Τώρα είναι Πέμ Μάιος 09, 2024 7:11 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αγορά RUPES pads
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 28, 2020 8:43 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Παρ Οκτ 16, 2009 2:41 am
Δημοσιεύσεις: 42
Καλησπέρα σας.
Θέλω να διαθέσω κάποιο σεβαστό ποσό για αγορά pads από την Rupes, τα οποία θα χρησιμοποιηθούν με τις κρέμες της ίδιας εταιρείας (διότι αυτές έχω διαθέσιμες τώρα και θέλω να καταναλωθούν). Σκοπός μου είναι να αγοράσω τόσα pads, όσα χρειάζονται για να γυαλιστεί (Compound and Polishing) ένα αυτοκίνητο. Λέω να αγοράσω 7+7 όπως φαίνονται στις φωτογραφίες.
4 Wool Pads Coarse (Μπλε)
3 Foam Pads Coarse (Μπλε)
4 Wool Pads Medium (Κίτρινες)
3 Foam Pads Medium (Κίτρινες)

Θα χρησιμοποιηθούν σε μηχάνημα με 5" backing plate - 15mm Orbit.

A) Θεωρείτε ότι χρειάζονται περισσότερα ή λιγότερα pads?
Β) Μήπως να αγόραζα μόνο μάλλινα ή μόνο σφουγγάρια; Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα μάλλινα της εταιρείας, αλλά το σφουγγάρι είναι πάντα σφουγγάρι και πάντα χρήσιμο.
Γ) Αν και έχω και τις υπόλοιπες 2 αλοιφές (πράσινη-λευκή) θεωρείτε ότι είναι συμπληρωματικές ή πρέπει και αυτές να μπουν με κάποιον τρόπο στην εξίσωση;ΕικόναΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά RUPES pads
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 29, 2020 10:13 am 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
τι αυτοκινητο θα κανεις, χρονολογιας, ξερεισ αν εχει μαλακο σκληρο βενρικι, ? τι θες να αφαιρεσεισ απ το χρωμα?
αυτα θα σε βοηθησουν να δεισ καποιο συνδιασμο.


τα κιτρινα ειναι πολυ καλα τα χρησημοπιιω σαν final polish η ακομα και 1 step αν το βερνικι ειναι πολυ μαλακο .
τα μπλε δε τα εχω χρησημοπιησει να σου πω την αήθεια.

τα μπλε wool ειναι πολυ δυνατα , πρεπει να εισαι σιγουροσ οτι τα χρειαζεσαι, επισης τα yellow wool ειναι ακπληκτικα και για 1step αι για finish και τα παντα ειναι υπεροχα αλλα και παλι εξαρταται πωσ θα παιξουν πανω στο βερνικι το δικο σου.
τισ αλοιφεσ δεν τισ εχω χρησημοπιησει εγω προσωπικα οποτε δε μπορω να σε βοηθησω.

επειδη τα χρηματα για αυτα τα pads δεν ειναι και λιγα, για να μη τα ....παντρευτεισ κατευθειαν.
τα wool εχουν περιπου 18ευρο το ενα και τα foam γυρω στα 12 αν παρεισ διασταση στισ 5 ιντσεσ αμα εχεισ μεγαλυτερη πλακα ανεβαινει.

Πωσ θα σου φαινοταν η ιδεα να παρεισ ενα μαλακο(π.χ yellow foam, να κανεισ ενα τεστ σποτ να δεισ τι γινεται με την ψιλη και μετα με τη χοντρη σου αλοιφη, και αν δε σε ικανοποιει αγοραζεισ και ενα σκληρο...............αν πετυχει και λειτουργει παιρνεισ και υπολοιπα αν θεσ.

γιατι οτι και να σου πουμε απο εδω ειναι ....ουσιστικα στη τυχη τι θα δουλεψει σε εσενα.

π.χ μπορει με την ψιλη αλοφη και το μαλακο pad να βγαλεισ (λεμε τωρα παραδειγμα) 50% απο αυτα που εχεισ.και η χοντρη να σου δινει ενα 10-20% επιπλεον που μποριε με το ματι σου να μη φαινεται και να εισια ευχαριστημενοσ οποτε πασ στο υπολοιπο αμαμξι με ενα μονο συνδιασμο...........

παντα υποθετικα στο λεω ετσι για να δωσω μια ιδεα τι μπορει να συμβει.

δεν ανταποκρινονται ολα τα αμαξια ,ολα τα βερνικια,και ολεσ οι ατελειεσ copy paste ,

χοντρο pad+χοντρη αλοιφη και μετα ψιλη λοιφη ψιλο pad...........



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Αγορά RUPES pads
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 29, 2020 3:07 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Παρ Οκτ 16, 2009 2:41 am
Δημοσιεύσεις: 42
Τα pads δεν τα αγοράζω μόνο για το αυτοκίνητο μου, αλλά επειδή αυτό το χόμπι το βλέπω λίγο πιο "επαγγελματικά" (χωρίς να είμαι επαγγελματίας) θέλω να υποστηρίξω σχεδόν κάθε αυτοκίνητο που θα μου τύχει στην πορεία.

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά RUPES pads
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 29, 2020 3:43 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
τοτε ισωσ εχει σημασια και τι μηχναηματα εχεισ, αν ειναι long throw short rotary, gear driven μπορει να αλλαζουν καποια πραγματα η μοντελα pads της rupes

νομιζω εχει αλλα για gear driven οπωσ το mille, αλλα για long throw αλλα για rotary, αμα θες για πιο σοβαρα μετα θα θεσ και καποια σε μικροτερες ιντεσ για a pillr, b pillar, προφυλακτηρες στενα σημεια



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Αγορά RUPES pads
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 29, 2020 4:26 pm 
Σφουγγάρι - Κουβάς

Εγγραφή: Παρ Οκτ 16, 2009 2:41 am
Δημοσιεύσεις: 42
Για πιο μικρά σημεία έχω έναν Rupes Nano ibrid που δέχεται plates απ'τη μάνα του 1" και 2" ίντσες, και μπορώ να του προσθέσω και άλλον έναν δίσκο για 3" ίντσες. Οπότε 1-2-3-5 τις έχω καλύψει. 6 δεν με ενδιαφέρει, και 4 δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω αλλά 300 ευρώ για να πάρω μηχάνημα.
Ο αλοιφαδόρος μου είναι ένας DAS 6 Pro Dual Action φυσικά.

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά RUPES pads
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 29, 2020 4:31 pm 
Detailing Guru

Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2017 5:02 pm
Δημοσιεύσεις: 1754
Α οκ κομπλε είσαι. Δε θες κάτι άλλο.
Όχι ειδικό.μηχανημα για 4 δεν αξίζει.

Μελόντικα βλέπεις και για rotary αν έχεις όρεξη να μάθεις . Τώρα εισια μια χαρά.



_________________
YOUTUBE CHANELL
https://www.youtube.com/channel/UCAHnoN ... jLU3Kh-bvw
fb Page
https://www.facebook.com/MDetailingcars
Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 30 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: