ενα οπου μπορεισ να το αραιωσεις μονος σου αναλογα τισ βρωμιες που εχεισ να αντιμετωπισεις και οχι καποιο ετοιμο που θα το πληρωσεισ...ψιλοτσαμπα.

αν θεσ να σου πω μαρκα, σε κατι που θα συμφωνησουν οι περισοτεροι ειναι, το valet pro all pυrpoce cleaner
ειναι μαλακο APC (δυσκολα να καθαρισει λαστοιχα ζαντεσ κ.τ.λ αλλα για μεσα ειναι μια χαρα) εχει pH10, εχει ευχαριστω αρωμα, καλο καθαριστικο ειναι και ερχεται αραιωμενο σε συκευασια του 1λιτρου, αν θυμαμαι καλα το dazzle.gr και toolmarket.gr το εχει γυρωσ τα 10-11 ευρω.
και εφοσον αραιωνεται μπορεισ να βγαλεισ ΠΑΡΑ πολλα λιτρa προιοντoς..........αν π.χ το βαλεισ σε 10% αραιωσει εχει περιποου 10 λιτρα!!! καθαριστικο ενω αν θεσ να φτιαξεισ δυο αραιωσεισ μια πχ 10% μια 40%.........μπορεισ να εχεισ 5 λιτρα ελαφρυ, και 2λιτρα πιο δυνατο.....................εχεισ γενικα πολλεσ επιλογεσ με καλη τιμη

φυσικα ολες οι εταιριες εχουν τα δικα τουσ APC σε διαφορες αραιωσεισ η ετοιμα και σε διαφορεσ συσκευασιες και τιμες.

και στο τελος οσο αφορα....την.................<<τεχνικη>>...........οπως και σε ολες τισ εφαρμογεσ του εσωτερικου 2 κανονεσ για μενα λειτουργουν παντα

1. ψεκασμα-τριψιμο-σκουπισμα-ελεγχοσ τι εβγαλα.........και επαναληψη
2. καλυτερα λιγο ψεκασμα και πολλεσ επαναληψεισ παρα να...κανουμε λουτσα με καθαριστικο και να προσπαθουμε να τα βγαλουμε ολα με τη μια



ελπιζω να μη σε μπερδεψα πολυ.............................οτι θες ρωτα...........

(αν δεν εχει πολυ βρωμια το εσωτερικο....πιστεψε με με απλα στο χερι 1 πανακι.......και ενα μπουκαλακι καθαρσιτικο και μονο...........κανεισ θαυματα............................και........ΜΗ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΚΑΛΟ ΣΚΟΥΠΙΣΜΑ ΠΡΙΝ ΜΕ ΤΗ ΣΚΟΥΠΑ)



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βοήθεια για καθάρισμα εσωτερικού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 23, 2019 8:25 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
τωρα επειδη το ξανακοιταξα στο Σκλαβενιτη αξιζει το kitten που ειναι σε μονη συσκευασια ενα τεμαχιο μπλε και κανει 98λεπτα περιπου. Τα υπολοιπα ειναι τελειως πλαστικα και δεν απορροφουν τπτ . για εσωτερικο μια χαρα ειναι, για κερια και εξωτερικο παει αλλου το θεμα δε σε μπλεκω.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βοήθεια για καθάρισμα εσωτερικού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 23, 2019 9:15 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 22, 2019 3:13 pm
Δημοσιεύσεις: 5
Ευχαριστώ πολύ Μάρκο

Κάποιες διευκρινήσεις από μένα

Το αυτοκίνητο είναι καινούριο (ενός μήνα) και αυτό που θέλω κυρίως είναι κάτι για να αναζωογονώ και να καθαρίζω μικρολεκέδες από τα πλαστικά και το ύφασμα. Πανάκια MF ήδη έχω (praktiker) και εξετάζω τι άλλο θα αγοράσω (για την εξωτερική περιποίηση θα ανοίξω άλλο θέμα).

Ηλεκτρική σκούπα δεν υπάρχει η δυνατότητα να μπει, οπότε σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο σκουπάκι χειρός (κάποια πρόταση;)

Σε ευχαριστώ και για την πρόταση για το Valet Pro APC, το βρίσκω όντως στα 10 ευρώ. Σκεφτόμουν πριν μου το αναφέρεις το "AutoGlym Interior Shampoo", πιστεύεις το Valet Pro APC ενδείκνυται καλύτερα για τη δουλειά που θέλω;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βοήθεια για καθάρισμα εσωτερικού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 23, 2019 9:44 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Αμα ειναι καινουργιο οποτε δεν εχει...χρονων και χρονων βρωμιεσ τοτε το valet ειναι μια χαρα εχει και διακριτικο αρωμα.

Δεν εχω κατι εναντιον του Αytoglum μαι χαρα ειναι απλα...ειναι ετοιμο προσ χρηση.οποτε εχεισ αγορασει απλα αυτα τα 500 η ποσα ml ειναι το προιον και μετα τελος....
.ενω το valet pro στην εκδοση 1lt, ειναι συμπηκνωμενο οποτε....βγαζεισ απειρα λιτρα...η αν θελεισ να κανεισ κατι πιο βαρυ βαζεισ δυνατοτερη αραιωση..............οποτε απλα το προτεινω γιατι κανεισ...οτι θεσ με αυτο.....και βγαζει παρα πολλα λιτρα να....παιζεισ χαχαχαχαχα..............

Δε τα ξερω του πρακτικερ να σου πω την αληθεια απο αυτα που εχει μονο ενα κιτρινο χρησημοποιω που εχει διπλη οψης για μια συγκεκτιμενη δουλεια, τα αλλα που εχει δε μου αρεσουν αλλα οκ....δεν εχει τοση σημασια στα μεσα........αν ξεμεινεισ παιρνεισ και αυτο που σου εγραψα για μεσα ολα οκ ειναι.

Κοιτα με το σκουπακι χειρος....οκ ειναι .....θα ειναι λιγο ταλαιπωρια να το ξερεισ...δε φτανει ευκολα σε γωνιεσ και τετοια...... .και θα θελει αρκετα συχνα...αλλα οκ εσυ θα το δεισ αυτο τι χρονο θες να διαθετεισ απλα για.....να βγαζεισ σκονεσ και χωματα αλλα κανει δουλεια .
δεν εχω να σου προτεινω καποιο, να σου πω την αληθεια.....



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Βοήθεια για καθάρισμα εσωτερικού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 23, 2019 11:46 am 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 10:42 am
Δημοσιεύσεις: 4457
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Valet Pro interior all purpose cleaner.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



_________________
ΕικόναΕικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 10 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: