Τώρα είναι Σάβ Απρ 27, 2024 6:01 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Μια βοήθεια σχετικά με στίογματα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 26, 2019 2:42 pm 
Νέο Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Απρ 17, 2012 4:26 pm
Δημοσιεύσεις: 5
Παιδιά καλησπέρα,

έχω ένα ibiza μοντέλο 10/18. Ούτε χρόνο δεν έχει κλείσει και πριν απο κανένα μήνα μετά απο πλύσιμο παρατήρησα πως όλο σχεδόν το αμάξι είναι καλυμμένο με μικρά καφέ/κίτρινα στίγματα. Η αλήθεια είναι πως για κάποιες ημέρες το άφηνα κάτω απο ένα συγκεκριμένο δέντρο προκειμένου να έχω σκια.. Επίσης η αλήθεια ειναι πως πανικοβλήθηκα το πήγα σε πλυντήριο με βούρτσες μπας και απο το τρίψιμο φύγουν αλλά τίποτα. Φανταστείτε πως το παιδί που το στέγνωνε με ρώτησε αν προκειται για τεχνοτροπία του χρώματος!!
Τέλος πάντων αγόρασα το πρώτο χημικό καθαριστικό που βρήκα, ήταν γενικής χρήσης, και με πολύ τρίψιμο κάτι γινότανε, ωστόσο τελείωσε. Στη συνέχεια πήρα ένα καθαριστικό αφρό της meguiars για το υπόλοιπο αμάξι και συνέχισα με αυτόν.. Φάνηκε να έχουν φύγει τα περισσότερα αλλά στο επόμενο πλύσιμο μετά απο μερικές ημέρες είδα πως έχει αρκετά ακόμα.

Τα σημεία που έχουν επηρεαστεί είναι όλα τα πάνελ ή κομμάτια αυτών που κοιτούν επάνω. Καπό, οροφή, άνω τμήμα πορτών-πορτπαγκαζ και προφυλακτήρων.
Έχω ρωτήσει σε 2 πλυντήρια και σε 2 φαναρτζήδες. Το πρώτο πλυντήριο ζήτησε 50ε για 3 αλοιφές (χοντρή, μεσαία, ψηλή) και από οτι είδα χρησιμοποιεί προϊόντα της 3Μ για σκάφη!!
Ο πρώτος φαναρτζής ζήτησε 120ε για μια αλοιφή "γενικής χρήσης" την οποία δοκίμασε μπροστά μου επιτυχώς. Όταν ρώτησα για μετέπειτα κερί κλπ για προστασία μου απάντησε πως αυτά τα κάνουν οι βενζινάδες...
Ο 2ος φαναρτζής, ηλικιωμένος, σηνέστησε νερό ζεστό και υγρό πιάτων...
Τέλος σε ένα πλυντήριο που πήγα σήμερα το οποίο χρησιμοποιεί προϊόντα meguiars το παιδί μου είπε πως δεν είναι απο δέντρο αλλά στίγματα σκουριας.. Μπορεί να τα καθαρίσει με ένα ειδικό πανί και νερό αλλά επειδή αυτό το πανί έχει άγρια επιφάνεια μετά θα χρειαστεί αλοιφή. Αυτό θα κοστίσει 150ε και αν θέλω και έξτρα προστασία με κερί κλπ για τρείς αλοιφές θέλει άλλα 50ε.

Είμαι σίγουρος πως αν πάω σε 5ο άτομο θα δώσει τη δική του εκδοχή και θα με μπερδέψει περισσότερο.. :o
Παρακάτω δυο ενδεικτικές φωτογραφίες... Παρακαλώ για τη βοηθεια σας προκειμένου να μην τα κάνω χειρότερα. Το θέμα μου δεν είναι τόσο τα χρήματα όσο το να γίνει το σωστό.
ΕΥχαριστώ προκαταβολικά.

Εικόνα
Εικόνα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μια βοήθεια σχετικά με στίογματα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 26, 2019 3:11 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Πάντως το.εκπληκτικο είναι ότι σου έδωσαν 5 γνώμες κάνει ς δεν ήξερε να σου πει τι πραγματικά είναι αυτό ...από επαγγελματίες ....

Και το εκπληκτικό είναι το...2 χέρια γυάλισμα και άλλες τέτοιες ασυναρτησίες δυστυχώς. Γιατί οποιαδήποτε επαγγελματίας για να σου γυαλίσει το αμάξι πρέπει ΠΡΩΤα να βγάλει απ' το βερνίκι αυτά ότι είναι και ΜΕΤΑ να γυαλίσει.....
.αλλά τι ψάχνω εγώ τώρα ε; Σε...κανονικό detailer ρώτησες;

Επίσης έγκλημα οι βούρτσες...μη το ξανακάνεις ότι και να είναι αυτό το που κολλησες...τελευταίο που θες είναι να χρησιμοποιήσεις τριβή για να το βγάλεις....
Τώρα απ' τις φωτός η σταγονίδια.πισσας είναι....η αν είναι απντο δεντρο σαν μύκητας;
Artillery fangus γκουγκλαρε το και δες αν μοιαζουν οι φωτος με αυτά που έχεις.

Δεν είναι εστιασμένες οι φωτός και δε πολυφαινεται;
Είναι σε οριζόντια πάνελ η στα καθετα σου; Πχ αν είναι καπό ουρανό πορτμπαγκάζ μάλλον σου επεεσε από πάνω.....

Αν είναι σε φτερά πόρτες κ.τ.λ σου ήρθε από το.πλαι ηβρις Ρόδες κ.τ.λ

Δοκίμασε κάποια tar remover απλά για αρχή να δούμε αν το απομείνει για να δούμε τι είναι.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Μια βοήθεια σχετικά με στίογματα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 26, 2019 3:32 pm 
Νέο Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Απρ 17, 2012 4:26 pm
Δημοσιεύσεις: 5
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Οι βούρτσες ήταν κίνηση πανικού ομολογουμένως.. Τα στίγματα είναι σε ότι κοιτάζει επάνω άρα συμπεραίνω πως είναι από δέντρο.. Δεν διευκρίνισα ότι δεν είμαι Αθήνα αλλά στη Κω οπότε οι επιλογές είναι περιορισμένες όπως κ ο χρόνος μου γιατί δουλεύω σχεδόν 12 ώρες την ημέρα αυτή τη περίοδο και δε μπορώ να ασχοληθώ έτσι όπως θα ήθελα.

Θα τα κοιτάξω όσα είπες το βράδυ και θα επανέλθω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μια βοήθεια σχετικά με στίογματα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 27, 2019 8:34 am 
Νέο Μέλος
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί Απρ 17, 2012 4:26 pm
Δημοσιεύσεις: 5
Φίλε Μάρκο έχεις απόλυτο δίκιο! Πρόκειται για artillery fungus για τα οποία έχω ρίξει άπειρο διάβασμα από χθες και το μόνο σίγουρο είναι ότι η αφαίρεση τους μόνο εύκολη δεν είναι.
Σε οροφή και καπό όπως είπα δοκίμασα ένα "οτι να'ναι" καθαριστικό γενικής χρήσης απο βενζινάδικο το οποίο με πολύ τρίψιμο κάτι έκανε..
Στη συνέχεια πήρα αυτό https://www.meguiars.gr/gr/car-care/katharismos-proetoimasia/heavy-duty-bug-tar-remover-g180515.html και έκανα τα πλαινά. Μπορώ να πω πως με δυσκόλεψε σχεδόν το ίδιο κατά την αφαίρεση των αναθεματισμένων μαύρων στιγμάτων :evil: :evil:
Παράλληλα αγόρασα και αυτή την αλοιφή https://www.meguiars.gr/gr/car-care/katharismos-proetoimasia/deep-crystal-paint-cleaner-step-1-a3016-eu.html η οποία θεωρητικά αποτελεί το πρώτο βήμα στη συντήρηση του χρώματος. Σε μια μικρή επιφάνεια που την δοκίμασα δείχνει να κάνει δουλειά (και πάλι με αρκετό τρίψιμο). Η ερώτηση είναι η εξής : Αν περάσω όλο το αμάξι και αφαιρέσω ότι αφαιρεσω, χρειάζεται οποσδήποτε και άμεσα να συνεχίσω με τις άλλες δυο αλοιφές? Θα το αφήσω εκτεθειμένο το χρώμα μου εαν δεν το κάνω?

Όπως είπα ο χρόνος μου είναι περιορισμένος. Ευχαριστώ.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μια βοήθεια σχετικά με στίογματα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 29, 2019 7:44 am 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2010 12:08 am
Δημοσιεύσεις: 52
Εγώ έχω αυτό https://photos.app.goo.gl/mcUtgYaEcVtff3J5A αλλά δε ξέρω απο τι έγινε και τι ειναι. Etching ;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μια βοήθεια σχετικά με στίογματα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 17, 2022 2:20 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τετ Αύγ 17, 2022 2:17 am
Δημοσιεύσεις: 1
Δεν ξέρω αν είναι κανείς εδώ ενεργός από την παρέα αλλά έπαθα το ίδιο, ειλικρινά βγαίνει μόνο με cif, φυσικά δεν το περνάω όλο το αμάξι με σιφ γιατί το πρόβλημα είναι τεράστιο. Έχει ρε παιδιά βρεθεί καμία σχετικά ανώδυνη λύση;


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μια βοήθεια σχετικά με στίογματα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 18, 2022 10:03 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
Το προϊόν που έχω χρησιμοποιήσει για τέτοιες δύσκολες περιπτώσεις είναι το Gyeon Tar που είναι ένα πολύ ισχυρό remover αλλά και ακίνδυνο για το χρώμα.
Γενικά δεν έχει τύχει ''στίγμα'' που να μη μπόρεσα να αφαιρέσω.
Δε μπορώ να καταλάβω τα στίγματα της φωτογραφίας από τι είναι, πάντως σίγουρα σαπούνια, cif, βούρτσες και τέτοια πράγματα καλύτερα να αποφεύγονται ως λύσεις.



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  

cron