Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 3:38 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 2 [ 18 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Κουκούλα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 02, 2008 12:50 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Σεπ 02, 2008 12:37 pm
Δημοσιεύσεις: 4
Καλησπέρα! Έχω ένα Peugeot 207 SW αγορασμένο 4/2008. Επειδή λόγω της δουλειάς μου δεν μπορώ να το παρκάρω σε μέρος σκιερό, βρίσκεται εκτεθειμένο 10-11 ώρες στον ήλιο. Το αποτέλεσμα είναι να έχει ξεθωριάσει το τιμόνι! :cry: (χρησιμοποιώ ηλιοπροστασία). Επίσης γεμίζει όλη η επιφάνεια χημικά σκυροδέματος.

Αποφάσισα να πάρω κουκούλα και θέλω τη γνώμη σας ως προς το είδος της κουκούλας και αν γνωρίζετε που μπορώ να προμηθευτώ μια καλή άσχετα του κόστους.

Ως τώρα έχω βρει στο internet κάποιες πληροφορίες όπως:
Πρότασή μας και γιατί: συνιστούμε την αντιηλιακή κουκούλα, διότι διαθέτει υπόστρωμα αλουμινίου στο υλικό της και προστατεύει αποτελεσματικότερα το αυτοκίνητο αντανακλώντας τις ακτίνες του ηλιου. Το κλίμα της χώρας μας είναι ηλιόλουστο τους εννέα από τους δώδεκα μήνες του χρόνου και θεωρούμε μεγαλύτερο εχθρό τον ήλιο και τις υψηλές εσωτερικές θερμοκρασίες για τα πλαστικά μέρη του αυτοκινήτου, από το νερό που κι αν περάσει, δεν κάνει την ζημιά του ήλιου. Απλά θα χρειαστεί να στεγνώσει. Η αδιάβροχη εχει κατασκευαστεί για το αντίθετο. Για κλίματα πιο βόρεια, που έχουν εννιά από τους δώδεκα μήνες τον χρόνο βροχή και χιόνι. Και παρέχει την καλύτερη προστασία γι'αυτό. Λόγω όμως της απουσίας αλουμινίου από το υλικό της για να γίνει πλαστικοποίηση και θερμοκόλληση την κάθιστά αδύνατη απέναντι στο Ελληνικό κλίμα.

Επικοινώνησα με www.pan-car.gr και μου πρότιναν θερμοκολλητή με επίστρωση αλουμινίου (100€)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κουκούλα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 02, 2008 1:27 pm 
Clay - Polish - Wax
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 8:58 pm
Δημοσιεύσεις: 123
έψαχνα και εγώ πιο παλιά για κουκούλα , τελικά δεν αγόρασα, αλλά μπορώ να σου δώσω μία μικρή βοήθεια:

1) ρίξε μία ματιά και στο ebay έχει αρκετά μαγαζιά που πουλάνε κουκούλες (οι τιμές για καλή κουκούλα είναι τσιμπημένες αλλά ρίξε μία ματιά γιατί συνήθως έχουν αρκετό ενημερωτικό υλικό για τις κουκούλες που πουλάνε, όπως για τι είναι κατάλληλες κτλ κτλ)

2) Αν και πιστεύω το έχεις καταλάβει από μόνος σου μην κοιτάς κουκούλες generic (ένα μέγεθος για 100 διαφορετικά αυτοκίνητα). Το αποτέλεσμα θα είναι να αποκτήσεις και εσύ μία κουκούλα αερόστατο κάθε φορά που φυσάει. Ρώτα και σιγούρεψε πως η κουκούλα σου είναι ραμμένη στα μέτρα του δικού αυτοκινήτου.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κουκούλα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 02, 2008 5:56 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
ξεθώριασε το τιμόνι;;

Τα δέρματα στα έχουν βάλει Ελλάδα; είναι μονόχρωμο το τιμόνι ή όχι;



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κουκούλα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 03, 2008 7:22 am 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Σεπ 02, 2008 12:37 pm
Δημοσιεύσεις: 4
deathlok έγραψε:
Τα δέρματα στα έχουν βάλει Ελλάδα; είναι μονόχρωμο το τιμόνι ή όχι;


Μονόχρωμο είναι αλλά όχι δέρμα


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κουκούλα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 03, 2008 8:47 am 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
νόμιζα πως είναι δέρμα (για να ξεθωριάσει τόσο γρήγορα και μάλιστα κάποιο με χρώμα που έχουν και αρκετά μικρότερη αντοχή τέσπα)

1) Αν όντως έχει ξεθωριάσει πρέπει να ζητήσεις αλλαγή στην εγγύηση (υπάρχει ο όρος φυσιολογική φθορά αλλά αυτό δεν αποτελεί φυσιολογική φθορά) δλδ σε 3 χρόνια τι θα μείνει, μόνο ο μεταλλικός σκελετός;

2) Βεβαιώσου όμως πρώτα πως δεν είναι βρώμα (είναι ιδιαίτερα συχνό σε γυναικεία αυτοκίνητα επειδή χρησιμοποιούν κρέμες για τα χέρια ή σε άτομα που ιδρώνουν υπερβολικά τα χέρια τους). Πάρε ένα καθαρό πανί microfiber και το 1Z premium cockpit ( ή ένα καθαριστικό πλαστικών - ταμπλό (όχι γυαλιστικό)) και τρίψε (μην χρησιμοποιήσεις κανένα σφουγγάρι κουζίνας γιατί τότε σίγουρα θα κάνεις ζημιά).



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κουκούλα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 03, 2008 12:07 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Τρί Σεπ 02, 2008 12:37 pm
Δημοσιεύσεις: 4
deathlok έγραψε:
Βεβαιώσου όμως πρώτα πως δεν είναι βρώμα (

Το καθάρισα χθες αλλά τίποτα :roll:


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κουκούλα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 03, 2008 1:33 pm 
Ιδιοκτήτης CarDetailing.gr
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 12:56 pm
Δημοσιεύσεις: 1560
Τοποθεσία: Ηλιούπολη - Αθήνα
αν είναι έτσι και είσαι σίγουρος ζήτα αντικατάσταση σε 4 μήνες να ξεθωριάσει;;!!!!

(δλδ στα τελωνεία που μένουν αρκετό καιρό τα αυτοκίνητα έξω τι έπρεπε να γίνεται .... και δεν έχουν ηλιοπροστασία)



_________________
Δημήτρης
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κουκούλα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 03, 2008 2:46 pm 
Επίτιμος moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 7:32 pm
Δημοσιεύσεις: 296
Τοποθεσία: κορυδαλλός
και εγω θα ελεγα να το πας για αλλαγη στην εγγυηση.
εκτος του οτι ειναι ασχημο να εχει χαλασει σε τοσο λιγο καιρο οτι και προστασια να του βαλεις συντομα θα γινει χειροτερα.
ασε που το να βαζεις συνεχως την κουκουλα ειναι μεγαλη ταλαιπωρια



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κουκούλα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 06, 2009 6:28 pm 
Rotary Master
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2009 9:11 pm
Δημοσιεύσεις: 720
Συγνώμη για το καθυστερημένο της απάντησής μου, αλλά το εξαιρετικό σας site τώρα τελευταία το ανακάλυψα.
Πάντως παρόλο που είστε αξιέπαινοι που προσέχετε τόσο τα καμάρια σας και ευτυχώς μαθαίνουμε πολύτιμες πληροφορίες από εσάς, μου κάνει εντύπωση που δε χρησιμοποιείτε κουκούλα. Το πρώτο μου αυτοκίνητο ήταν ένα Cherry που το πούλησα πρόσφατα σε ηλικία 15 ετών. Το χρώμα του ήταν μαύρο ακρυλικό μονής και συνεπώς πολύ ευπαθές. Ποτέ δε το έβαψα αλλά έβαζα συνήθως την κουκούλα. Κάθε τρία με τέσσερα χρόνια χρειαζόμουν καινούργια που έλιωνε από την πολυκαιρία! Το χρώμα ήταν σε αρκετά καλή κατάσταση μέχρι που το πούλησα. Δεν χρειαζόταν συχνό πλύσιμο αφού δεν λερώνονταν από την πρωινή υγρασία ή την σκόνη. Επίσης γλίτωνα από τις κλειδιές των κακόβουλων. Γενικά επειδή παράλληλα με το πρώτο μου Cherry έχω πάρει και άλλα αυτοκίνητα, δεν έχω βάψει αυτοκίνητο μόνο κουκούλες αλλάζω! Μάλιστα για να βάλω ή να τη βγάλω κάνω μόνο λίγα λεπτά. Πρώτα τη βγάζεις από τους προφυλακτήρες, μετά τραβάς τα πλάγια με σκοπό να μαζευτεί όλη στο μπρος καπώ- ουρανό- πίσω καπώ μάλιστα το εξωτερικό μέρος καλύπτεται με αυτό το αδρό δίπλωμα. Μετά την κάνεις κύλινδρο και ξεκινάς από το μπρος καπώ και τελειώνεις στο πίσω (δεν την σέρνεις στο αυτοκίνητο). Έτσι όταν πρόκειται να τη βάλεις ξέρεις ότι ξεκινάς το ξετύλιγμα από το πίσω καπώ και ανοίγει μέχρι το μπροστά. Όλοι με τον ίδιο τρόπο το κάνουμε πιστεύω εκτός αν το έχει μάθει όλη η γειτονιά από μένα. Πάντως το 1/5 της γειτονιάς μου μετά από αυτά που έχουν δει από μένα, χρησιμοποιούν κουκούλα!



_________________
Αντώνης, TOYOTA RAV4
http://i1003.photobucket.com/albums/af1 ... ykop/6.jpg
http://s1003.photobucket.com/albums/af1 ... rent=8.jpg
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κουκούλα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 12, 2009 9:36 pm 
Επίτιμος moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ Αύγ 01, 2008 7:32 pm
Δημοσιεύσεις: 296
Τοποθεσία: κορυδαλλός
εγω είχα αρχίσει να χρησιμοποιώ την κουκούλα (πριν πολλά χρόνια) αλλά το θεωρώ χρονοβόρο για κάθε μέρα.
Παράλληλα έχει παρατηρηθεί ότι σε ακουμπάνε πιο εύκολα κατά το παρκάρισμα - ξεπαρκάρισμα όταν φορά κουκούλα.



_________________
Εικόνα
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 2 [ 18 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 27 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: