Τώρα είναι Σάβ Απρ 27, 2024 11:12 am

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες




 Σελίδα 2 από 2 [ 11 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πίνακας σκληρότητας βερνικιού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 25, 2022 2:24 pm 
Νέο Μέλος

Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 4:06 pm
Δημοσιεύσεις: 6
Νομιζω πως εδω ειναι το πιο σχετικο ποστ να καταθεσω την εμπειρια μου.

Ολα τα παραπανω ισχυουν για τις εργοστασιακες βαφες.
Εαν καποιος παει σε εναν οποιοδηποτε επαγγελματια φανοβαφεα εκει εξω για επαναβαφη ενος πανελ,μετα απο επισκευη,
μη περιμενει σε καμια περιπτωση το βερνικι που θα χρησιμοποιησει να εχει καμια σχεση με το εργοστασιακο.
Αναφερομαι σε θεμα ποιοτητας/αντιχαρακτικοτητας/σκληροτητας.
(απο θεμα εμφανισης δεν το συζηταω πως αν ο επαγγελματιας εχει σωστο εξοπλισμο και ξερει τη δουλεια του
το αποτελεσμα θα ειναι α ψ ο γ ο -ακομη και με το φθηνοτερο βερνικι της αγορας-)

Το εργοστασιακο βερνικι ανηκει στη κατηγορια των "αντιχαρακτικων"απο αυτα που πωλουντε στα καταστηματα χρωματων.
Ομως οι φανοβαφεις εν προκειμενου να σου πουν μια τιμη "λογικη"εξασφαλιζοντας συγχρονος το μεγαλυτερο κερδος για αυτους συνηθως τα βερνικια τους ειναι απο κοινα ,εως
το πολυ μετρια, και καμια σχεση με το αντιχαρακτικο εργοστασιακο.
(επισης τα πολυ σκληρα βερνικια "ακουνε"πιο δυσκολα στο γυαλισμα,σε περιπτωση διορθωσης μικροατελειων μετα τη βαφη,και ειναι πιο χρονοβορα
με οτι αυτο συνεπαγιετε για την επιχειρηση...)

Η γνωμη μου ειναι εαν καποιος ειναι λιγο πιο "ψαγμενος"με τα υλικα που υπαρχουν στην αγορα (ευκολο στις μερες μας με το διαδικτυο),
να διαπραγματευετε τιμη με τον βαφεα,με τα υλικα να τα παρει ο ιδιος και να του τα παει.(τουλαχιστων στο βερνικι/σκληρυντητη)

Εμενα ο βαφεας που εβαψα προσφατα ενα μηχανακι, οταν του ειπα για αντιχαρακτικο (δηλαδη αυτο που ειχε το μηχανακι απο το εργοστασιο)μου ειπε απο 600 ευρω -> 1000ευρω.
Δηλαδη 400ευρω παραπανω τη στιγμη που η διαφορα για ενα λιτρο βερνικιου/σκληρυντητη κορυφαιας ποιοτητας αντιχαρακτικο ειναι το πολυ 60ευρω (αντε και 100 σου λεω εγω)
Ο νοω νοητω.....

Εμενα το μπατζετ μου δεν ηταν για 1000ευρω και ετσι το εβαψα με 600.
Εκ των υστερων εμαθα οτι το βερνικι που χρησιμοποιησε ηταν ενα
dupont dx1048 (καλη μαρκα ,κ το φθηνοτερο που υπαρχει!!**).
Αποτελεσμα?Αψογο σε γυαλαδα κτλ, ομως σε "γρατζουνισμα" πολυ ευαισθητο.Αποκτα γραμμες για πλακα ,ακομη με το τριψιμο των δαχτυλικων αποτυπωματων.
(φυσικα ειναι αμεταλλο μαυρο το χρωμα και φαινετε,σε αλλο χρωμα μπορει να μην αποκαλυπτοταν ποτε η "γυμνια"του)

Δεν ξερω αν ολοι οι επαγγελματιες του χωρου λειτουργουν ετσι.

το σιγουρο ειναι πως αν του ελεγα τα υλικα δικα μου.
Θα μου ελεγε μια τιμη 550ευρω(γιατι τοσο 50 ευρω του στοιχησαν...).και εγω με 100ευρω θα του πηγαινα το καλυτερο βερνικι ,
Και θα ειχα ενα μηχανακι βαμενο με κορυφαιο αντιχαρακτικο βερνικι με 650 ευρω.

Τι να κανεις?Εαν δεν την πατησεις ,δεν μαθαινεις....



**να σημειωσω πως δεν ειμαι κανενας "τζαμπατζης", δεν ζητησα ποτε κατι οικονομικο,ουτε και ζητησα καμια καλυτερη τιμης,(δεν εκανα παζαρια και τετοια...)


Χωρίς σύνδεση
 Προφίλ  
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 Σελίδα 2 από 2 [ 11 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: