Τώρα είναι Τετ Μάιος 08, 2024 11:43 pm

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Tar remover ή Βug and grime;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 01, 2019 9:42 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
Βλέπω πως υπάρχουν τα δύο αυτά προϊόντα.
Aσφαλώς πρόκειται για διαφορετικού είδους ακαθαρσίες,
όμως θέλω να ρωτήσω το εξής:
Κάνω ένα γρήγορο πλύσιμο στο αμάξι. Δεν έχω το χρόνο να διαπιστώσω τί είδους βρωμιές είναι αυτά τα μπιμπίκια στα πλαινά μέρη ή αν είναι σκόνη, έντομα, πίσσα, καφές, κτλ.
Υπάρχει προϊόν που να καλύπτει όλες τις εκδοχές, και να μη χρειάζεται να ρίχνω και τα δύο;



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tar remover ή Βug and grime;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 02, 2019 1:11 pm 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2010 12:08 am
Δημοσιεύσεις: 52
Δεν ειμαι ειδικος αλλα πολλά απο αυτα δεν ειχα καταφέρει να τα βγάλω με τίποτα μονο με πηλο... δε ξερω αν εχουν νοημα πολα ειδικα προιοντα. Δηλαδη εχω πισσα που δεν εβγαινε με τιποτα μονο με πηλο


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tar remover ή Βug and grime;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 04, 2019 8:17 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2011 12:52 am
Δημοσιεύσεις: 4848
Τοποθεσία: Κομοτηνη
εχεις δικιο Παρη! και για εμενα αυτα τα προιοντα ειναι συνηθως για τοπικη χρηση αν δεις κατι που κολλησες σε καποια βολτα. κανονικα κανεις το πλυσιμο σου με ενα δυνατο μιγμα pre wash και περνας τον πηλο. δεν μενει τιποτα και συνεχιζεις τα υπολοιπα βηματα.



_________________
Αλεξης
Scirocco !!!!
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tar remover ή Βug and grime;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 04, 2019 9:03 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
Μιας και αναφέρεστε και οι δύο στον πηλό, δεν έχω κάνει ποτέ και έχω επιφυλάξεις.
Είμαι επιφυλακτικός δεδομένου ότι ένα πιθανό marring θα οδηγήσει σε αλοιφαδόρους.
Σε τέτοια περίπτωση, είναι δυνατό να αφαιρεθεί το marring με την srp ας πούμε με το χέρι;
Αν ναι, τότε εντάξει, να το δοκιμάσω. Φαντάζομαι αυτό θα εξαρτάται και από το πόσο έντονο marring έχεις και πάει λέγοντας...
Μπορεί όντως να έχετε δίκιο για τον πηλό, όμως δε θέλω να ρισκάρω να μπω σε περαιτέρω διαδικασίες.



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tar remover ή Βug and grime;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 04, 2019 9:21 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2011 12:52 am
Δημοσιεύσεις: 4848
Τοποθεσία: Κομοτηνη
τι αυτοκινητο εχεις και τι χρωμα και πριν ποσα χρονια το πηρες? (ειναι σημαντικο)
Ο πηλος αν ειναι soft σαν το bilt hamber δεν κανει τοσο.
Στο δικο μου αυτοκινητο scirocco ασημι δεν εχω δει ποτε marring (σκληρο βερνικι - ασημι χρωμα - και εκανα πηλο απο την αρχη που το πηρα).
Στης γυναικας το auris μαυρο μολις εκανα πηλο απογοητευτικα απο το ποσο ειχε κανει. (και χρησιμοποιουσα πιο πολυ δυνατο λιπαντικο) (μαλακο βερνικι - μαυο χρωμα- δεν ειχε γινει ποτε πηλος στα 10 χρονια της ζωης του) δες τις φωτο απο το θεμα που ανοιξα στις δουλειες μελων.

Με srp μπορεις να το κρυψεις λιγο αλλα δεν φευγει αν δεν κανεις γυαλισμα.
επισης να ξερεις οτι οσο ποιο πολυ δυνατα χημικα χρησιμοποιεις στο αυτοκινητο τοσο ποιο πολυ διαβωση μπορεις να εχεις.
Στο auris που γυαλισα η επιφανεια εγινε ετσι επειδη
πλενοταν με δυνατα χημικα σε πλυντηρια για να μην χρησιμοποιουν σφουγκαρι (η δεξια πλευρα ηταν διαβρωμενη)
εγινε πηλος.

ακομη κατι. Αν κανει marring ο πηλος το ιδιο θα γινει αν αποφασισεις να τριψεις με καποιο απο τα παραπανω χημικα ωστε να βγαλεις αυτα που θελεις απο πανω.



_________________
Αλεξης
Scirocco !!!!
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tar remover ή Βug and grime;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 04, 2019 9:55 pm 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
aetolofitis έγραψε:
τι αυτοκινητο εχεις και τι χρωμα και πριν ποσα χρονια το πηρες? (ειναι σημαντικο)
Ο πηλος αν ειναι soft σαν το bilt hamber δεν κανει τοσο.
Στο δικο μου αυτοκινητο scirocco ασημι δεν εχω δει ποτε marring (σκληρο βερνικι - ασημι χρωμα - και εκανα πηλο απο την αρχη που το πηρα).
Στης γυναικας το auris μαυρο μολις εκανα πηλο απογοητευτικα απο το ποσο ειχε κανει. (και χρησιμοποιουσα πιο πολυ δυνατο λιπαντικο) (μαλακο βερνικι - μαυο χρωμα- δεν ειχε γινει ποτε πηλος στα 10 χρονια της ζωης του) δες τις φωτο απο το θεμα που ανοιξα στις δουλειες μελων.

Με srp μπορεις να το κρυψεις λιγο αλλα δεν φευγει αν δεν κανεις γυαλισμα.
επισης να ξερεις οτι οσο ποιο πολυ δυνατα χημικα χρησιμοποιεις στο αυτοκινητο τοσο ποιο πολυ διαβωση μπορεις να εχεις.
Στο auris που γυαλισα η επιφανεια εγινε ετσι επειδη
πλενοταν με δυνατα χημικα σε πλυντηρια για να μην χρησιμοποιουν σφουγκαρι (η δεξια πλευρα ηταν διαβρωμενη)
εγινε πηλος.

To πρόβλημα είναι αυτό ακριβώς, πως πρέπει να πας σε γυάλισμα έτσι και γίνει λάθος. Υποτίθεται κάνεις κάτι για να το χαρείς όχι για να μπεις σε νέες διαδικασίες. Η δική μου οπτική φυσικά.
Το αμάξι είναι 12 ετών, ασημί, έγινε βαφή προ 4 μηνών σχεδόν όλο (εκτός 2 πόρτες και ουρανό) και ο άνθρωπος που το έβαψε μου είπε πως δεν έχει φόβο ότι και να βάλω πάνω. (Ελπίζω να κατάλαβε όταν του είπα για ironx και ενδεχόμενο πηλό. Βέβαια μετά απέκλεισα πάλι το τελευταίο)
Είναι διαρκώς εκτεθειμένο το αυτοκίνητο στο δρόμο.

ακομη κατι. Αν κανει marring ο πηλος το ιδιο θα γινει αν αποφασισεις να τριψεις με καποιο απο τα παραπανω χημικα ωστε να βγαλεις αυτα που θελεις απο πανω.



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tar remover ή Βug and grime;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 04, 2019 10:14 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2011 12:52 am
Δημοσιεύσεις: 4848
Τοποθεσία: Κομοτηνη
μεσα σε 4 μηνες δεν θα εχει τοσες επικαθησεις ωστε να κανει marring. στα σημεια που εχεις θεμα μονο. οποτε δοκιμασε καποιο απο τα προιοντα που αναφερεις με ψεκασμα και μετα ξεβγαλμα χωρις τριψιμο και δες τι θα βγαλει. μπορεις επισης οταν ψεκασεις και το αφησεις λιγο να κανεις ενα περασμα με ενα βρεγμενο μαλακο mf ωστε να ειναι ασφαλες το τριψιμο.



_________________
Αλεξης
Scirocco !!!!
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tar remover ή Βug and grime;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 05, 2019 8:52 am 
Wax in - Wax out

Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2010 12:08 am
Δημοσιεύσεις: 52
Απλα ζητησες γενικο καθαριστικο, δοκιμασες με πλυσιμο και δε φεύγουν δηλαδη; Μπορεις να βαλεις φωτο μηπως δουμε τι μπορει να ειναι.


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tar remover ή Βug and grime;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 05, 2019 11:21 am 
Clay - Polish - Wax

Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 10:59 am
Δημοσιεύσεις: 274
aetolofitis έγραψε:
μεσα σε 4 μηνες δεν θα εχει τοσες επικαθησεις ωστε να κανει marring. στα σημεια που εχεις θεμα μονο. οποτε δοκιμασε καποιο απο τα προιοντα που αναφερεις με ψεκασμα και μετα ξεβγαλμα χωρις τριψιμο και δες τι θα βγαλει. μπορεις επισης οταν ψεκασεις και το αφησεις λιγο να κανεις ενα περασμα με ενα βρεγμενο μαλακο mf ωστε να ειναι ασφαλες το τριψιμο.


Δηλαδή οι πολλές επικαθήσεις σχετίζονται με marring; Οπότε ο πηλός είναι μόνο για τις ''λεπτομέρειες'' και τότε είναι τόσο απαραίτητη η χρήση του;
Και για να μη βγαίνουμε εκτός θέματος, για τις έντονες βρωμιές - στίγματα έχω σκεφτεί τοπική χρήση πηλού σε σημεία όπως οι ζάντες, τζάμια, χαμηλά πλαϊνά κτλ. Τι λες;



_________________
[img]https://imagehost.com.au//avPE4[/img]
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Tar remover ή Βug and grime;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 05, 2019 3:23 pm 
Detailing Guru
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2011 12:52 am
Δημοσιεύσεις: 4848
Τοποθεσία: Κομοτηνη
οσο ποιο πολλες επικαθησεις εχεις δεν γλιστραει στο χρωμα ο πηλος ετσι το περνας περισσοτερες φορες μεχρι να δεις οτι γλυστραει. οποτε απο το πολυ τριψιμο δημιουργειται το marring.

εννοειτε οτι μπορεις να περασεις μονο στα σημεια που θελεις.



_________________
Αλεξης
Scirocco !!!!
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: